Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2014., 08:20   #61
Da li je neko koristio BAUSCH & LOMB SOFTLENS 59 lece, kakve su?
leptiricaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2014., 12:16   #62
Pozdrav!

Koje bi bile najbolje lece za one koji imaju problem suhog oka? Citala sam da su najbolje lece s malim postotkom vode za ljude sa suhim ocima. Ima li netko takav problem i koje lece nosite? Guglam po netu ali ne nalazim puno.

Do sada sam nosila Johnson Oasys ali ih vise ne mogu nositi, makar su mi godinama bile odlicne. Imaju visok postotak vode i oci su mi nakon njih potpuno isusene, ni umjetne suze ne pomazu...
anyzena is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2014., 16:37   #63
Meni što zbog suhoće oka što zbog visokog astigmatizma najviše odgovaraju polutvrde tj. tvrde RGP leće. Radije bi meke, no kao što sam već pisao, imao sam Z6 Toric i bile su katastrofa, a oko suho i slika mutnija puno jače nego s RGP lećama. JEdino nije bilo perioda navikavanja. Najpametnije je otići do dobrog kontaktologa.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2014., 13:16   #64
Pozz Ekipo, počeo sam čitati, no pošto ima preko 10.000 postova vezano za leće moram pitati posebno pitanje, jer sam se skroz izgubio, a i u od početka topica se možda nešto i promjenilo.

Imam -0.75 na oba oka, malo me zbunjuje jer kada sam išao na pregled za naočale bio je "manualni" pregled, te mi je bila navodno dioptrija -1.0 i -0.75, plus mali astigmatizam, navodno, a već sam prije bio na pregledu i nije ga bilo.

Uglavnom otišao sam na pregled za leće, gledao sam kroz onaj aparat, "digitalno", i -0.75, -0.75, nema astigmatizma, ..

Kome vjerovati, kod stavljanja naočala zasmeta me, prijelaz, što sa manjom dioptrijom nije, čak me smeta pogled van naočala pa nazad, kao neki pomak, koji nisam prije imao ...

Vidim super s naočalama, ali okreti glave, slučajni pogled van okvira, mi nikako ne paše, a pošto se bavim sportom, nisu mi praktične naočale, a i kada sam vani, ..

Zato otišao na pregled za leće, ..

Zanima me kako odabrati marku lece? Dakle rekli mi meke, -0.75 na oba, minopija.

Imam tu još neke podatke kao što su Basis, Promjer, VOD CCL i VOS CCL, uglavnom mene zanima koje su najkvalitetnije lece, trebao bi 1 mjesecne, navodno dolaze u pakiranju za 6 mj., tj 6 para.

Kako odabrati marku ? Htio bi kvalitetno, udobno, ... hvala puno, no ima puno marki, a cjene variraju ohoho.
KovaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2014., 14:05   #65
meni su, dok sam išla na pregled za leće, dioptriju mjerili i tim aparatom i ručno sa mijenjanjem stakla a dioptrija od naočala i leća ti ne mora biti skroz ista, ako se ne varam, veoma mali astigmatizam može proći bez korekcija (bar sam tako pročitala tu na forumu)

a što se tiče marki leća, nisu ti preporučili neke? i ja nisam vidjela mjesečne u pakiranju od 6 pari, jedino od 6 komada leća tj. 3 para
ja koristim Air Optix Aqua mjesečne, imaš ih kupiti u paketu od 3 para

ali trebao si dobiti na pregledu probne leće, bezveze je kupovati kutiju leća, a možda ti takve neće odgovarati, nisu ti ponudili probne?
Anna xD is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2014., 12:02   #66
Quote:
KovaZg kaže: Pogledaj post
Imam tu još neke podatke kao što su Basis, Promjer, VOD CCL i VOS CCL, uglavnom mene zanima koje su najkvalitetnije lece, trebao bi 1 mjesecne, navodno dolaze u pakiranju za 6 mj., tj 6 para.

Kako odabrati marku ? Htio bi kvalitetno, udobno, ... hvala puno, no ima puno marki, a cjene variraju ohoho.
Poštovani,

nešto nije u redu. Naime, navodite da Vam je dioptrija određena samo temeljem pregleda pomoću kompjuteriziranog refraktometra, a zatim spominjete VOD i VOS ccl, što znači da je dioptrija ispitana i s lećama na oku.

