Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.08.2014., 11:12   #101
Quote:
SunForYou kaže: Pogledaj post
Zakon o nasljeđivanju RH (u daljnjem tekstu ZN) dijeli nužne nasljednike u dvije kategorije:

U prvu ulaze oni nužni nasljednici koji imaju pravo zahtijevati nužni dio već samo zato jer su zakonski nasljednici.
Nazivaju se i apsolutnim nužnim nasljednicima.
Tu spadaju: potomci umrloga, njegovi posvojenici i njihovi potomci, te njegov bračni drug.
Ti nasljednici dobijaju 1/2 dijela koji bi ima pripao po zakonu.

Ja sam mislio da se ovo odnosi na unučad.
Ovo je uopćena zakonska odredba koja uvažava mogućnost reprezentacije tj. da pretka koji je umro prije ostavitelja predstavlja njegov živi potomak...znači, unuci mogu biti zakonski nasljednici (pa time i nužni ako postoji oporuka koja ih zakida) jedino ako su njihovi očevi (sinovi ostavitelja) umrli prije ostavitelja.
Ako su pak sinovi ostavitelja živi u trenutku njegove smrti, oni po zakonu isključuju unuke.
__________________
"Pa naspi još jednu..."
Glock is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 11:37   #102
Aha. Hvala. Da se vratimo na onaj primjer, tada je nužni dio mlađeg sina 1/6, dakle ako otac oporučno sve ostavi starijem?
SunForYou is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 11:44   #103
da, 1/6 ostavine iznosi nužni dio sina i bračnog druga
__________________
"Pa naspi još jednu..."
Glock is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 12:09   #104
Zahvaljujem!
SunForYou is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2014., 13:28   #105
Može li sin/kći potraživati nužni dio, ako je otac sve ostavio ugovorom o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju
svojoj trećoj ženi? Ženi je taj ugovor bio uvjet za nastavak braka.
Otac je stekao stan prodajom većeg stana kojeg je imao zajedno sa svojom prvom ženom (majkom) i prilikom
rastave je dobio veći dio jer je dijete živjelo s njim (vrlo kratko), a pod pretpostavkom da će stan ostaviti
djetetu.
Što mislite o tome da se često ugovori o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju koriste da bi se izigrala
djeca rođena izvan braka, ili djeca rastavljenih roditelja? Što zakon kaže o tome?
francine55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2014., 15:36   #106
Ovdje dosta piše o zakonskim člancima prilikom nasljeđivanja nužnog dijela. Mene bi zanimalo na koji način se to praktično izvršava. Da li se to razdjeljuje odmah kod javnog bilježnika ili se cijeli postupak seli na sud? Koliko postupak traje? Da li se tom prilikom raspravlja i o valjanosti oporuke? Što se zbiva s imovinom pokojnika - da li je ona blokirana do kraja postupka?
Da li je moguće poništiti ostavinsku raspravu ako je naknadno pronađena oporuka? Ili se u tom slučaju postupa nekako drugačije? Kakvi su troškovi u slučaju naknadnog pronalaska oporuke? Zahvaljujem na odgovoru.
Rinčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2014., 17:33   #107
darovni ugovor i nužni dio

[RIGHT]pozdrav, imam pitanja, naime moji roditelji (sada stari 75.g.) su darovnim ugovorom iz ožujka 2012.g. kuću i zemljište darovnim ugovorom darivali bivšoj supruzi i našoj zajedničkoj djeci (sada stari 16.g.) te su oni sada uknjiženi kao vlasnici 1/3 svatko od njih troje. U ugovoru je sklopljeno da roditelji imaju pravo u kući živjeti do smrti. Darovana imovina im je sveukupna njihova imovina i nemaju trenutno druge imovine.
sada me zanima;
1.dali ja jednog dana nakon smrti svojih roditelja (osim mene nemaju nikoga drugog i ja sam im jedini zakonski nasljednik) imam pravo na nužni dio po Zakonu o nasljeđivanju i u kojem postotku.
2.također me zanima dali bivša supruga i djeca imaju pravo prodati darovanu imovinu (za života mojih roditelja) bez mog pristanka mojih roditelja ali i mene s obzirom da imam pravo na nužni dio.
3.isto tako me zanima dali imaju pravo prodati ili staviti stanara u kuću s obzirom da u ugovoru stoji da moji roditelji imaju pravo uživanja-stanovanja u kući koju su darovali do svoje smrti.
4.kada se može pobijati darovni ugovor ukoliko je takvim darovanjem povrijeđen nužni nasljedni dio.

