Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.08.2016., 19:13   #1
Ateizam

Sinoć sam gledao epizodu Mr.Robota i naletio na odličan govor glavnog lika o Bogu i religiji općenito. Zanima me da li koliko ima ljudi koji sa zdravom logikom preispituju religioznost i kod nas ili smo u manjini?


"Is that what God does? He helps? Tell me, why didn't God help my innocent friend who died for no reason while the guilty ran free? Okay. Fine. Forget the one offs. How about the countless wars declared in his name? Okay. Fine. Let's skip the random, meaningless murder for a second, shall we? How about the racist, sexist, phobia soup we've all been drowning in because of him? And I'm not just talking about Jesus. I'm talking about all organized religion. Exclusive groups created to manage control. A dealer getting people hooked on the drug of hope. His followers, nothing but addicts who want their hit of bullshit to keep their dopamine of ignorance. Addicts. Afraid to believe the truth. That there's no order. There's no power. That all religions are just metastasizing mind worms, meant to divide us so it's easier to rule us by the charlatans that wanna run us. All we are to them are paying fanboys of their poorly-written sci-fi franchise. If I don't listen to my imaginary friend, why the fuck should I listen to yours? People think their worship's some key to happiness. That's just how he owns you. Even I'm not crazy enough to believe that distortion of reality. So fuck God. He's not a good enough scapegoat for me."

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
ante79 is offline  
Old 09.08.2016., 22:17   #2
U manjini smo, ali ima nas . Barem oni koji se tako izjašnjavaju direktno. Ja sam svojevremeno pokrenuo temu o kompatibilnosti ateizma, humanizma i duhovnosti. Već tamo se vidi da ima ljudi koji rezoniraju s takvim razmišljanjem, mada u debeloj manjini.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Old 09.08.2016., 23:33   #3
U debeloj smo manjini, ali to ne znači da ne možemo pokušavati stvari spoznati.
Evo , pročitah upravo knjigu: http://www.kic.hr/program/posebna-do...cesati-cassin/

KOINCIDENCIJE - MARCO CESATI CASSIN

Dakle, nama se sa nekim razlogom dešavaju neki događaji:

I sam je u početku bio skeptik, ali otkrića koincidencija koja su spasile nečiji život, dokaze koje je sakupio omogućili su mu da govori o svemu kao o susretu s anđelima, uvjerio ga je da ništa nije slučajno.

Uvjeren kako uvijek postoji : razlog – posljedica/efekt. Sinhronicitet je opisao i u pojedinim poglavljima svojih knjiga, navodeći da je na njega imao utjecaj i na to ga potaklo istraživanje C.G.Junga.

Ističe da duhovnost koju želi probuditi nije religioznost. Religija bi mogla poslužiti tek kao sredstvo buđenja duše.


Dakle , pitanje glasi: odakle KOINCIDENCIJE , kako nastaju i da li ih Bog šalje.

Ali moramo biti jako oprezni. Obično svi volimo lijepi sinhronicitet. Koji nas nečemu nauči.
Ali ovu je ženu naučio da je iglica opasna ribica: http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...atima/4598360/

U bolnici će ostati još nekoliko dana, a onda će kontrole obavljati kod nas”, kaže dr. Marin Belak, okulist iz KBC-a Sestre milosrdnice koji je inače obavio i prvu operaciju prošli tjedan. Dodaje kako je žena imala puno sreće u nesreći, za koju je vjerojatnost da se dogodi znatno manja od vjerojatnosti dobitka na lotu, jer joj nije stradalo ni oko ni bilo koji vitalni dio važan za vid.

A ovo je primjer antisinhroniciteta: http://www.vecernji.hr/crna-kronika/...-rublje-998911

Džudašicu u srce pogodila cijev kada je nosila rublje

“Nešto je udarilo i diglo tu cijev, kao da si je iz puške ispalio. Njezina obitelj i mi prvi susjedi smo dotrčali, ali nije joj bilo pomoći”


