Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.07.2005., 16:48   #1
Kotlovina? Kako postat expert?

Dakle, skuzio sam da o nicem pojma nemam. Sad me uhvatila silna zelja da naucim pripremat kotlovinu.

Totalni sam pocetnik i treba mi reci sve! Gdje da kupim lonac? Kakav nacin grijanja? Bolje je ako je struja. Hebiga, gradsko sam dijete

Knjiga?? Recepti?? Iskustva?? Kako poceti??

Help?????
teknoboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2005., 16:52   #2
tanjur kupi na hrelicu.
moja tata radi ovak: ulije vodu i stavi sol, biber, papriku....u nju stavi krmice i valjda vina.....kad se voda pokipi onda ih stavi uz rub da se zapeku. jos dodaje i kobasica i pred kraj krumpir da se skuha u toj juhici.

e, i lovorov list stavi.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2005., 16:52   #3
BTW!

Onoga tko bude najkorisniji s savjetima pozvat cu na besplatni KOTLOVINA VIKEND na moru!!!

Napravite malog experta od mene!
teknoboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2005., 16:53   #4
u svoj prilog cu dodati cinjenicu da se kod nas nikad nije koristilo prevsie raznih zacina pa je klopa jednostavna
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2005., 17:10   #5
Billi, svaka cast!
Ajd, molim te daj to izbaci kao nekakv recept?

Ono pola kile ovog i 10 deka onog?? Ovako mi je tesko pratit.

Hebiga, nisam iz zg! Gdje je taj hrelic?? ili gdje jos imaju kotlovinu? (prednost: nacionalni lanci tipa: Metro, Getro.....)

Sta ti znaci "krmica"??
teknoboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2005., 17:22   #6
ma daj, sve odokativno, procijeni koliko krmica (krmenadle, svinjska ledja sa kosti) stane u tanjur, kaj ja znam...10 -tak komada.....ak ih imas previse onda naizmjenicno neke kuhas a neke drzis na rubu pa se malo zapeku i tak...kobasice (cesnjovke ili domace ofkors) uguras- uvijek stanu.
mi se uvijek skupljamo u grupama pa svo donesemo sve i ima mesa na sve strane...visak jos okrenemo na rostilju!
kupujemo iskljucivo svjeze meso (nesoljneo jer pokupi sol iz juhice) , nista iz paca ili vec pripremljano u Getrou.

hrelic ti je buvljak u zagrebu a lonce i rostilje imas i po gradu al neznam bas gdje. to ti je prodaje i po sajmovima i slicnim dogadjajima.

ajde da vidimo kak drugi rade.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2005., 21:04   #7
Kotao (loziste + tanjur) mozes kupiti u Metrou. Vidla sam da imaju i gusane peke i lonceke za fis.
Nama se vise neda kurit (a kod kotlovine i nje bitno na kaj kuris) pa smo u kotao smontirali plinski plamenik.
A kod nas radi se ovak:
sitno se nasjecka luk, paprika, paradajz (prethodno oguljen i izvade mu se kostice) i cesnjak. Krmenadleki se posole. Pripremi se jos bijelo (ne prekiselo!) vino, ulje, mljeveni papar, ljuti feferon.
nekoliko krumpira se oguli, nareze kao za pomri i prokuha u slanoj vodi.
U lozistu se nalozi vatra (ili vuzga plin), stavi tanjur i kad za zgrije ulije se ulje.
Na ulju se proprzi luk, kada postane zuckast dodaju se paprike koje se samo malo poprze, treba pazit da ne pogore, doda se paradajz i cesnjak. Malo se posoli. Dolije se malo vode. Vodu po potrebi stalno dolijevati, cim se vidi da bi se moglo prigorjeti.
Ubaciti krmice i dinstati ih u tom saftu. Kad se procijeni da su zdinstani, poredati ih po rubu tanjura i malo zapec.
Vratiti ih u saft, uliti vino i pustiti da malo prokipe u saftu. Izvaditi ih u ubacit u toplu rajnglu, ostavit na toplom.
Vino se dodaje pri kraju jer ima kiseline u sebi i meso bi otvrdnulo a ne se fino na mekano zdinstalo da se zakiseli dok je jos sirovo.
U saft ubacit prokuhani, procijedjeni krumpir i zgotovit ga.
U pravilu krumpir se pojedi prije krmica.
I prosim te, naj vegetu stavljat.
Mjere i omjere ne znam. Ja ti ni sastojke za kolace ne vazem.
Omjer bi otprilike bio 1/2 luka, 1/4 paprike i 1/4 paradajza. 1 srednja paprika i ostalo u omjerima bi bilo za 1-1,5 kg mesa.
S vinom pazi, dodaj malo, pusti min-dve da malo alkohol ispari, probaj pa ako treba dodaj jos. Radje uzmi neko kvalitetno bijelo vino ni kiselo ni slatko, steta bi bilo da kiselis upropasti dobru klopu.Slano i ljuto napravi kak ti pase.
Picek ala kotlovina je isto jako fini.
I kotlovina se radi na vatri, nije na zaru kak rostilj. Pripremi dosta drva i kuri stalno.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2005., 09:53   #8
polly

