Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.05.2009., 22:05   #21
Evo jedan neuobičajen:

Juha od trešanja (predjelo),
Specijalitet francuske kuhinje


Sastojci:
(za 4-6 osoba)
5 dag krokanta od lješnjaka
4 jaja
2 dl slatkog vrhnja
1 mahunu vanilije
12 dag + 1 žlicu šećera
1 kg trešanja
2 dl soka od trešanja
1 žlicu škrobnog brašna
2 žličice likera od trešanja


Opis:
Prorežite mahunu vanilije, pa ostružite mekanu sredinu. Dodajte je žumanjcima, pa sa šećerom dugo tucite. Primiješajte čvrsti snijeg od bjelanjaka, tučeno slatko vrhnje i usitnjeni krokant. Ulijte u kalup za “srneća leđa”, dugačak 30 cm, pokrijte plastičnom folijom i ostavite preko noći u zamrzivaču. Operite i očistite trešnje, pa im povadite koštice, skupljajući sok koji su pustile i dodajte kupovnom soku. Pristavite sa 1 žlicom šećera. Kad provri, umiješajte trešnje i škrobno brašno, otopljeno u 4 žlice vode. Miješajte dok ne provri. Podijelite na tanjure i dodajte narezani sladoled.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2009., 11:23   #22
Jedan za DDja.

Chocolate and cherry terrine

Preparation time overnight
Cooking time less than 10 mins

Ingredients
330g cherries, stemmed and stoned
175g dark chocolate, broken into pieces
85g unsalted butter
40g caster sugar
3 eggs, separated
30ml brandy
20g cocoa powder
300ml double cream

Method
1. Roughly chop the cherries.
2. Line a 900g loaf tin with oiled cling film. Melt the chocolate with half the butter in a bowl set over a saucepan of simmering water. Leave to cool slightly.
3. Beat the remaining butter and the sugar together until light and fluffy, then gradually add the egg yolks, brandy and cocoa powder, beating continuously (adding a little cocoa after each addition of egg yolk stops the mixture from splitting).
4. Fold in the melted chocolate and cherries.
4. Whisk the cream until it forms soft peaks, and do the same with the egg whites. Fold the cream and then the egg whites into the chocolate and cherry mixture until evenly combined.
5. Pour the mixture into the loaf tin. Cover with foil or cling film and freeze for 4-6 hours, preferably overnight, until solid. Cut in thin slices and serve with a raspberry sauce.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2009., 12:02   #23
Aw aww, Gipsi...

Samo disklejmer: Ovo nije za mene zbog "less then 10 min"!!! Da se razmemo...








(pripremit ćeš mi ga.... mislim, taj terrine)
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2009., 22:10   #24
Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post
@ta.ja


1 inč je 2.54 cm

1 unca (ounce) je 28.34 g

Fahrenheit se preračunava (F-32) x 5/9


Daklem, treba peći na 180-190C.
Hvala!

Quote:
polly kaže: Pogledaj post
pa dunavski valovi baš i nisu siromašni
sa onih dva, tri prsta kreme i debelom čokoladnom glazurom teško spadaju pod neko siromaštvo okusa, kremasti i kalorija
To se nije odnosilo na dunavske valove, nego na austrijsko jelo sa kruhom koje je Ombia napisala

Pohvale svima za nove recepte. Još, još

Sutra je velika berba trešanja za marmeladu. Izgubila sam (u seljenju) ono čudo za vađenje koštica. I nigdje to ne mogu naći po trgovinama. Ali sam zato u Merkuru našla neki stroj za stotinjak kuna. Sutra pičim po njega, jer nema šanse da koštice vadim ručno.

Btw, da li netko radi sok od trešanja?
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2009., 22:47   #25
Ja pijem samo friske sokove...neki dan sam si napravila litru od tresanja i popila u roku pola sata.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2009., 23:05   #26
Ja sam ujutro dodala u uobičajenu kombinaciju voća za sok iz sokovnika i trešnje, ali moji muški bi sok za razrjeđivanje, a kako trešanja ima na bacanje, može se svima ugoditi
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2009., 00:18   #27
Da tako je. Ja sirupe ne volim, ali moji su ih uvijek radili, mislim da su mi sirup od bazge ogadili za cijeli zivot, to sam pila cijelo djetinjstvo.

E da ne znam jel volis svarcvaldicu, ali ja ju jako volim i u nju idu tresnje/visnje. A za kasnonocni obrok volim skuhati mlijecnu rizu i po gore na gusto ukuhane tresnje i zele. Punim njima i palacinke.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2009., 11:30   #28
Nema kod mene ni večere, a kamoli kasnonoćni obrok. Riža mi je ipak draža sa cimetom

Ja se sjećam da je moja mama radila sirup od amula i bio mi je odličan. Srećom, od bazge nije radila.

