Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.07.2012., 18:59   #301
Quote:
Silentt kaže: Pogledaj post
Ma sta je objasnio, procitaj malo bolje njegove postove, tu uvjerava ljude da je norveski toliko tezak da ga je strancima nemoguce nauciti zato sto ima dijalekte i da se ljudi iz razlicitih dijelova zemlje uopce medjusobno ne razumiju zato sto govore razlicitim dijalektima...vecu glupost vec dugo nisam procitao.

Prema njegovim primjerima i logici, zato sto se u Tromsu kaze framtida, a u Bergenu framtiden, ljudi iz ta 2 grada se ne mogu medjusobno razumjeti, a da ne govorim o strancima koji nemaju nikakve sanse savladati najtezi jezik na svijetu - norveski.
To je kao da ja sad kazem da se zagrepcanin i dalmatinac ne mogu razumjeti zato sto zagrepcanin kaze sto (ili sta), a dalmatinac ca.

Ne treba pisati takve gluposti po forumima i dezinformirati ljude, a sto se tice toga jesam li ja expert ili ne, ne moram biti expert da znam da su svedski i norveski medju laksim jezicima za nauciti i da su po puno stvari jednostavniji od mnogih drugih europskih jezika i tko god ima imalo volje naucit ce ih bez problema, pogotovo ako tamo zivi i koristi se jezikom u svakodnevnom govoru.
Ma je...sve se da naučit..međutim velika je razlika između standardnog jezika i govornog a kad još uzmeš u obzir sleng,dijalekte .Za sporazumjeti se nakon par mjeseci intenzivnog tećaja ne bi smjelo biti problema ali za ući u dubinu jezika mislim da je potrebno puno,puno više
__________________
...maknite ruke s mog volana,maknite dupe sa mog zica ja putujem bez GPS-a ,GPS-a sa nebesa....
Warlock is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2012., 19:03   #302
Svi kazu da su nordijski jezici lagani, ali ne slazem se, danski i norveski su kao hrvatski i srpski, a opet su jako teski za izgovor, svedski je laksi od ta dva.
Ja ucim svedski, nizozemski i njemacki, i njemacki mi je najlaksi, prije svega jer ima brdo materijala i rjecnika hrvatsko-njemackih, i bila sam ucila dvije godine na tecaju, s druge strane nisam nasla tecaj svedskog ni u Splitu ni u Zagrebu...
Dok sam zivjela u Belgiji sam brzo se prebacila na nizozemski jer je slican njemackom, a svedski uopce nije slican. Ti nordijski jezici su jako teski za izgovor. Naravno, uvijek mozete govoriti kao Balkanci, ali zar nije cilj imati knjizevni izgovor, a ne da vas diskriminiraju cim otvorite usta?
Alexandra Burek is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2012., 19:19   #303
Quote:
Warlock kaže: Pogledaj post
Ma je...sve se da naučit..međutim velika je razlika između standardnog jezika i govornog a kad još uzmeš u obzir sleng,dijalekte .Za sporazumjeti se nakon par mjeseci intenzivnog tećaja ne bi smjelo biti problema ali za ući u dubinu jezika mislim da je potrebno puno,puno više
Normalno, ali isto vrijedi za sve jezike, tako da izdvajati norveski kao neki posebno tezak jezik mislim da nema nikakvog smisla.

Ne kazem da je norveski lagan, ali daleko od toga da je nesto posebno tezak, u usporedbi sa recimo finskim ili danskim, mislim da je dosta laksi, u biti svedski i norveski su najlaksi skandinavski/nordijski jezici za nauciti.

Kroz vecinu svojih postova Fuerteventura tvrdi da kako ce stranac nauciti norveski, kako ce njega itko zaposliti ako ne prica dijalekte, da ni norvezani sebe medjusobno ne razumiju, itd. sto su za mene najobicnije gluposti.

Quote:
Alexandra Burek kaže: Pogledaj post
Svi kazu da su nordijski jezici lagani, ali ne slazem se, danski i norveski su kao hrvatski i srpski, a opet su jako teski za izgovor, svedski je laksi od ta dva.
Svedski je najlaksi za nauciti ali odmah uz bok mu je norveski, jezici su jako slicni i svedjani i norvezani se mogu jako dobro medjusobno razumijeti, bolje nego recimo svedjani i danci ili norvezani i danci.