hvala
gandalf2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 17:05   #108
Quote:
francine55 kaže: Pogledaj post
Može li sin/kći potraživati nužni dio, ako je otac sve ostavio ugovorom o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju
svojoj trećoj ženi? Ženi je taj ugovor bio uvjet za nastavak braka.
Otac je stekao stan prodajom većeg stana kojeg je imao zajedno sa svojom prvom ženom (majkom) i prilikom
rastave je dobio veći dio jer je dijete živjelo s njim (vrlo kratko), a pod pretpostavkom da će stan ostaviti
djetetu.
Što mislite o tome da se često ugovori o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju koriste da bi se izigrala
djeca rođena izvan braka, ili djeca rastavljenih roditelja? Što zakon kaže o tome?
ne može jer je to ugovor građanskog prava.
__________________
život je san.
Liza11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 17:17   #109
Quote:
Rinčica kaže: Pogledaj post
Ovdje dosta piše o zakonskim člancima prilikom nasljeđivanja nužnog dijela. Mene bi zanimalo na koji način se to praktično izvršava. Da li se to razdjeljuje odmah kod javnog bilježnika ili se cijeli postupak seli na sud? Koliko postupak traje? Da li se tom prilikom raspravlja i o valjanosti oporuke? Što se zbiva s imovinom pokojnika - da li je ona blokirana do kraja postupka?
Da li je moguće poništiti ostavinsku raspravu ako je naknadno pronađena oporuka? Ili se u tom slučaju postupa nekako drugačije? Kakvi su troškovi u slučaju naknadnog pronalaska oporuke? Zahvaljujem na odgovoru.
Ako javni bilježnik ne može sam, onda ide na sud, sve ti piše u Zakonu o nasljeđivanju. Postupak može trajat i godinu dana i više, to ni sam bog ne zna
Sam javni bilježnik će već vidjet da li je opuka valjana i ostalo, inaće možeš pokrenuti parnicu da li je oporuka valjana.
Što se događa s ostavinom pogledaj u čl. 199. i dalje..

naknadno pronađena oporuka-čl.235. (nema naročitih troškova jer se ona samo proglašava..)
__________________
život je san.
Liza11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2014., 18:31   #110
Quote:
gandalf2 kaže: Pogledaj post
[RIGHT]pozdrav, imam pitanja, naime moji roditelji (sada stari 75.g.) su darovnim ugovorom iz ožujka 2012.g. kuću i zemljište darovnim ugovorom darivali bivšoj supruzi i našoj zajedničkoj djeci (sada stari 16.g.) te su oni sada uknjiženi kao vlasnici 1/3 svatko od njih troje. U ugovoru je sklopljeno da roditelji imaju pravo u kući živjeti do smrti. Darovana imovina im je sveukupna njihova imovina i nemaju trenutno druge imovine.
sada me zanima;
1.dali ja jednog dana nakon smrti svojih roditelja (osim mene nemaju nikoga drugog i ja sam im jedini zakonski nasljednik) imam pravo na nužni dio po Zakonu o nasljeđivanju i u kojem postotku.
2.također me zanima dali bivša supruga i djeca imaju pravo prodati darovanu imovinu (za života mojih roditelja) bez mog pristanka mojih roditelja ali i mene s obzirom da imam pravo na nužni dio.
3.isto tako me zanima dali imaju pravo prodati ili staviti stanara u kuću s obzirom da u ugovoru stoji da moji roditelji imaju pravo uživanja-stanovanja u kući koju su darovali do svoje smrti.
4.kada se može pobijati darovni ugovor ukoliko je takvim darovanjem povrijeđen nužni nasljedni dio.

