Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2013., 10:21   #5641
Hvala svima na odgovorima!

Drago mi je čuti da je restoran Pasazade dobar jer ćemo najvjerojatnije rezervirati Erboy hotel u kojem se nalazi. Samo još da nas vrijeme posluži pa će i penjanje biti lakše

Veselim se čitanju vaših savjeta i dojmova do polaska na put...iako, možda je dobro neke stvari i ne znati/čuti unaprijed da bi se čovjek više iznenadio kad prvi put posjeti grad. Čitanjem sam već stekla neki dojam i sad imam ogromna očekivanja od Istanbula, nadam se i vjerujem da se neću razočarati
Jungle is offline  
Old 31.01.2013., 10:25   #5642
Evo jedna korisna mapica najznačajnijih restorana i kafića na Sirkeciju:

http://sirkecirestaurants.com/wp-con...aurant_map.pdf
Eylul is offline  
Old 31.01.2013., 10:38   #5643
Quote:
Jungle kaže: Pogledaj post
Hvala svima na odgovorima!

Veselim se čitanju vaših savjeta i dojmova do polaska na put...iako, možda je dobro neke stvari i ne znati/čuti unaprijed da bi se čovjek više iznenadio kad prvi put posjeti grad. Čitanjem sam već stekla neki dojam i sad imam ogromna očekivanja od Istanbula, nadam se i vjerujem da se neću razočarati
Ništa ne brini, iznenađenja će sigurno biti mnogo, a za taj grad jedna posjeta je samo kapljica u moru, pa moraš odabrati koje mrvice želiš uhvatiti. Što se bolje pripremiš, bolje ćeš iskoristiti vrijeme tamo, nećeš lutati i znat ćeš šta da izbjegavaš, kako da ne propustiš najbolje stvari i sl.

Kad saberem sve posjete, u Istanbulu sam već provela nekoliko mjeseci, ali imam osjećaj da poznajem tek 10% grada i da sam ga zapravo tek sad počela istinski doživljavati, sa svim njegovim svijetlim, ali i mračnim stranama.
Eylul is offline  
Old 31.01.2013., 10:41   #5644
Quote:
jasnac kaže: Pogledaj post
koliko prije ti javljaju te promjene leta?
i kamo ti to javljaju?

i nemojte me plašit sa nekim traktorima i kosilicama jer i ja idem sa CA?? ak je tak loše mogla bi i odgoditi
Ne znam kako si kupovala kartu, ali možeš provjeriti eventualne promjene na checkmytrip.com. Tamo ti piše dan i sat polaska te tip aviona. Ali ako ti kosilica bude u povratku, obično ju uvale u zadnji tren.
http://www.air-passion.be/photos/alb...a_Airlines.jpg
__________________
"There's a crack in everything. That's how the light gets in."
_Lolita_ is offline  
Old 31.01.2013., 11:05   #5645
Quote:
Eylul kaže: Pogledaj post
Ništa ne brini, iznenađenja će sigurno biti mnogo, a za taj grad jedna posjeta je samo kapljica u moru, pa moraš odabrati koje mrvice želiš uhvatiti. Što se bolje pripremiš, bolje ćeš iskoristiti vrijeme tamo, nećeš lutati i znat ćeš šta da izbjegavaš, kako da ne propustiš najbolje stvari i sl.

Kad saberem sve posjete, u Istanbulu sam već provela nekoliko mjeseci, ali imam osjećaj da poznajem tek 10% grada i da sam ga zapravo tek sad počela istinski doživljavati, sa svim njegovim svijetlim, ali i mračnim stranama.
Sigurno je tako, grad tolike povijesti ali i površine nemoguće je doživjeti u samo 5 dana koliko mi posao dozvoljava da tamo provedem.

Bilo bi mi drago čuti koje se "doživljaje" ne smije propustiti - znam koje su znamenitosti "must" ali ima li neko mjesto na kojem je čarobno sjediti u suton, mjesto sa izvornom glazbom koju se može poslušati (ono u hodjapashi mi zvuči preturistički), trenutak u kojem je najbolje biti na nekom određenom mjestu?

