Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2015., 20:51   #1
Japan ima najbolju raspodjelu bogatstva, a Rusija najgoru?

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...r_billionaires
http://en.wikipedia.org/wiki/Million...res_by_country
ove dvije liste su me ponukale da otvorim temu.
Po prvoj, Rusija je 3. zemlja po broju milijardera u svijetu, Japan (tek)14.
Na drugoj listi koja prikazuje broj dolarskih milijunaša Rusije uopće nema, Japan je 2., odmah iza SAD-a. Kad su gradovi u pitanju, po broju milijardera Moskva je 1. grad u svijetu, a po broju milijunaša 20. Tokio je obratno, po broju milijunaša 1., po broju milijardera oko 20. mjesta.
Rusija i Japan su po broju stanovnika približno jednake zemlje, Japan je po BDP-u 50% bogatiji od Rusije. To zajedno sa ove dvije liste mi govori da Rusija ima vrlo veliku koncentraciju svog bogatsva na mali broj ljudi, dok je u Japanu to znatno ravnomjernije raspoređeno. Odnosno Japan ima vrlo jaku srednju klasu koja je i najbolji pokazatelj bogatstva neke zemlje.
SAD je bogata zemlja, ali zbog svog neoliberalnog kapitalizma ima vrlo veliki broj i milijunaša, i milijardera ali i siromašnih ljudi. Dakle, srednja klasa mu nije jaka kao u Japanu, ali ni slaba kao u Rusiji.Njemačka pak nema tako ravnomjerno raspoređeno bogatsvo kao Japan, ali ipak bolje od SAD-a. Kina također ima vrlo neravnomjernu raspodjelu bogatstva, ali tamo je srednja klasa tek u nastajanju, i zemlja je u procesu industrijalizacije.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 21:03   #2
Mene je najviše šokiralo kolika je razlika u Rusiji po regijama, npr. Tjumenska oblast ima BDP per capita (PPP) sličan norveškom (oko $57.000), a Ingušetija sličan iračkom (oko $4.000).
JollyRoger13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 22:10   #3
Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...r_billionaires
http://en.wikipedia.org/wiki/Million...res_by_country
ove dvije liste su me ponukale da otvorim temu.
Po prvoj, Rusija je 3. zemlja po broju milijardera u svijetu, Japan (tek)14.
Na drugoj listi koja prikazuje broj dolarskih milijunaša Rusije uopće nema, Japan je 2., odmah iza SAD-a. Kad su gradovi u pitanju, po broju milijardera Moskva je 1. grad u svijetu, a po broju milijunaša 20. Tokio je obratno, po broju milijunaša 1., po broju milijardera oko 20. mjesta.
Rusija i Japan su po broju stanovnika približno jednake zemlje, Japan je po BDP-u 50% bogatiji od Rusije. To zajedno sa ove dvije liste mi govori da Rusija ima vrlo veliku koncentraciju svog bogatsva na mali broj ljudi, dok je u Japanu to znatno ravnomjernije raspoređeno. Odnosno Japan ima vrlo jaku srednju klasu koja je i najbolji pokazatelj bogatstva neke zemlje.
SAD je bogata zemlja, ali zbog svog neoliberalnog kapitalizma ima vrlo veliki broj i milijunaša, i milijardera ali i siromašnih ljudi. Dakle, srednja klasa mu nije jaka kao u Japanu, ali ni slaba kao u Rusiji.Njemačka pak nema tako ravnomjerno raspoređeno bogatsvo kao Japan, ali ipak bolje od SAD-a. Kina također ima vrlo neravnomjernu raspodjelu bogatstva, ali tamo je srednja klasa tek u nastajanju, i zemlja je u procesu industrijalizacije.
Mali su fulao. Ukupni BDP Japana više nego duplo veći od ruskog.
Po stanovniku je skoro triput veći.
Otuda i ta ogromna razlika u milijunašima.
cave troll is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 22:15   #4
Quote:
cave troll kaže: Pogledaj post
Mali su fulao. Ukupni BDP Japana više nego duplo veći od ruskog.
Po stanovniku je skoro triput veći.
Otuda i ta ogromna razlika u milijunašima.
Vjerojatno nije mislio nominalni, nego mjereno po PPP-u.
JollyRoger13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 22:29   #5
Ruski BPD po PPP će sada drastično padati i ići na izjednačenje sa nominalnim i neće biti meritoran.
Opet, velike je razlika u bogastvu između Japana i Rusije po bilo kojem kriteriju.
Milijunaši su jako visoka srednja klasa i niže klasa bogataša. Toga u tranzciji ima jako malo.
Milijunaši su se u Japanu bogatili desetljećima, što bilo gdje u tranzciji nije slučaj, a pogotovo ne u Rusiji gdje je u 90-tima vladalo siromaštvo u velikom dijelu države.
cave troll is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 22:35   #6
Tek sam sad vidio da je japanski BDP per capita "samo" $37.000, usporediv s Italijom, Britanijom i Francuskom. Sve dosad sam mislio da su bliže SAD-u, Nizozemskoj ili čak Norveškoj. Vjerojatno bi i bili da nije bilo one iznimno dugotrajne stagnacije (dva desetljeća, mislim).
JollyRoger13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 22:40   #7
Quote:
JollyRoger13 kaže: Pogledaj post
Mene je najviše šokiralo kolika je razlika u Rusiji po regijama, npr. Tjumenska oblast ima BDP per capita (PPP) sličan norveškom (oko $57.000), a Ingušetija sličan iračkom (oko $4.000).
pa ništa čudno. navedena je prebogata plinom, a ova druga je relativno nesigurna.
Imran is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 22:46   #8
Pa znam, ima takvih slučajeva i drugdje, npr. u Americi, ali ne tako drastično. Aljaska, prebogata resursima, ima $61.000, dok zadnja rupa na svirali, Mississippi, ima $29.000. Duplo manje, dok je tamo 14 puta manje.
JollyRoger13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 23:48   #9
Quote:
cave troll kaže: Pogledaj post
Ruski BPD po PPP će sada drastično padati i ići na izjednačenje sa nominalnim i neće biti meritoran.
Opet, velike je razlika u bogastvu između Japana i Rusije po bilo kojem kriteriju.
Milijunaši su jako visoka srednja klasa i niže klasa bogataša. Toga u tranzciji ima jako malo.
Milijunaši su se u Japanu bogatili desetljećima, što bilo gdje u tranzciji nije slučaj, a pogotovo ne u Rusiji gdje je u 90-tima vladalo siromaštvo u velikom dijelu države.
A zašto onda Rusija ima čak 5 puta veći broj dolarskih milijardera od Japana. Men ščini da je to zbog loše provedenog procesa privatizacije nakon pada komunizma (i naša država je sličan slučaj ), dok u Japanu gdje se država upliće u gospodarstvo je teže postati milijarder, možda ta najbogatija klasa ljudi ima jako velike poreze i sl...
No, slažem se da se te 2 države u mnogočemu razlikuju (mentalitet ljudi, veličina zemlje i gustoća naseljenosti, rudna bogatstva), pa je i bogatstvo pojedine zemlje različite prirode i možda nisu uopće za usporedbu...stoga su i ovi podaci tako drastično različiti..


