Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2004., 12:30   #41
Quote:
Adura kaže:
U ajetima se govori o kratkom i sazetom prikazu historije jerusalema.
Stil Midrashim... a takav se ne cita doslovno.

Inace, kad citam ovaj ajet u cjelini, meni se cini da se govori o Hramu u Jeruzalemu, cije rusevine tada stoje (stoje i danas).
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2004., 13:18   #42
Slika koju si postirala ne govori nista o Al Aksi(gradjevini), slika je samo prikazana i nista nije receno jeli to gradjevina Al Aksa ili je gradjevina Kubbat as-Sakhru

Da ti detaljnije , iz pticije perspektive prikazem razliku



Doom of the Rock = Kubbat as-Sakhra
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2004., 13:26   #43
Primjer mesdzida(bez gradjevine)

Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2004., 13:29   #44
Quote:
Adura kaže:
Slika koju si postirala ne govori nista o Al Aksi(gradjevini), slika je samo prikazana i nista nije receno jeli to gradjevina Al Aksa ili je gradjevina Kubbat as-Sakhru
Ja sam gore bila, a ti ? Dakle, kad kazem Al Aksa, onda i mislim na Al Aksu; kad kazem Umarova mosheja, onda i mislim na Umarovu mosheju (Dome of the Rock )... a obje cine (zajedno s okolnjim zemljsitem) Haram al Sharif... a muslimani cesto citav kompleks nazivaju Al Aksom upravo iz politickih razloga...
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2004., 13:33   #45
Ok sad mozemo donekle lakse pricati.Eh sad josh samo da 'nadodjemo' otkud Omer ra u Jersalemu?I povodom cega je sagradio 'moseju'(mesdzid)?(sta zelim da ti kazem jeste da ideja o "aksi" nije iz vremena umejada)


Doom of rock nije "Mesdzid al Aksa"...

Uh ok cek josh jedan post da napisem
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2004., 13:35   #46
Quote:
Adura kaže:
Ok sad mozemo donekle lakse pricati.Eh sad josh samo da 'nadodjemo' otkud Omer ra u Jersalemu?I povodom cega je sagradio 'moseju'(mesdzid)?(sta zelim da ti kazem jeste da ideja o "aksi" nije iz vremena umejada)
Da je i priznati da si se zabunio, ne bi bilo lose ha ? Ja sam uvijek i govorila samo o Al Aksi... jer bih inace, da sam govorila o cjelokpunmom kompleksu isti nasvala - Brdo Hrama... a Umarovu mosheju i zovem Umarova mosheja (pa bar je ona nemuslimanima poznata po imenu, a bas zbog svojih umjetnickih karakteristika).

A nisi citao moj prvi post?

Quote:
Iracki povjesnicar, Abdul Aziz Duri, ovaj potez proglasava politickim potezom Umajada: The construction of the Dome of the Rock and al-Aqsa mosque, the rituals instituted by the Umayyads on the Temple Mount and the dissemination of Islamic-oriented Traditions regarding the sanctity of the site, all point to the political motives which underlay the glorification of Jerusalem among the Muslims.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob

Zadnje uređivanje rambi : 21.06.2004. at 16:01.
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2004., 13:38   #47
Jok nisam se zbunio.(govorio sam o ideji, ti si rekla da je ideja o Aksi nastala u periodu umejada, medjutim to nije tacno)

Cek post da razjasnimo i ovo
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2004., 13:40   #48
Quote:
Adura kaže:
Jok nisam se zbunio.(govorio sam o ideji, ti si rekla da je ideja o Aksi nastala u periodu umejada, medjutim to nije tacno)

Cek post da razjasnimo i ovo
Umajadi su sagradili MOSHEJU koju su nazvali Al Aksa... a kako bi svom sirijskom Jeruzalemu dali prioritet pred Arapskim poluotokom. Ja o toj ideji govorim.

