Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2012., 22:51   #141
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Ne, nije problem u tome "dogodi se i meni", nego u onome kako bi dijete trebalo tješiti rečenicama "smotani roditelji pogubili bi i dijelove tijela, ne samo ključeve" - koliko god bilo rečeno u zajebanciji, ja (i možda bih time pretjerivala) ne bih htjela ni u zajebanciji modelirati takve rečenice o samom sebi.
Nisam sigurna da razumijem sto zelis reci...bio bi ti bed djetetu reci da se i tebi moze desiti da npr. zagubis/azaboravis/ne mozes naci kljuceve ili vec nesto...
Zelis djetetu prezentirati da si ti savrsena i da se tebi to ne moze desiti...a njemu se eto to desilo....ali nije on sam smotan, samo mu se slucajnodesilo takvo sto...
Meni nije problem reci nista lose o sebi (u skladu s djetetovom dobi)...nije to nesto sto smatram losim.
Da, i to "joj kako sam glupa" umjesto "kako sam mi se ta glupost desila".
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 22:58   #142
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Nisam sigurna da razumijem sto zelis reci...bio bi ti bed djetetu reci da se i tebi moze desiti da npr. zagubis/azaboravis/ne mozes naci kljuceve ili vec nesto...
Zelis djetetu prezentirati da si ti savrsena i da se tebi to ne moze desiti..
Da. Želim djetetu reći da sam ja savršena i nikad ništa ne pogriješim, ali ono je pogriješilo, ali neka se ništa ne brine, sigurno nije pogriješilo jer je glupo, možda samo nekad malo teže shvaća, ali volim ga i dalje, naravno, pa nema ljubav veze s inteligencijom, vole majke i vrlo retardiranu djecu, ne da želim reći da je retardirano, zaboga, samo da je napravilo baš glupu grešku. Kao da je retardirano. Ali desi se svima. Osim meni.

