Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2009., 20:02   #81
čekaj... imaš hrv. drž. a suprug slovensko?
imaš pravo dovesti i koristiti vozilo u RH, jer ti si vlasnik i suprug ti je drž. slovenije...
Moj savjet ti je ne plačati ništa, nego koristit to vozilo u RH a produživati reg. u sloveniji, ak je tamo reg. (to nisi izjasnila) - zakonom koji je trenutno na snazi nitko ti ne može ništa, a niti suprugu
to koriste i jako visoko pozicionirani ljudi samo da izbjegnu porez
npr. neimenovani imaju češku vozačku, a obavljaju..... nije važno

Zadnje uređivanje shadow5555 : 27.02.2009. at 20:10.
shadow5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2009., 00:00   #82
Quote:
zoya11 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,
Situacija je takva,,,
Ja sam hrvatska državljanka, udata za slovenca i živimo već 3 godine u Sloveniji gdje imam privremeno boravište. Na jesen se selimo nazad u Hrvatsku i zanima me da li ja mogu uvesti u Hrvatsku svoj auto star 1 godinu (auto glasi na mene) kao osobnu imovinu bez da moram plaćati porez i carinu
Kakva je uopće procedura?
Hvala na odgovorima.
Pozdrav.
Pa najcisce bi bila da to realiziras kao povratnik:

http://ca.mvp.hr/?mh=357&mv=2096

P.S. obrati paznju na trosarine, njih se mislim ne mozes tako lako oslobodit.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2009., 00:04   #83
Quote:
shadow5555 kaže: Pogledaj post
čekaj... imaš hrv. drž. a suprug slovensko?
imaš pravo dovesti i koristiti vozilo u RH, jer ti si vlasnik i suprug ti je drž. slovenije...
Moj savjet ti je ne plačati ništa, nego koristit to vozilo u RH a produživati reg. u sloveniji, ak je tamo reg. (to nisi izjasnila) - zakonom koji je trenutno na snazi nitko ti ne može ništa, a niti suprugu
to koriste i jako visoko pozicionirani ljudi samo da izbjegnu porez
npr. neimenovani imaju češku vozačku, a obavljaju..... nije važno
Kakve veze ima tko joj je muz? Auto je na nju, moze vozit slovenske tablice ako moze policajcu predocit dokaz da ima prebivaliste/boravak u Slo (viza obicno dovoljna).
Osobe koje nemaju prebivaliste/boravak vani samo iznimno smiju vozit automobil stranih tablica.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 20:54   #84
Hvala za odgovore. Da još malo pojasnim situaciju jer vidim da sam propustila napomenuti par stvari.
Jasno mi je da ja bez problema mogu taj auto voziti u Hrvatskoj sve dok imam regulirano privremeno boravište u Sloveniji. No moja želja je da auto prebacim na hrvatske tablice i zbog toga se raspitujem kakve su zakonske procedure, odnosno koliko mi se to financijski isplati.
Također sam zaboravila napomenuti da auto imam na leasing i da ja u biti nisam vlasnik auta, već je vlasnik Leasing kuća. Ja bi u svakom slučaju leasing otplatila unaprijed prije nego bi išla na prebacivanje. Najviše me zanima da li postoji kakav zakonom propisani rok koliko osoba mora boraviti u stranoj državi prije nego ima pravo prijenosa auta kao osobne imovine i da li činjenica da je Leasing kuća još uvijek trenutačni vlasnik ima kakvog utjecaja (npr. imam neprovjerenu informaciju da bi morala ja osobno biti vlasnik auta minimalno godinu dana prije nego ga želim uvesti u Hrvatsku).

Molim vas da mi savjetom pomognete.

Hvala.
zoya11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 21:08   #85
Quote:
zoya11 kaže: Pogledaj post
Jasno mi je da ja bez problema mogu taj auto voziti u Hrvatskoj sve dok imam regulirano privremeno boravište u Sloveniji. No moja želja je da auto prebacim na hrvatske tablice i zbog toga se raspitujem kakve su zakonske procedure, odnosno koliko mi se to financijski isplati.
Mislim da nema jeftinijeg od "povratnika".