Danas kuhamo marmeladu, sutra dok suprug bude na treningu radim krostatu, ovaj tjedan ću napraviti i štrudel od trešanja. Ipak najdraže mi je ujutro u šlafroku izaći pred vrata i baciti se na lovransku trešnju. Do neba zahvalna tati što ju je posadio pred vrata
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2009., 14:06   #29
Zanima li vas džem ili pekmez?
Slatko?

Zadnje uređivanje Dlapek : 01.06.2009. at 14:51.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2009., 17:07   #30
Sto su amule?

Nisu dobri ti kasni boroci, da, no ja cesto radim do iza ponoci i ne mogu gladna spavati.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2009., 17:20   #31
Amule:
Znam da u Bosni amule zovu đanarke negdje cibor, zardelija, ali kako se to zove u Zagrebu i ostatku Hrvatske ne znam, pa bi mi bilo drago da dobijem i taj podatak. U Liburniji ih zovu i ćišpe (ako se sjećate pjesme od Šajete stihovi idu ; da ima cice kako ćišpe i rit ko velebit...ja bi ju ženil)
I najvažnije, zašto sam i počela priču o amuli, kako sam lani doznala, ona je daleki rođak nonija.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2009., 17:40   #32
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Zanima li vas džem ili pekmez?
Slatko?
Davaj!

Kako zanima li nas?
Pa vapijem ovdje od početka topica za tim.

Davaj!!
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2009., 18:34   #33
Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post
Amule:
Znam da u Bosni amule zovu đanarke negdje cibor, zardelija, ali kako se to zove u Zagrebu i ostatku Hrvatske ne znam, pa bi mi bilo drago da dobijem i taj podatak. U Liburniji ih zovu i ćišpe (ako se sjećate pjesme od Šajete stihovi idu ; da ima cice kako ćišpe i rit ko velebit...ja bi ju ženil)
I najvažnije, zašto sam i počela priču o amuli, kako sam lani doznala, ona je daleki rođak nonija.
Mozda netko odgovori
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2009., 19:36   #34
Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post
Jedan za DDja.

Chocolate and cherry terrine
ovo sutra pravim
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2009., 20:11   #35
osim svih navedenih stvari s trešnjama napravio:
sok od trešanja
pekmez od trešanja
liker od trešanja ( proces traje)
__________________
Gemišt je psihički zdrava stvar.
akont-ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2009., 20:14   #36
Quote:
akont-ciko kaže: Pogledaj post
osim svih navedenih stvari s trešnjama napravio:
sok od trešanja
pekmez od trešanja
liker od trešanja ( proces traje)
Ako nije problem..... recepti (kad ti bude zgodno).

Ljudi, ne dajite na kapaljku (recesija na stranu! lol)- ajmo s receptima van! Recepte na sunce, trešnje vam vaše!

I da, super ti je lokacija, ontopična!
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2009., 21:59   #37
Quote:
akont-ciko kaže: Pogledaj post
osim svih navedenih stvari s trešnjama napravio:
sok od trešanja
pekmez od trešanja
liker od trešanja ( proces traje)
recepti



Moja nova igračkica

http://www.amazon.com/dp/B0002AE2MA?...0&linkCode=asn

Suprug mi je rekao da se osjeća kao da je u autobusu, a ja kondukter koji buši karte Baš me briga, bitno da izbija koštice, a ja ne prljam ruke. I tako sam ja danas nabušila 5 kg trešanja za škrinju za štrudel/pitu.
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2009., 22:02   #38
Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post
Amule:
Znam da u Bosni amule zovu đanarke negdje cibor, zardelija, ali kako se to zove u Zagrebu i ostatku Hrvatske ne znam, pa bi mi bilo drago da dobijem i taj podatak. U Liburniji ih zovu i ćišpe (ako se sjećate pjesme od Šajete stihovi idu ; da ima cice kako ćišpe i rit ko velebit...ja bi ju ženil)
I najvažnije, zašto sam i počela priču o amuli, kako sam lani doznala, ona je daleki rođak nonija.
Šajeta kada pjeva da ima cice kako čišpe i velu rit ko velebit u prijevodu kaže da ima sise kao šljive i veliku guzicu kao velebit. Dakle, amule nisu čišpe. Evo krećem opisno - male, okrugle, žute ili crvene boje, u sredini koštica. Poslije njih se ne smije piti voda (radi proljeva )

http://
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2009., 22:31   #39
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
Šajeta kada pjeva da ima cice kako čišpe i velu rit ko velebit u prijevodu kaže da ima sise kao šljive i veliku guzicu kao velebit. Dakle, amule nisu čišpe. Evo krećem opisno - male, okrugle, žute ili crvene boje, u sredini koštica. Poslije njih se ne smije piti voda (radi proljeva )

http://

Onda je izvor u krivu. Ono sam našla na jednom sajtu.

Ja znam kako izgledaju, ali ne znam kako ih zovu u sjeverozapadnim krajevima HR.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2009., 23:10   #40
Pa ovo na slici su amule. Kako ih ti zoveš.

A da potvrdim da je čišpa šljiva, evo što mi je google pronašao https://www.forum.hr/showpost.php?p=8494627&postcount=28
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:12.