Naime, do Umajada, Jeruzalem nije muslimanima ni izbliza vazan centar... a isti opet gubi znacenje nakon Umajada, dobiva s krizarima itd... vidi moj uvodni post.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob

Zadnje uređivanje rambi : 21.06.2004. at 16:02.
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2004., 13:49   #49
Quote:
Adura kaže:
Ista rijeć se govori u ajetu o Isru(u prvom postu si ga nevala i tu je kao naslov ove teme), i ocigledno je da je al Aksa bila ne samo masdzid, vec i Kibla smjer(tacnije -> duhovni centar) u kome su se muslimani okretali.
A kad cemo ovo razjasniti? Jer ovo nije tocno. Nije al Aksa smjer uvjetno receno kible, vec ostaci Hrama u Jeruzalemu. Da li je to sada jasno ili?

Quote:
Adura kaže:
Zato velim da je zakljucak (tvoj iz prvog posta) navucen, pretpostavljam samo od kojeg orjentaliste(da pogodim...istog onog koji je tvrdio da je Kur'an sakupljen 200 godina nakon Muhammeda, i da su Kur'an 'sakupili ljudi'....samo ne mogu se sjetiti imena tog orjentaliste...)
Zakljucak raznih povjesnicara... a za Kuran (i hadite), na osnovu procitane literature, smatram da su vremenom sakupljani i sastavljani. Previse Midrashim prepoznajem u njemu, a i previse se osnivaju na tracanju Zidova i krscana (npr. Bog bi znao da Zidovi ne sude samo po pismenoj Tori, vec i po usmenoj...a slicnih primjera nerazumijevanja judaizma mogu, i iz Kurana, i iz hadita, nabrojiti poprilican broj)... tako da mi se i oni cine mirror image, bas kao sto prof. Sivan zakljucuje i za Jeruzalem i njegovo uzdizanje u islamskoj tradiciji.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2004., 13:59   #50
Rambi, napisao sam duzi post, medjutim 'pojeo mi ga' net(prekinula se veza pa je "explorer" pomislio da nisam na netu , pa je kolacic nesta a sa njim i moj post...zaboravih ga kopirati)

Moram ici, na zalost nemam vremena da ponovo kucam tekst.(javim se prvom prilikom da josh neke nedoumice pojasnim)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2004., 14:05   #51
Quote:
rambi kaže:
Ideja od Umajada... kako bi svom sirijskom Jeruzalemu dali prioritet pred Arapskim poluotokom. Naime, do Umajada, Jeruzalem nije muslimanima ni izbliza vazan centar... a isti opet gubi znacenje nakon Umajada, dobiva s krizarima itd... vidi moj uvodni post.
Slicno je bilo i u 20 stoljecu, dobija na vaznosti izmedju '17 i '48, ali nakon sto je u jordanskim rukama, nije bilo niti jedne znacajne posjete el aksi, i opet nakon '67 dobija na vaznosti. Prije '17 je bila zapustena i pusta. Vidi seriju fotografija iz 1877:
http://www.eretzyisroel.org/~dhershkowitz/pic186-m.jpg
http://www.eretzyisroel.org/~dhershkowitz/pic186b-m.jpg
http://www.eretzyisroel.org/~dhershkowitz/pic186c-m.jpg
http://www.eretzyisroel.org/~dhershkowitz/pic186d-m.jpg
http://www.eretzyisroel.org/~dhershkowitz/pic186e-m.jpg
U slicnom stanju je bio i cijeli jeruzalem, a i svi "gradovi" u regiji. To je tek bila zabita rupa, jedan od najmanje vaznih i najsiromasnijih sandzaka otomanskog carstva.
Vidi jeriho: http://www.eretzyisroel.org/~dhershkowitz/pic276-m.jpg
Gaza: http://www.eretzyisroel.org/~dhershkowitz/pic311-m.jpg
Beer Seva: http://www.eretzyisroel.org/~dhershkowitz/pic312-m.jpg (kada je ovo slikano nije bilo beduniskih satora okolo, obicno je bilo bar neko pleme pored bunara)

