Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.08.2010., 21:00   #1
Dijeljenje igracaka u predškolskoj dobi

već par dana mala mi se igra u kolektivu na plaži gdje su djeca raznih dobnih skupina...
Prije dva dana im se priključio jedan dečko od cca dvije godine sa starijim bratom koji ima cca 4 i već ga dva dana promatram kako se ponaša među dječicom...

Mali je prava mala škrtica... uzme nešto što je i tuđe i neda nazad.. ne da svoje, ne da tuđe i viče... ne dammmm !!, grize, sakriva, otima.. ma užas

Moja je još premalena da shvati o čem je riječ ali vidim ja danas počela tako prema meni... uzme i neda i neda.. i sakriva od mene...

Obzirom da ja iz dna duše prezirem tu karakternu osobinu (škrtost općenito)... zanima me drage mame:

- kako se postaviti da dijete ne bude mala škrtica

ja znam da su to dječije faze ali opet ne bih htjela da mi mala uopće bude u toj fazi jer meni je to stvarno koma

da li svako dijete mora proći tu fazu škrtosti, te da li mislite da li je ona dio karakterne osobine ili zaista je samo faza?
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]

Zadnje uređivanje Ani O : 19.02.2014. at 13:07.
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 21:02   #2
kako te faze škrtosti prolaze u vrtićima??

to je nešto što me najviše zanima

hvala na svim odgovorima
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 21:02   #3
Lara, to ti spada u TT.
Svi ju prođu, kako u kojem obliku.

A da vidiš kako izgleda naprednija faza od toga, ono "vidi šta ja imam, a ti nemaš".
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 21:03   #4
e jebiga.. onda nek zatvore temu... odoh ja na TT
ionako se šveramo.. sa dobi u tu temu
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 21:04   #5
Nije to "škrtost", do duše kasnije valjda preraste u to.
To spada u nižu evolucijski razvojnu fazu, u "zauzimanje teritorija i osvajanje", ako je "osvojila igračku" onda je "njena".
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 21:10   #6
učiš ju da dijeli. svaki dan, u svakoj i najbanalnijoj situaciji. i primjerom, naravno.
iako, ja sam skužila da je moja samo odjednom počela s forom da nešto uzme, stavi u ruku, ruke iza leđa i hoda tako i viče 'ne dam, ne dam, ne dam, ne dam'. vidjela u vrtiću od nekoga, valjda.

najbolji su ona i bratić joj kad oboje tako u isto vrijeme hodaju po dvorištu i deklamiraju 'ne dam, ne dam, ne dam, ne dam'
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 21:15   #7
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
učiš ju da dijeli. svaki dan, u svakoj i najbanalnijoj situaciji. i primjerom, naravno.
iako, ja sam skužila da je moja samo odjednom počela s forom da nešto uzme, stavi u ruku, ruke iza leđa i hoda tako i viče 'ne dam, ne dam, ne dam, ne dam'. vidjela u vrtiću od nekoga, valjda.

najbolji su ona i bratić joj kad oboje tako u isto vrijeme hodaju po dvorištu i deklamiraju 'ne dam, ne dam, ne dam, ne dam'
Da.
Samo šta mene boli duša kad svakodnevno vidim da ne uče svi djecu tako.

Čujem neki dan gdje malome govore "ne daj", i mislim se, pa šta sam ja onda glupa? i stvaram tuku od djeteta?
Pa to drugo djete če naučit kako skupljat sve svoje, a moja će djelit šakom i kapom?
I mala mi gleda tu situaciju i vidim da je zbunjena, jer ju učim da podjeli, da se zajedno igraju.

Stvarno više ne znam...
Ma opet sam se nabrusila na ovaj "svijet"....
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 21:27   #8
ja sam za to da dijete samo odluči da li želi nešto podijeliti ili ne...to je njegovo pravo...
no, isto tako treba mu osvijestiti da i drugi imaju pravo odlučiti hoće li s njim podijeliti svoje stvari, a da će to najčešće odlučiti podijeliti s njim ako i ono bude dijelilo, a ako ne bude dijelilo (posuđivalo) svoje, neće ni ono moći dobiti od drugih ono što želi
djeca brzo skuže poantu ako im se ponavlja...i smatram da im je bolje pustiti da sami odluče da li žele dijeliti ili ne i da nauče koje su posljedice (ne)dijeljenja, jer ih na taj način učimo da razmišljaju svojim glavicama umjesto da odlučujemo umjesto njih i silimo ih da prihvate ono što mi želimo

8472, ja bih na tvom mjestu samo još djetetu osvijestila da se ne žalosti ako mu netko ne želi posuditi nešto svoje, jer i ono ima pravo idući put uskratiti tom drugom djetetu svoju stvar
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 21:28   #9
Razvojna faza koju treba preživjeti

Najbitnije da raste u obitelji koja dijeli sve što ima...moj ima najbolju namjeru dati ali puno puta se u zadnji tren predomisli jedino dedi daje sve...ponajviše hranu...jer je jedno vrijeme štrajkao glađu...a mi svi stalno nudili...on naučio

Ima svakakvih roditelja...mi jučer bili parku...došli bez igračaka...i jedna mama me oduševila...moj mališa je gledao u igračke njezinog klinca i ona je krenula da će i on doći bez igračaka i neka mu da blabla i mali se bunio ali je nakraju ipak dao
__________________
:) x 3 = moj cijeli svijet
svastamorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 21:41   #10
Moja je u toj fazi...odnosno ne znam jel faza škrtosti ili šta, ali obavezno kad vidi neku igračku kod drugog djeteta ode i otme mu, a svoju baci brzinom munje.
Isto se događa s keksom, dam njoj i drugom djetetu isti keks i ona baci svoj i uzme njegov ili mu uvali svoj keks napola odgrižen.