Quote:
JollyRoger13 kaže: Pogledaj post
Vjerojatno nije mislio nominalni, nego mjereno po PPP-u.
po meni je ppp puno realniji prikaz BDP, od nominalnog, da sada ne duljim zašto...
Japan ima ukupni BDP (ppp) 35% veći od ruskog, broj stanovnika mu je 15% manji...što daje točno 50% veći BDP po stanovniku od ruskog. Kad sam to pisao u uvodnom postu pisao sam napamet, no sad je provjereno, ako su podaci na Wikipediji točni.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2015., 03:06   #10
Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
A zašto onda Rusija ima čak 5 puta veći broj dolarskih milijardera od Japana. Men ščini da je to zbog loše provedenog procesa privatizacije nakon pada komunizma (i naša država je sličan slučaj ),
Pa valjda je jasno da su milijarderi nastali grabežom tiejekom devedestih.
Kad je ta grabež trebala izroditi milijunere, to se nije desilo.
Čisto zato jer je ta grabež jedan od razloga zašto Rusija danas nije bogatija nego što je trebala biti.


Quote:
po meni je ppp puno realniji prikaz BDP, od nominalnog, da sada ne duljim zašto...
U usporedbi između država? Ne baš.
Tu se u principu uspoređuje nominalni BDP.
cave troll is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2015., 07:06   #11
Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
A zašto onda Rusija ima čak 5 puta veći broj dolarskih milijardera od Japana. Men ščini da je to zbog loše provedenog procesa privatizacije nakon pada komunizma (i naša država je sličan slučaj ),
Lose provedena? A chelsea?
kuhinja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2015., 09:52   #12
Quote:
cave troll kaže: Pogledaj post
Ruski BPD po PPP će sada drastično padati i ići na izjednačenje sa nominalnim i neće biti meritoran.
Opet, velike je razlika u bogastvu između Japana i Rusije po bilo kojem kriteriju.
Milijunaši su jako visoka srednja klasa i niže klasa bogataša. Toga u tranzciji ima jako malo.
Milijunaši su se u Japanu bogatili desetljećima, što bilo gdje u tranzciji nije slučaj, a pogotovo ne u Rusiji gdje je u 90-tima vladalo siromaštvo u velikom dijelu države.
naravno samo je hranam nominalno poskupila 25% prošle godine,pa se ta razlika u kupovnoj moći za isti iznos novca ubrzano topi..a da ne govorim da su im realne plaće manje za 8% 2014 godine.
maki83_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 10:29   #13
negdje sam čitao članak o milijunašima u americi, da su to velikom većinom obični ljudi i da svatko tko se ne razvede, tko nije ozbiljno bolestan i tko je godišnje štedio 2000 dolara u dionicama i obveznicama ima velike šanse biti milijunaš kad bude išao u mirovinu...
u japanu si milijunaš ako naslijediš garsonjeru
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 23:30   #14
Nominalni BDP vs. BDP (PPP)

Quote:
cave troll kaže: Pogledaj post



U usporedbi između država? Ne baš.
Tu se u principu uspoređuje nominalni BDP.
Samo zbog ovog ću podići 'svoju' staru temu.

