Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2017., 21:30   #1641
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post

[B]To što je moral relativno neodređena kategorija i mijenja se tijekom vremena, jer se bazira više na osjećaju suosjećanja prema drugim bićima, nego bi se radilo o skupu uklesanih pravila za sva vremena, to nikako ne znači da je relativan toliko, da bismo mi na Zapadu danas tolerirali obrezivanje djevojčica, vješanje homoseksualaca, silovanje žena koje su se odlučile same hodati gradom bez pratnje muževa, ili sječenje ateista mačetama jer su se usudili reći da su napustili Islam, vjersku indoktrinaciju djece, itd. itd.

A toleranciju ne zaslužuju netolerantni tj. oni koji šire svoj govor mržnje.
Eto potvrda mojih riječi.

Ti bi prvi trebao tolerirati sve nabrojano, sve drugo je puko licemjerje.
Najprije tvrdiš da se moral mijenja i da je "relativno neodređena kategorija" , a onda zagovaraš netolanciju prema onima koji ne osjećaju isto kao ti.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 21:30   #1642
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Allah uopće nije nikakva čvrsta točka, ( ) a sveti spisi bilo koje religije pogotovo.



To što je moral relativno neodređena kategorija i mijenja se tijekom vremena, jer se bazira više na osjećaju suosjećanja prema drugim bićima, nego bi se radilo o skupu uklesanih pravila za sva vremena, to nikako ne znači da je relativan toliko, da bismo mi na Zapadu danas tolerirali obrezivanje djevojčica, vješanje homoseksualaca, silovanje žena koje su se odlučile same hodati gradom bez pratnje muževa, ili sječenje ateista mačetama jer su se usudili reći da su napustili Islam, vjersku indoktrinaciju djece, itd. itd.

A toleranciju ne zaslužuju netolerantni tj. oni koji šire svoj govor mržnje.
Ako je moral relativan ništa od toga niti je ispravno niti je pogrešno. Tvoji moralni osjećaji samo su iluzija.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 21:41   #1643
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Deklariranog ateistu bi odmah uklonili ili smaknuli.
kako znaš ?
Quote:
Naveo sam neke nacističke čelnike i odmah već time pobio tvoju tvrdnju da "su vjerovali u neke svoje bogove, ali nisu bili kršćani". Svakako da su neki čelnici bili kršćani, posebno Hitler i ostali, a bogami i oni koji su ušli u nacističku partiju su bili golema većina kršćani, i vjerovali u kršćanskoga Boga i Isusa.
Omanuo si....
koja uobraženost ...
hajde nađi primjer gdje pripadnici te partije nose lančić s križem, krunicu, križ na zidu kancelarije nekog od njih,...nešto iz tzv. kršćanske ikonografije