Quote:
Također sam zaboravila napomenuti da auto imam na leasing i da ja u biti nisam vlasnik auta, već je vlasnik Leasing kuća. Ja bi u svakom slučaju leasing otplatila unaprijed prije nego bi išla na prebacivanje.
Moguce da je vezano za tip leasinga, ali vjerujem da je bitno da negdje (u prometnoj, mnjizici vozila) pise tvoje ime, ali to vise govorim vodjen logikom nego iskustvom ili zakonskom podlogom. Ako i jeste problem, mozda mozes sad vec otkupit auto, nakon 6 mjeseci ne bi trebalo bit problema.

Quote:
Najviše me zanima da li postoji kakav zakonom propisani rok koliko osoba mora boraviti u stranoj državi prije nego ima pravo prijenosa auta kao osobne imovine
Pa si procitala link kojeg sam ti dao? Prva recenica glasi:

"Carinskim propisima Republike Hrvatske, fizičke osobe, koje su u drugim državama neprekidno boravile najmanje 12 mjeseci prije preseljenja u Republiku Hrvatsku,"

Quote:
i da li činjenica da je Leasing kuća još uvijek trenutačni vlasnik ima kakvog utjecaja (npr. imam neprovjerenu informaciju da bi morala ja osobno biti vlasnik auta minimalno godinu dana prije nego ga želim uvesti u Hrvatsku).
a u istoj toj recenici pise i:

"oje su posjedovale i koristile tijekom boravka u toj drugoj državi najmanje 6 mjeseci prije preseljenja."

Mislio sam da to odgovara na tvoje pitanje. Mozda da malo pojasnis?
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 21:18   #86
zoya11

-pošto vozilo nije na tebe registrirano nego na leasing firmu ti nemas apsolutno nikakvih povlastica pri uvozu tog vozila u HR jer vozilo pravno gledano nije tvoje!
Pri uvozu nema carine za vozila proizvedena u EU nego se plaća trošarina + PDV a to ti iziđe u grubo blizu 50% kataloške vrijednosti vozila

- vozilo bi trebala preregistrirati na sebe , voziti ga 6 mj.na SLO tablice,kroz to vrijeme imati boravak u SLO te se onda službeno "vratiti" u HR . Tada bi kao povratnik bila oslobođena PDV-a , ali bi ipak morala platiti trošarinu

Zadnje uređivanje signum : 02.03.2009. at 21:31.
signum is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 21:25   #87
Sa carina.hr

U pravilu za ostvarivanje uvoza kao osnovna isprava služi posebna potvrda hrvatskog veleposlanstva ili konzulata u zemlji gdje je povratnik do sada živio, a koju ovo tijelo izdaje na temelju uvida u isprave nadležnih organa zemlje iz kojih je vidljiv taj boravak. Za ishodovanje spomenute potvrde nije potrebna odjava boravka u odnosnoj zemlji. Uvoz možete obaviti u roku od 12 mjeseci po povratku, no sami postupak carinjenja morati ćete povjeriti nekom od ovlaštenih otpremnika - špeditera u mjestu carinjenja, koje je u pravilu pri carinarnici nadležnoj prema vašoj hrvatskoj adresi stanovanja. Odabranom špediteru predati ćete spomenutu potvrdu o boravku, te prometne isprave vozila. Kako ste vlasnik vozila više od šest mjeseci, prilikom uvoza ste oslobođeni provedbe homologacije, plaćanja carine i PDV-a, te ste u obvezi platiti samo posebni porez – trošarinu, koja će ovisiti o procijenjenoj vrijednosti vozila kod carinjenja (u prosjeku je oko 25%). Detalje o proceduri ostvarivanja uvoza predmeta tzv. povratnika možete naći na web stranicama Carinske uprave: www.carina.hr, na podstranici informacije.
signum is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 21:26   #88
Quote:
signum kaže: Pogledaj post
-pošto vozilo nije na tebe regestrirano nego na leasing firmu ti nemas apsolutno nikakvih povlastica pri uvozu tog vozila u HR jer vozilo nije pravno gledano tvoje!
Si ziher da ovo vazi i za financijski leasing? Kod financijskog leasinga je vozilo financijska imovina primatelja leasinga.
Kod operativnog ima i termin "korisnik vozila" koji bi se mozda mogao protumacit i na za povratnikapovoljan nacin.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 21:29   #89
Vidim da ima savjeta da se voziš sa SLO tablicama pošto imaš tamo boravak i kada se vratiš u HR , to mnogi rade a nisu svijesni da su u carinskom prekrsaju i da bi mogli ostati bez vozila, zato obrati pažnju i na slijeceće :

