Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2012., 12:46   #41
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Dakle opet nitko nije razmišljao o obrtnicima dobitašima; izmjenama zakona o porezu na dobit predviđeno je da se porezna osnovica umanjuje za iznos ostvarene dobiti kojom se povećava temeljni kapital društva
Da pojasnim, tvrtkama će biti omogućeno kod podnošenja prijave poreza na dobit za 2012.g. da donesu odluku da cjelokupnu (ili dio) dobit prenesu u temeljni kapital društva i time umanjuju osnovicu za plaćanje poreza na dobit.
To znači ako cjelu dobit prije oporezivanja preneseš u temeljni kapital nema poreza na dobit.
Tvrtka je dužna u roku od 6 mjeseci od predaje prijave poreza na dobit dostaviti PU dokaz o povećanju temeljnog kapitala (izvadak iz sudskog registra o promjeni temeljnog kapitala).
Obrtnik dobitaš nema tu mogućnost jer nema temeljnog kapitala
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 12:49   #42
Quote:
rossonero_Zg kaže: Pogledaj post
mi cemo tako napraviti, a i savjetnici su rekli da se moze
I ja sam mišljenja da može nakon posljednjih izmjena zakona kada više nema obaveze isplate na žiro
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 13:38   #43
Quote:
Peterina kaže: Pogledaj post
Moze primjer gdje se to tako racuna?
Pa evo recimo u Austriji. Kaio mjeru stednje sad uvode da SAV kapital koji s vremenom dobije na vrijednosti biva oporezovan sa 25% na tu dobivenu vrijednost. Moraju jos utvrdit kako da kompenziraju ucinak inflacije. Stopa od 25% se ionako primjenjuje vec godinama na razne oblike prinosa iz kapitala (dionice, dividende, kamate...) ali sada cak uvode i to da ako kupis stan i prodas, placas porez na razliku. Prije si bio oslobodjen poreza ako je od kupovine proslo 10 godina, sada vise ni toga nece bit osim ako ne zivis u stanu (ne znaju se jos detalji). Sto se dionica tice, ako na jednoj dionici zaradis a na drugoj izgubis, u klasicnom slucaju ne mozes dobitak umanjit za gubitak nego dobitak oporezujes sa 25% a gubitak nista.

Quote:
Koliko ja znam, porez na dionice se racuna na ukupni godisnji profit koji je = dobit-gubitak. Iz gornjeg primjera, ako su sve dionice prodane, ostvaren je gubitak od 10.000 (-20 gubitak + 10 dobit), i nema poreza. U zemljama za koje znam malo detaljnije taj gubitak se moze dodati, odnosno odbiti od profita sljedece godine... Na pr. ako je sljedece godine profit 15.000, porez se placa na 5.000
U Austriji nije tako. Mozda mozes radit nekakav "Veranlagung", ali drzava nacelno ne zna na cemu si ti zaradio na cemu izgubio niti ih se to tice. Mozes ti recimo na jednom mjestu kupit i prodat jedne dionice a na drugom druge. Svaki taj trgovac je duzan sam izracunat i NAPLATIT taj iznos poreza, on naravno nema pojima kako si prosao kod dionica koje si kupio kod nekog drugog trgovca.