pa jedina vojska u evropi valjda u ww2 čiji pripadnici nisu viđeni sa križićem (simbolom kršćanstva) su SS-ovci.
Quote:
Pobijeno,
Amen
a jesi pobio...
Quote:
Zaboravio si pripomeniti da sam BIVŠI katolik, bivši kršćanin.
Hitler to za sebe NIKAD nije izjavio.
Amen
Hitler je imao 'prečeg posla' nego da visi po skupovima bacajući drvlje i kamenje na Jahvu,....a foruma nije bilo...i eto
Quote:
Sad ideš na njegovo "djelovanje", ali ono je imalo svakakvih vidova, a antisemitizam je svakako oslikavao luteranski oblik kršćanstva, koji je bio još više židovomrzeći od katoličanstva.
ih, sad će još biti da je bio veći katolik od pape
Quote:
Kakogod, radi se o političkoj stranci nacizma, a ne religiji, a političke sranke nemaju vjere, ali imaju vjernike kao svoje pripadnike. U nacističku stranku svakao je ušao premoćan i golem broj kršćana, koji su birali i branili i vjerovali u svoje predstavnike na vrhu....
pa i danas u HR gdje je većina deklariranih vjernika, kršćana, izabrala SDP na vlast kojem je čelnik bio deklarirani ateist...predsjednik agnostik....
šta to govori ?
Quote:
Nisu niti HDZ-ovci. To su političke stranke, pokreti, koji su se kitili i "kršćansskim vrjednotama" za vabljenje vjernika. Lobirali su pretežito među kršćanima, pa je jasno da se nisu mogli deklarirati kao anti-kršćanski, jer bi odmah izgubili članstvo u stranci. A i što bi?
nisu niti SDP-ovci deklarirani ateisti svi, iako se ne hvale baš kršćanskim vrijednostima, pa...?
Quote:
Kako znaš? Kršćanski antisemitizam, koji je posebno preko Lutera utjecao stoljećima na njemačke umove, svakako je utjecao preko vjere. Kršćanska vjera im nije utjecala na ideologiju, a 99% članstva su bili kršćani...
mislim da si previše umanjio brojku...bar za 30%
vidi se da nisi ništa naučio iz one rasprave prije na ovu temu
evo ti bar ovo pročitaj-
https://narod.hr/kultura/nacizam-i-k...-lazi-i-istine
Quote:
Ne podvaljuj neistine. Nije vršena prisilna vojna mobilizacija u nacističku političku stranku. Pa još 1933. ili 1939, kako sam postao.
tebi uvijek netko nešto podvaljuje
a u stvari ti podvaljuješ
gdje sam rekao "prisilna" ?

mobilizacija je i vabljenje..(kao što si spomenuo HDZ gore..)
Quote:
Presudna većina naci stranke su bili kršćani.

Ta koji bi drugi bili (hindusi?) kad su kršćani činili premoćnu većinu u predratnoj Njemačkoj.
pa sad...kukasti križ i jeste religiozni simbol u hinduizmu
ne da mi se više zadrmavati oko ovoga, već je sve rečeno
Quote:
U koncentracijskim logorima.... kao i Jehovinih svjedoka...
ma da....gdje bi i jedan ateist mogao biti i nacist, nema šanse, to samo kršćani mogu jel ?
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 21:46   #1644
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Odakle ti pobogu takav zaključak na temelju mog posta?

Vidi, tamo piše Č O V J E K, a ne vjernik ili ne-teist.

Ako ljude zasipaš s jednoumljem, stalnom jednostranom propagandom, onda od dobromislećih možeš napraviti zločince. To je smisao moje rečenice.
kao što ti ovdje radiš na forumu....cilj je stvoriti od nakaradnovjerujućih 'dobromisleće antiteiste' ?
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 21:51   #1645
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
njihov 'moralni kompas' je ometen bolešću, na to nisu utjecali svojom voljom
to je kao kad bi govorili o tome kako to da se nekom slijepom od rođenja ne sviđa neka boja...
nije da ne možemo i o njima, ali ovdje prvenstveno govorimo o ljudima koji mogu utjecati na svoje ponašanje
Jel pravedno da je Bog nekima usadio valjani moralni kompas, a nekima je moralni kompas ometen bolešću? Kažeš da nije kriv što mu je ometen moralni kompas bolešću. Pa to ti ja i cijelo vrijeme govorim, nemaju svi ljudi iste uvjete i to nije pravedno

Quote:
Izveo si gore krivi zaključak da Bog psihopatima nije ugradio moralni kompas
To je znanstveno dokazan zaključak.
Psihopate od rođenja imaju nefunkcionalni orbitralni korteks u mozgu.
Ako nekoga ubiju ili siluju, to je zato jer ih je Bog stvorio takvima bez morala

Quote:
opet govoriš o bolesti
tema je o moralu, i o tome šta je moralno u našim svjesnim odlukama na koje možemo utjecati svojevoljno, osobno, pojedinačno, kao individue,....kontaš ?
I bolest je uvjet koji može utjecati na slobodu odabira.