Ne znam samo zašto ti već četvrti put pišem to isto, nije li i prvi put bilo jasno?
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 23:18   #143
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Pohvala je u svakom slučaju dobrodošla. Ja volim kada me netko pohvali
Zaboga, pa tko ne voli?
Dobro, vidim da su tu neke druge stvari u pitanju..i drugi razgovori ne vezani uz mene.
Pa ja eto mislim da ste i ti i dijete i tata zasluzili pohvalu.
Curica je dozivjela mali stres...da, mali...nije to bilo nista strasno..ali malo ju je izbacilo iz takta.
Vi ste odreagirali ok, nikakav bed.
Zasluzila je pohvalu. Zapelo je, nije sjela pred kucu i tulila do navecer, zvala je mamu (kako ste se i dogovorili) i problem ste rijesili.
Mislim da joj je ovo super doslo kao NNNI (nista nas ne smije iznenaditi) vjezba i da je sve odradila po planu.
Sva sreca bili su to samo zatureni kljucevi, ne pozar, ali napravila je sve po planu.
Zato 5 +
Sad ...dal se ona malo smotala ili je tad bila smotana ili....koji cete termin imati doma imo je nebitno, ako znate o cemu pricate.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 23:33   #144
A netko je negdje na cijelom topiku tvrdio da pred djetetom treba glumiti nepogrešivost? Promakao mi je taj post.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 23:50   #145
Polako cure
Govorimo o djeci koja tek ostaju doma po prvi put s ključem oko vrata ili u torbi. Po prvi put si uistinu sama moraju organizirati jutro ako imaju školu popodne, sami si napraviti doručak, podgrijati ručak, ponoviti zadaću, spremiti sve stvari potrebne za školu.
Nije to lako. Koliko god ih pripremali nađu se ponekad u situaciji gdje se pogube.
Pa i sama se ponekad pogubim od silnih obaveza a gdje neće dijete od 9 godina.
Treba pohvaliti. Treba im dati samopouzdanja da oni to mogu. Nekada biti i pomalo dosadan kada ponavljaš kao papiga - ugasi svjetla kada izlaziš, daj molim te nahrani životinje..jesi ponijela sendvić, papuče...
Mora da joj se već vrti u glavi od slinih obaveza.
Jedino što mogu napraviti dati joj vjetar u krila da ide dalje.
Nekada preispitujem i svoje rečenice. Jesam li nešto krivo rekla? Kažem i ja nekada nešto krivo. Nisam savršena. Nekada i burno reagiram. Ispričam se kada se to desi. Nije često ali imam potrebu ispričati se i reći da nisam dobro postupila i objasniti joj svoje greške.
Ne bih bez toga mogla mirno spavati. Sva sreća pa je ona razumno dijete, na moju žalost možda čak i prezrelo za svoju dob jer nedostaje mi ono nešto dječje što se jedino ispolji u ovakvim situacijama kada recimo zagubi ključeve.
Inače nosi tu crtu odgovornosti koja joj je nametnuta na žalost - rastavom od njezinog oca - prerano je odrasla.
I shvaća puno više od njezinih vršnjaka. Razmišlja kao odrastao čovjek što me nekada rastuži jer želim da bude dijete.
Nema inače neke obaveze osim škole ali jednostavno valjda balansirajući između dva doma naučila je neke stvari i ta njezina odgovornost ima veze i s mlađim bratom kojeg ima kod tate.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 00:14   #146
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Polako cure
Govorimo o djeci koja tek ostaju doma po prvi put s ključem oko vrata ili u torbi. Po prvi put si uistinu sama moraju organizirati jutro ako imaju školu popodne, sami si napraviti doručak, podgrijati ručak, ponoviti zadaću, spremiti sve stvari potrebne za školu.
Nije to lako. Koliko god ih pripremali nađu se ponekad u situaciji gdje se pogube.
Pa i sama se ponekad pogubim od silnih obaveza a gdje neće dijete od 9 godina.
Treba pohvaliti.
Naravno da treba. Pa sve je super napravila.
Pisala si da si na sastanku bila....sms zna slati...objasni joj (ako vec nisi, iako sigurna sam da jesi) da ako se ne javljas da posalje sms...i bude malo strpljiva, jer koji put na poslu ne mozes reagirati bas isti cas.
Quote:
Treba im dati samopouzdanja da oni to mogu. Nekada biti i pomalo dosadan kada ponavljaš kao papiga - ugasi svjetla kada izlaziš, daj molim te nahrani životinje..jesi ponijela sendvić, papuče...
Mora da joj se već vrti u glavi od slinih obaveza.
Istina.
Zato ...polako. Nista se nece desiti zbog pokojeg propusta.
Imala sam odlicnog ucitelja u autoskoli. Neki odjednom kazu sve sto treba raditi (bila sam jednom u autu kad je prijateljica vozila) ,moras ovo, ovo, ovo , ovo ovo ,i ovo...koma.
Moj je meni svako tolko, kad sam svladala nesto ...dodavao novo...kao znas imas tu i retrovizor, pogledaj si koji put, ...pa onda auto ima i zmigave, mozes ga dati.... A tad sam, nakon samo par dana svladala voznju super...samo sam onda dodavala potrebno, po redu.
Dakle ne pretjerati, ne zasipati ju nevaznim, ne dizati dramu oko sitnica...prvo ono najvaznije, pa manje vazno...a onda i sve moguce sitnice.
Tvoja je mala (imam takav osjecaj) prava mustra, ima 9 godina i bit ce sve super...
Bitno je da zna, mama je tu, mob imam, mogu ju nazvati ako zapne...ili tatu/brata/baku
Quote:
Ne bih bez toga mogla mirno spavati. Sva sreća pa je ona razumno dijete, na moju žalost možda čak i prezrelo za svoju dob jer nedostaje mi ono nešto dječje što se jedino ispolji u ovakvim situacijama kada recimo zagubi ključeve.
Znam na sto mislis...neki bi decko mozda otisao igrati nogac s deckima...ne bi se ni trudio pronaci kljuc...i cekao da roditelji dodju doma. Nemoj da te to muci, bez obzira sto se sad mozda cini tako, nije lose da je takva. Ne bjezi od problema, ne pravi se da ga nema, ona ga je rijesila.

