Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2010., 15:53   #1
Zdrav domaći sladoled

Pokušavam u sladoled staviti isključivo zdrave namirnice.
Npr. napravit ću sladoled od lješnjaka i jogurta.

Imam domaće lješnjakake, domaća jaja, kupila sam samo pasterizirani jogurt.

Zanima me može li ovo ići bez mlijeka ili sladoled mora imati mlijeko u sebi?

I jesu li mlijeko, jogurt i jaja dovoljni da se sladoled zgusne? (nemam pojma, prvi put to radim).

Što mi još predlažete od zdravih namirnica staviti u sladoled, osim, eventualno, voća?

I imate li kakav dobar recept za zdravi sladoled?

Tnx a lot!!
__________________
~ Fortes fortuna adiuvat ~
Z e t t a is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 12:17   #2
ja imam stavano meda u sladoledu.tako tako je bilo na ukusu
odeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 20:24   #3
ja sam pravila odličan sladoled o 3 jajeta - posebno žumanjak i bjelanjke umutiti 1 vrhnje - kiselo i slatko vrhnje, šećer po potrebi i u to dodajete sastojke i okuse koje želite, smrzne se za par sati i bude super
charlizeos is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2010., 22:26   #4
čašica kiselog vrhnja, ista takva na vrh puna voća (trešnje, višnje, marelice, banana...) i ista takva puna šećera (može i smeđeg). sve dobro zmiksati u onom za frape, naliti u kutiju i smrznuti.

prije jela kratko rastopiti u mikrovalnoj (tek toliko da se može vaditi kuglice).

jako, jako fino - ali ne baš dijetetski
kamenjarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2010., 11:46   #5
ajme nisam ni vidila temu i postala moj recept sladoleda od banane na temi 'Kako fino jesti, a mršaviti' pa pogledajte...
ciganche is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 22:29   #6
Znači, većina vas stavlja vrhnje umjesto mlijeka? Zanimljivo...
Ima li još koga sa zanimljivim receptom? Ovaj s bananama nisam našla pa ako ga možeš postati i ovdje, please?
__________________
~ Fortes fortuna adiuvat ~
Z e t t a is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 14:00   #7
ja sebi sladoled radim sa jogurtom i voćem+med.. samo zaledim..

jako je fin, al bed mi je što nije kremast, ne znam kako da dobijem tu kremastu teksturu bez upotrebe vrhnja..

a meni najdraže- smrznute banane na štapiću..
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2010., 09:40   #8
Quote:
kamenjarka kaže: Pogledaj post
čašica kiselog vrhnja, ista takva na vrh puna voća (trešnje, višnje, marelice, banana...) i ista takva puna šećera (može i smeđeg). sve dobro zmiksati u onom za frape, naliti u kutiju i smrznuti.
slično ovom i ja radim (samo količinski više ). Ponekad stavim pola vrhnja, pola acidofila, ponekad malo slatkog vrhnja, obični šećer ili fruktozu, voooooće..mmmmm kad se sjetim

Znam da u sladoled idu jaja, al ono, neću ih baš stavljat u sladoled, njih rađe u obliku nekog omleta smažem
__________________
ursula1000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2010., 11:35   #9
Smrznute banane su i meni najdraze. Ili smrznuto drugo voce koje prije jedenja izmiksam, ponekad sa sojinim mlijekom ili jogurtom. Ne dodajem secer niti vrhnje niti jaja.

Nego, zanima me ima li negdje za kupiti aparat za sladoled koji sam i zamrzava, uz mijesanje (a ne da se izvadi posudu pa cijelu stavi u zamrzivac) kako bi se sprijecilo stvaranje gromade leda.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2010., 11:50   #10
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Smrznute banane su i meni najdraze. Ili smrznuto drugo voce koje prije jedenja izmiksam, ponekad sa sojinim mlijekom ili jogurtom. Ne dodajem secer niti vrhnje niti jaja.

Nego, zanima me ima li negdje za kupiti aparat za sladoled koji sam i zamrzava, uz mijesanje (a ne da se izvadi posudu pa cijelu stavi u zamrzivac) kako bi se sprijecilo stvaranje gromade leda.
Čula sam prošlog ljeta da su ih imali u Lidlu. Najveci je izbor u Italiji:

http://www.trovaprezzi.it/categoria....ezzo&sortdir=0
tiziana is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2010., 11:58   #11
ja radim sladoled na sljedeći način:
5 jaja izmiksam sa 5 žlica šečera i 2 vanilin šečera, u to dodam 1 kiselo vrhnje i šlag od 2,5 dcl slatkog vrhnja.
u to dodam dodatke po želji(jedan dio ostavim žuti samo dodam još vanilije, u drugi stavim čokolade u prahu.... lješnjake....., ....ekstrakt naranče zajedno sa čokoladom...)