Ako sinhronicitet pripada Bogu, onda je on jedan veliki šaljivdžija , ponekad sa najgorim crnim humorom
krena is offline  
Old 10.08.2016., 01:48   #4
Pre nego sto krenem nesto da kazem,prvo cu nesto reci o tome koliko ljudi ''ljube bliznjeg svog''.Na naoruzanje potroseno je mnogo vise para nego sto je potrebno da se iskoreni glad u Africi.Znas,ja nisam religiozan i moje ubedjenje je vrlo slicno ateizmu.Medjutim,na pitanje zasto Bog ne pomogne onome ko je bolestan postoje cak 2 religijska odgovora.A prvi je da mi onda ne bi smo ziveli u realnom svetu,vec u zemlji cuda,jer i onaj koga boli grlo,zasto da se muci danima da ga boli da kaslje kad Bog moze odmah.Takodje i onaj ko se povredio,onaj koji pati jer mu je umro neko,bog moze da ga ozivi,zasto ne bi? Dakle,tad vera ne bi ni postojala,jer bi sloboda izbora ateista bila narusena i svi bi znali da postoji Bog.Drugi razlog bi mogao biti po religiji taj sto on ni ne vlada ovim svetom,vec se svet nalazi u ravni sotone,licnim izborom ljudi tj njihovim ponasanjem.
DavMla is offline  
Old 10.08.2016., 13:35   #5
Smile

A eto, svi smo mi Bog, Univerzum, Energija... Nazovi kako hoćeš. Pa, ako očekujemo promjene, nije važno u što vjerujemo, nego da znamo odakle početi.

Zadnje uređivanje pronađena : 10.08.2016. at 13:53.
pronađena is offline  
Old 10.08.2016., 21:25   #6
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Pre nego sto krenem nesto da kazem,prvo cu nesto reci o tome koliko ljudi ''ljube bliznjeg svog''.Na naoruzanje potroseno je mnogo vise para nego sto je potrebno da se iskoreni glad u Africi.Znas,ja nisam religiozan i moje ubedjenje je vrlo slicno ateizmu.Medjutim,na pitanje zasto Bog ne pomogne onome ko je bolestan postoje cak 2 religijska odgovora.A prvi je da mi onda ne bi smo ziveli u realnom svetu,vec u zemlji cuda,jer i onaj koga boli grlo,zasto da se muci danima da ga boli da kaslje kad Bog moze odmah.Takodje i onaj ko se povredio,onaj koji pati jer mu je umro neko,bog moze da ga ozivi,zasto ne bi? Dakle,tad vera ne bi ni postojala,jer bi sloboda izbora ateista bila narusena i svi bi znali da postoji Bog.Drugi razlog bi mogao biti po religiji taj sto on ni ne vlada ovim svetom,vec se svet nalazi u ravni sotone,licnim izborom ljudi tj njihovim ponasanjem.
Ja sam prvenstveno mislio na Boga koji se ponekad objavljuje u nekim specijalnim rijetkim prilikama i odabranim pojedincima.

Ćak se u literaturi spominje ateist Fred Hoyle koji je bio zapeo na jednom problemu iz fizike. I onda je išao u dugu šetnju i kao da mu je netko šapnuo u uho rješenje. Doduše, on nije vjernik u Boga , ali je ipak smatrao da je to došlo iz neke posebne sile.
Također se spominje Alaxandar Fleming kojemu je čisti sinhronicitet omogućio otkrivanje penicilina.
Ispada dakle da neka viša inteligencija djeluje. Ali u mrvicama toliko da možemo to i zanemariti.
Što toj višoj inteligenciji nedostaje volje, snage, vremena da malo više djeluje ???

Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
A eto, svi smo mi Bog, Univerzum, Energija... Nazovi kako hoćeš. Pa, ako očekujemo promjene, nije važno u što vjerujemo, nego da znamo odakle početi.
To je istina, ali to neće utješiti roditelje one gore spomenute judašica kojoj je doletjela neka cijev iz vatre točno u srce. Da je puklo samo 3 sekunde prije ili kasnije svi bi govorili da ju je Bog spasio.
A sada govore da ju je Bog uzeo sebi.

To je ova tema: https://www.forum.hr/showthread.php?p=34194034
krena is offline  
Old 10.08.2016., 22:47   #7
Quote:
ante79 kaže: Pogledaj post
Sinoć sam gledao epizodu Mr.Robota i naletio na odličan govor glavnog lika o Bogu i religiji općenito. Zanima me da li koliko ima ljudi koji sa zdravom logikom preispituju religioznost i kod nas ili smo u manjini?