Prema tome, dioptrija onda nije određena samo uz pomoć stroja.

Nadalje, iz toga se vidi i da ste na pregledu očito imali neke probne leće, a tako su i određeni parametri leća pa je vrlo neobično kako to da niste dobili konkretan naziv mekih leća koje su Vam preporučene nakon obavljenog pregleda odnosno naziv leća koje su Vam stavljene u oku pri pregledu.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2014., 13:36   #67
Ajmo ekipa nosim naočale -2,5 oba oka,imam astigmatizam,htio bih probat nositi leće....upiutite mue na pregled u koju polikliniku.....
jasno u Zg,,,,fala..i preporuka koje leće uzimate ....i gdje....
eduardo12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2014., 13:46   #68
smijem li miješati dvije otopine? npr. da u jednoj držim leće, a da ih čistim prije nego ih stavim u oči s nekom drugom?
Anna xD is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2014., 18:18   #69
Quote:
Anna xD kaže: Pogledaj post
smijem li miješati dvije otopine? npr. da u jednoj držim leće, a da ih čistim prije nego ih stavim u oči s nekom drugom?
Ne vidim zašto ne.
Ja sam dugo vremena čistila ih Boston tekućinom, a čuvala u Total Care i sve bilo normalno.
__________________
https://dread-kinder.forumotion.me/
Dread is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2014., 10:17   #70
Quote:
leptiricaaaa kaže: Pogledaj post
Eh to sam i ja nedavno pitala na ovoj temi, procitaj prethodne postove, nije ni meni to bas jasno. Doduse ja koristim Air Optix Aqua lece, al' to nije u sustini ni bitno, bitna je ova razlika u dioptriji, meni su rekli da se na dioptriju doda jos 0.25 za lece.
Nije istina jer ja imam istu dijoptriju naočala i leća.


A momku kojem optičar nije htio dati nalaz bih savjetovala da ode oftamologu, napravi pregled, uzme nalaz i onda kupuje... jer kod leća nije samo stvar dioptrije. I ne može si sam procijeniti zakrivljenje za pojedinu marku leće, ni promjer i sve one ostale parametre koji su potrebni da leća odgovara.

~tlapatok™
__________________
"I don't weigh anything! I'm like a cloud!" Mindy L.
SitnaRiba is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2014., 11:39   #71
Quote:
SitnaRiba kaže: Pogledaj post
Nije istina jer ja imam istu dijoptriju naočala i leća.
To ne mora uvijek biti tako. U pravilu je dioptrija ista na naočalama i lećama ili su minorne razlike kada je riječ o manjim dioptrijama (npr. do nekih 4 dioptrije), no što je dioptrija veća, to je i veća vjerojatnost da će postojati razlika između leća i naočala.

Također, imali smo na prošloj temi primjera gdje je i kod manjih dioptrija postojala razlika u jakosti kontaktne leće i naočalne leće tako da je jedini ispravan zaključak da bez posebnog pregleda za leće nije dobro naručivati leće po dioptriji na naočalama.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2014., 16:10   #72
Quote:
Dread kaže: Pogledaj post
Ne vidim zašto ne.
Ja sam dugo vremena čistila ih Boston tekućinom, a čuvala u Total Care i sve bilo normalno.
okej, hvala
Anna xD is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2014., 20:14   #73
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
To ne mora uvijek biti tako. U pravilu je dioptrija ista na naočalama i lećama ili su minorne razlike kada je riječ o manjim dioptrijama (npr. do nekih 4 dioptrije), no što je dioptrija veća, to je i veća vjerojatnost da će postojati razlika između leća i naočala.

Također, imali smo na prošloj temi primjera gdje je i kod manjih dioptrija postojala razlika u jakosti kontaktne leće i naočalne leće tako da je jedini ispravan zaključak da bez posebnog pregleda za leće nije dobro naručivati leće po dioptriji na naočalama.
Pa da... zato sam i rekla da se dioptrija leća ne računa po ključu "dioptrija naočala + 0.25" ili kako je već tamo pisalo već da postoje razlike...
Ono, ne možeš si sam odrediti dioptriju....

