Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.12.2015., 19:54   #301
pozdrav svima....novi sam ovdje...nedavno sam kupio prvomajsku tvp 250 x 3000...sada me zanima gdje bi se mogla kupit špindla i matica od poprečnog suporta i od križnog suporta...
žiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2015., 08:48   #302
Quote:
žiki kaže: Pogledaj post
pozdrav svima....novi sam ovdje...nedavno sam kupio prvomajsku tvp 250 x 3000...sada me zanima gdje bi se mogla kupit špindla i matica od poprečnog suporta i od križnog suporta...
Ma bravo!
Kamo da te uputimo kad ne znamo od kuda si!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2015., 19:58   #303
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Ma bravo!
Kamo da te uputimo kad ne znamo od kuda si!

oprostite, iz okolice Bjelovara sam, ali nije mi bitno da sad to sve mora bit u bj, paše mi veći dio hrvatske, nije mi problem udaljenost
žiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2016., 20:51   #304
Quote:
žiki kaže: Pogledaj post
oprostite, iz okolice Bjelovara sam, ali nije mi bitno da sad to sve mora bit u bj, paše mi veći dio hrvatske, nije mi problem udaljenost


...i nije mi bitno baš da mora biti nova špindla i matica, može i polovna samo da nema baš puno lufta

navodno da je izmjena poprilično zeznuta jer se mora matica dorađivati kako bi sve bilo u centru...
žiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2016., 21:04   #305
Matica se radi nova prema "počišćenoj" špindli odnosno navojnom vretenu ako je oštećenje u prihvatljivom okviru. Kada se matica istokari, ide na stroj da se zacrta - odmjeri visina nakon čega ide na glodalicu.
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2016., 11:34   #306
Quote:
zdeba kaže: Pogledaj post
Matica se radi nova prema "počišćenoj" špindli odnosno navojnom vretenu ako je oštećenje u prihvatljivom okviru. Kada se matica istokari, ide na stroj da se zacrta - odmjeri visina nakon čega ide na glodalicu.
imam trodjelnu maticu, dvije matice i u sredini nešto kao kajla tako da se može smanjivati eventualna zračnost i ta kajla je do kraja uvučena,,... no špindla mi je na središnjem dijelu na oko poprilično poderana iako sam i ja razmišljao tako nešto samo da ostane stara matica i da se napravi druga kajla....

kako počistiti špindlu, da li se može tokariti (što mi baš i ne djeluje pouzdano) ili mora na brušenje?
žiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2016., 13:00   #307
Quote:
žiki kaže: Pogledaj post
.....
kako počistiti špindlu, da li se može tokariti (što mi baš i ne djeluje pouzdano) ili mora na brušenje?
Špindla se može pročistiti, a onda se dela nova brončana matica.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2016., 13:54   #308
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Špindla se može pročistiti, a onda se dela nova brončana matica.
možete malo pojasnit ovo 'pročistiti'?? jel se to može na tokarskom stroju ili? pitam jer jedino tokarski stroj imam? ima tko da to radi?
žiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2016., 16:02   #309
Quote:
žiki kaže: Pogledaj post
možete malo pojasnit ovo 'pročistiti'?? jel se to može na tokarskom stroju ili? pitam jer jedino tokarski stroj imam? ima tko da to radi?
Najprije se mora nači korak navoja i vrsta (trapezni ili "kockasti").
Zatim se, prema debljini vijka odluči treba li "leteča lineta" ili ako nema linete uzima se vrlo malo "na nož" i popravljanje navoja traje nešto duže bez te linete.
Tada se izbrusi nož, za unutarnje narezivanje, koji potpuno nasjeda u navoj vijka (ako je trapezni) i sa njim se radi navoj u brončanom komadu.
Zašto se to tako radi? Zato jer narezani navoj na vijku nije više standardni tip, već se mora pripasivati.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2016., 19:39   #310
Nije dosta samo pročistiti navoj već treba počistiti i vanjski promjer špindle jer je i on oštećen.Ta matica za poprečni suport se može i otpuštati i stezati i tako se rješava problem lufta a ne samo kajlom.Probaj pitati Metal-Kovis u Samoboru za nove špindle i matice jer su oni prodavali reparirane strojeve i imali su dijelove za strojeve proizvedene u bivšoj državi.Možeš pitati i u"Prvomajska" u Vukovini kraj Velike Gorice jer se i oni bava repariranjem strojeva.Eh da, probaj pitati i "Strojopromet" u Zagrebu jer su se i oni time bavili.
Damir66 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 11:22   #311
korak poprečne špindle je 5 mm, a na križnom suportu je 4 mm... jel ima špindli za kupit 'u metraži' pa da se pripaše? bi valjalo?