Ako znaš da ćeš uskoro umrijeti, mijenja se tvoj svjetonazor i nećeš djelovati isto kao i u slučaju da nisi bolestan
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 21:52   #1646
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
.......
A toleranciju ne zaslužuju netolerantni tj. oni koji šire svoj govor mržnje.
da...lagano nekoga proglasiti netolerantnim....i pošto 'Boga nema' možeš mu raditi šta te volja, samo ne biti tolerantan prema njemu
oprobani recept
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 21:58   #1647
I Hitler nije bio katolik. Makar nije bio ni ateist. Bio je neki panteist ili tako nešto.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 22:01   #1648
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
ma da....gdje bi i jedan ateist mogao biti i nacist, nema šanse, to samo kršćani mogu jel ?
Nacisti su čak koristili metodu stavljanja svojih skupova u isto vrijeme kad je bila nedjeljna misa, kako bi ljudi iskazali kome su zapravo lojalni i kako bi se katolici/protestanti s vremenom ateizirali.

Inače, o Hitlerovim durogočnim ciljevima uništenja vjera i religija:

"But, his own inflammatory remarks to his inner circle encouraged underlings to continue their battle with the churches.He declared that science would destroy the last vestiges of superstition and that, in the long run, Nazism and religion could not co-exist. Germany couldn't tolerate intervention of foreign influences like the Vatican; and priests, he said, were "black bugs" and "abortions in black cassocks".[56]"

Također i:

"In Hitler's eyes, Christianity was a religion fit only for slaves; he detested its ethics in particular. Its teaching, he declared, was a rebellion against the natural law of selection by struggle and the survival of the fittest."

Sa:
https://en.wikipedia.org/wiki/Cathol...d_Nazi_Germany
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 22:03   #1649
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
I Hitler nije bio katolik. Makar nije bio ni ateist. Bio je neki panteist ili tako nešto.
Himmler je imao više tenzija k panteizmu i okultnome. Hitler je to sve smatrao glupošću ali je tolerirao dok god je služilo praktičnoj svrsi - stvaranju lojalnih podanika.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 22:06   #1650
Dečki, za 5 ste !
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 22:08   #1651
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Jel pravedno da je Bog nekima usadio valjani moralni kompas, a nekima je moralni kompas ometen bolešću? Kažeš da nije kriv što mu je ometen moralni kompas bolešću. Pa to ti ja i cijelo vrijeme govorim, nemaju svi ljudi iste uvjete i to nije pravedno
ti stvarno ne kontaš, ili ne želiš...
nije bog nikome usadio nekakav nevaljani kompas
Bog ne usađuje uopće 'kompase' posebno svakome, to je učinio stvarajući prve ljude, mi to nasljeđujemo u genima....nekima je naknadna bolest narušila vid, nekima sluh, a nekima osjećaj za empatiju, moral... itd.

bolesti su posljedica nesavršenosti, nesavršenost posljedica Božje kazne zbog grijeha prvih ljudi,...bla bla...to je druga tema.
kapito ?
Quote:
To je znanstveno dokazan zaključak.
Psihopate od rođenja imaju nefunkcionalni orbitralni korteks u mozgu.
Ako nekoga ubiju ili siluju, to je zato jer ih je Bog stvorio takvima bez morala
ovo je nakon svega napisanog vrhunac gluposti....
neću više odgovarati na to.
Quote:
I bolest je uvjet koji može utjecati na slobodu odabira.
jeste
Quote:
Ako znaš da ćeš uskoro umrijeti, mijenja se tvoj svjetonazor i nećeš djelovati isto kao i u slučaju da nisi bolestan
da, u čemu je problem ?
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 22:21   #1652
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Himmler je imao više tenzija k panteizmu i okultnome. Hitler je to sve smatrao glupošću ali je tolerirao dok god je služilo praktičnoj svrsi - stvaranju lojalnih podanika.
Ne znam baš, Hitler je jako ozbiljno doživljavao prirodne zakone. Ne vjerujem da je bio ateist. Također mislim da bi ateizam povezivao sa komunizmom.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 22:23   #1653
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
ti stvarno ne kontaš, ili ne želiš...
nije bog nikome usadio nekakav nevaljani kompas
Bog ne usađuje uopće 'kompase' posebno svakome, to je učinio stvarajući prve ljude, mi to nasljeđujemo u genima....nekima je naknadna bolest narušila vid, nekima sluh, a nekima osjećaj za empatiju, moral... itd.
Ako ovi iza prvih ljudi nisu birali svoje defektne gene, opet nije pravedno da neki dobiju takve gene koji nose bolesti, a drugi dobiju gene koji ne donose bolest.

