Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.03.2013., 18:12   #1
MV - Moldavija (zbirno)

Pala moldavska vlada

KIŠINJEV - Moldavska proeuropska vlada danas je pala pošto joj je izglasano nepovjerenje zbog sukoba u vladajućoj koaliciji, pa sada vjerovatno predstoje novi izbori.

Oko 54 poslanika glasalo je za smjenu vlade reformističkog premijera Vlada Filata, nakon razilaženja sa glavnim partnerom Alijansom za europsku integraciju zbog sukoba oko kontrole nad pravosudnim sistemom, prenosi AP.

Filat, koji je postao premijer u siječnju 2011., približio je ovu siromašnu bivšu sovjetsku republiku sa 4,1 miliona stanovnika Europi.

Opozicijska Komunistička partija je pokrenula postupak glasanja o povjerenju vladi, uz obrazloženje da su Moldavci nezadovoljni privredom i korupcijom.

Filatova vlada ima rok od tri dana da podnese ostavku i ima pravo da pokuša da formira novu koaliciju prije raspisivanja novih izbora.

--------------------------------------------------------------------------

Pala je proeuropska vlada, to ce znaciti da ce komunisti opet doci na vlast.
Kakvu ce sada politiku voditi komunisti??
Nasao sam jedan link i na njemu je ovo pisalo, znaci oni su bili proruski orjentirani i kada su Rusi izasli sa tom idejom su se okrenuli.
Zna li tko sada kako ce reagirati ako dođu opet na vlast, hoce li traziti zblizavanje sa Rusijom ili ce nastaviti kao ova proeuropska vlast?

Quote:
Kakva je bila komunikacija Kišinjeva i Tiraspola dok su komunisti bili na vlasti?
Kada su komunisti došli na vlast 2001. godine, prvih šest mjeseci imali su dobre odnose s Tiraspolom, ali bez jasne ideje kako da riješe problem, a nakon toga više se o tome na formalnoj razini nije razgovaralo. Voronin je na početku mandata zagovarao ujedinjenje Moldove s Rusijom i Bjelorusijom, no 2003. Rusija je izašla s takozvanim Kozakovim planom za Pridnjestrovlje koji je sadržavao dva vrlo neobična uvjeta: da ruski vojnici ostanu tamo do 2020. i da se u moldovskom parlamentu stvori zaseban senat s pravom veta za pridnjestrovske predstavnike. Voronin nije mogao potpisati takav sporazum, uslijedilo je pogoršanje odnosa s Rusijom i komunisti su se okrenuli u drugom smjeru, podržavajući do 2009. europske integracije.
FedererFan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2013., 18:57   #2
po cemu je ova vlada proeuropska? voli zdipiti
Horvatija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2013., 20:16   #3
U svkaom slučaju, pro-rusku opciju su sami građani svrgnuli u prosvjedima, nadam se da neće tako brzo zaboraviti, neka nađu novu alternativu
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2013., 22:32   #4
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
U svkaom slučaju, pro-rusku opciju su sami građani svrgnuli u prosvjedima, nadam se da neće tako brzo zaboraviti, neka nađu novu alternativu
Po meni oni nemaju nekog velikog izbora ili ici prema EU ili prema Rusiji, nema trece opcije.
Nisu oni kao Svicarska pa da mogu biti neutralni.
FedererFan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 19:43   #5
Quote:
FedererFan kaže: Pogledaj post
Po meni oni nemaju nekog velikog izbora ili ici prema EU ili prema Rusiji, nema trece opcije.
Nisu oni kao Svicarska pa da mogu biti neutralni.
Nek se ujedine s Rumunjskom, ionako su isti narod, i bit će dio EU
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 19:55   #6
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Nek se ujedine s Rumunjskom, ionako su isti narod, i bit će dio EU
sad su isti, zato jer treba za stvoriti veliku rumunjsku,za jacanje nato pakta, za jacanje amero satelita, a kad ne odgovara vasim politickim namjerama drugi narod nije, drugi narod treba cijepkati i velicati razlike, pametni momci
Horvatija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 22:45   #7
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Nek se ujedine s Rumunjskom, ionako su isti narod, i bit će dio EU
U neku ruku su kao Srbija i Crna Gora. Ja se pitam kakva je tamo situacija, koliko ljudi bi podržavalo ujedinjenje sa Rumunjskom, a koliko je suverenista. Društvo je navodno polarizirano kao i u Crnoj Gori, jedan dio se smatra Rumunjima moldavske regionalne pripadnosti, a drugi dio Moldavancima kao zasebnim narodom.
thatfeel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 02:15   #8
pa u Moldaviji govore rumunjskim
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 12:55   #9
A vidim da govore komentatori za ujedinjenje sa Rumunjskom, ali tesko da ce do toga doci, jer po meni Moldova se ne zeli odreci Transnistrije, iako ona nikako ne kontrolira Transinistriju. Da ona skroz pusti Transnistriju i prizna ju kao neovisnu zemlju nevidim nikakav razlog zasto se nebi ujedinili. A i onda sta bi bilo sa Gagauzijom, nevjerujem da bi i oni pristali na ujedinjenje, jer bi izgubili trenutni autonomni status koji imaju u Moldovi, tako da po meni od toga nece biti nista.
FedererFan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 14:57   #10
Quote:
FedererFan kaže: Pogledaj post
A vidim da govore komentatori za ujedinjenje sa Rumunjskom, ali tesko da ce do toga doci, jer po meni Moldova se ne zeli odreci Transnistrije, iako ona nikako ne kontrolira Transinistriju. Da ona skroz pusti Transnistriju i prizna ju kao neovisnu zemlju nevidim nikakav razlog zasto se nebi ujedinili. A i onda sta bi bilo sa Gagauzijom, nevjerujem da bi i oni pristali na ujedinjenje, jer bi izgubili trenutni autonomni status koji imaju u Moldovi, tako da po meni od toga nece biti nista.
Istina, idealno rešenje je podjela, međutim, uvijek je više njih kome odgovara imati neki kamen spoticanja, i domaćima na vlasti i stranima
__________________
Yodais;Srpske novine ne lažu
Tenedor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 16:26   #11
Zanimljivo da su prema istraživanjima Rumunji (u Rumunjskoj) zagrijaniji za ujedinjenje od samih Moldavaca. Meni se uvijek činilo logičnije da su Moldavci ti koji bi se radije ujedinili, jer bi onda postali dio EU.