Da ne duljim, sve je preuzeto sa galerije: http://www.eretzyisroel.org/~dhershkowitz/
to su scanovi najstarijih poznatih fotki...
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2004., 14:08   #52
Quote:
Adura kaže:
Rambi, napisao sam duzi post, medjutim 'pojeo mi ga' net(prekinula se veza pa je "explorer" pomislio da nisam na netu , pa je kolacic nesta a sa njim i moj post...zaboravih ga kopirati)

Moram ici, na zalost nemam vremena da ponovo kucam tekst.(javim se prvom prilikom da josh neke nedoumice pojasnim)
Ja obicno u takvim situacijama odustanem od posta... Boliiiii dusaaaaa.... Pogotovo ako ulozis u pisanje.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2004., 14:22   #53
Quote:
UmpaUmpa kaže:
Slicno je bilo i u 20 stoljecu, dobija na vaznosti izmedju '17 i '48, ali nakon sto je u jordanskim rukama, nije bilo niti jedne znacajne posjete el aksi, i opet nakon '67 dobija na vaznosti.
Da... ali u medjuvremenu se dogadja jos uspona i padvoa Jeruzalema u islamskoj tradiciji, ovisno o politickim prilikama:

Gradske zidove Jeruzalemu npr. obnavlja tek Sulejman Zakonodavac (1537-41); on Jeruzaemu dovodi i vodu (koja je npr. postojala do rimske devastacije... a za sto postoje arheoloske potvrde). Medjutim, nakon kratkog uzleta slijedi novi pad; religijske (muslimanske) skole su ponovno u opadanju, sapun se spominje kao jedini izvozni produkt, a Jeruzalem je najcesce dodan, a zbog mrsavosti prihoda, Shchemu (Nablusu), ili Gazi.


Suvremena svjedocanstva raznih putopisaca:

George Sandys (1611)
Quote:
Much lies waste; the old buildings (except a few) all ruined, the new contemptible.
Constantin Volney (1784):
Quote:
Jerusalem's destroyed walls, its debris-filled moat, its city circuit
choked with ruins.
Gustav Flaubert (1850):
Quote:
Ruins everywhere,and everywhere the odor of graves. It seems as if the Lord's curse hovers over the city. The Holy City of three religions is rotting away from boredom, desertion,
and neglect.
Mark Twain (1867)
Quote:
Jerusalem has lost all its ancient grandeur, and is become a pauper village.

Britanski pregovarac sa sherifom Huseinom od Meke (1915-1916), oko uvjeta za podizanje arapskog ustanka:
Quote:
there was no place … of sufficient importance … further south of Damascus to which the Arabs attached vital importance.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2004., 15:32   #54
17:1

Nakon citanja 17:1 s vise prijevoda, vidim da bi se ovdje radilo o Hramu u Jeruzalemu... odnosno, njegovim rusevinama (samo, haditi bi dokazivali da je Muhamed to svoje putovanje sanjao, jer on tamo opisuje gradjevinu s prozorima i sl., a Hram je srusen 70.). Da bi bila sigurna, bacit cu se na proucavanje nekog rada sa znanstvenim pristupom o istome (jer ja jednostvano ne mogu pricu vidjeti ocima kojom je vide muslimani... necu reci kako mi zvuci, jer ce onda moji dojmovi o njoj nekome zvucati uvredljivo)... javim se kad nadjem i zavrsim po tom pitanju.

Naime, ja sam krenula od lose prevodjenih Kurana (a procitala sam ih poprilican broj... djelomicno, naravno) i zapazanja muslimana samih, koji, kad kazu Al Aksa iz 17:1, misle na Al Aksu iz razdoblja Umajada... kad pogledam pricu iz drugog kuta, cini mi se da se ovdje radi o Drugom Hramu, odnosno njegovim rusevinama.

Naravno, zeljela bih znati i dataciju 17:1, ali za takav pristup Kuranu cemo morati pricekati jos nekoliko generacija...


Sad drugo pitanje - zasto je Jeruzalem postao mjesto broj 3 za muslimane: za to se najbolje vratiti na moj uvodni post, tamo sam dala najvise objasnjenja. Dodatna je dao i Umpa, a i ja, u postu nakon njegovog.