Nije pravedno da je netko rođenjem sljep i deformiran, a drugi su zdravi.

Quote:
neću više odgovarati na to.
Ako nećeš odgovarati onda me više nemoj citirati.
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 22:32   #1654
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Dečki, za 5 ste !
Taman sam htio pohvaliti ANTI-PROTIVAN-a za učešće u temi, kao i Alyoshu, cestara i tebe naravno. Jesam koga zaboravio?
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 22:41   #1655
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Ne znam baš, Hitler je jako ozbiljno doživljavao prirodne zakone. Ne vjerujem da je bio ateist. Također mislim da bi ateizam povezivao sa komunizmom.
Jest, "plesao" je povremeno i čak koketirao s raznim vjerama, ali ga ustvari to sve nije zanimalo. Ono što ga je zanimalo je korištenje vjere u svoje svrhe, a dugoročno i obračun s istom, pogotovo s kršćanstvom.

Nazivati svećenike "crnim žoharima" i "abortusima u crnim mantijama" definitivno nije odraz simpatija.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 22:45   #1656
Moral je anti-evolucijski orijentiran.
Dok evolucija zagovara zakon jaceg(najsposobniji prezivljavaju), moralnost zagovara empatiju prema slabijem, bolesnom, ubogom, hendikepiranom itd...
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 22:56   #1657
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
.........
Ako nećeš odgovarati onda me više nemoj citirati.
i neću...jer ove gluposti koje izvaljuješ više ne smatram znatiželjom ili neinformiranošću nego provokacijom.
uživaj
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 22:57   #1658
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
misliš da je meni bilo lako....
znači ovdje treba moći filozofski pljuvati i gaditi Boga, a ne treba argumentirano objašnjavati da Bog nije zaslužio takvo blaćenje ?
Moje mišljenje je jednostavno i jako vjerovatno, uzmi na primjer rasnu raspodjelu u USA, moral jednakosti i jednakih prava je došao s vremenom i spajanjem više ideja, da se kruto pratio Biblijski nauk još bi bilo robovskih plantaža pamuka, moje tvrdnje može potvrditi povijest.

Dobro, argumentiraj na božju korist, slobodno mi objasni?

...zato što su mi to rekli ili zato što Biblija kaže nije argument ako razumno ne krpa rupe. Bog ako ne želi biti objektivno ispitivan onda nema koga ispitivati, ako smo stvarno istinski slobodna kreacija onda moral sve obuhvaća isto, Bog ako uistinu želi biti dokazan dobar mora prihvatiti te uvjete. A svi odavno znamo da je božji moral zastario.
Walter23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 22:57   #1659
Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
Moral je anti-evolucijski orijentiran.
Dok evolucija zagovara zakon jaceg(najsposobniji prezivljavaju), moralnost zagovara empatiju prema slabijem, bolesnom, ubogom, hendikepiranom itd...
Sposobnost uključuje i međusobno pomaganje unutar svoje vrste (kažem to da budem fer) , no okvirno je točno kako kažeš. Empatija se samo djelomično može objasniti evolucijom, u najboljem slučaju.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 23:06   #1660
https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Eugenika
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:33.