Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2011., 11:09   #1
Domaći ajvar - recepti

Ozbiljno razmatram ideju da po prvi put radim domaći ajvar, sama. Mama i baka imaju svoje načine, ali nažalost su načini odokativni, a rade ga onak, zapravo, "po bosanski"
Znam što ide unutra, ali omjeri i vremena mi jednostavno nisu jasni. Ima li itko od vas recept za ajvar, ali pravi - gdje se paprika ne kuha nego peče, kao i patlidžan,pa zatim melje i onda se priprema ajvar? Ali sa svim mjerama za sastojke?
S kuhanom paprikom mi je kiseo, prenalik na kupovni i ima previše kožica?
__________________
"mislim meni je ovo samo dokaz da matematika kakvu se nauči u školama, da je netočna..a onda se to odražava da pogrešno razmišljate. " Hvaljen Isus i Crvenkapica!
jevgenija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2011., 12:59   #2
100 % crvena paprika
30 % patlidzan

U pecnici (ili jos bolje na gradelama) ispeci paprike i patlidzan. Oguliti ih, paprike ocistiti od sjemenki.
Samljeti ih u masini za meso. Prebaciti u veliki lonac, posoliti po zelji, kuhati na laganoj vatri par sati, dodajuci postepeno ulje kad procjenis da je suho. Na kraju mozes dodati par zlica kvasine od jabuka. Ja potrosim oko 1 litar ulja na 10 kg paprika.

Justin Thyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2011., 14:03   #3
ja se ne

zamaram sa ajvarom,kupim gotovi i njega ponovo prokuhaham ,stavim ulja u njega i malo cukra.super mi je tako,tako mi mama radi.svi lizaju prste za njim.
shopgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 11:05   #4
Quote:
Justin Thyme kaže: Pogledaj post
100 % crvena paprika
30 % patlidzan

U pecnici (ili jos bolje na gradelama) ispeci paprike i patlidzan. Oguliti ih, paprike ocistiti od sjemenki.
Samljeti ih u masini za meso. Prebaciti u veliki lonac, posoliti po zelji, kuhati na laganoj vatri par sati, dodajuci postepeno ulje kad procjenis da je suho. Na kraju mozes dodati par zlica kvasine od jabuka. Ja potrosim oko 1 litar ulja na 10 kg paprika.

Puno ti hvala...
Po sjećanju bih rekla da ide i oct, ti ga radiš bez octa?
__________________
"mislim meni je ovo samo dokaz da matematika kakvu se nauči u školama, da je netočna..a onda se to odražava da pogrešno razmišljate. " Hvaljen Isus i Crvenkapica!
jevgenija is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 11:37   #5
kvasina od jabuka= jabučni ocat



ja barem mislim da je to to.
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 14:16   #6
Quote:
Justin Thyme kaže: Pogledaj post
100 % crvena paprika
30 % patlidzan
Odlično izgleda Hvala za recept


Quote:
shopgirl kaže: Pogledaj post
zamaram sa ajvarom,kupim gotovi i njega ponovo prokuhaham ,stavim ulja u njega i malo cukra.super mi je tako,tako mi mama radi.svi lizaju prste za njim.
Ne kužim tu tvoju logiku - prokuhati kupovni ajvar


Quote:
Elich San kaže: Pogledaj post
kvasina od jabuka= jabučni ocat

U pravu si
__________________
proljeće je ...
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 14:52   #7
Quote:
Elich San kaže: Pogledaj post
kvasina od jabuka= jabučni ocat



ja barem mislim da je to to.
Neuka sam, jebiga

hvala
__________________
"mislim meni je ovo samo dokaz da matematika kakvu se nauči u školama, da je netočna..a onda se to odražava da pogrešno razmišljate. " Hvaljen Isus i Crvenkapica!
jevgenija is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 14:52   #8
Quote:
Justin Thyme kaže: Pogledaj post
100 % crvena paprika
30 % patlidzan