~tlapatok™
__________________
"I don't weigh anything! I'm like a cloud!" Mindy L.
SitnaRiba is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2014., 17:43   #74
Quote:
SitnaRiba kaže: Pogledaj post
Nije istina jer ja imam istu dijoptriju naočala i leća.


A momku kojem optičar nije htio dati nalaz bih savjetovala da ode oftamologu, napravi pregled, uzme nalaz i onda kupuje... jer kod leća nije samo stvar dioptrije. I ne može si sam procijeniti zakrivljenje za pojedinu marku leće, ni promjer i sve one ostale parametre koji su potrebni da leća odgovara.

~tlapatok™
E vidiš, nije istina da nije istina

Evo ti citat dr. Tomislava Kuzmana kontaktologa iz Kabineta za leće (mislim KBC Rebro) koji je na starom topicu još 2008. godine napisao slijedeće:

Quote:
Možete li mi objasniti zbog čega je to tako? A na male dioptrije se daje za kvarat dioptrije manje (tako najčešće)?
Mislim da je Jolac već pisao o tome. Da ponovimo, kontaktne leća priliježe direktno na oko i tu lomi zrake svketlosti, a naočale se nalaze 13-20 mm udaljene od rožnice te tu lome zrake. To se zove vertex distanca i važna je u preračunavanju diotrije kod leća i naočala. U načelu kod dioptrija + npr leće će biti +12,00 a naočale +10,00, a kod dioptrija - leće će biti -8,00 a naočale -10,00. Ovo su okvirni brojevi, iznimke mogu biti kod astigmatizma i polutvrdih leća.
LP
Ili npr:
Quote:
Nosilac kontaktnih leća s astigmatizam također može primijetiti da se njegova snaga dioptrije razlikuje od snage dioptrije kod naočala. Često u slučaju malih količina astigmatizma liječnik propisuje leću sa sferičnim ekvivalentom. To je mjesto gdje se jedna polovica korekcije astigmatizma dodaje na sferničnu snagu. Primjer:

-1,00 -. 50 x 180 postaje -1,25
napisano na ovom linku

I da ne tražim dalje... 100 puta je već spominjano na prošlom topicu, i to što je nekome dioptrija identična ne znači da je to pravilo, a kamoli iznimka koja čini pravilo.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2014., 20:38   #75
Pozdrav,

idem u petak na pregled, odnosno na pretrage uoči operacije. Znam da uoči očnog pregleda ne bi bilo dobro barem dva dana prije nositi leće. Pošto idem samo na pregled za duplanje slike (oni to zovu TAS, TSA ili tako nekako, oni koji su upućeni znaju o čemu pričam, uglavnom, mislim da s onim stakalcem provjeravaju dali mi se slika dupla), smijem li onda nositi leće i prije pregleda, ili je bolje da ih i sada ne stavljam?
wawrinka1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2014., 22:02   #76
Quote:
wawrinka1 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

idem u petak na pregled, odnosno na pretrage uoči operacije. Znam da uoči očnog pregleda ne bi bilo dobro barem dva dana prije nositi leće. Pošto idem samo na pregled za duplanje slike (oni to zovu TAS, TSA ili tako nekako, oni koji su upućeni znaju o čemu pričam, uglavnom, mislim da s onim stakalcem provjeravaju dali mi se slika dupla), smijem li onda nositi leće i prije pregleda, ili je bolje da ih i sada ne stavljam?
Poštovana,

nije sasvim jasno na koji test odnosno pretrage mislite.

Za test na dvoslike najčešće se koristi test po Hess-Lancasteru. Ne vidim nikakvog razloga da bi za ovaj test uopće trebali skidati leće jer se on provodi tako da osoba dobije crveno-zelene naočale i projektor u boji te pokazuje njime točke koje svojim projektorom pokazuje ispitivač.

Katkada se u dokazivanju dvoslika još porabi i test s tamnocrvenim staklom pred Maddoxovim križem (gdje se ispred jednog oka stavi tamnocrveno staklo). Opet, ni ovdje ne treba skinuti leće.

Također, i Worthov test gdje se stavljaju crveno-zelene naočale. Opet, i ovdje ne vidim razlog da se leće ne nose.