Quote:
Razlicite zemlje imaju razlicite stope poreza na profit ostvaren na dionicama... Negdje je bitno koliko dugo si bio vlasnik, negdje nije...
U Austriji je to nedavno isto bilo bitno, mislim da se Spekulationssteuer primjenjivao kod kupoprodaje ispod 3 godine. I za stan je bio rok od mislim 3 godine. Sada ukidaju sve te rokove. Za koji dan idu zakoni na glasanje, zele doc do 0% deficita pa stezu remen.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 13:46   #44
Quote:
kokoroko kaže: Pogledaj post
Pričekajmo dok Sabor izglasa konačnu verziju Zakona,nemojte donositi zaključke na brzinu. Nitko još ne zna koje su posljedice ovakvih izmjena, ubrzajte izradu prijave poreza na dobit ali je ne predavajte dok dok Sabor ne usvoji konačnu verziju! Ovako kako je sad zamišljen ostavlja previše prostora za razne manipulacije i sigurno će doživjeti izmjene tijekom godine, čak i nakon usvajanja.
Da, ali kao sto kazes sada sve moramo pripremit i masovno prikupljat i kupovat Kune. Bice jako velika potraznja (najprije) za Kunama jer sve isplate moraju ic u nacionalnoj valuti. Pretpostavljam da ce bit pritisak na rast Kune u odnosu na Euro i da ce tu razni spekulanti moc u kratkom vremenu dobro zaradit. Meni ne preostaje nista durgo nego da sve pripremim i da cekam kraj mjeseca.

Quote:
Sjetite se primjera harača kad su u onom ljetnom ludilu 2009. zaboravili uvrstiti i dohotke obrtnika u prvoj verziji izmjena Zakona pa su im kasnije to mediji nabijali na nos pa su ga za par mjeseci opet mijenjali. Ovo je nasilan prijedlog izmjena i lomi preko koljena sustav koji je građen gotovo 10 godina i koji treba fino ugađanje a ne ovakve tektonske poremećaje. Tipična politička odluka iz komiteta i pokazatelj neznanja i ignorancije nove vlasti za stvarne probleme društva s nesagledivim posljedicama. To neznanje, samo u benignom slučaju, je pokazano i u predlaganju da banke budu kontrolni mehanizam za isplatu poreza i doprinosa na dohotke zaposlenik.
Ja osobno imam puno razumijevanja za uvodjenje oporezivanja prinosa iz kapitala, ali ovako na brzinu i u panici donosit ovaj zakon je prilicno kontraproduktivno. Ako odvrtim scenarij u glavi, dolazim otprilike do zakljucka da cemo sad svi mi hitno donosit obracune za 2011 i MASOVNO uplacivat porez na dobit koji nije pokriven akontacijama. S obzirom na to kakva je godina bila, vjerujem da su mnogi i preplatili porez na dobit i ne znam sto ce se tu sve izvuc. Nekako po sjecanju mi se cini da bi u prljece HT trebao isplatit dividende, moguce da zure sa zakonom kako bi uspjeli oporezovat barem nesto od svih tih milijuna. Da su donjeli zakon da se dobit od >=2012 oporezuje, onda bi se jos nacekali dok im taj proracunski prihod ne bi stigao u kasu. Nemam drugo tumacenje za ovakvo brzanje.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 13:47   #45
Quote:
Frasier kaže: Pogledaj post
O tome kako se to računa vani......npr Austrija na koju si se nekoliko puta pozivao u raspravama. Koliko se plaća taj porez tamo ako držiš dionice dulje od godinu dana?
Na isplaceno dividendu ide 25% poreza, na spekulativnu dobit takodjer 25% poreza. Na manje vise svaki oblik prinosa iz kapitala ide opterecenje od 25% poreza.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 13:55   #46
Quote:
Ferrari kaže: Pogledaj post
Gledaj ako sam ja vlasnik 100% firme i ako na nj platim 20% corporate taxa, te sebi isplatim kao fizička osoba plaćam 12% na taj iznos + prirez. Meni se to iz prizme obrtnika/poslodavca čini 34.2% poreza.
Ali cinis matematicku gresku jer 12% placas ne na dobit prije oporezivanja porezom na dobit nego 12% placas na dio koji se isplacuje (dakle najvise 80% dobiti firme). Ti si racunao kao da 12% placas na dobit prij oporezivanja porezom na dobit. Ukupno porezno opterecenje je dakle ispod tih tvojih 34%.