hvala
1.imaš pravo pobijati ugovor u dijelu koji otpada na tebe na nužni dio ako ga nećeš moći dobiti u nekom drugom obliku(neka druga nekretnina, novac i slično). U kojem postoku ti je nužni dio, ovisi koliko je zakosnkih nasljednika itd.-pogledaj si zakon o nasljeđivanju u dijelu 'nužni dio'

2.ti nemaš pravo na pristanak jer to nije tvoje, imaju li pravo prodati, pretpostavljam da imaju, trebalo bi upisati pravo korištenja u zemljišne knjige pa da ako i prodaju, roditelji će morati ostati koristiti stan do smrti..zapravo sve ovisi kako je ugovorom napisano to o korištenju jer ti ja sad napamet govorim..

3.imaju

4. ako si zakonski zastupnik-kad umre onaj tko je prodao nekretninu.
__________________
život je san.
Liza11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2015., 16:01   #111
ma sve citam....i vidim da se ugovor o uzdrzavanju ne moze ponistit....ali

u mom primjeru gdje mi djed ima preko 40 nekretnina zemljista,plus kucu i mali hotel, koji je to sve nasljedio,i velika im je vrijednost i sve je ostavio svom sinu a mojoj majci i njenoj sestri apsolutno nista!zato jer neko nepisano pravilo,obicaj sve sinu ide.....

e sad djed je jos ziv i razuman i zdrav....nije mi ipak jasno da pored ugovora o uzdrzavanju,drzava ili zakon dopusta da sve sestre ostaju bez prava iti na nuzni dio a da sin dobije sve??jer ipak je to djedovina od njezinih djedova i baka

mozeli ko rec par rici od ovome
trogir31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2015., 17:58   #112
Quote:
trogir31 kaže: Pogledaj post
drzava ili zakon dopusta da sve sestre ostaju bez prava iti na nuzni dio a da sin dobije sve??j
Dopušta.

To je djedova imovina i on sa njom može raditi što ga je volja…pa i sve do zadnjeg prodati za života i potrošiti novce, djeliti po cesti... i nikome od djece ništa ne ostaviti..isto tako može sa bilo kime sklopiti ugovor o doživotnom uzdržavanju.
Njegove nekretnine, njegova volja.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2015., 01:06   #113
Quote:
File kaže: Pogledaj post
Dopušta.

To je djedova imovina i on sa njom može raditi što ga je volja…pa i sve do zadnjeg prodati za života i potrošiti novce, djeliti po cesti... i nikome od djece ništa ne ostaviti..isto tako može sa bilo kime sklopiti ugovor o doživotnom uzdržavanju.
Njegove nekretnine, njegova volja.
Ok.....to vec znam!ali jos jedno pitanje......da li ima veze sta je on takodjer sve nasljedio jer on to nista nije zaradio tokom zivota?
trogir31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2015., 17:58   #114
Nema nikakve veze.

Njegovo je, a nebitno je kako je to on stekao.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2015., 12:07   #115
OSTAVŠTINA POMOĆ!

Lijep pozdrav

Ovakva je situacija:Moj djed je prije 30 godina sagradio kuću,u gornjem stanu živi on a u donjem stanu živimo mi.Znači moji roditelji,ja i moja sestra živimo tu vec 25 godina.Da ne duljim on je jako teška osoba uvijek bio i svako malo su bile neke svađe.On se razbolio i pitanje je dana kad će umrijet.Kada je saznao za bolest postao je još gori.Moja mama ima sestru,ona ima sina kojeg moj nono obožava i uzdiže ga iznad svih.Počeo je stvarat razdor između moje mame i njene sestre,a on moju mamu ne želi više ni vidjet kao ni nas.Počeo se prijetit da će oporučno naš stan ostavit mojoj teti kao i gornji stan.Zanima me ako dođe do toga i moja teta iz nekog razloga nam ne bude htjela nazad prepisat i odemo na sud koja su naša prava tj.moje mame?Ona živi tu već 30 godina sve plaća,brine se za okoliš.Kako bi to prošlo na sudu?
mijica1992 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2015., 12:20   #116
Quote:
mijica1992 kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav

