Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.07.2014., 09:30   #701
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Ali svejedno, cemu piti lijek na recept koji se inace koristi u terapijske svrhe, ako je trudnoca uredna?
Sasvim dovoljne doze su u obicnim suplementima koji ne idu na recept.
Ma ne kažem da to treba piti. ILi da treba nešto drugo. Samo što neki dr preporučuju baš folacin, a ne vjerujem da bi ga preporučivali da je štetan.
Uostalom, pretpostavljam da ponekad igra ulogu i novac. Ako možeš dobiti na recept nešto što je OK, čemu plaćati nešto drugo?
EDIT: Nije da se to koristi samo u terapijske svrhe, čula sam već par puta da dr baš to preporuči u urednoj trudnoći.
__________________
Mali miš Fran stigao je 17.5.
Calliope is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2014., 09:36   #702
Quote:
Calliope kaže: Pogledaj post
Ma ne kažem da to treba piti. ILi da treba nešto drugo. Samo što neki dr preporučuju baš folacin, a ne vjerujem da bi ga preporučivali da je štetan.
Uostalom, pretpostavljam da ponekad igra ulogu i novac. Ako možeš dobiti na recept nešto što je OK, čemu plaćati nešto drugo?
EDIT: Nije da se to koristi samo u terapijske svrhe, čula sam već par puta da dr baš to preporuči u urednoj trudnoći.
Ne znam sto je u pozadini te preporuke, ali znam kome se inace preporucuje folacin.
Cesto kod potpomognute oplodnje, kad se ne znaju tocno uzroci prethodnih spontanih pobacaja, kod nekih kronicnih bolesti kod trudnica i kod nekih genetskih mutacija povezanih s trombofilijom.
Moram priznati da mi je ovo prvi glas da dr. preporucuje folacin bez nekog posebnog razloga.
Ne kazem da ce skoditi, ali stvarno nema razloga u trudnoci piti lijek bez potrebe, tim vise sto na trzistu ima suplemenata u sasvim dovoljnoj dozi.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2014., 09:44   #703
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Ne znam sto je u pozadini te preporuke, ali znam kome se inace preporucuje folacin.
Cesto kod potpomognute oplodnje, kad se ne znaju tocno uzroci prethodnih spontanih pobacaja, kod nekih kronicnih bolesti kod trudnica i kod nekih genetskih mutacija povezanih s trombofilijom.
Moram priznati da mi je ovo prvi glas da dr. preporucuje folacin bez nekog posebnog razloga.
Ne kazem da ce skoditi, ali stvarno nema razloga u trudnoci piti lijek bez potrebe, tim vise sto na trzistu ima suplemenata u sasvim dovoljnoj dozi.
Ne znam ni ja detalje. Ali znam da su trudnoće bile vođene kao uredne.
__________________
Mali miš Fran stigao je 17.5.
Calliope is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2014., 09:47   #704
Ne znam, ja bi dr. koji mi to propise pitala zasto mi je to propisao umjesto neke druge obicne folne bez recepta.
Poucena iskustvom iz prve trudnoce, nema sanse da se ne raspitam o svakom lijeku ili suplementu koji uzimam u trudnoci.
I nema sanse da pijem nesto sto nije nuzno.
Ali svatko odlucuje za sebe, ovo je samo moje misljenje.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2014., 09:55   #705
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Ne znam, ja bi dr. koji mi to propise pitala zasto mi je to propisao umjesto neke druge obicne folne bez recepta.
Poucena iskustvom iz prve trudnoce, nema sanse da se ne raspitam o svakom lijeku ili suplementu koji uzimam u trudnoci.
I nema sanse da pijem nesto sto nije nuzno.
Ali svatko odlucuje za sebe, ovo je samo moje misljenje.
Ma slažem se. Ali kažem ti, neki dr to propisuju i kažu da je OK. Prema tome, ja nekako ne vjerujem da su baš svi oni u krivu
Znam slučaj cure koja je u prvoj T imala problema s neuralnom cijevi i godinu dana prije druge T je pila ogromne količine folacina, isto tako i u početku trudnoće. Vodila ju je super doktorica, čijim preporukama se može vjerovati. Rodila je krasnu bebu
I pričala sam s njom, ona kaže da joj je dr baš objasnila da od toga štete ne može biti.