Quote:
Na wikipediji vidjet ćeš da je je taj "divident tax" u većini zemalja vezan uz "corporate tax" da bi se izbjeglo dvostruko oporezivanje.
Nema to veze sa izbjegavanjem dvostrukog oporezivanja. Dvostruko oporezivanje je uredjeno bilateralnim zakonima koje imamo sa mnogim drzavama. ("dividend tax")

Quote:
Samo par zemalja na svijetu ima taj "divident tax" točnije 14 zemalja u svijetu.
Na wikipediji je pobrojano 14 primjera, ima tih drzava puno vise.

Quote:
Evo citat da je "divident tax" eksluzivno vezan uz "corporate tax"
Dividend imputation...
"Dividend Imputation" je nacin obracuna/prebijanja, ali to nit ima neke veze sa ovom nasom temom, i malo je cudno sto onaj najrasireniji slucaj oporezivanja dividende diskreditiras tvrdeci da je to kao u samo 14 zemalja, a navodis ovo kao nesto sto se spominje kao primjer samo u Australiji, Novom Zelandu i VB.

Ukratko, Corporate Tax je porez kojeg placaju firme, Dividend Tax je porez na dobit koja se isplati i taj porez tereti vlasnike kapitala.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 14:28   #47
Može li se negdje poslati mail s pitanjem vezano uz porez na dividendu?

Ako može, gdje, na koji mail?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 14:39   #48
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Može li se negdje poslati mail s pitanjem vezano uz porez na dividendu?

Ako može, gdje, na koji mail?
Ne moze jer JEDINO sto je poznato je ono sto je vlada objavila kao nacrt. To je ono sto sam citirao. Link ima i ovdje:

http://www.deloitte.com/view/hr_HR/h...56f00aRCRD.htm

a vjerojatno i na stranicama vlada.hr . Vise informacija trenutno jednostavno ne postoji.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 16:23   #49
Quote:
rossonero_Zg kaže: Pogledaj post
mi cemo tako napraviti, a i savjetnici su rekli da se moze
I mene je to zanimalo.. Jedino što se za tu "isplatu" do 29.02.2012. još mora predati DU?
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 16:25   #50
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Ne moze jer JEDINO sto je poznato je ono sto je vlada objavila kao nacrt. To je ono sto sam citirao. Link ima i ovdje:

http://www.deloitte.com/view/hr_HR/h...56f00aRCRD.htm

a vjerojatno i na stranicama vlada.hr . Vise informacija trenutno jednostavno ne postoji.
Vidim na ovom linku da će se 12% plaćati na sve ISPLATE dobiti nakon 1.3.2012. što znači da nema veze kada je ta dobit ostvarena..osim da nije prije 31.12.2000. ? Znači i na dobit od 2005 pa do 2011???
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 16:34   #51
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
evo ispričavam se, mala pogreška...

sad je razred po 25% od 2 do 6 osobnih odbitaka tj. od 43.200 do 129.600 a razred 40% je iznad 129600
Ovo mi je logično ali File Explorer je stavio ovaj link http://www.deloitte.com/view/hr_HR/h...56f00aRCRD.htm gdje se navodi:
Promjene stopa poreza na dohodak ◦Dohodak od nesamostalnog rada:
Porezne stope ostaju 12%, 25% i 40%, te su primjenjive na sljedeće porezne razrede:
■12% na oporezivi dohodak do 2.200 kn,
25% na oporezivi dohodak od 2.200 do 8.800 kn i
■40% na oporezivi dohodak iznad 8.800,00 kn
??????
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 16:40   #52
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Ne moze jer JEDINO sto je poznato je ono sto je vlada objavila kao nacrt. To je ono sto sam citirao. Link ima i ovdje:

http://www.deloitte.com/view/hr_HR/h...56f00aRCRD.htm

a vjerojatno i na stranicama vlada.hr . Vise informacija trenutno jednostavno ne postoji.
Hvala, našao!