moji klinci obožavaju ovaj sladoled a i dobije ga se oko 3 litre.
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2010., 11:58   #12
Hm, znaci neki dio aparata se mora zamrzavati 18 sati i onda on hladi sladoled u aparatu? Za ovaj prvi Philips se zale da samo svakih 18 sati mogu napraviti litru sladoleda... A opet, vise mi valjda nece ni trebati
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2010., 12:05   #13
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Smrznute banane su i meni najdraze. Ili smrznuto drugo voce koje prije jedenja izmiksam, ponekad sa sojinim mlijekom ili jogurtom. Ne dodajem secer niti vrhnje niti jaja.
Tako i ja radim.....smrznuto voće pomiješam s jogurtom i katkad bademima i smiksam..jest da je polutekuće ali može se i zamrznuti kome ne paše...meni je ovako sasvim mljac ....
__________________
I am already kindly disposed towards you. My friendship it is not in my power to give: this is a gift which no man can make, it is not in our own power: a sound and healthy friendship is the growth of time and circumstance, it will spring up and thrive like a wildflower when these favour, and when they do not, it is in vain to look for it.
William Wordsworth
tinkerbell is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 19:07   #14
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
ja sebi sladoled radim sa jogurtom i voćem+med..
Koji točno jogurt stavljaš?
A kremastoj teksturi mislim da bi svakako pomogla jaja. Najprije bjelanjak izmiksati pa u to žutanjak :-)
__________________
~ Fortes fortuna adiuvat ~
Z e t t a is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2010., 11:38   #15
Quote:
Z e t t a kaže: Pogledaj post
Koji točno jogurt stavljaš?
A kremastoj teksturi mislim da bi svakako pomogla jaja. Najprije bjelanjak izmiksati pa u to žutanjak :-)
tekući, koji imam..
strah me jaja-bojim se da bi mi jaja preuzela okus...
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2010., 12:15   #16
Jaja tak i tak vise ne koriste u slasticarnama zbog straha od trovanja, nego druge emulgatore. Ali mislim da posebno emulgatore ne trebas stavljati, ako ti bas zatrebaju, ima lecitina u DM-u za kupiti (to je isti emulgator koji se nalazi u zumanjku).

U nekim receptima sam vidjela da skrobom ili raznim gumama (karnauba, gumi arabika) sprecavaju da im se sladoled zamrzne u kocku leda.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2010., 16:05   #17
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Jaja tak i tak vise ne koriste u slasticarnama zbog straha od trovanja, nego druge emulgatore. Ali mislim da posebno emulgatore ne trebas stavljati, ako ti bas zatrebaju, ima lecitina u DM-u za kupiti (to je isti emulgator koji se nalazi u zumanjku).
U nekim receptima sam vidjela da skrobom ili raznim gumama (karnauba, gumi arabika) sprecavaju da im se sladoled zamrzne u kocku leda.
Ja mislim da su jaja daleko zdravija nego razni emulgatori.
Emulgatori su ionako kemijska sredstva, a jaja su prirodna.
Osim toga, sigurnije je za jaja da su smrznuta u sladoledu nego da su u ljuski u frižideru jer je u hladnjaku temperatura niža nego u frižideru.
Plus, sirova su jaja neusporedivo zdravija od bilo kakvih emulgatora
__________________
~ Fortes fortuna adiuvat ~
Z e t t a is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2010., 16:10   #18
smrznuto voće (najbolje su mi višnje, ali dobro je i šumsko) onako iz leda stavim u mikser, dodam vanilin šećer i mlijeka koliko treba da se napravi gust sladoled... promiksam i sladoled gotov

otkad sam to vidjela u jednoj reklami za neki turbo-mikser, više uopće ne kupujem sladoled
__________________
Some things in life are bad, they can really make you mad. Other things just make you swear and curse...
placebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2010., 18:59   #19
Quote:
Z e t t a kaže: Pogledaj post
Ja mislim da su jaja daleko zdravija nego razni emulgatori.
Emulgatori su ionako kemijska sredstva, a jaja su prirodna.
Osim toga, sigurnije je za jaja da su smrznuta u sladoledu nego da su u ljuski u frižideru jer je u hladnjaku temperatura niža nego u frižideru.
Plus, sirova su jaja neusporedivo zdravija od bilo kakvih emulgatora
Jel da se salis, jel

Mi sami smo prepuni emulgatora, imamo ih u svakoj stanici. I jaja su prepuna emulgatora. To sto neke rijec emulgator odmah podsjeca na zloglasne E brojeve druga je stvar. E znaci Europa, a ne emulgator. Samo neki E brojevi su emulgatori. A neki su nadasve korisni, kao recimo, lecitin koji sadrzi vitamin kolin. DM-ov je iz soje, ali lecitin se nalazi i u zumanjku. Lecitin snizava kolesterol, ali u zumanjku dolazi uz previse kolesterola.

I prirodne kemikalije su kemikalije. Mi smo nacinjeni od kemikalija. H2O je kemikalija. Cista izvorska voda je smjesa kemikalija.

Osim toga, nije sve prirodno dobro i nije sve umjetno lose. Zelene pupavke, cijanid, radioaktivni minerali - sve je to prirodno.

Ako vec morate koristiti jaja, navodno ima za kupit pasteriziranih. Ne bih nikako preporucila da riskirate sa sirovima. U biti, cula sam da se u UK kokosi cijepe protiv salmonele, mozda ih netko i u hr cijepi.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 00:21   #20
Quote:
Z e t t a kaže: Pogledaj post
Emulgatori su ionako kemijska sredstva, a jaja su prirodna.

je, možda- ako imaš baku u nekom selu bogu-iza-nogu, koje nije vidjelo auta bar tjedan dana- a ona ima kokice koje sretne i slobodne trčkaraju po dvorištu...

ova jaja izašla iz neke kokoši iz natrpanog kaveza uopće ne smatram prirodnima. to mi je nužno zlo.
srećom, pa ja pojedem ukupno 20 kom jaja godišnje- u to računam i ona uskršnja i ona u kolačima i tortama
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:58.