__________________
Mali miš Fran stigao je 17.5.
Calliope is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2014., 10:03   #706
Quote:
Calliope kaže: Pogledaj post
Ma slažem se. Ali kažem ti, neki dr to propisuju i kažu da je OK. Prema tome, ja nekako ne vjerujem da su baš svi oni u krivu
Znam slučaj cure koja je u prvoj T imala problema s neuralnom cijevi i godinu dana prije druge T je pila ogromne količine folacina, isto tako i u početku trudnoće. Vodila ju je super doktorica, čijim preporukama se može vjerovati. Rodila je krasnu bebu
I pričala sam s njom, ona kaže da joj je dr baš objasnila da od toga štete ne može biti.
Pa u ovom slucaju bi svaki dr. propisao folacin zbog tog problema u 1. trudnoci s neuralnom cijevi - to je tipican problem kod manjka folne kiseline.
I ne kazem da su dr. u krivu, samo da nema potrebe to propisivati bez razloga.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2014., 10:10   #707
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Pa u ovom slucaju bi svaki dr. propisao folacin zbog tog problema u 1. trudnoci s neuralnom cijevi - to je tipican problem kod manjka folne kiseline.
I ne kazem da su dr. u krivu, samo da nema potrebe to propisivati bez razloga.
Slažem se.
Vjerujem da neki dr jednostavno smatraju da nema štete od toga (a valjda onda ni nema) i to je to.
A to što mi sve živo guglamo do besvijesti, s tim nisu računali
__________________
Mali miš Fran stigao je 17.5.
Calliope is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2014., 12:07   #708
da li netko od vas pije folic plus i koliko tableta dnevno pije? u uputstvima piše 3 x 1 no kako ne pronalazim točan podatak o mg jedne tablete da li mi možete reći je li to ok ili pak previše
__________________
The brain is the most complex thing in the universe and it's right behind the nose
Lost_in_Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2014., 12:18   #709
Pila sam po 3 dnevno u obje trudnoce.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2014., 12:26   #710
folna u dozi 5 mg moze biti stetna bar tako pise u farmakoterapijskom prirucniku
__________________
dramacrazy
mililica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2014., 12:43   #711
Ja sam sad 5tt, gin mi je prepisala folacin, rekla mi je da cu ga pit mj dana.
Ivanche00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2014., 13:25   #712
Quote:
mililica kaže: Pogledaj post
folna u dozi 5 mg moze biti stetna bar tako pise u farmakoterapijskom prirucniku
Zašto i kako?
__________________
Mother of 3
Cro_Heidi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2014., 14:42   #713
u toj dozi da..ne pise posebno zasto koliko se sjecam.kad dodjem doma cu prepisati
__________________
dramacrazy
mililica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2014., 15:38   #714
Quote:
Ivanche00 kaže: Pogledaj post
Ja sam sad 5tt, gin mi je prepisala folacin, rekla mi je da cu ga pit mj dana.
Ima neki poseban razlog?
Bas me zanima zasto u zadnje vrijeme ginovi to tako olako propisuju.
Po mom misljenju, nije stetno, ali je skroz nepotrebno u urednoj trudnoci.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2014., 17:40   #715
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Ima neki poseban razlog?
Bas me zanima zasto u zadnje vrijeme ginovi to tako olako propisuju.
Po mom misljenju, nije stetno, ali je skroz nepotrebno u urednoj trudnoci.
Zasad nemam problema u trudnoći, al imam miome. Ne znam jel bi to mogao bit raazlog zašto mi je prepisala. Inače folnu jesam pila prije par mj, pa prestala i prešla na neke multivitamine sa folnom al mislim da nije bila jednaka koncentracija. Tako da smatram da stvarno ne može štetiti.
Ivanche00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 11:00   #716
http://www.foxnews.com/health/2014/0...th-folic-acid/ - Izašlo na Fow News