pitao sam u firmi SIRAS i kažu poprečno navojno vreteno i matica košta 1600 kn... čini mi se poprilično, nezznam


vreteno od križnog suporta ima maticu na stezanje, poprečno nema, bar ovo moje nema...
žiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 12:58   #312
Quote:
Damir66 kaže: Pogledaj post
Nije dosta samo pročistiti navoj već treba počistiti i vanjski promjer špindle...
Vanjski promjer "ne vozi" pa nebi trebao biti oštećen. Ali dobro je provjeriti.
Quote:
žiki kaže: Pogledaj post
korak poprečne špindle je 5 mm, a na križnom suportu je 4 mm... jel ima špindli za kupit..
Vidjet ću kaj imam pa ti javim.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 17:15   #313
Špindla 5mm korak trapezni oblik, fifi 28,5 mm, dužina navojne dužine oko 470mm + oko 150mm
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 17:39   #314
Quote:
žiki kaže: Pogledaj post
... jel ima špindli za kupit 'u metraži' pa da se pripaše? bi valjalo?


...
Čisto sumnjam da ćeš to naći. Osim toga, postoji zadebljanje za aksijalni ležaj kod nekih špindli koji je većeg promjera od trapeznog navoja.
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 20:26   #315
neznam sad točno napamet misli da je poprečna špindla dugačka cca 82 cm tj 820 mm sve skupa....budem izmjerio sutra
žiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 23:24   #316
Možda bi se tu našlo, vidim da ima svačega - i špindli i matica, a i cijene su mi OK. I ne zaboravi provjeriti je li lijevi ili desni navoj. Špindle rade kao standardne i precizne; nisam uočio razliku jer se pozicaju na isti DIN.
Nisam još naručivao, tako da o kvaliteti ne mogu reći ništa iz prve ruke.

http://www.metallbau-pietrzak.de/sho...491_496/page/2

ili na ebay.de

http://stores.ebay.de/Metallbau-Piet...=p4634.c0.m322

Ovdje ima malo tumačenja o smanjivanju lufta:

http://www.metallbau-pietrzak.de/mbp...AQ-Trapez.html

Zadnje uređivanje 3007 : 08.01.2016. at 00:42. Reason: dopuna
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2016., 17:58   #317
majstori, s čime podmazujete klizne staze a s čim zubčanike u tokarskom stroju ?
hrbanic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2016., 18:50   #318
Quote:
hrbanic kaže: Pogledaj post
majstori, s čime podmazujete klizne staze a s čim zubčanike u tokarskom stroju ?
Ako su škare otvorene zubčanici se ne podmazuju jer mogu pobrati špenu.
Staze se poslije posla se obrišu, a podmazuju prije posla. To je isto tako da ne pokupe prašinu koja ih "brusi".
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2016., 13:41   #319
Pozdrav...evo malo obnavljam temu - i mene jako interesira nabavka tokarskog stroja za hobby potrebe,
razmišljao sam o onim modelarskim, malim..ali odustao. Što mislite o ovom stroju?

http://www.njuskalo.hr/strojevi-obra...-oglas-8228983

Zadnje uređivanje loncart : 15.01.2016. at 14:49.
loncart is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2016., 15:36   #320
Quote:
loncart kaže: Pogledaj post
Pozdrav...evo malo obnavljam temu - i mene jako interesira nabavka tokarskog]
Preskup!
Jako star, oko 500€.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:08.