Znaci kotlovina se odnosi na meso!?

A sto je s prilogom? Treba mi jos jedan odvojen kotao/lonac u kome cu zgotoviti prilog, npr. grah??

Kako napraviti da kotao bude na plin? Bocu i plamenik umjesto drva/uglja??
teknoboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2005., 10:35   #9
Prvenstveno se na taj način pripremaju krmenadli. Možeš stavit i kobase, debrecinke, češnjovke, kranjske i sl. Isto tako možeš staviti drugo praseće meso i piletinu.

Kao prilog ti je najbolji krumpir koji pripremiš u tom saftu od mesa i povrća. Napraviš i razne salate.
Naravno da možeš napraviti i grah. Ja bi preporučila zapečeni grah. Ja ne volim grah, osim zapečenog. Taj mi je super.

Plamenik spojen na plinsku bocu gurneš u ložište od kotla.

I uz to ledeno hladna piva.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2005., 12:34   #10
Jako lijepo Polly iako ja ipak radim malo drukčije, naime po tvom receptu se meso zapravo kuha.
Ja radim ovako, zagrije se tanjur (ne prejako) stavi se mast (ne ulje) i nakon kaj se rastopljena mast zagrije meso se malo prepeče sa obje strane (ali ne sasvim). Za meso je nabolja vratina i krmići.
Nakon kaj se meso napol speče stavi se na rub i doda sitnije narezani luk dok ne zažuti. Iza toga dodaješ začine, voda i sve ono kaj je polly već napisala. Sve potrpaš nutra i dinstaš na tihoj vatri. Što dužeto bolje tj dok meso nije potpuno gotovo i pomalo se počne raspadati. Ddolijevaš kak je već polly napisala. Kobasice razrežeš na pol ak su veće i staviš u sve to dok se ne skuhaju. Meni osobno su one najbolje.
Začini koji idu u kotlovinu su isti koji idu i kad radiš kotlić. Nemoj soliti do pred kraj a ak posoliš meso prije i krumpir niti ne trebaš.
Obično muški vole malo šarf pa na kraju odvoji dio safta za žene i djecu i onda ostatku dodaj malo jačijeh začina (ljuti fefaći, ljute papričice i sve drugo što muška mašta može smisliti)
Krumpir možeš skuhati posebno i dodati na kraju. Imaj na umu da bu krumpir popil sav saft tak da prije malo safta odvojiš za močiti i meso preliti.
I kak bi to rekele Drele: "Kad si sve to ti napravil, pola posla si obavil jer sad treba za stol sjesti i kotlovinu jesti" (buncek, grah i repu - originalu). Živili. :klap:
p.s. Ak kupiš kotao na drva imaj puno trešća jer se samo s trešćem loži inače bu ti vatra prejaka. Ak je na plin, lako se kontrolira. Loženje lagane vatrice uz rakijicu i dugutrajno je ključ uspjeha.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2005., 14:49   #11
Quote:
kumek kaže:
...
buncek, grah i repu
:klap:
...
Ahhhh, zimske radosti.