Quote:
Alexandra Burek kaže: Pogledaj post
Ja ucim svedski, nizozemski i njemacki, i njemacki mi je najlaksi, prije svega jer ima brdo materijala i rjecnika hrvatsko-njemackih, i bila sam ucila dvije godine na tecaju, s druge strane nisam nasla tecaj svedskog ni u Splitu ni u Zagrebu...
Nisi dovoljno trazila onda, imas svedski u Vodnikovoj, u Sokratu, na Filozofskom, u biti gdje hoces...bar sto se tice Zagreba, ne znam za Split. Ali ako nisi mogla u Zagrebu naci onda nisi ulozila nikakav trud.
Silentt is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2012., 19:51   #304
Quote:
Fuerteventura kaže: Pogledaj post
Morfologija njemackog jezika je teza od norveske morfologije, ali je zato izgovor, sintaksa, i sociolingvistika norveskog teza nego njemackog izvan Svicarske. U Njemackoj se smatra nepristojnim da dodjes kod doktora ili u parlament, i govoris dijalekt (a to je u Norveskoj i njemackom govornom podrucju Svicarske pravilo).
@Fuerteventura: izgleda ili mi se tako čini da je tvoj jedini cilj pisanja da druge ljude odvratiš od učenja norveškog...

Ako je tako težak kako tvrdiš, tj. da ima mnogo dijalekata...zašto onda ne odustaneš od učenja?

Misliš li ti da si samo ti sposoban naučiti norveški i njegove dijalekte a da drugi nisu?

po nekim studijama je norveški jezik 5. ili 6. jezik koji je najlakši za naučiti englesko-govorećim osobama. Znači pod pretpostavkom ako znaš engleski, norveški je jedan od najlakših jezika za naučiti (pored talijasnkog, španjolskog, afrikans, danskog i drugih)
http://www.onlinecollege.org/2012/01...kers-to-learn/
http://matadornetwork.com/abroad/9-e...kers-to-learn/

Molim te da prestaneš sa anti-propagandom norveškog jezika.
parademann is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2012., 00:58   #305
Tema je zaposljavanje Hrvata u EU, a ne učenje Norveškog jezika.
Stvarno neki zatrolaju teme do krajnjih granica
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2012., 18:03   #306
Sa stranice norveskog veleposlanstva u SAD-u

Quote:
The sentence "The woman raised her hand" could be translated "Kvinnen hevet hånden" in good Bokmål. However, you don’t have to write the sentence that way. Bokmål has several alternatives, and they are all equally acceptable:

kvinnen hevet hånden

kvinnen heva hånden

kvinnen hevet hånda

kvinnen heva hånda

kvinnen hevet handa

kvinnen hevde hånda

kvinnen heva handa

kvinna hevet hånden

kvinnen heva hånden

kvinna hevde handa

This makes it difficult for students and teachers alike, let alone the general public. One of the results is lack of consistency and persistent irritation. On page 45 in a book you find alternative 3, on the next page maybe alternative 6, and so on. This, in turn, has far-reaching consequences, of which lack of respect for the linguistic norm is the most dangerous one.
http://www.norway.org/ARCHIVE/News/a...00105language/


Jos mislite da izmisljam?

Ja kad idem u Zagreb, necu pitati nekoga na istarskom dijalektu: Kurijera je pasala? nego na knjizevnom: Je li autobus prosao?

U Norveskoj, ljudi koriste dijalekte UVIJEK u govoru, i ne kazem da se medjusobno ne razumiju, ali je VRLO TESKO strancu razumijeti dijalekte ako uci samo sociolekt zapadnog Osla (Riksmaal). U Norveskoj ljudi misle da je sasvim pristojno strancu odgovoriti na teskom dijalektu. Da mene pita nesto stranac na knjizevnom hrvatskom, smatrao bih vrlo prostackim da mu odgovorim na svom dijalektu, a ne na knjizevnom jeziku. U njemackim gradovima svi u formalnim situacijama govore Hochdeutsch, cak i u Münchenu i Stuttgartu.
To nije slucaj u norveskim gradovima (izvan Osla).
__________________
frau merkel kaze: do you know how? a hrvati: vau vau

Zadnje uređivanje Fuerteventura : 02.07.2012. at 18:09.
Fuerteventura is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2012., 23:17   #307
Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
Tema je zaposljavanje Hrvata u EU, a ne učenje Norveškog jezika.
Stvarno neki zatrolaju teme do krajnjih granica
Prestrašno

Kaj je najgore,Norveška uopće nije dio EU i neće nam otvoriti tržište rada
ExAuPair is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2012., 23:35   #308
Quote:
ExAuPair kaže: Pogledaj post
Prestrašno

Kaj je najgore,Norveška uopće nije dio EU i neće nam otvoriti tržište rada :kava:
Malo se bolje informiraj. Norveška je članica EEA i državljani se članica EU mogu zapošljavati. To vrijedi i za Island i Švicarsku.



http://en.wikipedia.org/wiki/Europea...nd_obligations
trivial is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 00:07   #309
Ja da mogu, odmah po zavrsetku studija presel bi u Spanjolsku
RedBaron91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 01:47   #310
Quote:
RedBaron91 kaže: Pogledaj post
Ja da mogu, odmah po zavrsetku studija presel bi u Spanjolsku
Los izbor drago dijete, stopa nezaposlenosti je 25 %
I dvije trecine Spanjolaca ima placu 1000 eura, sto je vrlo malo za tamosnje troskove zivota, uveli su i rijec za to ''mileurista'' (tisućeurac) bas su saljivi.