Zanimljiv je jos jedan fenomen, a u prilog mojoj teoriji o tome da je Jeruzalem politikom postao vazan za muslimane (i naravno, kao mirror image teza, koju zastupa prof. Sivan) sada s kraja 20. stoljeca - Haram al Sharif sve se cesce naziva Al Aksom... i ne samo on, nego se pojam prosiruje na Jeruzalem... pa cak i na citavo ozemlje Izraela.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2004., 20:17   #55
Ok ok nemojte sad topic 'bombardirati' propagandnim materijalom(ovo je receno u polu-shali, ali topic se zaista ne dotice nekih pitanja, a bojim se da ako krenemo u sirinu da necemo stici nigdje)

Da se vrnemo na Al Aksu.

Znaci jasno sam naznacio da lokacija Al Akse ukljucuje u sustini lokaciju (odnosno okolicu) samog Hrama(Haram as-Sharif)

Na ovu lokaciju se ukazuje u Kur'anskim ajetima 17:1.

Ajeti su objavljeni oko 1 godine po hidzri i to u Mekki.(ako ne i ranije ipak cu morati pogledati tacnu dataciju, vezano za tvoj komentar o pristupu "Kur'anu" , mnogim ajetima ako ne i svima se zna vrijeme objave...tolerancije 'gore dole' ima po pitanju nekih ajeta , odnosno rijec je o mjesecima ili kracem periodu).Ipak bi ti preporucio da vise iscitavas islamske autore(imam utisak da nisi upoznata sa tim radovima) i naravno i orjentaliste , ali da pokusas objektivno prici temi " sa vise strana"(mala sugestija jer kod orjentalista , iako su neki objektivni, ima dosta 'prikrivenog' intelektualnog podrivanja Islamskog svijeta koje je "prethodilo"(ili pravdalo) kolonijalizmu...ali to je vec neka druga tema)

Prema ovoj lokaciji su se muslimani okretali , sve do promjene Kible(promjena Kible je bila oko 18 mjeseci nakon dolaska Muhammeda u Medinu)


Sad opet malo historije.
Sve do 71 godine, odnosno do drugog rusenja Hrama(rusenje se spominje i u Kur'anu) Jerusalem je bio glavni grad za jevreje.

Tokom vladavine Imperatora Konstantina(nekoliko vijekova iza ovog dogadjaja) krscani su izgradili mnoge od crkava u Jerusalemu.(u tom periodu je jevrejima bilo zabranjeno naseljavati to podrucje)

Tako je Palestina ostala pod vlascu Vizantije sve do 7 vjeka , kada je Perzija na kratko vrijeme zauzela Jerusalem.U to vrijeme je zivjeo i Muhammed i Kur'anski ajeti su nakon ovog poraza Vizantije najavili ponovnu pobjedu Vizantije , iako je ovo svima zvucalo "nevjerovatnim" .Idolopoklonici(koji su bili na strani Perzijanaca) su se rugali ovim ajetima.(vec sam pisao o tome).Ipak predvidjanja recena u Kur'anu su se ostvarila i to "za nekoliko godina", bash kako je i objavljeno.


Sljedeca bitna stavka u historiji jeste godina 637 , kada je Jerusalem zauzela islamska vojska.

Palestinu je zauzeo Omer ra, drugi Kalifa i ashab(prijatelj, drug) Bozijeg Poslanika.Malo je reci da je Omer ra uveo dobre temelje za tolerantniji pristup prema Jerusalemu(i vaznosti istog za sve tri religije u tom regionu),navescu samo jednu anegdotu(prenosi je i Karen Amstrong, historicar)

Kalifa Omer je usao u Jerusalem u bijeloj kamili, docekan od strane upravitelja grada, tadasnje grckog patrijarha Sofironiusa.Kalif je odmah upitao gdje je brdo-lokacija (na kom se nalazio Hram) kako bi obavio namaz(molitvu) u cast sjecanja na Isru(nocno putovanje).