"Is that what God does? He helps? Tell me, why didn't God help my innocent friend who died for no reason while the guilty ran free? Okay. Fine. Forget the one offs. How about the countless wars declared in his name? Okay. Fine. Let's skip the random, meaningless murder for a second, shall we? How about the racist, sexist, phobia soup we've all been drowning in because of him? And I'm not just talking about Jesus. I'm talking about all organized religion. Exclusive groups created to manage control. A dealer getting people hooked on the drug of hope. His followers, nothing but addicts who want their hit of bullshit to keep their dopamine of ignorance. Addicts. Afraid to believe the truth. That there's no order. There's no power. That all religions are just metastasizing mind worms, meant to divide us so it's easier to rule us by the charlatans that wanna run us. All we are to them are paying fanboys of their poorly-written sci-fi franchise. If I don't listen to my imaginary friend, why the fuck should I listen to yours? People think their worship's some key to happiness. That's just how he owns you. Even I'm not crazy enough to believe that distortion of reality. So fuck God. He's not a good enough scapegoat for me."

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
Je, a mene zanima kolko ljudi s zdravom logikom preispituje svoj ateizam? Ak mene pitaš ateizam je danas više stvar pomodarstva, a ljudi ga preispituju isto kak su prije preispitivali i svoju vjeru, nikak. Ljudi uglavnom vjeruju u ono kaj vjeruju i drugi oko njih. Čak je i ovaj citat iz te serije kaj gledaš promašen zato kaj postoji rijetko koje društveno ljepilo jako ko religija.
Spekt4r is offline  
Old 10.08.2016., 23:06   #8
Ima nas. Ja bio jak katolik iz katoličke obitelji.

Quote:
Spekt4r kaže: Pogledaj post
Je, a mene zanima kolko ljudi s zdravom logikom preispituje svoj ateizam?
Ateizam nije ideologija da bi se "preispitivala".

Preispitivanje ateizma je zapadanje u recidiv.

To je izostanak obožavanja bogomoliteljskog intervenirajućeg Boga ili više njih.

Stvarno je to nekakav štetni mem u umu, koji razdvaja ljude ekstremnom dogmatskom ideologijom, koju ne smiješ nikako propitivat, jer svako propitivanje vodi u herezu i odvajanje i osnivanje još jedne ljute religije.

Najbolje je to odbacit u potpunosti i zamijenit "Einsteinovim Bogom" - divljenjem nas smrtnih ljudi nad nedokučivim univerzumom, kojega smo dio, i kojega najbolje tumači znanost.
Nepoznati is offline  
Old 10.08.2016., 23:26   #9
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ateizam nije ideologija da bi se "preispitivala".
Neg kaj je? To je samo odsustvo vjere u Boga? Aj me nemoj, muda pod bubrege morti moš prodavat klincima kaj puše take spike. Manje slušaj Dawkinsa i razmišljaj sam za sebe, zvučiš kak pokvarena ploča.
Spekt4r is offline  
Received Warning
Old 11.08.2016., 00:47   #10
Ne znam puno toga o situaciji u Hrvatskoj, ali broj ateista u svijetu nastavlja se povećavati i još će nastavljati jer sve više ljudi preispituju religijske pretpostavke. Nismo jedini
__________________
"Nemoguće postaje moguće, ako dovoljno želiš,"
Dhisana is offline  
Old 11.08.2016., 07:29   #11
Ja sam odgojen kao katolik i nije stvar u tome da sam zastranio. U jednoj fazi života sam baš posvetio vrijeme proučavanju vjere, recimo meditaciji. Išao sam redovito na večernje mise i po nekoliko puta tjedno. Htio sam stvarno vidjeti da li ima nešto u tome. Međutim, kako imam zdravo radoznal um matematičara zaključio sam da je katolička a i ostale vjere "easy way" za slabe umove koji se ne mogu suočiti sa vlastitom smrtnosti. Uvjeren sam da će u ne tako dalekoj budućnosti naši potomci gledati na njih kao što i mi gledamo na vrijeme kada su se ljudi klanjali suncu ili grčkim i rimskim bogovima.
Ako me išta iritira to je nametanje svojih uvjerenja na druge. Svi zatupljeni vjerski zombiji imaju potrebu nametati svoje stavove na druge i tu je mala razlika između džihadista i križara. Dovoljno je samo pogledati način komuniciranja Spekt4ra sa drugima na ovoj temi.