http://en.wikipedia.org/wiki/Movemen...Public_opinion

Očito sam bio u krivu
šišćevap is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 21:49   #12
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
pa u Moldaviji govore rumunjskim
i u crnoj gori govore srpski
i u austriji govore njemacki
a u engleskoj i kanadi govore engleski i sto bi se trebali ujediniti
dio ukrajine govori ruski pa hocemo li ih ujediniti...ajme meni sve bez veze nema nigdje repa ni glave
argentina i venesuela spanjolski itd
Horvatija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2013., 00:13   #13
Quote:
Horvatija kaže: Pogledaj post
i u crnoj gori govore srpski
i u austriji govore njemacki
a u engleskoj i kanadi govore engleski i sto bi se trebali ujediniti
dio ukrajine govori ruski pa hocemo li ih ujediniti...ajme meni sve bez veze nema nigdje repa ni glave
argentina i venesuela spanjolski itd
Pa pokušavala su se stalno neka ujedinjenja između država koje spominješ u prošlosti
__________________
Yodais;Srpske novine ne lažu
Tenedor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2013., 01:36   #14
pa Staljin je odvojil Moldaviju od Rumunjske 1940
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2013., 05:14   #15
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
pa Staljin je odvojil Moldaviju od Rumunjske 1940
ne, to je bio churchill
Horvatija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2013., 10:53   #16
Quote:
Horvatija kaže: Pogledaj post
ne, to je bio churchill


zato jer RUM i napala SSSR (ko i FIN) 1941 upravo jer su im oduzeti teritoriji
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2013., 11:21   #17
starija je rusija na mapi od rumunjske
kad je rusija dosla na mapu svijeta, rumunji su zajedno s turcima nabijali krscane na kolac.
Horvatija is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 17:47   #18
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
pa Staljin je odvojil Moldaviju od Rumunjske 1940
to se onda zvalo-Besarabija
Desnica Teskera is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 11:24   #19
Teški izbori u Moldaviji: Nitko nema većinu - Socijalistička i Komunistička Partija osvojile 40% glasova, pro-Zapadne stranke drže 44%

http://www.advance.hr/vijesti/teski-...ranke-drze-44/

Glasovi su djelomično prebrojeni, 80%, te zadnje informacije govore kako su vladajuće pro-Zapadne stranke zajedno osvojile oko 44%, dok opozicija drži oko 40%, no stranka s najvećim brojem osvojenih glasova je pro-ruska Socijalistička Partija.

Ukoliko ovakvi rezultati budu i nakon službene objave, koja se očekuje tijekom dana, to će značiti da niti jedna stranka neće biti u poziciji formirati vlast. Štoviše, situacija bi mogla izgledati tako da će možda pro-zapadna i pro-ruska moldavska politika biti prisiljena na zajedničku koaliciju, mada trenutačno ne izgleda da bi konsenzus između ovih struja mogao biti jednostavno postignut.
FedererFan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 15:59   #20
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Nek se ujedine s Rumunjskom, ionako su isti narod, i bit će dio EU
Čini mi se da je u Moldaviji prilično aktivan pokret za ujedinjenje s Rumunjskom .... No, da ne bi bilo: Došli su gosti, da oglođu kosti!
Ja sam Ante is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:12.