TKO SMIJE I POD KOJIM UVJETIMA UPRAVLJATI AUTOMOBILOM STRANE REGISTRACIJE NA PODRUČJU

Sukladno međunarodnoj konvenciji o privremenom uvozu, i hrvatskim carinskim propisima, vozilom stranih registracijskih oznaka, može u Republici Hrvatskoj upravljati isključivo strani državljanin s boravištem u zemlji registracije ili drugi strani državljanin, koji ima boravište u nekoj trećoj zemlji, i to ne duže od 183 dana u jednoj kalendarskoj godini. Nakon toga vremenskog razdoblja odnosno vozilo mora napustiti carinsko područje. Hrvatski ili strani državljanin koji ima uobičajeno mjesto boravka u Republici Hrvatskoj (što prema spomenutim propisima podrazumjeva boravak u RH od 183 dana u godini), ne smije koristiti vozilo stranih registracijskih oznaka u RH, neovisno što eventualno posjeduje vozačku dozvolu zemlje registracije. U suprotnome čini teži carinski prekršaj izbjegavanja carinskog nadzora, što u konačnici, osim prekršajne kazne, može uključivati i primjenu zaštitne mjere oduzimanja vozila kao predmeta prekršaja. Hrvatski državljanin, koji je zaposlen u Republici Hrvatskoj, prima plaću, a zdravstveno i mirovinski je osiguran u Republici Hrvatskoj, ne može upravljati stranim vozilom, neovisno što možda na službenom putu provede više od pola godine u inozemstvu. Jedino hrvatski državljanin koji posjeduje isprave kojima može dokazati status uobičajenoga boravišta i rada u trećoj zemlji, ispunjava uvjete za uporabu vozila stranih registracijskih pločica u RH, no kako je ta osoba za policijske i carinske organe uvjetno rečeno stranac, te ne smije s vozilom biti u RH duže od 6 mjeseci u jednoj godini.

Carina.hr
signum is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 21:34   #90
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Si ziher da ovo vazi i za financijski leasing? Kod financijskog leasinga je vozilo financijska imovina primatelja leasinga.
Kod operativnog ima i termin "korisnik vozila" koji bi se mozda mogao protumacit i na za povratnikapovoljan nacin.

Za HR carinu je vlasnik onaj tko je naveden u knjižici vozila kao vlasnik, a po ovome sto je ona napisala mislim da je vozilo registrirano na leasing firmu
signum is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 01:08   #91
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Kakve veze ima tko joj je muz? Auto je na nju, moze vozit slovenske tablice ako moze policajcu predocit dokaz da ima prebivaliste/boravak u Slo (viza obicno dovoljna).
Osobe koje nemaju prebivaliste/boravak vani samo iznimno smiju vozit automobil stranih tablica.
pa skužio sam odmah što žena hoće reći, ne moraš me rezat svakom svojom izjavom. propise o policiji znam napamet, a carinom surađujem u sklopu posla tak da mi ne moraš pričat tko je i šta je dužan predočiti - tražiš od ljudi detalje da im pomogneš i usput komentiraš izjave drugih. Stari taj posao mi je svakodnevnica tak da znam o čemu pričam

pročitaj poruku do kraja prije nego daš odgovor, logika ti sama govori da ima uvjeta to vozilo voziti i u RH i u SLO, e sad mislio sam na to da će (a to ovisi o pravnim propisima SLO) zatražit stalno prebivalište ili boravište u SLO jer ima pravo na to pošto joj je suprug drž. slovenije a u tom slučaju se ima pravo vozikat i kod nas i kod njih a da ne treba plačat carinu i porez - i ak nisi bio tad skužio vozilo je na stranim tablicama i znam da smiješ upravljati vozilo stranih reg. pločica na području RH samo uz prisustvo vlasnika odnosno korisnika pošto je na leasing

P.S
Slovenija neće dozvolit dvojno drž. kao što je dozvolila BIH, al imaš pravo na stalno preb ili boravište