U pecnici (ili jos bolje na gradelama) ispeci paprike i patlidzan. Oguliti ih, paprike ocistiti od sjemenki.
Samljeti ih u masini za meso. Prebaciti u veliki lonac, posoliti po zelji, kuhati na laganoj vatri par sati, dodajuci postepeno ulje kad procjenis da je suho. Na kraju mozes dodati par zlica kvasine od jabuka. Ja potrosim oko 1 litar ulja na 10 kg paprika.
jesi li mislio 70% paprika i 30% patlidžan?
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 14:57   #9
E, i još jedno pitanje - moja mama i baka stave češnjak - kad bi on išao - pred kraj kuhanja ili kako?
__________________
"mislim meni je ovo samo dokaz da matematika kakvu se nauči u školama, da je netočna..a onda se to odražava da pogrešno razmišljate. " Hvaljen Isus i Crvenkapica!
jevgenija is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 14:57   #10
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
jesi li mislio 70% paprika i 30% patlidžan?
Shvatili smo svi, bez brige.
__________________
"mislim meni je ovo samo dokaz da matematika kakvu se nauči u školama, da je netočna..a onda se to odražava da pogrešno razmišljate. " Hvaljen Isus i Crvenkapica!
jevgenija is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 14:58   #11
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
jesi li mislio 70% paprika i 30% patlidžan?
Ma mislio sam da je jasno kad sam napisao, sad vidim da moze biti zbunjujuce. Dakle 30% patlizana u odnosu na paprike - 10kg paprika, 3 kg patlizana.
Zaboravio sam, ko voli ljuto, moze dodati ljute paprike/papricice. Isto tako moze se izribati djumbira.
Justin Thyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 02:28   #12
da

razumim te ali skuhanjem i uljem dobije novu konzistenciju i cukar mu daje skroz drugi ukus.zna moja mama sta radi...........eksperimentiraj,nije za dzabe
shopgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 10:36   #13
Quote:
shopgirl kaže: Pogledaj post
razumim te ali skuhanjem i uljem dobije novu konzistenciju i cukar mu daje skroz drugi ukus.zna moja mama sta radi...........eksperimentiraj,nije za dzabe
Kod mene postoje samo dvije opcije - ili ću kupiti ajvar ili ću ga napraviti sama. Dorađivanje kupovnog mi nikako nije opcija.

S druge strane, ne volim dodavanje šećera kako ni u salsu, tako ni u ajvar. Ali, nismo svi isti pa ako je vama super, go for it
__________________
proljeće je ...
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 10:41   #14
kad smo ga radili (davno) omjer nam je bio 2/3 paprike i 1/3 patliđana te nekoliko ljutih feferona (koliko komada o ovisi o tome koliko su ljuti) te češnjak
češnjak se stavlja u početku
stavlja se i ocat, mi nismo no većina stavlja
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 10:49   #15
hvala bogu

da nismo svi isti,ali svugdje gdje je slano treba malo slatko,svaki profesionalan kuhar to zna,go for it......
shopgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 10:56   #16
tema je .... recepti za ajvar, domaći ajvar
molim bez rasprave o šećeru u slanom i grijanju kupovnog ajvara
tko voli neka izvoli ali to nije tema topica
fala
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 12:33   #17
Quote:
jevgenija kaže: Pogledaj post
E, i još jedno pitanje - moja mama i baka stave češnjak - kad bi on išao - pred kraj kuhanja ili kako?
Polly ti je odgovorila, ja ne stavljam cesnjak, tako mi je ukusniji.
Justin Thyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 13:11   #18
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
kad smo ga radili (davno) omjer nam je bio 2/3 paprike i 1/3 patliđana te nekoliko ljutih feferona (koliko komada o ovisi o tome koliko su ljuti) te češnjak
češnjak se stavlja u početku
stavlja se i ocat, mi nismo no većina stavlja
Opet ja - koliko octa? Otprilike na količinu koju ti radiš?
__________________
"mislim meni je ovo samo dokaz da matematika kakvu se nauči u školama, da je netočna..a onda se to odražava da pogrešno razmišljate. " Hvaljen Isus i Crvenkapica!
jevgenija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2011., 23:33   #19
mislim

evo vam recepta, starijeg od mene , učinija ga prije uruipo.

osnovne delicije:

- 10kg paprike,
- 2 kg balancana (patliđan),
- 3 kom kapule (crvrni luk)
- 5 kom ljute male paprike,
- 5 česna bijeloga luka,
- 2 dl ukuvane rajčice,
- 1 kesica konzervansa

Pa krenemo.

Prvo pregledamo paprike i odvojimo 2/3 za peči, to one ravnije, duguljastije i punije. Ostale operemo za kuhat, one za peči ne triba pret.

Ondak u teću ulijemo 3 l vode, dodamo 1/2 l octa, 1 dl ulja, 3 žlice soli i 5 žlica šečera.
Kuvamo 15tak min, ne valja ih prekuhat jer ondak budu dosta vodenaste pa na kraju ajvar triba dulje kuvat.