Quote:
Porez po odbitku plaća se i na dividende i udjele u dobiti koje se plaćaju inozemnim osobama koje nisu fizičke osobe.
Pretpostavljam da Hrvat koji živi u Hrvatskoj, a dobio je dividendu (prihod) iz drugih država mora platiti porez.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 17:01   #53
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Ovo mi je logično ali File Explorer je stavio ovaj link http://www.deloitte.com/view/hr_HR/h...56f00aRCRD.htm gdje se navodi:
Promjene stopa poreza na dohodak ◦Dohodak od nesamostalnog rada:
Porezne stope ostaju 12%, 25% i 40%, te su primjenjive na sljedeće porezne razrede:
■12% na oporezivi dohodak do 2.200 kn,
25% na oporezivi dohodak od 2.200 do 8.800 kn i
■40% na oporezivi dohodak iznad 8.800,00 kn
??????
ma mislio sam da je to više novinarsko nagađanje koje se ipak pokazalo istinitim... to je zadnji čavao u lijesu malih obrtnika koji već i sad jedva drže nos iznad vode
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 17:06   #54
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Da pojasnim, tvrtkama će biti omogućeno kod podnošenja prijave poreza na dobit za 2012.g. da donesu odluku da cjelokupnu (ili dio) dobit prenesu u temeljni kapital društva i time umanjuju osnovicu za plaćanje poreza na dobit.
krivo si skužio moj komentar... kužim ja to... ono "ne kužim poantu" je bilo čemu takva formulacija zakona... di se opet obrtnik zakucava još dublje u zemlju
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 17:12   #55
Question

U vezi sa smanjenjem osnovice za porez na dobit povećanjem temeljnog kapitala na Deloitte stranicama piše:

Quote:
Pravo na smanjenje osnovice poreza na dobit neće se primijeniti ako porezno tijelo smatra da je isto izvršeno s ciljem utaje poreza ili izbjegavanja plaćanja poreza.
Kako će određivati koliko je 'opravdano' povećanje kapitala a gdje počinje utaja i evazija (teške riječi)? Ovo mi je zbilja smiješna odredba ako će ovisiti o intrepretaciji PU bez ikakvih konkretnih smjernica ili nedajbože brojeva...
rootaccount is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 18:02   #56
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
I mene je to zanimalo.. Jedino što se za tu "isplatu" do 29.02.2012. još mora predati DU?
mozes napraviti i u 2011.g. pa ne treba DU
rossonero_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 18:35   #57
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da Hrvat koji živi u Hrvatskoj, a dobio je dividendu (prihod) iz drugih država mora platiti porez.
Da, hrvatski rezidenti bi porez na dohodak trebali platit na "svjetski" dohodak, dakle bez obzira gdje je ostvaren - naravno uzimajuci u obzir zakone o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja (s slucaju da postoji s doticnom drzavom). Koliko ja shvacam obuhvacene su dakle sve dividende. O spekulativnoj dobiti ni rijeci.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 18:37   #58
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Vidim na ovom linku da će se 12% plaćati na sve ISPLATE dobiti nakon 1.3.2012. što znači da nema veze kada je ta dobit ostvarena..osim da nije prije 31.12.2000. ? Znači i na dobit od 2005 pa do 2011???
Da. Iako mi nije sasvim jasno sta je sa isplatama dobiti iz [2001-2004] koje se realiziraju nakon 1.3.2012. Pretpostavljam da ih nece dvostruko oporezivati jer bi u proitvnom to fakat bila idiotarija: znaci 15% + 12%.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 21:10   #59
Quote:
rossonero_Zg kaže: Pogledaj post
mozes napraviti i u 2011.g. pa ne treba DU
cekaj, znaci od 16.10.2011. Do 31.12.2011 nema obaveze predaje du obrasca niti isplate dobiti na ziro?
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 21:13   #60
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Da. Iako mi nije sasvim jasno sta je sa isplatama dobiti iz [2001-2004] koje se realiziraju nakon 1.3.2012. Pretpostavljam da ih nece dvostruko oporezivati jer bi u proitvnom to fakat bila idiotarija: znaci 15% + 12%.
ustvari 12% + 12%
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:52.