Ovakva je situacija:Moj djed je prije 30 godina sagradio kuću,u gornjem stanu živi on a u donjem stanu živimo mi.Znači moji roditelji,ja i moja sestra živimo tu vec 25 godina.Da ne duljim on je jako teška osoba uvijek bio i svako malo su bile neke svađe.On se razbolio i pitanje je dana kad će umrijet.Kada je saznao za bolest postao je još gori.Moja mama ima sestru,ona ima sina kojeg moj nono obožava i uzdiže ga iznad svih.Počeo je stvarat razdor između moje mame i njene sestre,a on moju mamu ne želi više ni vidjet kao ni nas.Počeo se prijetit da će oporučno naš stan ostavit mojoj teti kao i gornji stan.Zanima me ako dođe do toga i moja teta iz nekog razloga nam ne bude htjela nazad prepisat i odemo na sud koja su naša prava tj.moje mame?Ona živi tu već 30 godina sve plaća,brine se za okoliš.Kako bi to prošlo na sudu?
Kako bi bilo da se odselite i pocnete zivjeti svoje zivote?

On je vlasnik, sa svojim vlasnistvom moze napraviti sto zeli... Osobno bih s onim koga zelim ostaviti kao nasljednika (umjesto parazita) potpisao ugovor o dizivotnom uzdrzavanju....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2015., 12:25   #117
Sudska tužba za utvrđivanje doprinosa za ulaganje u postojeću nekretninu i isplata od strane pravnog nasljednika.
Ukoliko neće biti ugovora o dosmrtnom ili doživotnom uzdržavanju, ima pravo na nužni dio - polovina od nasljednog prava.
Ako je pola kuće stajao na pokojnu majku i ako ona nije ostavila svoj dio mužu po istom pitanju, i tu ima pravo, iz toga, na svoj dio ako ga se na ostavinskoj raspravi iza majke - tvoje bake - nije istog odrekla u nečiju korist.
Uglavnom, bez nekog ugovora - nužni dio i srazmjer ulaganja - a onda vas nitko ne može iseliti, jer budete imali gruntovno vlasništvo, a ako se napravi ugovor, i nema nasljedstva po majci u toj nekretnini, morati ćete iseliti sa novčanom otpremninom. Koju ćete naravno, morati dati utvrditi u sudskom postupku. Nažalost.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2015., 12:40   #118
Znači,ako on oporučno ostavi mojoj teti kuću,a nisu napravili ugovor o tom uzdržavanju svejedno imamo prava?I ako naprave moraju nas isplatit za sve šta smo uložili u stan?I npr.ako i ispadne da to ipak ostane mojoj teti ona nas ne želi izbacit,jer ipak mislim da to neće htjet ne moramo se iselit?
mijica1992 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2015., 12:43   #119
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Kako bi bilo da se odselite i pocnete zivjeti svoje zivote?

On je vlasnik, sa svojim vlasnistvom moze napraviti sto zeli... Osobno bih s onim koga zelim ostaviti kao nasljednika (umjesto parazita) potpisao ugovor o dizivotnom uzdrzavanju....
MOžda zato što živimo tu cijeli život i brinemo se o okolišu i svemu.
mijica1992 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2015., 14:00   #120
Da, pravo po nužnom djelu.
No, i tu nažalost postoji pravna caka - ako se pravni slijednici ne dogovore o razdiobi kuće, jedan od njih može zatražiti da se kuća proda i srazmjerno vlasnoičkog udjela novac podjeli. Inače, kuću onda prodaje sud ili javni bilježnik.
Druga je mogućnost isplate prema dogovoru suvlasnika - onaj koji želi živjeti u kući isplačuje protuvrijednost nasljeđenog dijela drugog suvlasnika.
Preporuka je spor riješiti dogovorno, bez svađa, u mirnom tonu, jer kada prorade inati, na kraju se može dogoditi da vrijednost nasljedstva pojedu sud i advokati.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:10.