Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.12.2009., 10:27   #41
Quote:
Secundo kaže: Pogledaj post
Godišnje skupim oko 7000 kWh tople vode.
Cijena svojevremeno je bila oko 11'000 EUR, uključujući montažu.
Sa ovim brojkama prema mom računu ovo se ne isplati (računajući sa cijenom toplinske energije u Zgb-u od 0,23 kn kWh). Odnosi isplati se tek nakon 50 godina. Jesi dobio kakve subvencije?
Koliko vidim još imaš i dodatno grijanje na drva.
Biti "zelen" jako košta, nije li tako?
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2009., 14:00   #42
23 lipe po kWh ???? Wow!!! Sjecam se vremena kada je kod nas struja bila 2-3 puta jeftinija. Sada je ocito 4 puta skuplja od vase. Utrosi li se dovoljno kilowatsati, struja se naplacuje po tarifi od 20 centi po kWh. Nocna je preko 6 cento. Cak je i to skuplje kada se preracuna u kune.
__________________
Up from Earth's Centre through the Seventh Gate I rose, and on the Throne of Saturn sate,
And many Knots unravel'd by the Road; But not the Master-Knot of Human Fate.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2009., 14:12   #43
@Rebecca Guay: Sve u redu dok računaš cijenu toplinske energije koju isporučuje toplana Zagreb.

No, za ljude koji ne žive u Zagrebu i nemaju grijanje iz toplane – ako griju vodu za kupanje i griju se na struju - cijena kWh je 0,38 kn jeftina tarifa, 0,75 kn skupa, plus PDV 23%, a uskoro sve skupa poskupljuje još 35%. Po tim cijenama Secundova instalacija isplaćuje se za 12-ak godina.

Kupovati struju također jako košta.
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2009., 14:45   #44
Quote:
Rebecca Guay kaže: Pogledaj post
Sa ovim brojkama prema mom računu ovo se ne isplati (računajući sa cijenom toplinske energije u Zgb-u od 0,23 kn kWh). Odnosi isplati se tek nakon 50 godina. Jesi dobio kakve subvencije?
Koliko vidim još imaš i dodatno grijanje na drva.
Biti "zelen" jako košta, nije li tako?
Da, biti zelen je skup, ali meni drag hobi

Subvencije su bile oko 2000 EUR, cijena struje po danu je kod mene 15 centi (EUR) po danu i 8 centi (EUR) po noći i vikendu. Instalacija se amortizira za životni vijek (računajmo sa 25 godina), ovisno o troškovima kapitala.

Grijati vodu na drva nije opcija, obzirom da peć grije i dnevnu sobu.