Patrijarh je doduse bio prestravljen , pomisljao je da ovo mora da je dan koji je proricao Danijel, ovo mora da je dan kada ce Antihrist uci u Hram , pred "zadnje dane".(na ovom mjestu imam josh nekih komentara ali da ne sirim sad pricu)

Omer ra je nakon molitve u cast dogadjaja znanog kao Isra zelio da vidi katolicka sveta mjesta, i dok je bio u Crkvi Svetoga Groba, nastupilo je vrijeme dnevne molitve za muslimane.Patrijarh ga je pozvao da obavi molitvu u crkvi, medjutim Kalifa ra je to odbio pod obrazlozenjem da ukoliko bi on klanjao u crkvi neki muslimani bi zeljeli necim da obiljeze taj dogadjaj , pa cak i da podignu dzamiju na tom mjestu, a to bi znacilo i demoliranje Svetog Groba.Iz ovih razloga je Omer ra odbio klanjati u toj Crkvi, zatim se uputio ka jednom udaljenijem dijelu,dovoljno dalekom, i tu klanjao.U cast tome je bila izgradjena mala djamija (u pravcu suprotnom od Svetog groba)

Drugo mjesto jeste tzv Omerova moseja, koja je podignuta na samom cenrtu lokacije gdje se nalazio nekadasnji Hram,da bi se oznacilo ovaj ulazak u Jerusalem.

Kalifa je ocistio i prostor oko hrama , koji je u vrijeme vladavine Vizantije bilo prilicno zapusteno (tacnije tu se nalazila deponija smeca)

Prave temelje Kubbat as-Sakhra, odnosno danas poznate temelje, uradio je Umejadski kalifa Walid Ibn Abd-ul Malik(68-72 poslije hidzre)
Sama gradjevina se nalazi u centru Haram as Sherifa, a gradjevina prekriva Sveti Kamen, koji je lociran direktno ispod gradjevine.

Nakon zavrsetka izgradnje Kubbat as-Sakhra, pocela je rekonstrukcija i dogradnja i one 'male dzamije' koju je Omer dao sagraditi u sjecanje na Aksu.(obnove su krenule na strani gdje se nalazio originalni timber 'male dzamije' koja je izradjena u vremenu Omera ra'(to je ona prva 'mala dzamije' i ne brkati ovu dzamiju sa Kubbat as-Sakhrom!)

Originalno ova dogradnja je pocela sa Abdul Malik Ibn Marwanom, a zavrsio ju je njegov sin Al Walid (705 godine)

Ova djamija je nazvana po njenom povodu gradnje (da se vrnemo na onaj dogadjaj sa Omerom koji je na neki nacin "preduhitrio" ovo pa nije zelio da klanja kod Svetog Groba)

Ime joj je Al Aksa!(opet napomena ne brkati ovo sa Kubbat as-Sakhrom; a ne brkati sve ovo i jednu i grugu gradjevinu sa lokacijom mesdzid Al Aksa iz Kur'anskog ajeta 17:1; jer se ova lokacija odnosi na lokaciju Hrama...

Obje se gradjevine nalaze na toj lokaciji samo sto jedna od njih nosi ime "Al Aksa".

Zadnje uređivanje Adura : 21.06.2004. at 20:49.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2004., 20:35   #56
Quote:
UmpaUmpa kaže:
Ja obicno u takvim situacijama odustanem od posta... Boliiiii dusaaaaa.... Pogotovo ako ulozis u pisanje.
I ja sam zvizno odmah, em sto me zeza nesto Net u zadnje vrijeme.Sa domenom imam blago receno problema(budala uzao sam Win server....haos zivi), a za sve je kriv Bill!(Kill Bill FJBG )
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2004., 04:15   #57
Quote:
Adura ka�e:
Ok ok nemojte sad topic 'bombardirati' propagandnim materijalom(ovo je receno u polu-shali, ali topic se zaista ne dotice nekih pitanja, a bojim se da ako krenemo u sirinu da necemo stici nigdje)
Topic pokusava dati odgovor otkud je muslimanima Jeruzalem postao toliko vazan... znaci da je relevantno vrijeme od Muhameda do danas.