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
ante79 is offline  
Old 11.08.2016., 08:20   #12
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Najbolje je to odbacit u potpunosti i zamijenit "Einsteinovim Bogom" - divljenjem nas smrtnih ljudi nad nedokučivim univerzumom, kojega smo dio, i kojega najbolje tumači znanost.


Osim da to "najbolje" tumači znanost, poezija npr to daleko dublje i šire čini, što ne znači da govorim da znanost sucks, već da je ona polu opservacija odnosno sjajna stvar intelektu a polu fantazija u principu što i njoj samoj daje gušt u mnogim sferama stvarajući mitove koje se kasnije obore od nje same jer se ne može odstraniti ljudska imaginacija od tog celokupnog procesa, i to je svakako razvoj.

Samo divljenje ne dolazi samo iz logičkog seciranja a analiziranja te sintetizovanja onoga što se posmatra - više dolazi od prirodne sposobnosti čoveka koji postaje svestan da zapravo pojma nema o sopstvenim fundamentima (da zna zaista vrlo vrlo minorno), posebno kada sve oko sebe doživi kao deo sebe ili kao jedno jedinstvo mnogostrukosti a koje je prožeto visokom inteligencijom kojoj njegov lični intelekt je samo delić.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Old 11.08.2016., 10:44   #13
Quote:
Dhisana kaže: Pogledaj post
Ne znam puno toga o situaciji u Hrvatskoj, ali broj ateista u svijetu nastavlja se povećavati i još će nastavljati jer sve više ljudi preispituju religijske pretpostavke. Nismo jedini
Ne preispituju neg se sam prešaltaju jer je ateizam danas popularniji.
Quote:
ante79 kaže: Pogledaj post
Ja sam odgojen kao katolik i nije stvar u tome da sam zastranio. U jednoj fazi života sam baš posvetio vrijeme proučavanju vjere, recimo meditaciji. Išao sam redovito na večernje mise i po nekoliko puta tjedno. Htio sam stvarno vidjeti da li ima nešto u tome. Međutim, kako imam zdravo radoznal um matematičara zaključio sam da je katolička a i ostale vjere "easy way" za slabe umove koji se ne mogu suočiti sa vlastitom smrtnosti. Uvjeren sam da će u ne tako dalekoj budućnosti naši potomci gledati na njih kao što i mi gledamo na vrijeme kada su se ljudi klanjali suncu ili grčkim i rimskim bogovima.
Viš, ja baš mislim da buju u budućnosti cijenili tradiciju, a to ni nekaj kaj današnji ateisti baš delaju. Najčešće se okome na Boga, a onda odbace i sve ostalo kaj ima veze s religijom bez da ikaj razmišljaju o tom.
Quote:
Ako me išta iritira to je nametanje svojih uvjerenja na druge. Svi zatupljeni vjerski zombiji imaju potrebu nametati svoje stavove na druge i tu je mala razlika između džihadista i križara. Dovoljno je samo pogledati način komuniciranja Spekt4ra sa drugima na ovoj temi.
Spekt4r je ateist, a ti si na njega skočil kak na lopova čim je počel malo propitkivat današnji ateizam, onak kak bi na njega skočili i vjernici pred 50 godina kad bi propitkival vjeru u Boga.
Spekt4r is offline  
Old 11.08.2016., 11:48   #14
ljudi će se u strahu uhvatiti bilo čega...ne kažu bezveze da je svatko vjernik par trenutaka prije smrti...
ja poštujem i cijenim bilo čiju želju za preispitivanjem svega oko sebe...dapače, čak i ideju ili vjerovanje da postoji neka viša sila ili neko više biće, ali ne poštujem ljude koji se opredjele biti ovce jer im je to lakše nego misliti svojom glavom...
nitko me ne može razuvjeriti da se kroz ljudsku povijest vjera koristila prvotno za potlačivanje masa...
ante79 is offline  
Old 11.08.2016., 11:57   #15
Quote:
ante79 kaže: Pogledaj post
ljudi će se u strahu uhvatiti bilo čega...ne kažu bezveze da je svatko vjernik par trenutaka prije smrti...
ja poštujem i cijenim bilo čiju želju za preispitivanjem svega oko sebe...dapače, čak i ideju ili vjerovanje da postoji neka viša sila ili neko više biće, ali ne poštujem ljude koji se opredjele biti ovce jer im je to lakše nego misliti svojom glavom...
nitko me ne može razuvjeriti da se kroz ljudsku povijest vjera koristila prvotno za potlačivanje masa...
A kaj ti misliš da se tolki postotak ljudi sad najednom odlučil mislit svojom glavom pa su postali ateisti, il ti se čini vjerojatnije da su nastavili ne mislit svojom glavom i sam su postali ateisti jer je to danas popularnije neg bit vjernik?