Mislim da je to normalno kod djece koja su sama, tj. nemaju braće ni sestara pa su navikli da je uvijek sve njihovo.

Isto tako razlika u ponašanju među djecom koja su sama i onima s braćom ili sestrama je ogromna.
Moje dijete se nekad u društvu djece rađe igra sama nego s njima npr. 5-oro djece u bazenu, svi poznati, susjedi, ona izađe iz bazena, uzme svoju patkicu i igra se sama van bazena dok se ostali brčkaju i špricaju.
__________________
2 curke
kirshna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 21:43   #11
to je samo faza koju svako dijete mora proći, oni jednostavno gledaju svoje potrebe i ne mogu se staviti u tuđi položaj i zanemraiti svoje htijenje...dijete hoće neku igračku i ne zna da će drugog povrijediti otme li ju ili tako nešto...jedniostavno se bori za sebe jer drugačije ne zna.
to je ok do kojih 6 godina kad već imaju donekle svijest o drugima i tuđim potrebama. sa 6ili 7 godina možeš razgovarati sa djetetom i objasniti mu na njemu primjeren način i ono može shvatit da i drugi imaju svoje želje i potrebe, i sad tu nekad to prerasta u pravu škrtost...ovo do tad je razvojna faza...koja vrijedi za sve, sad je pitanje karaktera kako će se dijete izboriti za željenu stvar.

kako to izgleda u vrtiću, ha suze, udaranje...niko ne popušta, uzmeš i staviš na stranu ni jednom ni drugom....jer nema tu sad pravednog načina koji bi oni shvatili ako daš jednom il drugom.

ali opet postoji razlika kada se zakače za istu stvar istovremeno ili kad baš iz gušta malac malcu uzima igračk i uživa kad ovaj cvili...uh svega ima, mogla bi ja cijelu studiju na ovu temu
toka13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 22:08   #12
je.. ali i danas mama stoji nad tim malim i komentira.. ah on je takav...
ja stojim i kažem mu.. ako ne daš igračku svima ću u vrtiću reći da si škrtica i nitko se neće igrati sa tobom... a mali mi isplazi jezik i baci pijesak na mene...
e... došlo mi je da 'dejstvujem' ali njegova mama ni tu ni be... i još kaže... sine ne daj...

a moja Larita ko pingvin stoji, ma niš ne kuži... ali slažem se

kako odgojiti dijete da ne bude takvo kada su primjerci takvih koji eto slika su i prilika da se može sve što poželiš uzeti.. milom ili silom....

i jebaji ga.. kako da ja pjevam borbene
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 22:10   #13
nauče oni ovo o čemu sam pisala daleko prije 6. godine ako se puno s njima razgovara i radi na tome

larita je još malecka...bude naučila s vremenom

a iskreno - reakcija malog je očito u skladu s odgojem kojeg je dobio i nemaš tu kaj zamjeriti djetetu nego tuksi od stare...
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 22:11   #14
znate što mame... jebeno je ovo roditeljstvo
e di su dani kada je samo spavala, jela, piškila i kakila
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 22:11   #15
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
je.. ali i danas mama stoji nad tim malim i komentira.. ah on je takav...
ja stojim i kažem mu.. ako ne daš igračku svima ću u vrtiću reći da si škrtica i nitko se neće igrati sa tobom... a mali mi isplazi jezik i baci pijesak na mene...
Koja si ti ucjenjivačica. I ja bih ti isto napravila da imam dve godine

Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
e... došlo mi je da 'dejstvujem' ali njegova mama ni tu ni be... i još kaže... sine ne daj...
Pa kaj nisi hitila pijesak i izbeljila se natrag.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 22:15   #16
Quote:
Smart_bitch kaže: Pogledaj post
Pa kaj nisi hitila pijesak i izbeljila se natrag.
nisam.. rekla sam mu da neće nikad naći curu, jer cure ne vole škrte dečke .. i zgrabila mu igračku iz ruke brzinom munje i dala jadnom djetetu čija je bila...

mali je ostao skamenjen i digao se i demonstrativno otišao..

eto to su moje vaspitne
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 22:21   #17
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
nisam.. rekla sam mu da neće nikad naći curu, jer cure ne vole škrte dečke .. i zgrabila mu igračku iz ruke brzinom munje i dala jadnom djetetu čija je bila...

mali je ostao skamenjen i digao se i demonstrativno otišao..
I 15 godina kasnije deklarira se kao homoseksualac.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 22:22   #18
Quote:
Smart_bitch kaže: Pogledaj post
I 15 godina kasnije deklarira se kao homoseksualac.
dobar
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 22:22   #19
lara, ti si to sve rekla i napravila dvogodišnjaku?
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 22:24   #20
Quote:
Zvrksa kaže: Pogledaj post
lara, ti si to sve rekla i napravila dvogodišnjaku?
ma mislim da je bio stariji ali je bio građom sitniji..
ma zločest... ma mali je užas...

ne mogu protiv sebe... ja zaista prezirem škrtost u bilo kojem obliku...
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:21.