Quote:
Adura ka�e:
Znaci jasno sam naznacio da lokacija Al Akse ukljucuje u sustini lokaciju (odnosno okolicu) samog Hrama(Haram as-Sharif)
Mislis Al Aksa iz 17:1... odnosno zidovski Hram? Vidis, Umajadi su sagradili mosheju Al Aksa, koja je, u medjuvremenu, postala 3. sveto mjesto islama... mosheja, a ne citavo Brdo Hrama.

Inace mi je zanimljivo da je Muhamed u haditima opisivao taj Hram/masjid... (onaj, koji ne mora bit gradjevina)... a zanimljivo mi je da je opisivao Hram, koji, u to vrijeme, vec stoljecima nije stajao citav

Quote:
Adura ka�e:
Ipak bi ti preporucio da vise iscitavas islamske autore(imam utisak da nisi upoznata sa tim radovima) i naravno i orjentaliste , ali da pokusas objektivno prici temi " sa vise strana"(mala sugestija jer kod orjentalista , iako su neki objektivni, ima dosta 'prikrivenog' intelektualnog podrivanja Islamskog svijeta koje je "prethodilo"(ili pravdalo) kolonijalizmu...ali to je vec neka druga tema)
Iskljuceno; bas zato sto su islamski autori jedni od subjektivnijih (prikazati da je Jeruzalem muslimanima vazan od Adama.

Quote:
Adura ka�e:
Prema ovoj lokaciji su se muslimani okretali , sve do promjene Kible(promjena Kible je bila oko 18 mjeseci nakon dolaska Muhammeda u Medinu)
Prema rusevinama zidovskog Hrama... nadam se da smo to razjasnili. Ili?


Quote:
Adura ka�e:
Sve do 71 godine, odnosno do drugog rusenja Hrama(rusenje se spominje i u Kur'anu) Jerusalem je bio glavni grad za jevreje.
Cion je i nakon toga ostao ono cemu svaki Zidov tezi... povratak na Cion. Za to se svaki Zidov moli 3 puta dnevno.

Quote:
Adura ka�e:
Tokom vladavine Imperatora Konstantina(nekoliko vijekova iza ovog dogadjaja) krscani su izgradili mnoge od crkava u Jerusalemu.(u tom periodu je jevrejima bilo zabranjeno naseljavati to podrucje)
Nije tocno; Rimljani su zabranili... vremenom se zabrana izgubila...

Quote:
Adura ka�e:
U to vrijeme je zivjeo i Muhammed i Kur'anski ajeti su nakon ovog poraza Vizantije najavili ponovnu pobjedu Vizantije , iako je ovo svima zvucalo "nevjerovatnim" .Idolopoklonici(koji su bili na strani Perzijanaca) su se rugali ovim ajetima.(vec sam pisao o tome).Ipak predvidjanja recena u Kur'anu su se ostvarila i to "za nekoliko godina", bash kako je i objavljeno.
Ovo nije povijest, nego religija/vjera (nikako da usvojis da cudima nema mjesta u povijesti).

Quote:
Adura ka�e:
Patrijarh ga je pozvao da obavi molitvu u crkvi, medjutim Kalifa ra je to odbio pod obrazlozenjem da ukoliko bi on klanjao u crkvi neki muslimani bi zeljeli necim da obiljeze taj dogadjaj , pa cak i da podignu dzamiju na tom mjestu, a to bi znacilo i demoliranje Svetog Groba.
Nije bio tako uvidjavan prema zidovskom Hramu... ako je vjerovati anegdotama... a ja ih obicno uzimam s velikom dozom rezerve... inace, podsjeca me na muslimansku verziju carice Helene...

Quote:
Adura ka�e:
... i ne brkati ovu dzamiju sa Kubbat as-Sakhrom!
Po 15. put ponavljam da ja te dvije mosheje ne brkam (citas li ti pazljivo moje postove?)