Ti si mene prozval zbog načina komuniciranja, al ja sam nepoznatom rekel ono kaj jesam sam zato kaj doslovno ponavlja isto kaj govori i Dawkins. Ja morti zvučim ko čoban dok pišem, al sam i čital i slušal Dawkinsa i sve ono je samo kopiranje njegovih riječi, a meni ti to dojde isto kak i citiranje Biblije.
Spekt4r is offline  
Old 11.08.2016., 12:38   #16
Quote:
ante79 kaže: Pogledaj post
Sinoć sam gledao epizodu Mr.Robota i naletio na odličan govor glavnog lika o Bogu i religiji općenito. Zanima me da li koliko ima ljudi koji sa zdravom logikom preispituju religioznost i kod nas ili smo u manjini?
Ja to pokušavam no nemam dojam da mi je logika 'zdrava' (što to uopće znači) već prije preslaba da bih mogla zaključiti i spoznati išta o Bogu. Ako se toliko pouzdaš u logiku, mislim da ti to samo može dati iluzoran osjećaj da si jako pametan.
Lachen is offline  
Old 11.08.2016., 14:52   #17
Moral i etika ('gdje si bože kada ne vidiš nepravdu') nije nikakav argument za ateizam (iliti uverenje da smo misleće životinje)
Fantasist is offline  
Old 11.08.2016., 18:38   #18
Takodje mislim da je razlog sto ljudi tesko odbacuju religiju taj sto nemaju sta da izgube time sto veruju da je ''Bog'' razlog zasto postoji nesto,a ne nista.Ateizam je depresivan realno gledano.Ateizam prihvata cinjenicu da je smrt brisanje svega sto smo tokom zivota doziveli i postigli kao da se nije ni desilo i da kad nastupi smrt samim tim vise nikada za nas nista ne postoji,gubitkom svesti rastajemo se od svega.Ljudima se ne isplati da prihvate realnost,prosto zasto bi kad mogu da veruju i da imaju laznu nadu da zivot ipak nije besmislen.
DavMla is offline  
Old 11.08.2016., 21:21   #19
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Ateizam je depresivan realno gledano.
Ateizam je optimizam!

Prekini sa svojim morbidnim nametanjem ateizmu depresije koju projiciraš non-stop.

Quote:
Ateizam prihvata cinjenicu da je smrt brisanje svega sto smo tokom zivota doziveli i postigli kao da se nije ni desilo i da kad nastupi smrt samim tim vise nikada za nas nista ne postoji,gubitkom svesti rastajemo se od svega.
Pričaš totalne besmislice. Ateizam je samo izostanak klanjanja Bogu koji intervenira i kreira pakao i raj za prekogrobni život svojih poklonika ili protivnika. Vjernik također ne zna što je poslije smrti/nema apsolutno znanje o univerzumu, a idelogija o tome što mora učiniti da ne bude "bačen u pakao", samo pogoršava njegovu zbunjenost životom.

Quote:
Ljudima se ne isplati da prihvate realnost,prosto zasto bi kad mogu da veruju i da imaju laznu nadu da zivot ipak nije besmislen.
Lupaš besmislice po svome. Život je sam sebi smisao, pokret, akcija koja traje dok traje. Od toga najveći problem čini narcisoidni ego, koji je nezadovoljan "tretmanom", pa zahtijeva još i još i još, ko žabac koji se napuhuje da bude veći od bare u kojoj živi.
Nepoznati is offline  
Old 11.08.2016., 22:05   #20
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Ljudima se ne isplati da prihvate realnost,prosto zasto bi kad mogu da veruju i da imaju laznu nadu da zivot ipak nije besmislen.
Da, upravo to, jer je život ionako prekratak i ništa ne gubiš, vjerojatno zašto određen postotak starijih ljudi se vraća vjeri.
lavko is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:37.