I što izbjegavati? (u smislu "tourist traps").
Jungle is offline  
Old 31.01.2013., 12:36   #5646
Quote:
Jungle kaže: Pogledaj post
I što izbjegavati? (u smislu "tourist traps").
Onog što se mora vidjeti i doživjeti ima previše i za svačiji ukus pa ću se ja uhvatiti za ono "što izbjeći":
Grand Bazaar.
Po meni vrlo, vrlo precijenjen. Ako se baš mora otići, čisto prošetati glavnom ulicom od ulaza do izlaza. Sve ostalo je gubitak vremena. Po meni.
__________________
"There's a crack in everything. That's how the light gets in."
_Lolita_ is offline  
Old 31.01.2013., 15:12   #5647
Quote:
_Lolita_ kaže: Pogledaj post
Onog što se mora vidjeti i doživjeti ima previše i za svačiji ukus pa ću se ja uhvatiti za ono "što izbjeći":
Grand Bazaar.
Po meni vrlo, vrlo precijenjen. Ako se baš mora otići, čisto prošetati glavnom ulicom od ulaza do izlaza. Sve ostalo je gubitak vremena. Po meni.
Slažem se, Grand B. je gubljenje vremena. Precjenjeno sa puno fejk stvari, al tako dobrih kopija ima, da se pitam prodaju li ovi naši u Hr stvarno oriđiđi robu ili nabavljaju u Turskoj
Po meni je Cisterna divna, Galata toranj pogotovo.. navečer malo do Ortakoya...
jacobs kofi is offline  
Old 31.01.2013., 16:20   #5648
Quote:
_Lolita_ kaže: Pogledaj post
Onog što se mora vidjeti i doživjeti ima previše i za svačiji ukus pa ću se ja uhvatiti za ono "što izbjeći":
Grand Bazaar.
Po meni vrlo, vrlo precijenjen. Ako se baš mora otići, čisto prošetati glavnom ulicom od ulaza do izlaza. Sve ostalo je gubitak vremena. Po meni.
Quote:
jacobs kofi kaže: Pogledaj post
Slažem se, Grand B. je gubljenje vremena. Precjenjeno sa puno fejk stvari, al tako dobrih kopija ima, da se pitam prodaju li ovi naši u Hr stvarno oriđiđi robu ili nabavljaju u Turskoj
Po meni je Cisterna divna, Galata toranj pogotovo.. navečer malo do Ortakoya...
Uh, nemojte se ljutit, ali ja moram reći svoje mišljenje u vezi ovoga... Grand Bazaar jedan je od najvećih i najstarijih natkrivenih tržišta u svijetu, s 61 ulicom i preko 4000 trgovina. Gradnja je započela one godine kad je osvojen tadašnji Konstantinopol...dakle početak Istanbula je početak Grand Bazaara. Tamo radi preko 20000 ljudi, a dnevno dođe preko 200 000 posjetitelja.

Ne kužim kako se može predlagati da se on preskoči...pa nije tu stvar shoppinga...ako netko ide u kvalitetni shopping na Grand Bazaar, onda svakako neka ga preskoči, jer se tamo (unatoč pričama prodavača) ne prodaju originali...ali, otići u Istanbul pa ne posjetit Grand Bazaar i izgubit se u njegovom labirintu uličica, makar malo i doživit dio folklora sa onim prodavačima tepiha, popit čaj dok vas nutkaju da platite 6 puta veću cijenu od stvarne vrijednosti predmeta...pa sve je to Istanbul.

Eto, sorry, al morala sam
__________________
"The greatest thing you'll ever learn is how to love and be loved in return..."
aurora_st is offline  
Old 31.01.2013., 16:32   #5649
Quote:
aurora_st kaže: Pogledaj post
Uh, nemojte se ljutit, ali ja moram reći svoje mišljenje u vezi ovoga... Grand Bazaar jedan je od najvećih i najstarijih natkrivenih tržišta u svijetu, s 61 ulicom i preko 4000 trgovina. Gradnja je započela one godine kad je osvojen tadašnji Konstantinopol...dakle početak Istanbula je početak Grand Bazaara. Tamo radi preko 20000 ljudi, a dnevno dođe preko 200 000 posjetitelja.

Ne kužim kako se može predlagati da se on preskoči...pa nije tu stvar shoppinga...ako netko ide u kvalitetni shopping na Grand Bazaar, onda svakako neka ga preskoči, jer se tamo (unatoč pričama prodavača) ne prodaju originali...ali, otići u Istanbul pa ne posjetit Grand Bazaar i izgubit se u njegovom labirintu uličica, makar malo i doživit dio folklora sa onim prodavačima tepiha, popit čaj dok vas nutkaju da platite 6 puta veću cijenu od stvarne vrijednosti predmeta...pa sve je to Istanbul.