Edit: isrpika muskom rodu...primjer je bio nasumican.

Zadnje uređivanje kajpa : 19.09.2012. at 00:22.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 07:02   #147
U mom slučaju, dobra je vijest da mi je savršeno jasno na što je cookie htjela ukazati, a loša, da sam kriva po svim točkama optužnice

Sebe ću bez beda nazvati prostorno glupastom ili lijenom ili nepismenom dočim jako pazim da mi dijete ne etiketira sebe i ljude oko sebe već ponašanja i događaje.

Naime što, ja sam već velika ako 20 puta krenem od točke A do točke B i pri tom se 19 puta izgubim, onda jebiga, nije baš da sam se samo 19 puta izgubila nego slobodno mogu reći da sam malo orijentacijski challenged.
__________________
--------------------------------
Peek-a-Boo! is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 08:13   #148
i vi mislite da ce dijete roditelja koji je samosvjestan, cvrst, siguran u sebe, koje sebe postuje i voli, radi povremenih posipanja pepelom poceti dozivljavati drugacije i da ce radi toga sam imati nekih problema i da ce to narusiti njegovu sliku o samome sebi?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 08:36   #149
Quote:
Peek-a-Boo! kaže: Pogledaj post
ako 20 puta krenem od točke A do točke B i pri tom se 19 puta izgubim, onda...
...onda znamo da "ono" u čemu si bila reprezentativka nije orijentacijsko trčanje .
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
i vi mislite da ce dijete roditelja koji je samosvjestan, cvrst, siguran u sebe, koje sebe postuje i voli, radi povremenih posipanja pepelom poceti dozivljavati drugacije i da ce radi toga sam imati nekih problema i da ce to narusiti njegovu sliku o samome sebi?
Ja ne mislim ni da će takvo dijete takvog roditelja shvatiti doslovno i ozbiljno ako/kad kaže "ajme, kako sam (bio) glup/smotan/ovakav/onakav", a kamoli to što si ispisala .

I dalje mislim da je, čak i uz priču o zagubljenim ključevima, komentar poput "sinekćeri, početak samostalnog boravka u kući je ozbiljna stvar, mislim da si to sveukupno jako dobro odradio/la, ne znam bih li se ja u tome tako dobro snašao/la" poticajan za dijete, da je djetetu i važno i poticajno da se o tome razgovara u onom krugu u kojem se i inače razgovara o djetetovom životu (dakle, s ljudima s kojima se i inače razmjenjuju informacije na temu "kako je Bry, što ima novoga?").

Postoji velika razlika između (po meni, poželjnog) uočavanja svega što se kod djeteta može pohvaliti i nepropuštanja izricanja te pohvale (čime se, IMHO, djetetu šalje poruka "vidim te" - naravno, ne u nekakvom policijsko-inspekcijskom Big Brother smislu "gledanja" ) i (po meni, nepoželjnog) proglašavanja svakog djetetovog prdca simfonijskom glazbom, čime se vrijeđa djetetova inteligencija.