One za peč ja šečem na gradele, ko nema u špaker, nikako u mikrovalnu Neka se dobro ispeku, mogu cile pocrnit. I odma kad su pečene podušit ih u poklopljenu teču i ostavit sat vrimena pa ondak čistit i gulit.

Balancane oprat i cile peči u rerni zajedno sa očišćenom kapulom u nauljenoj teči. Kad su pečene ondak im ogulit koru.

E sad tek kreče posa triba sve to samlit i svarit.

Ja meljem u staroj mašini za meso br. 8 sa najmanjim rupama. Pored paprike, luka i balancane sameljete i bijeli luk i ljute paprike. Stavite sve u teču za kuvanje, dodate 1/2 l ulja, soli po želji i krenete kuvati. Kuvate minimum 3/4 sata, a 15tak min prije kraja dodate ukuvanu rajčicu i konzervans.
Ja kuham po osjećaju, ajvar svakako treba dobiti svoju žučkastu boju, a dužina kuhanja ovisi i o količini tekučine koja mora ispariti.

Kako sve to triba i lipo spakirati, treba pripremiti i boce. Boce treba oprati, i poklopce naravno, i pustiti ih da se osuše, a 15tak min prije punjenja staviti ih u zagrijanu paečnicu, što bi rekli da se pasteriziraju, i ondak ih napuniti ajvarom. Na kraju kad su boce pune dodati zeru ulja da pokriju ajvar.

I to je to

Par savjeta:

- dok čistite papriku obavezno imajte uz sebe teču sa vodom za oprat ruke,
- prije mljevenja ocjedite svu tekućinu iz teča, što više tekućine to duže kuhanje,
- kuhajte u što težoj teči, ja imam staru od gusa i nju koristim, i ona je starija od mene . To i iz razloga da dok mješate ajvar ne morate držati teču.
- mješanje je malo grubo i zbog prskanja ajvara, ako je vatra manja duže kuhaš, tako da jačinu vatre podesite brzinu mješanja,
- pazite kad počinjete kuhanje da dobro promješate ulje sa samljevenim ajvarom, polako da se ulje dobro rasporedi,
_ za mješanje obavezno na ruku stavite one rukavice za vađenje pečenja jer će ajvar dok ga kuhte sigurno prskat, a puno je grubo kad vas vreli ajvar opali po ruci,
- inaće ja koristim onu dugačku kuhaču, sigurnija je
- kada pri kraju probate kakav je ajvar možete dodavati soli, a ako vam nije ljut, možete dodati i sitno isjeckati ljutu papriku.
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2011., 10:59   #20
evo ja sam prije 2 dana napravila svoj prvi ajvar
a radila sam ga ovako nekako:
-10 kg očišćene paprike(prepolovljene i očišćene od sjemena)
-2 glavice češnjaka
-3 kg patliđana(ja ga nisam stavljala ovaj put )
-sol, papar, ulje, ocat, i malo mljevene čili papričice(iz mlinčića)

-papriku sam očistila i stavila peći u pečnicu. pečene paprike sam stavila u posudu i prekrila s folijom nekih 30 minuta ,a zatim sam ju očistila od kožica.
- češnjak sam očistila i također ispekla nakratko među paprikama
- sve sam zajedno usitnila u blenderu (prvo sam probala malo da vidim da li će valjat ili ću morat na mašinu za meso, a kako je rezultat bio dobar, nastavila sam u blenderu )
- na svaki kg mljevene paprike stavila sam u lonac 1 dcl ulja(ukupno je bilo oko 3,5 kg mljeveve paprike, dakle 3,5 dcl ulja)
-zatim sam na zagrijano ulje dodala papriku, žlicu i pol soli, žlicu papra, 1,5 dcl jabučnog octa i malo mljevenog čilija.
-sve skupa sam kuhala 30 minuta uz konstantno miješanje.

**dok se ajvar kuhao, oprane i osušene boce sam stavila na 100 stupnjeva u pečnicu

- vrući ajvar sam sipala u vruće staklenke, zatvorila poklopcima i okrenula 5 minuta naopačke. zatim okrenula na pravu stranu i omotala u stoljnjak i tako ostavila hladit.
-rezultat je 5 staklenki od 720 ml i 1 staklenka od 100 gramske instant kave , a danas je ostalo samo 3 staklenke tako da ovih dana kreće priprema druge ture
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:43.