Eto, sorry, al morala sam
Ja nisam protiv da se obiđe Grand B. Ali po meni je obilazak njegovog skoro svakog kutka gubljenje dragocjenog vremena u tako lijepom gradu, koji ima puno više za ponuditi.. pogotovo ako se dolazi na 4-5 dana. Svima bi preporučila ne da se zaobiđe, već da se malo prođe kroz njega, čisto da se osjeti taj duh koji sam bazaar pruža..
jacobs kofi is offline  
Old 31.01.2013., 16:40   #5650
A hamami? Malo mi se gadi ideja da me netko pere ali možda me razuvjerite?

A glede Grand Bazaara, svakako bi nabrzinu prošvrljala ali nisam tip za điđe i fejkove tako da me puno više zanima Spice Bazaar.
Jungle is offline  
Old 31.01.2013., 17:01   #5651
Quote:
Jungle kaže: Pogledaj post
A hamami? Malo mi se gadi ideja da me netko pere ali možda me razuvjerite?

A glede Grand Bazaara, svakako bi nabrzinu prošvrljala ali nisam tip za điđe i fejkove tako da me puno više zanima Spice Bazaar.
Evo ti moje iskustvo, pa odluči. Otišla sam u Cemberlitas Hamam, prekrasan je, povijesni, izgradio ga je Mimar Sinan 1584.
Ugl, imaš nekoliko opcija: 1) self servis - košta 49lira i možeš ostati unutra koliko želiš, dobiješ sapun i spužvu, sama se opereš i slično.
2) tradicionalni servis - 69lira, nakon šta malo odležiš na mramoru u toj "sauni", dođe ti neka od žena koje rade tamo i onda te operu i dobro "sastružu" sve neke mrtve stanice kože.
3) tradicionalni + masaža - 107lira, uz sve ovo gore, ideš i na masažu u trajanju od nekih pola sata gdje te također maserka dobro izmasira i opusti.

Osim ovoga, možeš još uzet i razne tretmane lica i tijela koji se dodatno plaćaju odmah na početku, pa dobiješ male pločice u bojama, kako bi zaposlenice znale koje sve usluge imaš.

Ja sam došla tamo i nisam imala pojma šta me očekuje...išle su i dvije tadašnje cimerice sa mnom. Uzela sam ovaj paket od 107TL. Skinule smo se u posebnom dijelu, dobiješ paštaman (ručnik) njihov i gaćice. Prvo mi je bio šok kad sam ušla unutra i vidila sve žene/cure gole ili polugole. Ništa, legle smo mi na taj mramor i taman se opustile, kad eto ti tih zaposlenica po nas... polegle nas na mramor, uzele svu tu svoju opremu i počele sa pranjem...prvo je bilo čudno, al po završetku moram priznat da je bilo vrhunski...toliko nečistoće je izašlo iz mene, da bi neko pomislio da se nisam 3 tjedna kupala
Onda smo još malo ostale na vrućem mramoru, pa smo ušle u kao "jacuzzi", pa opet na mramor... U međuvremenu su zaposlenice i neke od žena koje su uživale u hamamu donijele pladnjeve voća, pa smo svi sjedili na mramoru i to jeli, dok su neke žene pjevale tradicionalne pjesme...savršeno iskustvo...
__________________
"The greatest thing you'll ever learn is how to love and be loved in return..."
aurora_st is offline  
Old 31.01.2013., 18:16   #5652
Quote:
aurora_st kaže: Pogledaj post
Uh, nemojte se ljutit, ali ja moram reći svoje mišljenje u vezi ovoga... Grand Bazaar jedan je od najvećih i najstarijih natkrivenih tržišta u svijetu, s 61 ulicom i preko 4000 trgovina. Gradnja je započela one godine kad je osvojen tadašnji Konstantinopol...dakle početak Istanbula je početak Grand Bazaara. Tamo radi preko 20000 ljudi, a dnevno dođe preko 200 000 posjetitelja.