Quote:
Adura ka�e:
Ime joj je Al Aksa!(opet napomena ne brkati ovo sa Kubbat as-Sakhrom; a ne brkati sve ovo i jednu i grugu gradjevinu sa lokacijom mesdzid Al Aksa iz Kur'anskog ajeta 17:1; jer se ova lokacija odnosi na lokaciju Hrama...
Zar nisam to vec napisala... ono sto Muhamed naziva Al Aksom jest zidovski Hram (Muhamed i Luther...)
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2004., 04:23   #58
Quote:
Adura ka�e:
U cast tome je bila izgradjena mala djamija (u pravcu suprotnom od Svetog groba)
Mala mosheja s velikim zvucnicima ... kad sam, proslo ljeto, posjetila Grobnu crkvu, bilo je vrijeme popodnevne molitve... molitva sa zvucnika s minareta cula se glasno na najdonjem crkvenom katu.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2004., 05:36   #59
jesi rambi naporna do bola...
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2004., 12:30   #60
Da opet prosirimo temu posto je ocigledno da se mora josh 'dublje' uci u temu(ja necu prestati 'produbljivati' temu, iako su pitanja od strane Rambi "cirkularna")

Al Aqsa je kako rekoh prva kibla prema kojoj su se muslimani okretali.Ta kibla je nastala vec davno , po nekima i prije izgradnje samog Solomonovog hrama.(ovdje se navodi argument da je kibla postojala i prije Solomona, ali da ju je Solomon dogradio i izgradio na njoj vec poznati Hram).O ovome , da je kibla (Al Aksa) postojala i prije gradnje Solomonovog Hrama govore i neki hadisi na ovu temu(prema tim hadisima razlika izmedju gradnje kible u Jerusalemu i ove u Mekki je 40 godina).

Kibla je kako rekoh duhovni centar i smjer prema kojem se vjernici okrecu u molitvnu.Za muslimane je prva Kibla bila ova u Al Aksi.


Dome of the Rock (ili poznatija kao Kubbat as-Sakhra, pogledati slike...) je SADRAGJENA 72 poslije Hidzre , oi to od strane Abdul Malika.

Ali kako rekoh dzamija Al Aksa nije Kubbat as-Sakhra.

Al Aksa je kako rekoh i kibla i cjela lokacija Solomonovog hrama, ali u sadasnjem vremenu postoji gradjevina Al Aksa(pogledati sliku) cije mjesto je ustvari odredio sam Omer po zauzimanju Jerusalema.Ime ovoj dzamiji su dali ljudi koji su se u njoj molili.Omer nije gradio Doom of the Rock (Kubbat as-Sakhra), a na tom mjestu u Omerovo vrijeme je bila deponija smeca, koju je Omer dao pocistiti(deponiju smeca su odlagali krscani kako bi pokazali "postovanje" prema hramu, cije je rusenje najavio i sam Isa s.a.v.s. u Novom Zavjetu.)

Kada je Omer ra otkloni smece na toj lokaciji upitao je Ka'aba "Sta mislis gdje bi ovdje se moglo sagraditi mjesto za molitvu?".Ka'ab je odgovorio "Iza kamena"(kamen-Rock je kako u Kabi tako i u Al Aksi , ili u obje Kible po Abrahamskoj tradiciji oznacavao sveto mjesto , odnosno mjesto Kible)Omer ra mu je odgovori:"O ti sine jevrejske zene( ) , da ti nisi pod uticajem kakvih jevrejskih ideja?....prije cu gradjevinu smjestiti ispred kamena"

Na dalje kada bi Imami dolazili u Jerusalem oni su isli u ovu dzamiju , koju je prvi dao sagraditi Omer.
Sto se tice "kamena" niko od kalifa, niti jedan od njih , niti iko od ashaba (zivih svjedoka Muhammeda) nije se molio "prema kamenu", niti na tom mjestu. Tu na tom mjestu je bilo otvoreno nebo (za kalifata Omera , Osmana, Alije i Muavije ra)

Ucenjaci i ashabi nisu se osvrtali na 'kamen' u Al Aksi jer su znali da je ta Kibla promjenjena , Kur'anskom odredbom(da u buducnosti Kibla bude prema masdzidu u Kabi)

Ka'ab al Ahbaar , koga je Omer ra pitao za mjesto gdje da napravi dzamiju , je bio jevrejski ucenjak i rabbi.Tako , kada je sugerirao Omeru da sagradi dzamiju "iza kamena" , on je to rekao iz uvjerenja u znacaj kamena za jevreje, odnosno da bi muslimani se okretali kamenu u toku molitve.