Zadnje uređivanje shadow5555 : 03.03.2009. at 01:35.
shadow5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 01:53   #92
Quote:
signum kaže: Pogledaj post
Vidim da ima savjeta da se voziš sa SLO tablicama pošto imaš tamo boravak i kada se vratiš u HR , to mnogi rade a nisu svijesni da su u carinskom prekrsaju i da bi mogli ostati bez vozila, zato obrati pažnju i na slijeceće :
Carina.hr
slučaj je specifičan, vidiš da su supružnici, imaju prava na tvoje navedene uvjete.... mobilna carina u sklopu policije kad su se provodile razne akcije na autocestama imali su takve slučajeve i nisu mogli zakonski ništa
čak i puno poznatih ekstrada koristi rupe u zakonu izbjegavajući plačat bilo šta pa čak i porez na imovinu npr. neimenovi dužnosnik ima češku vozačku, imovinu visoke vrijednosti na koju ne plaća porez.... ---ak si upućen u carinu vjerojatno znaš o čemu pričam, a ak je to samo teoretski, pusti to, praksa je mračna strana toga svega
shadow5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 08:59   #93
Quote:
shadow5555 kaže: Pogledaj post
pa skužio sam odmah što žena hoće reći, ne moraš me rezat svakom svojom izjavom. propise o policiji znam napamet, a carinom surađujem u sklopu posla tak da mi ne moraš pričat tko je i šta je dužan predočiti - tražiš od ljudi detalje da im pomogneš i usput komentiraš izjave drugih. Stari taj posao mi je svakodnevnica tak da znam o čemu pričam

pročitaj poruku do kraja prije nego daš odgovor,
Stvarno ne kuzim cemu taj svadljivi i bahati ton, do sada smo pristojno komunicirali. Ne znam cime sam narusio tvoj ego da ovako eksplodiras.

Quote:
logika ti sama govori da ima uvjeta to vozilo voziti i u RH i u SLO, e sad mislio sam na to da će (a to ovisi o pravnim propisima SLO) zatražit stalno prebivalište ili boravište u SLO jer ima pravo na to pošto joj je suprug drž.
Ne znam sto si ti pretpostavljao i zasto, ali ovo sto si napisao "imaš pravo dovesti i koristiti vozilo u RH, jer ti si vlasnik i suprug ti je drž. slovenije..." i dalje smatram netocnim. To jel joj muz Slovenac, Alzirac ili Hrvat ne utjece na to smije li ona vozit auto stranih tablica ili ne. Sasim drugi kriteriji to zakonski odredjuju. Ako kazes da zakone znas napamet, onda nam daj zakon koji govori o tome da smije vozit auto stranih tablica jer joj je muz stranac, ali koliko sam shvatio to vise niti sam ne tvrdis a bahatis se nad drugima sto su te demantirali a ti kao zakone znas napamet. Ne kuzim te bas.

A i koliko znam samo prebivaliste nije odlucujuce za to (kao sto je kolega i citirao iz pravilnika), veci je problem kako dokazat nekome da je preko 183 dana u RH.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 09:46   #94
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Stvarno ne kuzim cemu taj svadljivi i bahati ton, do sada smo pristojno komunicirali. Ne znam cime sam narusio tvoj ego da ovako eksplodiras.
nismo narušili odnose nego žena je vlasnik odnosno korisnik vozila reg. na slovenskim tablicama ujedno i stime hrvatski drž. pa tako da se može vozikati i kod nas i kod njih bez ikakvih problema...

[/QUOTE]
A i koliko znam samo prebivaliste nije odlucujuce za to (kao sto je kolega i citirao iz pravilnika), veci je problem kako dokazat nekome da je preko 183 dana u RH.[/QUOTE]

naravno, u tome i je poanta - drugo je zakonski propisi (koji sami po sebi imaju svi koje kakve "rupe"), a drugo je praksa. Jednostavno im carina ni policija ne može ništa