Ne kužim kako se može predlagati da se on preskoči...pa nije tu stvar shoppinga...ako netko ide u kvalitetni shopping na Grand Bazaar, onda svakako neka ga preskoči, jer se tamo (unatoč pričama prodavača) ne prodaju originali...ali, otići u Istanbul pa ne posjetit Grand Bazaar i izgubit se u njegovom labirintu uličica, makar malo i doživit dio folklora sa onim prodavačima tepiha, popit čaj dok vas nutkaju da platite 6 puta veću cijenu od stvarne vrijednosti predmeta...pa sve je to Istanbul.
Sve su to poznate činjenice i sve to stoji ali rekoh, meni osobno
Prevelika gužva, ne izdržim ni 10 minuta. Nisam ni ja predložila da se zaobiđe baš skroz ali preveliko zadržavanje meni nema smisla.
Nemali su broj na ovoj temi predlagali da se preskoči Aja Sofija (koja je na svom istom mjestu i duže od Kapali čaršije), što je po meni puni veći grijeh od preskakanja Grand Bazara. Pa tko što voli.
Meni osobno je puno draži Spice bazar.
__________________
"There's a crack in everything. That's how the light gets in."
_Lolita_ is offline  
Old 31.01.2013., 20:14   #5653
Quote:
Jungle kaže: Pogledaj post
A hamami? Malo mi se gadi ideja da me netko pere ali možda me razuvjerite?

A glede Grand Bazaara, svakako bi nabrzinu prošvrljala ali nisam tip za điđe i fejkove tako da me puno više zanima Spice Bazaar.
Ja sam bio u Suleymaniye hammam, star je 450 godina i u njega zajedno mogu ući mušarac i žena, 35 eura je tretman
__________________
www.putoholicari.com
Cartman is offline  
Old 31.01.2013., 21:03   #5654
Quote:
aurora_st kaže: Pogledaj post
U međuvremenu su zaposlenice i neke od žena koje su uživale u hamamu donijele pladnjeve voća, pa smo svi sjedili na mramoru i to jeli, dok su neke žene pjevale tradicionalne pjesme...savršeno iskustvo...
ovo stvarno zvuči savršeno, filmski...

ako ću naći vremena u kratkom posjetu, otići ću...i ako vani neće biti 35 C, u tom slučaju bi mi parenje najmanje pasalo sigurno je savršeno otići po zimi!

sad sam gledala bourdainov no reservations u istanbulu, ima na youtubeu cijeli pa ako nekoga zanima zgodno je za pogledati. pojavljuje se i izvjesni taksist Ihsan koji je od Bourdainove emisije napravio totalni biznis, ima svoju web stranicu i zabavlja turiste tako da izleti iz auta u vožnji, trči kraj njega pa se nazad sjedne dok ljudi umiru od straha. stvarno svega u istanbulu
Jungle is offline  
Old 31.01.2013., 21:52   #5655
Quote:
Jungle kaže: Pogledaj post
pojavljuje se i izvjesni taksist Ihsan
No mani, no hani.
__________________
"There's a crack in everything. That's how the light gets in."
_Lolita_ is offline  
Old 31.01.2013., 22:07   #5656
Quote:
_Lolita_ kaže: Pogledaj post
Onog što se mora vidjeti i doživjeti ima previše i za svačiji ukus pa ću se ja uhvatiti za ono "što izbjeći":
Grand Bazaar.
Po meni vrlo, vrlo precijenjen. Ako se baš mora otići, čisto prošetati glavnom ulicom od ulaza do izlaza. Sve ostalo je gubitak vremena. Po meni.
I po meni. Projuriti po sredini, po mogućnosti odozgora prema dolje i to je to. Zanimljivije su mi uličice dolje uz obalu Halica iza Eminonu prema Balatu gdje se prodaju pipe, ratkape, cijevi, lavaboi i školjke za wc nego Kapali...
kmf55 is offline  
Old 01.02.2013., 14:34   #5657
http://www.youtube.com/watch?v=dsSHIIFawgA
http://www.youtube.com/watch?v=c2ePB8TdwuQ
http://www.youtube.com/watch?v=zvyJpuuwcas

prvi link , let kroz istanbul
drugi link let po bosporu
a treci link da vidite cime se leti
to je zakon spravica ,koju sam si ja nabavio ,velicine je malo poveceg laptopa i zakon je .
Ezel Bayraktar is offline  
Old 01.02.2013., 14:43   #5658
Super

Koja je cijena?
Cohiba is offline  
Old 01.02.2013., 15:40   #5659
Quote:
Cohiba kaže: Pogledaj post
Super

Koja je cijena?
ja sam svog platio 4500kn sa svime ,a imas ih vec od 1200kn ,naravno ako kupujes sam dijelove i sastavis ,ja sam svog sastavio u istanbulu i tamo je bio prvi let ,jos jedan dobar osječaj kako doživiti grad ,ima kameru i moze letjet malo vise od 40 minuta ,zamisli 40 minuta iznad istanbula .....ono ,stvarno otriješ 1000 novih mjesta za koja nisi znao niti da postoje . stvarno predobra stvar ,to bi trebalo biti cak i ono da ga mozes iznajmit pa da ekipica leti ..... jer je tako jednostavno za upravljat da nemozes pogrijesit .
Ezel Bayraktar is offline  
Old 01.02.2013., 16:30   #5660
Quote:
Jungle kaže: Pogledaj post
Sigurno je tako, grad tolike povijesti ali i površine nemoguće je doživjeti u samo 5 dana koliko mi posao dozvoljava da tamo provedem.