S obzirom da niste sigurni o kojem je testu riječ (TAS i TSA mi ništa ne govore), preporučam Vam da nazovete broj ambulante i pitate da ne bi ispalo da se radi o nečem drugom.

Lijep pozdrav.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 00:54   #77
**Poštovani
(dobro, priznajem da je nick čudan hehe)

Uglavnom, na prvim pretragama sam isto radio neke pretrage pa su mi stavljali stakalce ispred oka i onda promatrali dali mi se dupla slika. A sad za druge pretrage (od ukupno njih 3) su mi rekli da cu ici samo kod medicinske sestre (dakle ne moram kod doktora, to cu treci put) te da ce neka od njih provesti tu pretragu. Malo sam prokopao po nalazima, točno ime je PAT

Zadnje uređivanje wawrinka1 : 26.02.2014. at 01:02.
wawrinka1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 09:58   #78
Quote:
wawrinka1 kaže: Pogledaj post
**Poštovani
(dobro, priznajem da je nick čudan hehe)
Ispričavam se.
Quote:
Uglavnom, na prvim pretragama sam isto radio neke pretrage pa su mi stavljali stakalce ispred oka i onda promatrali dali mi se dupla slika. A sad za druge pretrage (od ukupno njih 3) su mi rekli da cu ici samo kod medicinske sestre (dakle ne moram kod doktora, to cu treci put) te da ce neka od njih provesti tu pretragu. Malo sam prokopao po nalazima, točno ime je PAT
PAT se prije operacije obično izvodi s punom korekcijom (bilo naočalama ili lećama). Na punu korekciju pacijenta (naočale ili leće) se stavljaju prizmatska stakla i prati se moment u kojem osoba javlja dvoslike. Kod nekih pacijenata kut škiljenja se mijenja s korekcijom odnosno kad nose naočale ili leće kut je manji nego bez njih pa se tada operira samo onaj kut koji zaostaje nošenjem naočala ili leća.

Međutim, neki operateri vole PAT izvoditi s i bez korekcije (kad se radi o djelomično akomodativnom strabizmu), a u tom slučaju nošenje leća na samom pregledu (testu) nije praktično jer zbog utjecaja na rožnicu leće privremeno mijenjaju refrakcijsko stanje oka.

Zato bi ipak bilo najbolje da nazovete ambulantu i pitate smijete li doći s lećama na pregled.

Isto tako, važno je da se sva testiranja rade u jednakim uvjetima. To znači da ne bi bilo dobro da jednom nosite leća, a drugi puta ne i sl.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 10:09   #79
Puno hvala na odgovoru

Ma dobro, na sam dan pregleda mi i nije toliko bitno smijem li nositi leće ili ne, više me zanimaju današnji i sutrašnji dan, jer znam da kada idem na normalnu kontrolu, praksa bude da dva dana prije ne bi trebao nositi leće, pa me prvenstveno interesira smijem li ih nositi danas i sutra. Najbolje nazvati Rebro pa vidjeti s njima za svaki slučaj, iako sudeći po vašem odgovoru, mislim da nema ništa opasno po rezultat pretrage ako budem nosio leće danas i sutra.
wawrinka1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 10:12   #80
Quote:
wawrinka1 kaže: Pogledaj post
Puno hvala na odgovoru

Ma dobro, na sam dan pregleda mi i nije toliko bitno smijem li nositi leće ili ne, više me zanimaju današnji i sutrašnji dan, jer znam da kada idem na normalnu kontrolu, praksa bude da dva dana prije ne bi trebao nositi leće, pa me prvenstveno interesira smijem li ih nositi danas i sutra. Najbolje nazvati Rebro pa vidjeti s njima za svaki slučaj, iako sudeći po vašem odgovoru, mislim da nema ništa opasno po rezultat pretrage ako budem nosio leće danas i sutra.
Pa i nema puno smisla apstinirati od leća ukoliko ćete iste nositi na testiranju.

To ima smisla samo ako test provodite bez leća.

Kažem, to sad ovisi o samom operateru, kako on traži, no uglavnom se test izvodi s odgovarajućom korekcijom odnosno s lećama.

A kako ste ranije radili test, jeste li nosili leće, jeste li upozorili ispitivača da inače nosite leće, da imate dioptriju?
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:13.