Ali, mislim da smo o pohvalama već negdje pisali .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 09:23   #150
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
i vi mislite da ce dijete roditelja koji je samosvjestan, cvrst, siguran u sebe, koje sebe postuje i voli, radi povremenih posipanja pepelom poceti dozivljavati drugacije i da ce radi toga sam imati nekih problema i da ce to narusiti njegovu sliku o samome sebi?
Ne ja.
Upravo o tome i govorim. Govorili smo o djetetu od 9 godina. Mislim da je sasvim ok reci djetetu da se i mami znalo desiti da se smota ...ili nesto slicno, bez obzira kojim rijecima. Cak i "bas sam smotana", ako se izgovara u kontekstu neceg sto se taj cas desava (ne mogu se naci kljucevi), pametnom djetetu koje zna da njegova mama nije inace smotana, jasno je da se to odnosi na trenutnu situaciju, da mama to ne misli o sebi opcenito.
Mislim da dijete tu ne uci nista lose i da nece zato odmah misliti da je mama smotana zato jer jer se negdje smotala.
Na kraju krajeva, cak da mama i je teski smotanac, onda i dijete to zna i uvazava i voli takvu svoju mamu. Pa pokusavanje izbjegavanja konstatacije "smotana sam", opet ne donosi imo nista.
Quote:
Peek-a-Boo! kaže: Pogledaj post
U mom slučaju, dobra je vijest da mi je savršeno jasno na što je cookie htjela ukazati, a loša, da sam kriva po svim točkama optužnice
Nije stvar u - shvatiti to na sto je htjela ukazati, vec prihvatiti takav stav i sloziti se s njim.
Quote:
Sebe ću bez beda nazvati prostorno glupastom ili lijenom ili nepismenom dočim jako pazim da mi dijete ne etiketira sebe i ljude oko sebe već ponašanja i događaje.
Gle, ako sama za sebe kazes nesto takvog nekih 100 puta dnevno pred malim djetetom, onda ce ono stvarno steci dojam da ne mislis bas o sebi lijepo.
Ako je to rijetkost, ako je vezano uz nesto konkretno (sto dijete vidi i zna da se o tome radi), ako ima tih 9 godina...i kazes takvo sto - imo to nema nikakav negativan ucinak, pogotovo u ovom kontekstu kada se dijete ustvari htjelo pohvaliti i utijesiti cinjenicom da se takvo sto moze dogoditi svakome.
Quote:
Naime što, ja sam već velika ako 20 puta krenem od točke A do točke B i pri tom se 19 puta izgubim, onda jebiga, nije baš da sam se samo 19 puta izgubila nego slobodno mogu reći da sam malo orijentacijski challenged.
I ako je to stvarno tako, mislis da dijete od 9 godina i samo to ne bi vidjelo. Da bi onda nesto postigla izbjegavanjem toga "smotana sam"?
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
znači, bilo bi u redu reći malo si se smotala umjesto bila si malo smotana?
pa i nije neka razlika, pridjev, glagol, whatever...
Upravo tako.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 21:34   #151
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
i vi mislite da ce dijete roditelja koji je samosvjestan, cvrst, siguran u sebe, koje sebe postuje i voli, radi povremenih posipanja pepelom poceti dozivljavati drugacije i da ce radi toga sam imati nekih problema i da ce to narusiti njegovu sliku o samome sebi?
Nije poanta u tome da bi dijete roditelja moglo nekako početi doživljavati, nego da ne bih htjela da moje dijete od mene uči tako doživljavati sebe.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 09:28   #152
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Nije poanta u tome da bi dijete roditelja moglo nekako početi doživljavati, nego da ne bih htjela da moje dijete od mene uči tako doživljavati sebe.
to sam i mislila, ozbiljno mislis da dijete tako uci ne cijeniti se i da ce ako se roditelj posipa ponekad pepelom da ce dijete imati losu sliku o sebi?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 09:45   #153
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
to sam i mislila, ozbiljno mislis da dijete tako uci ne cijeniti se i da ce ako se roditelj posipa ponekad pepelom da ce dijete imati losu sliku o sebi?
Ne samo da si mislila, nego si lijepo i jasno i napisala.
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
i vi mislite da ce dijete roditelja koji je samosvjestan, cvrst, siguran u sebe, koje sebe postuje i voli, radi povremenih posipanja pepelom poceti dozivljavati drugacije i da ce radi toga sam imati nekih problema i da ce to narusiti njegovu sliku o samome sebi?
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 09:54   #154
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ne samo da si mislila, nego si lijepo i jasno i napisala.
eto fala
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 22:10   #155
Htjela si reći da će se dijete roditelja koji je samosvjestan, cvrst, siguran u sebe... početi doživljavati drugačije, ili da će dijete tog roditelja početi doživljavati drugačije?
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 22:17   #156
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
to sam i mislila, ozbiljno mislis da dijete tako uci ne cijeniti se i da ce ako se roditelj posipa ponekad pepelom da ce dijete imati losu sliku o sebi?
A dal mislim da će dijete biti pretilo i umrijeti od moždanog udara ako povremeno ode u mekić. Ne, ne mislim.