Kad se gleda nominalni, a kad ppp?

Naišao sam na članak jedne ekonomistice koji je objavljen kad je Kina pretekla SAD po ukupnom BDP, ali naravno PPP.

Ona kaže kad se gleda snaga države na globalnom nivou, relevantan je ukupni nominalni (koliko koja država 'vrijedi' u svijetu), a kad se gleda kako građani koje države žive kod kuće, koristi se ppp po stanovniku.

Ovu temu nisam otvorio zbog toga koja je država jača u svijetu, već koliko je bogatstvo njenih građana. E sad, što bi Japanac za istu količinu dolara imao(mogao kupiti) puno više u SAD-u, nego što ima doma, a Rus obratno, to je druga priča.

Dakle, mislim da nisam pogrješio kad sam uspoređivao BDP (PPP) po stanovniku, a ne nominalni.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 23:41   #15
Prikazujete raspodjelu bogatstva bez gini indeksa
__________________
Exorbitant Prices Must Diminish
narog is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 00:27   #16
Quote:
JollyRoger13 kaže: Pogledaj post
Pa znam, ima takvih slučajeva i drugdje, npr. u Americi, ali ne tako drastično. Aljaska, prebogata resursima, ima $61.000, dok zadnja rupa na svirali, Mississippi, ima $29.000. Duplo manje, dok je tamo 14 puta manje.
To je i dalje bogatije nego sve države istočne Europe samo je Češka tu s njome izjednačena, kao i bolje od Portugala u zapadnoj Europi.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 01:09   #17
Quote:
narog kaže: Pogledaj post
Prikazujete raspodjelu bogatstva bez gini indeksa
nisam baš bio upućen u GINI index(definitivno kompliciran izračun!), ali po tome su Rusija i Japan gotovo izjednačeni. SAD malo lošije stoji, Kina malo bolje, Njemačka puno bolje. Očito da omjer milijunaša i milijardera ne utječe na ukupnu raspodjelu bogatstva, odnosno oni su svi zajedno visoka klasa i brojčano zanemarivi u odnosu na ostatak pučanstva, čak i u Japanu.
No, definitivno ružno zvuči da Rusija ima skoro 100 milijardera(sad su pali na 5. mjesto-broj se smanjuje!), a prosječan imetak je 22000 dolara. Japan ih ima oko 25, a prosječan imetak je 7 puta veći nego u Rusiji.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 19:49   #18
Japanci su dozivili puno goru duhovnu okupaciju amera nego svabi.
Plavi555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 20:48   #19
To je nedvojbena činjenica! Iako su i Njemačka i Japan i dan danas okupirani teritoriji od strane SAD-a, ipak se itekako razmatralo i dogovaralo gdje će "leći" atomska bomba... Odluka je pala na Japan i to primarno iz rasističkih polazišta, a naspram ipak onih respektirajućih naspram Njemačke jer je i sam Dwight D. Eisenhower, porijeklom Nijemac, apelirao da se takvo oružje ne primjeni na zemlji njegovih predaka...

Do današnjeg dana, obje zemlje, Njemačka i Japan jesu okupacijske zone, potpuno pod kontrolom američke kleptokratske oligarhije odnosno tzv. SAD-a... Tužno je navedeno pročitati, baš kao što je tužno pročitati i uvodni, mržnjom nabijeni, uvodni upis postavljatelja ove teme koji dežurni moderatori JESU propustili sankcionirati... No, nema veze, nije loše niti da se ovakvi ekstremni ekstremizmi prezentiraju na forumu... No, kako vidim, dežurni apologeti su već stali u obranu američke korporacije (isprika SAD-a), a da nisu niti okusili stavrnu stvarnost nakaznosti sustava navedene korporacije (pardon - SAD-a)...
flumen-day is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2015., 00:41   #20
Quote:
Plavi555 kaže: Pogledaj post
Japanci su dozivili puno goru duhovnu okupaciju amera nego svabi.
dozvolite da se podje malo u detalje....

'duhovna'

'okupacija'

ameri (? )

negdje na netu - http://thediplomat.com/2015/10/putin...ely-postponed/

neki detalji - da li se imalo je*be (da oproste dame) japanu za siriju

da se takodje pomene okinava i /ili / usa (jos uvijek) okupacione snage u njemackoj ili kako usa agencije prisluskuju sve komunikacije njemackog politickog vrha...

duhovno zaista nije bitno - njemacka i japan su mozda najvece banana-republike i to je to...

i edit - koji su to 'ameri' - sto se misli kada se kaze 'ameri' ....
serafim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:18.