Da skiciram.....sta je Ka'ab predlagao

...Dzamija(po prijedlogu Ka'aba) ...(pravac u molitvi-->) .......Kamen(Kibla u jerusalemu)......-> Kamen (Kibla u Kabi)

Po ovom Ka'bovom muslimani bi , iako su se okretali Kibli u Meki, bili takodje opkrenuti ovoj Kibli u Jerusalemu, sto je Omer ra prozreo pa je rekao da nece tu napraviti Dzamiju vec "Ispred kamena"

Ovo je Omerovo rijesenje bilo

.......Kamen(Kibla u Jerusalemu)......Dzamija ->(Al Aksa dzamija sa slike)........->Kamen (Kibla u Kabi,smjer okretanja muslimana u molitvi)

Stoga kad se ovo uzme u obzir sasvim jasno je koja je dzamija u Aksi , "Al Aksa"(sagradjena u spomen Isre) i koja je 'Omerova'

___________________________________
E sad malo o cionistickoj propagandi

Cioniste vec neko vrijeme pokusavaju srusiti Al Aksu(pogledati sliku ), poduzeti su i koraci ka prokopavanju tunela ....pod izgovorom "arheoloskih istrazivanja"(nekakve 'tajne Solomonovog hrama su u pitanju....ovo opet ima veze sa Masonima)
Propaganda Cionista svo vrijeme zeli da prikaze da je Al Aksa ustvari Doom of the Rock(Kubbat as-Sakhra), u ovu propagandu i neki muslimani vjeruju (jer se Kubbat as-Sakhrom cesto nalazi na "razglednicama" Jerusalema, pa i "potpisuje kao Al Aksa, ili kao "omerova dzamija")
Cilj je ustvari uvjeriti muslimane (i sav ostali svjet) da prava Al Aksa nije Al Aksa, vec je to Kubbat as-Sakhra, kako bi cionisti srusili (na ovaj i onaj nacin) pravu Al Aksu(pravu Omerovu dzamiju) i napravili "hram".

Stoga muslimanima porucujem da ne budu naivni u ovoj "propagandnoj masineriji".

Ovdje vidim i linkove o tome kako su cionisti "dusebriznici" , imas utisak da bi sve propalo da nije njih....smjesno, a zasto se onda kopaju tuneli ispod Al Akse, kad se toliko 'brinete o tome"(da rambi ovo jeste propagandni post izmedju ostalog)???

Zasto nikada ne komentirate te tunele, ta "arheoloska istrazivanja"?

Jasno mi je da je zalja cionista , (neki ok cekaju "mesiju") da sagrade hram, oni bi to vec davno uradili da Al Aksa nije zasticena UN poveljom( usput UN jasno osudjuje ova "prokopavanja" Al Akse), a da ....na 'oficijelnim stranicama' cionistickog pokreta sam naisao na podatak , koji oni otvoreno priznaju da....(pokusacu naci link) bi oni vec davno 'srusili Al Aksu' .....da se ne boje rakcije muslimanskog svijeta(i svjeta inace)

Ovaj topic opet 'mirise' na tu propagandu , (gdje se opet brka Al Aksa sa Doom of Rock), i ovo jeste "prokopavanje Al Akse", doduse 'prefinjenom' (historijskom.,...sori na ironiji) 'intelektualnom' metodom....


Mislim ....sta mislite da ovdje neko sisao vesle(sori na komentaru ali morao sam...)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:02.