Ako vas zanima razvijenost u Europskoj Uniji, evo karta Eurostata:




kliknite na veci prikaz


http://epp.eurostat.ec.europa.eu/sta...100%29_map.png

Nisam znala da i u srcu Bavarske ima nerazvijena regija, e bas se bijeli kao sir. Da mi je znati koja je to.

Zadnje uređivanje Alexandra Burek : 03.07.2012. at 01:55.
Alexandra Burek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 10:24   #311
Quote:
Alexandra Burek kaže: Pogledaj post
Los izbor drago dijete, stopa nezaposlenosti je 25 %
I dvije trecine Spanjolaca ima placu 1000 eura, sto je vrlo malo za tamosnje troskove zivota, uveli su i rijec za to ''mileurista'' (tisućeurac) bas su saljivi.
da, slazem se, spanjolska i italija su "mileuristi". znam da se moji prijatelji, koji rade vec 10ak godina bune da je standard jako pao, a bivsa kolegica je htjela promjenit klimu i ic radit u spanjolsku, pa joj nikako nije uspjelo, tj. ponuda je bilo, ali je lova bila mala.



Quote:
Nisam znala da i u srcu Bavarske ima nerazvijena regija, e bas se bijeli kao sir. Da mi je znati koja je to.
ma je li mislis na onu duguljastu bijelu "fleku" pri vrhu italije? ako je to, onda je jezero - lago di garda izmedju veneto i trentino. barem se meni cini da na tu "fleku" mislis.
neutroroberts1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 10:42   #312
Da bas,Lago di Garda pored Munchena!
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 11:09   #313
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Da bas,Lago di Garda pored Munchena!
a mislim procitat i razumit jednu crtu, to je tesko?? - posto je jedina potpuno bijela fleka na sjeveru italije (koju ja vidim sa svojom debelom dioptrijom) mislila sam da ona na to misli, to sam i precizirala. a ako misli na svjetlu zonu gore pokraj ceske, onda bi to moglo biti oko regensburga/ingolstata.umjesto se odmah hvatat na rijec, mogao si ponudit ideju. ne, to bi bilo previse lijepo.
neutroroberts1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 11:14   #314
malo stariji report, http://ec.europa.eu/regional_policy/..._cs_bayern.pdf ali tu bi se moglo vidjeti - objective 2 zone i gradovi - prema granici s ceskom.
(jasno ako je ta svjetla zona ta)
neutroroberts1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 11:21   #315
Zanimljiva karta.. zapravo osovina Europe je najjača, na našu radost.. a odmah pokraj nje su i najsiromašniji dijelovi..
peter871 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 11:24   #316
teoretski 4 su najrazvijenije regije u EU - http://www.4motors.eu/?lang=en zovu ih 'Four Motors for Europe'
neutroroberts1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 12:58   #317
Quote:
trivial kaže: Pogledaj post
Norveška je članica EEA i državljani se članica EU mogu zapošljavati. To vrijedi i za Island i Švicarsku.
Naravno da znam za European Economic Area,ali isto tako znam da je Švicarska prije nekoliko mjeseci Slovencima uvela radne dozvole,znači isto tako bi mogla postupiti i Norveška,zar ne?

Kužim zašto Norveška nije članica EU,nafta,riba,ali zašto provodi 90% unijinih zakona?

EEA,EU,CH,sada BBC piše da će se EU uskoro raspasti na dvije unije,te da se Njemačka i UK upravo dogovaraju oko toga

Quote:
Ja da mogu, odmah po zavrsetku studija presel bi u Spanjolsku
I ja bih,samo kad se sredi ekonomija. Imaš dobar ukus,samo sad seliti u Grčku,Španjolsku ili Portugal je kao preseliti u Vinkovce,Šibenik ili Sisak

Zadnje uređivanje ExAuPair : 03.07.2012. at 13:10.
ExAuPair is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 13:46   #318
jel traže što ove godine sezonce zemlje EU (mislim prvenstveno na fizičke radnike) ??? Znam da švabe i skandinavci nevole previše prljat svoje rukice na polju, njivi, šumu i sl. pa me zanima gdje mogu pogledati aktualnu ponudu ?
slučajni_prolaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 13:46   #319
Meni se Europa čini skoro sva u kurcu kada malo bolje pogledaš. Uvijek nekakva previranja, revolucije, ratovi i sranja. Radije bih prešao baru i otišao u Kanadu ili SAD.
Champion_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 18:08   #320
Točno tako i ja razmišljam!Europa je zasićena radnom snagom pogotovo srednji stalež sa SSS koji se nada nekim zanatskim zanimanjima ili čak niže.Postoje opcije i za to ali su vrlo ograničene.Dok recimo u Kanadi postoji širok spektar poslova koji se mogu raditi sa SSS ali i sa VSS.Čak vjerujem da je jednostavnije dobit vizu u Kanadi nego u EU jer postoje određeni programi zapošljavanja imigranata.
VkciML is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:10.