Bilo bi mi drago čuti koje se "doživljaje" ne smije propustiti - znam koje su znamenitosti "must" ali ima li neko mjesto na kojem je čarobno sjediti u suton, mjesto sa izvornom glazbom koju se može poslušati (ono u hodjapashi mi zvuči preturistički), trenutak u kojem je najbolje biti na nekom određenom mjestu?

I što izbjegavati? (u smislu "tourist traps").
Evo neka moja lista stvari koje treba doživjeti u Istanbulu (vrlo je subjektivna, pa nemojte zamjeriti )

1. Doživjeti Bosfor (krstarenje, šetnja obalama, vožnja različitim trajektima, hranjenje galebova i sl.) Posebno preporučujem zalazak sunca na Saladžaku, uz pijuckanje čaja u ovom otvorenom kafeu duž obale:



Također, moja omiljena mjesta za doživjeti Bosfor su jutro na Sarijeru, šetnja pored mora na Rumeli Hisaru i Arnavutkoju, doručak na Ortakoju, te Karakoj i nezaobilazni Galata most, a na azijskoj strani još i Čengelkoj (divan zalazak sunca).

2. Doživjeti djelić historije grada.
Grad s tako bogatim naslijeđem nemoguće je upoznati za kratko vrijeme, ali neke lokacije, pored onih osnovnih, definitivno ne treba propustiti vidjeti. Ja bih na tu listu obavezno stavila Mihrimah sultan džamiju na Edirnekapi (uz šetnju duž starih zidina grada), Valensov akvadukt, Kalenderhane džamiju, Fatihovu džamiju, crkvu Chora, kulu Galata, želj. stanice Sirkedži i Hajdarpaša, Rumeli Hisar, džamiju Kučuk Aja Sofija, mahale Kadirga i Džankurtaran, Tophane, Emirgan park...

Kapali čaršija je vrlo zanimljiva, ali isključivo kao koncept srednjovjekovnog šoping centra i mjesto gdje te jednim pogledom profiliraju u milimetar, porijeklo, imovno stanje, jezik, sve, samo ih pogledaš, a već ti se obraćaju na tvom jeziku. Jednom je definitivno treba vidjeti, ali više kao muzej, nego kao mjesto gdje ćete bilo šta kupiti. Ne vrijedi izdvajati više od sat do dva vremena za obilazak.

Jedino u Istanbulu od znamenitosti što bih izbjegla po svaku cijenu i što ne smatram vrijednim niti jedne posjete je Dolmabahče palača.

3. Doživjeti različite kvartove

Bogatstvo različitosti u Istanbulu najbolje se doživi obilaskom kvartova. Preporučujem da se, pored Sultanahmeta koji svakako svi obiđu, ne propuste vidjeti barem još: Fatih, Fener i Balat, Ejup, Bejoglu, Džihangir, Uskudar, Kuzgundžuk, Kadikoj, Moda, Taksim i Levent.

Također treba otići na vidikovce i na taj način obuhvatiti grad iz druge perspektive.

4. Probati hranu

Istanbul je raj za sladokusce i svi imaju neke svoje omiljene specijalitete, a evo moje liste hrane i pića koje obavezno preporučujem za probanje: kumpir na Ortakoyu, manti u restoranima Bodrum Manti ili u Mula Aški parku, iskender kebap, izgara kofte i inegol kofte na Ejupu ili Fatihu, mahmudije u restoranu Pasazade, gozleme, mercimek čorbasi (čorba od leće) sa svježim simitom, lahmadžun (kod Halila na Kadikoyu), islak hamburger na početku ulice Istiklal, Mado sladoled, vafle, turska kafa, salep, ajran, puding sa smokvom (indžirli puding) u slastičarni Hafiz Mustafa, zungul (slatko pecivo slično tulumbi), cijeđeni sok od nara, istanbulske trešnje (juni-juli), boza...
Eylul is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:20.