Moji se prvo zdinstaju pa se na rubu tanjura zapeku.
Tu isto vrijedi pravilo "kolko kuharica tolko recepta.

Uvjerljivo najgora kotlovina mi je bila kad su meso spekli u nauljenom tanjuru, zalil s vino i tak prokuhali. Od začina je bio prisutan samo češnjak i to valjda u istoj količini kak i meso.
Gazdama fino, gostima grozno.

A ima i žena kaj vole šarf. Pa onda ublažiš zmaja u sebi s gembačem ili pivom.

Baš bi mogli ovaj vikend izvuč kotel iz garaže, pa isprobat "prvo speci pa zdinstaj" kotlovinu ala kumek.

polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 19:02   #12
Kotlovinu mozes kupiti u Svetoj Nedjelji kod Samobora (blizu Zagreba): http://limarija-sebastijan.hr/ Mi smo kod njih kupili vec 3-4 komada... Svi nasi gosti, kad probaju, zele i sami kupiti pa probati. Ja sam vec postala pravi strucnjak za to i ako zelis detaljan recept, javi se. Inace, kako vidim vec su ti svi rekli svoje, ali ako mene pitas, Kumek ima pravo. Njegov recept je najbolji. Ali jedan mali dodatak - makni krumpire. Sta ce ti to? Ja stavim cijeli tanjur na stol i sluzim sa strane friski kruh i salatu i mogu ti reci da je zabavno gledati kad svi umacu svoj kruh u taj tanjur i zezaju se oko toga... A ako bas moras, mozes i krumpire sluziti, ali sa strane - ne u kotlovini. U kotlovini nek bude samo prvoklasno meso, povrce, vino i zacini.
 
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 19:34   #13
Quote:
RibaRibiGrizeRep kaže: Pogledaj post
Kotlovinu mozes kupiti u Svetoj Nedjelji kod Samobora (blizu Zagreba): http://limarija-sebastijan.hr/ Mi smo kod njih kupili vec 3-4 komada... Svi nasi gosti, kad probaju, zele i sami kupiti pa probati. Ja sam vec postala pravi strucnjak za to i ako zelis detaljan recept, javi se. Inace, kako vidim vec su ti svi rekli svoje, ali ako mene pitas, Kumek ima pravo. Njegov recept je najbolji. Ali jedan mali dodatak - makni krumpire. Sta ce ti to? Ja stavim cijeli tanjur na stol i sluzim sa strane friski kruh i salatu i mogu ti reci da je zabavno gledati kad svi umacu svoj kruh u taj tanjur i zezaju se oko toga... A ako bas moras, mozes i krumpire sluziti, ali sa strane - ne u kotlovini. U kotlovini nek bude samo prvoklasno meso, povrce, vino i zacini.
tak ti je to kad kotlovinu jedeš isključivo na sajmištima - normalno da u tu neide krumpir

ali, domača kotlovina bez krumpira ...tz tz tz

i još, ako ubaciš feferončeke, ne treba ti papar - a ljutina od feferona je puno zdravija od paprove
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 12:49   #14
feferoni su must, slazem se. a bome i krumpir, ni to to bez krumpira
__________________
"... and I'll be put in a box, and all I'll need is a tiny glass of water and lots of tiny pieces of pizza and the box will have wings like an airplane." And you ask, "Where will it take you?" "Home." I say.
clone is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 14:18   #15
dakle, pokušavam ponovno postat o kotlovini.
kod mene se radi tak da se meso prvo "peče" u vodi s masti i vinom, a onda se naslaže i zapeče na rubu. nakon mesa se ubacuje krumpir pod obvezno.. kobasičke su isto dobrodošle. meso se prije pečenja marinira (sol, papar, češnjak, peršun i još neki začin, ovisno o raspoloženju: ružmarin (najčešće), curry ili vegeta.
kod frenda sam jeo jednu totalno nelošu stvar: kad se meso ispeče u tu vodu koja ostane nakon mesa se ubaci tjestenina. mogu vam reć da je jako fino (malo se još začini začinima po želji, ali dovoljno je samo sol/papar). samo to može bit malo komplicirano jer je najbolje da se tjestenina ne cijedi, dakle da se kuha u toj vodi i da je kuhana točno kad voda ispari tak da sve ono fino od pečenja ostane s tjesteninom.
ova verzija s povrćem zvuči jako dobro i trebalo bi probati i to!
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2007., 12:19   #16
Evo par konkretnih recepata.