Should you skip prenatal vitamins with folic acid?

If you’re planning a pregnancy or you’re already pregnant, chances are your doctor told you to take a prenatal vitamin with folic acid to prevent neural tube defects like spina bifida and anencephaly.

Yet new research shows that this recommendation may not be a one-size-fits-all approach and may increase the chances that your baby could be born with birth defects.

Here, find out what experts are saying about folic acid, what they recommend women should take instead and how future guidelines may change.

Faulty genes and folate
Guidelines for folic acid were only put into place 22 years ago when women of childbearing age were recommended to take the synthetic form of folate, or vitamin B9.

Yet in recent years, more research has shown the benefit of taking the bioactive form of folate, known as L-5-methyltetrahydrofolate (MTHF).

Researchers have been focusing on the MTHFR gene,which holds the instructions for making the enzyme that controls many of the chemical reactions—known as methylation— in our bodies, said Dr. Alan Christianson, founder of Integrative Health in Scottsdale, Ariz., and co-author of “The Complete Idiot’s Guide to Thyroid Disease.”

“Those reactions affect how we make our brain chemicals, how we get waste out of our body and how we manage our hormones,” he said. “There are so many methylation reactions in the body and they all need this compound to work right.”

When it comes to folate, you can get it both from foods like leafy greens, nuts, seeds, and legumes and in its synthetic form as folic acid from prenatal vitamins, multivitamins and supplements. Both forms need to be converted into the bioactive MTHF for the body to use, but it’s easier to convert when it comes from food.

Because of one or more defects in their MTHFR gene, about 50 percent of women in the U.S are unable to methylate or utilize folate as well. When women can’t fully convert folic acid into folate, they may not be getting the most benefit from folic acid to prevent neural tube defects. In fact, a study published in the journal PLOS One, shows that a common gene variant that prevents folate conversion is a risk factor for neural tube defects.

“When they take regular folic acid in a prenatal vitamin, it doesn’t become an active form of folic acid,” said Dr. Sara Gottfried, an obstetrician and gynecologist in Berkeley, Calif., and author of the New York Times bestseller “The Hormone Cure.”

Instead, by taking MTHF directly, “You’re bypassing the way the gene will either make you or reduce your ability to methylate the folic acid,” Gottfried said.

In women who are heterozygous—meaning they have one normal gene and one affected gene—their ability to utilize folic acid is 50 to 70 percent less than normal. For women who are homozygous and who have two affected genes, it’s reduced to 70 to 90 percent.

Additionally, the folate-to-MTHF conversion process can leave behind toxic byproducts. Studies show this can increase the risk for colorectal cancer and chronic inflammation which can lead to heart disease, stroke, and obesity, Christianson said.

Is MTHF better than folic acid?
You can find out if you have the MTHFR genetic variants through genetic testing. Many women get tested when they find out they’re pregnant or if they’re struggling with infertility, but it’s better to be proactive and get the testing beforehand if you want to know for sure, Gottfried said.

Yet experts say, even if you don’t get tested, it’s a good idea to take MTHF because not only are the MTHFR gene variants common, but environmental toxins and lifestyle choices (diet, weight, stress) can affect methylation as well.

“If you’re totally normal, and you take the methylated folate, it doesn’t cause any harm,” Gottfried said.

MTHF can also help with anemia, which is common for many women during pregnancy.

Christianson recommends his patients take a supplement of 1,000 micrograms of MTHF as well as 400 to 800 micrograms of folate. Additionally, if you’ve had several miscarriages or have a family history of neural tube defects, MTHF is likely to be better for you.

Although experts believe this new research will eventually change the guidelines for women, some say there’s not a compelling case to do so. In fact, according to an article in the Natural Medicines Comprehensive Database— a resource for health professionals that provides evidence-based reviews of dietary supplements and alternative therapies— there is no evidence that MTHF is any better than folic acid, even in people who have the MTHFR gene variants .

MTHF is available as a prescription and over-the-counter, but it’s more expensive than folic acid, which could be a drawback for some women.

Dr. Sheryl Ross, an OB/GYN at Providence Saint John’s Health Center in Santa Monica, Calif., says that women with MTHFR gene variants should take MTHF, but for others it’s not necessary and will not increase their risk for having a baby with neural tube defects if they take folic acid.

“For the average person, they should probably be ok with diet and a folic acid supplement,” she said.
__________________
"Slova su mi šljokava"
WandaTheFamous is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2014., 22:32   #717
Da, moram napomenuti da su moje tri prijateljice isto tako dobile Folacin u ranoj trudnoći.

Sve trudnoće su bile uredne...
__________________
Najgore ništa.
velana is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2014., 09:48   #718
Quote:
HipHopDaddy kaže: Pogledaj post
Koliko rano ste vi počeli uzimati? Ima li netko da nije?

Hvala na odgovorima.
2 mjeseca prije planirane trudnoce i taman se poklopilo da odma ostanem trudna pa sam samo nastavila piti kroz cijelu trudnocu.
lozinka8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2014., 10:30   #719
ja nisam pila nikakve posebne vitamine folne kiseline. cim mi je test pokazao + pocela sam piti elevit
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2014., 13:57   #720
Folacin sam pila od 4-13tt. Sad nastavljam sa Centravitom.
Lena_88 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:56.