Ali mislim da je loše ako redovno jede u mekiću.

Kao što ne mislim da će jedna roditeljeva "kriva" rečenica u četiri mjeseca naškoditi djetetu. U praksi, vjerojatno svaki roditelj svakog dana kaže sijaset "krivih" rečenica (barem oni koji razgovaraju s djecom), pa bih ja, recimo, nastojala izbjegavati one rečenice u kojima sebe proglašavam ovakvom onakvom jer nešto nisam (ili postoji mogućnost da ne bih) nešto napravila po PS-u.

I da, mislim da ono što dijete doživi od roditeljevog odnosa prema sebi može utjecati na to kakav će odnos dijete imati prema sebi, i da često to čini.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 22:24   #157
a mozda ce se tako nauciti jednoj korisnoj drustvenoj vjestini, da je ponekad jako djelotvorno posuti se malo pepelom da bi se druga osoba osjecala bolje, iako ta osoba zna da se posipas pepelom
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 23:50   #158
Dala si mi razlog da se elektrošokiram kažem li "smotana mama".
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 10:02   #159
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Kladila bih se u veliku količinu novaca da je s njenom motorikom sve u redu i da bi joj se padovi i nezgode desetkovali da ne misli za sebe da je smotana.
misliš?
jer fakat sam smotana, ispadaju mi stvari, lupam se u dijelove tije,a popikavam...

no, nebitno. po meni kod lorda nije bio problem uopće ni u veličanju uspjeha ni u tome da roditelj kaže da je i on ponekad smotan nego stvarno nema potrebe od sebe radit nesposobnog debila i pretjerivati s 'ja da sam na tvom mjestu, pogubila bih dijelove tijela po putu'. trebamo li sebe odnosno sposobnosti koje su sasvim uobičajene u nekoj situacijipretjerano umanjiti e da bi se dijete osjećalo sposobno i kompetentno?

primjer: dijete nauči pisati A. onda roditelj pohvali pa doda - stvarno si to super odradila, ja ne bih mogla povući ni običnu ravnu crtu. nepotrebno i kontaproduktivno.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 11:00   #160
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
po meni kod lorda nije bio problem uopće ni u veličanju uspjeha ni u tome da roditelj kaže da je i on ponekad smotan nego stvarno nema potrebe od sebe radit nesposobnog debila i pretjerivati s 'ja da sam na tvom mjestu, pogubila bih dijelove tijela po putu'. trebamo li sebe odnosno sposobnosti koje su sasvim uobičajene u nekoj situacijipretjerano umanjiti e da bi se dijete osjećalo sposobno i kompetentno?
primjer: dijete nauči pisati A. onda roditelj pohvali pa doda - stvarno si to super odradila, ja ne bih mogla povući ni običnu ravnu crtu. nepotrebno i kontaproduktivno.
Ti stvarno mislis da je on to doslovno mislio? Da treba od sebe raditi nesposobnog debila? I da je mislio da stvarno treba unajmiti avion s transparentom, postaviti jumbo plakate, objaviti na radio stanici..itd.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:15.