Obzirom da smo muž i ja bili "selaki" za pripremu kotlovine, ja se potrudila naći recepte sa opisom "step by step".

A ono - princip je isti , sve su ostalo nijanse, vrijedi i ovdje.

Prilagođavaš količinu namirnica, izbaciš ono što ti se ne sviđa, dodaš ono što voliš itd......

Meni se recimo kod ˝GoSt˝recepta prvi puta grah raskuhao pa sam dobila neku neprepoznatljivu kašu, ali je zato drugi pokušaj bio mljaaaac!

BTW, tanjur i peć za kotlovinu mi kupili kod Peveca (proizvođač Sebastijan)

Kotlovina ˝GoSt˝

Sastojci:

• 3 rajčice
• 3 paprike
• 3 gl. luka (ne prevelike)
• 3 mrkve (ne prevelike)
• 75 dag krumpira
• 40 dag šampinjona
• 2 konz graha crvenoga
• 1 l vode
• 1 l vina bijeloga
• 8-10 komada vratine
• 4 batka pileća
• 4 karabatka pileća
• sol
• papar
• 5 češanja češnjaka
• ljuti feferoni (opcija)
Priprema:
-mrkvu, rajčicu, papriku i crveni luk sitnositno narezati i pomiješati
-meso napacati 3-4 dana ranije iako nije nužno
-šampinjone narezati na četvrtine (osim onih sitnih)
-krumpir narezati na veličinu kockica za jamb

naložiti vatru.
u tanjur kotlovine sipati ulja tako da pokrije dno sa ca 3mm.
u trenutku kada se vatra počinjepretvarati u žar stavite tanjur kotlovine na ložište i pustite da se ulje zagrije. ubacite meso i zapecite ga sa svih strana.
kad je meso zapečeno poslažite ga po rubu tanjura kotlovine a na ulje ubacite nasjeckane mrkvu, luk, papriku i rajčicu. dinstajte ca. 10 minuta.
sipajte vode toliko da se sredina tanjura napuni skoro do vrha i ubacite drva u vatru (ne previše, recimo 2 komada).
kada povrće "zakrčka" vratite meso u sredinu tanjura a nakon par minuta dodajte i krumpir. posolite.
slijedećih 20ak minuta mješajte i preslagujte meso po tanjuru ;o) istovremeno održavajući jačinu vatre na istoj razini te dolijevajući vodu a nakon nje i vino.
dodajte šampinjone, češnjak i grah (sad idu i feferoni ako ste se odlučili za njih). posolite i popaprite.
uspite preostalo vino i "krčkajte" još 10ak minuta tj. toliko koliko želite da vam bude gusto. pazite da se krumpir ne počne raspadati.

Kotlovina GjuKa

Vrijeme pripreme:

Sastojci:
• 10 kotleta ili svinjske vratine
• 10 kobasica (domaće prosušene)
• 1 kg svježih šampinjona
• 1 veća glavica luka
• 1 svježa paprika
• 2 svježe rajčice (veće)
• 1/2 kg domaće svinjske masti
• 1/2lit. domaćeg bijelog vina
• 1l vode
• sol
• papar
• muškatni oraščić
• domaći suhi feferon (ljuti)

Priprema:
Na vrućoj masti u posudi za kotlovinu zapelu se kotleti s jedne i druge strane, dodaju začini po ukusu, sitno mljeveni luk, rajčice i paprika. Podlije se vodom i pusti da prokuha. Potom se dodaju kobasice (domaće prosušene), podliju se vinom i pusti da se kuhaju. 10-ak minuta prije nego su kotleti i kobasice gotovi dodaju se šampinjoni, koji se posole i kuhajju dok ne omekšaju. Uz kotlovinu serviraju se kuhani krumpir i sezonske salate.