[/QUOTE]a ti kao zakone znas napamet. Ne kuzim te bas.[/QUOTE]

ne znam ja zakone napamet - ne zna ih ni sudac...
radim na poslovima gdje moram poznavat određene zakone tak da ono u što nisam upućen ili u čemu nemam iskustva ne spominjem, a u ovom sam u pravu
shadow5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 10:24   #95
Još jednom hvala na svim odgovorima. Ako sam dobro shvatila nakon što otkupim auto od Leasing kuće nakon šest mjeseci ostvarujem pravo na uvoz auta u Hrvatsku kao osobne imovine. U tom slučaju sam oslobođena plaćanja PDV i carine, samo je potrebno trošarine platiti.
Jel moguće da je trošarina 25% vrijednosti auta? U mom slučaju bi to bilo oko 2.500€ i čini mi se malo puno. :-)
Da li postoji način da se izbjegne i plaćanje toga?
Zna li netko konkretnije da li operativni/financijski leasing utječe na to da li se ja smatram vlasnikom bez obzira što u prometnoj piše Vlasnik: Leasing kuća, Korisnik: JA

Hvala.
zoya11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 10:44   #96
Quote:
zoya11 kaže: Pogledaj post
Još jednom hvala na svim odgovorima. Ako sam dobro shvatila nakon što otkupim auto od Leasing kuće nakon šest mjeseci ostvarujem pravo na uvoz auta u Hrvatsku kao osobne imovine. U tom slučaju sam oslobođena plaćanja PDV i carine, samo je potrebno trošarine platiti.
Tocno.
Na onom liknu kojeg sam ti dao su detaljnije opisani uvjeti.

Quote:
Jel moguće da je trošarina 25% vrijednosti auta? U mom slučaju bi to bilo oko 2.500€ i čini mi se malo puno. :-)
Da li postoji način da se izbjegne i plaćanje toga?
Zna li netko konkretnije da li operativni/financijski leasing utječe na to da li se ja smatram vlasnikom bez obzira što u prometnoj piše Vlasnik: Leasing kuća, Korisnik: JA

Hvala.
Sto se trosarine tice, ja obicno racunam na:

http://www.anindol.hr/automobili/izracun.asp

Ne, koliko znam nema nacina da se izbjegne placanje toga, cak i invalidi to placaju ako se dobro sjecam.

A glede uvoza, najbolje da nazoves Carinu i pitas, u vrlo kratkom vremenu ces dobit vrlo konkretan odgoor - to je bar bilo moje iskustvo.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 10:45   #97
Vlasnik: Leasing kuća, Korisnik: JA

sama si napisala tko je vlasnik,nažalost trošarina se ne može nikako izbjeći
signum is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 10:48   #98
Quote:
shadow5555 kaže: Pogledaj post
pa skužio sam odmah što žena hoće reći, ne moraš me rezat svakom svojom izjavom. propise o policiji znam napamet,.......
Quote:
shadow5555 kaže:
ne znam ja zakone napamet - ne zna ih ni sudac...
ajde odluči znaš li zakone
signum is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 14:38   #99
Quote:
signum kaže: Pogledaj post
ajde odluči znaš li zakone
dobar citat

jedno slovo nekog članka u zakonu mijenja cijeli kontekst istoga pa tako i njegovo tumačenje, tako da nitko neće napamet izgovarati njegove materijalne odredbe a tako i kaznene... možda si primjetio da suci drže zakon u ruci i čitaju ga stranci iako su ga milijun puta pročitali...

ovo o propisima s policijske strane govorim s razlogom, valjda si skužio...
ne želim govoriti svima na forumu svoju struku i obrazovanje

al uhvatio si me citatima - u pravu si, izjavio sam nešto što nisam trebao
shadow5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2009., 22:52   #100
Pitanja vezana uz uvoz/izvoz

Pozdrav svima.

Ovako interesira me kako je pravno reguliran sljdeći scenarij.

Postoji roba/usluga u vlasništvu tvrtke iz inozemstva. E sad budući da se radi o digitalnom dobru prodaja se vrši sa servera iz hrvatske, ali roba se prodaje isključiovo na području zemlje porijekla

Dakel imam robu u vlasništvu inozemne tvrtke A. Roba se nalazi na serveru domaće tvrke B i prodaje se sa servera tvrtke B u zemlju iz koje je tvrtka A.

Ono što mene intersira je dali se na tu robu treba platiti carina tj. dali se na to gleda kao na uvoz/izvoz scenarij?

Naziv zakona koji to regulira ili citat bi bio veoma cijenjen.
Unaprijed hvala!
zcracker is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:30.