BTW, moj najnoviji san je www.sunmachine.de (grijanje na drva kombinirano sa stirling motorom i generatorom). Navodno se dobiva 0.29 CHF po kWh proizvedene struje, cijela instalacija je 60'000 CHF. Subvencije 2000 CHF, osim toga se trošak može odbiti od prihoda, što je nekih 15'000 - 20'000 CHF manje poreza u jednoj godini. Preko praznika ću se baciti na točni izračun, vjerojatno iduće ljeto naručujem moj sunčani stroj
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2009., 16:46   #45
Mislio sam da sam na ovoj temi napisao o svom solarnom grijacu vode. Ocito je na nekoj drugoj temi. Usporedbe su interesantne. Necu ici u sve detalje. Ja sam u travnju svoj bojler na nocnu struju od 400l zapremnine zamijenio sustavom sa dva solarna panela i spremnikom od 430l. Zbog obilja suncanih dana, dva panela su vise nego dovoljna. Voda se, po potrebi, dogrijava grijacem koji je i dalje prikopcan na nocnu struju. Bila je moguca i plinska opcija, ali bi drzavna subvencija bila samo $300. Ovako sa saveznom i lokalnom drzavnom subvencijom, potpuno instalirani sustan od $4020, me je na kraju dosao samo $1620. BTW, moj stari bojler je bio instaliran 1995, sto znaci da mu se blizio kraj. Dogrijavanje vode sam koristio samo zimi i to uglavnom kada su bili oblacni dani. Sada po ljeti, cak i kada temperature padnu na 18 stupnjeva uz nisku naoblaku, jos uvijek ima dovoljno infracrvenog zracenja, da ne trebam koristiti dogrijavanje. Po suncanom danu stvar radi kao u prici. S obzirom na splet okolnosti, mislim da se meni sustav isplatio, a uz to me jos i nije skupo dosao.
__________________
Up from Earth's Centre through the Seventh Gate I rose, and on the Throne of Saturn sate,
And many Knots unravel'd by the Road; But not the Master-Knot of Human Fate.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 11:13   #46
Ovo je i primjer isplativog solarnog sistema. Kao pravilo vrijedi da se za četveročlanu obitelj računa 4 - 6 m2 solarnih kolektora (a to ne moraju biti niti oni na vakuumirane cijevi), koji ljeti pokrivaju većinu potrebe za toplom vodom.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 12:00   #47
Koliko su neke države ispred, u Hrvatskoj su mnoge kuće bez fasada i izolacija, samo cigla. Ovi napredni imaju fasadu(bez stiropora). Stiropor se tek sada ugrađuje, vjerovatno onaj najjeftiniji i najtanji.
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 12:17   #48
Vjerujem da će to ulaskom u EU biti zakonski regulirano. Moguče je da će se uvesti rokovi (npr. građevinska dozvola vrijedi samo dvije godine, nakon toga izlazi komisija na teren, ako objekt ne odgovara opisu u građevinskoj, ista se gasi, proces kreće ponovo), a možda vlada uvede i propise za tehnologiju gradnje (maksimalni dozvoljeni gubitak po m2 i K za zidove, prozore i krov) ili potrošnju energije (kWh po m2) da bi ispunila ciljeve smanjenog emitiranja CO2. Kako se to računa možeš vidjeti na www.geak.ch (izaberi "GEAK light"), gdje svaki vlasnik građevine može odrediti svoju energetsku kategoriju.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 04:49   #49
Quote:
papa štrumf kaže: Pogledaj post
Koliko su neke države ispred, u Hrvatskoj su mnoge kuće bez fasada i izolacija, samo cigla. Ovi napredni imaju fasadu(bez stiropora). Stiropor se tek sada ugrađuje, vjerovatno onaj najjeftiniji i najtanji.
Neke drzave da, a neke su i gore od RH, kao npr. ova moja. Ovdje je netko napisao da mi gradimo kuce da bi ljude izolirali od ambijenta, a da bi zatim morali potrositi obilje energije da bi ih ucinili udobnima za zivot. Sada je drzava NSW uvela zakon da sve novosagradjene kuce moraju imato solarne grijace za vodu, a uvedeni su i novi propisi za izolaciju. Dok kod nas zima nije problem, ljetne vrucine jesu. Ono sto drzavu muci je energetska distribucija koja se nece uskoro moci nositi za znatno povecanim potrebama za elektricnom energijom. Vec se par desetljeca nije ulagalo u infrastrukturu. Stoga je jeftinije dati potporu za ugradju solarnih grijaca za vodu, kako njima, tako i nama gradjanima. Sada nude foto voltaicne sustave od 1.5 kW sa prikljuckom na mrezu. Subvencionirani sustav bi kostao manje od 6 somova. Pola bi se moralo odmah platiti, a druga polovica bi bila beskamatna otplata na nekoliko godina. OD 10 sijecnja na snagu dolazi zakon u NSW, po kojem ce drzava placati 60 centi po kWh tako proizvedene energije, dok je za sada najveca cijena koji kucanstva placaju za kWH, 28 centi. Racunica je jasna. Ugradi li se dovoljno kapaciteta na krovove, ustedjecti ce se na gradnji infrastrukture, a to ce opet sami gradjani financirati i nece se buniti jer im nije povecan porez kako bi se investiralo u prosirenje mreznih kapaciteta. Nije potrebno biti matematicar da se zakljuci kako PV maksimalnog kapaciteta od 1.5 kWh, prikljucen na mrezu, bez akumulatora ne daje puno energije domacinstvu. Tokom dana vecina ljudi radi i potrosnja struje u kucanstvu je najniza u tom periodu. U vrijeme kada se ljudi vracaju s posla, i potrosnja u domacinstvu poraste, sunce se vec blizi zalasku i vrlo se malo dobija iz PV-ja.
Dodatno tome, nas zivotni standard nas je doveo do nivoa kad upravo sramotno trosimo silnu energiju ovdje. Ja ne smijem niti reci kolika je nama prosjecna dnevna potrosnja struje, iako sam ja uveo mnogobrojne mjere stednje struje. Mogu samo reci, da bi 1.5 kW bio jedva dovoljan da zadovolji nase potrebe kroz nekoliko sati u danu.
__________________
Up from Earth's Centre through the Seventh Gate I rose, and on the Throne of Saturn sate,
And many Knots unravel'd by the Road; But not the Master-Knot of Human Fate.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2014., 16:51   #50
vozdra
oživljavam staru temu ali ježi ga

jel zna tko koliko struje bi solarna elektrana od 10kW mogla proizvesti dnevno/mjesečno?
__________________
Prije će bankari i zelenaši uništiti san slobodne Hrvatske nego svi vojnici Europe - Ante Starčević
Kiki114 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 16:36   #51
Ovisi koje je doba godine, količina naoblake, orijentiranost panela prema suncu. Ima dosta parametara. Po ljetu ćeš imat više energrije, a zimi manje. Neki godišnji prosjek bi bio oko 1,4MWh mjesečno.
Ako se smije znat čemu?
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2020., 13:10   #52
Jel zna netko gdje se može nabaviti neki prekrivač, sjenilo za pločaste kolektore? Dosta sam na Jadranu preko ljeta pa bi ove doma prekrio preko ljeta da se ne pregriju
mrkee is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2020., 16:42   #53
Quote:
mrkee kaže: Pogledaj post
Jel zna netko gdje se može nabaviti neki prekrivač, sjenilo za pločaste kolektore? Dosta sam na Jadranu preko ljeta pa bi ove doma prekrio preko ljeta da se ne pregriju
Platno za tendu?
__________________
Stavovi i izjave su osobno vlasništvo i nisu prenosive na treće osobe!
Snorrdlax is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2020., 08:36   #54
Zanimljiv i očito vrlo efikasan dizajn solarnih kolektora.

UnsinkableSam is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2020., 08:56   #55
Inače, izvjesna ukrajinsko-njemačka tvrtka nedavno je postavila novu solarnu elektranu 100m od betonskog sarkofaga sahranjenog reaktora u Černobilu.
Naravno, struju su na prodaju ponudili i Rusima.
https://phys.org/news/2018-10-cherno...lar-power.html

UnsinkableSam is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:30.