PUREĆA KOTLOVINA

Namirnice - za 6 osoba:
pureći batak 300 g
pureće lopatice 300 g
pureća krila 200 g
pileći krilni batak 300 g
pileća krila 200 g
pureće pečenice 200 g
ulje ili mast 2 dl
luk 3 kom, svježa paprika 3 kom, svježe rajčice 3 kom
krumpir 600 g
sol i papar
kosani peršin, celerov list
bijelo vino 3 dl
pureći temeljac 3 dl
lovorov list
češnjak u zrnu 6 kom

Pripremanje:
Sve vrste mesa narežite na komade tako da gosti dobiju po komad od svake vrste. Meso posolite i popaprite. Ugrijte posudu za kotlovinu, stavite ulje (mast) i kada se ugrije dodajte meso po tvrdoći da se preprži. Kad tekućina ishlapi stavite luk, svježu papriku i rajčicu rezanu na četvrtine, a krumpir na pola. Zalijevajte temeljcem i bijelim vinom, posolite, dodajte tucani papar, češnjak i lovorov list. Pred kraj posipajte kosanim peršinom i celerom. Kotlovinu poslužite krumpirom i povrćem iz kotlovine.
marinelas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 20:44   #17
od ukupne kolicine mesa 50% luka, i ne mozes fulat, drugo po zelji
npr. 10kg mesa - 5 kg luka ( sto sitnije moguce)
meso ovavezno malo na vatru prije nego u kotlovinu
i sto duze "kvrkolji" na vatri to bolje
batana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 14:22   #18
KOTLOVINA

zamolio bih znalce za pomoć.pošto sam novi što se tiče kotlovine zamolio
bih da mi pomognete s par savjeta kako da uspijemu tom naumu.naime
probao sam par puta ali mi nakon druge,treće ture pečenja ulje tj.mast
jako pocrni valjda od prepečenog luka i ostalog povrća pa me zanima kako
to izbjeći.probao sam s dolivanjem vode ali valjda prekasno, pa molim za
savjet
cuk-77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 14:35   #19
Quote:
cuk-77 kaže: Pogledaj post
zamolio bih znalce za pomoć.pošto sam novi što se tiče kotlovine zamolio
bih da mi pomognete s par savjeta kako da uspijemu tom naumu.naime
probao sam par puta ali mi nakon druge,treće ture pečenja ulje tj.mast
jako pocrni valjda od prepečenog luka i ostalog povrća pa me zanima kako
to izbjeći.probao sam s dolivanjem vode ali valjda prekasno, pa molim za
savjet
Daj napiši kak točno radiš. Meso prvo trebaš peči na samoj masti (ili ulju) tak da bude na pol do trifrtalj gotovo. Meso ide na stranu kak ga zgotavljaš u sredini, ak nemaš mesta makneš ga u neku rajnglu. Tek onda ide luk, pa zatim sve drugo pa meso u to unutra i onda krčkaš do u beskraj plus dodavanje vina ili vode kad ponestane. Ne pečeš valjda prvo luk pa u to meso? U tom slučaju bude zgoril sigurno.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 18:40   #20
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Daj napiši kak točno radiš. Meso prvo trebaš peči na samoj masti (ili ulju) tak da bude na pol do trifrtalj gotovo. Meso ide na stranu kak ga zgotavljaš u sredini, ak nemaš mesta makneš ga u neku rajnglu. Tek onda ide luk, pa zatim sve drugo pa meso u to unutra i onda krčkaš do u beskraj plus dodavanje vina ili vode kad ponestane. Ne pečeš valjda prvo luk pa u to meso? U tom slučaju bude zgoril sigurno.
upravo tak kak si na kraju opisal jer je mast već na polovicu druge ture mesa
bila potpuno crna,a onda se još moral krumpir peći unedogled.sve u svemu
na kraju je donekle dobro ispalo čim su sve potamanili ali sad ću naravno
pokušati kako si mi preporučio znači sve meso do pola i možda još pa onda
ubaciti povrće i vratiti meso natrag dok ne bude gotovo.samo se nadam da
će izdržati još i krumpir na kraju da ne postane crno.bolje ću zalijevati tako
da ne pregori nego da se krčka
cuk-77 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:54.