Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.10.2010., 11:06   #461
ja isto sutim...
ali imam jedno "pametno" pitanje.
poslije sisveta cu biti u mogucnosti gljivarenja po samoborskom gorju i zagrebackoj gori. sto bi me moglo od gljiva razveseliti osim trubaca?
__________________
i uvijek su mi moja prava na prvom mjestu. jer su ona temelj za nasa.
oona is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 12:33   #462
Quote:
oona kaže: Pogledaj post
ja isto sutim...
ali imam jedno "pametno" pitanje.
poslije sisveta cu biti u mogucnosti gljivarenja po samoborskom gorju i zagrebackoj gori. sto bi me moglo od gljiva razveseliti osim trubaca?
Ako ime borove šume tamo, meni na pamet padaju rujnice. Ja ih berem i nakon Sisveta. Prosenjaci se isto nađu tako kasno, a za druge nisam sigurna
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.

Zadnje uređivanje Alkemicharka : 04.10.2010. at 12:42.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 13:30   #463
Quote:
oona kaže: Pogledaj post
ja isto sutim...
ali imam jedno "pametno" pitanje.
poslije sisveta cu biti u mogucnosti gljivarenja po samoborskom gorju i zagrebackoj gori. sto bi me moglo od gljiva razveseliti osim trubaca?
Ma možeš naći svašta, samo moraš pazit da ne hodaš putem kojim je već neko prošo prije tebe (naročito vikendom, kad svi masovno krenu...). Tako sam se i ja neki dan zaputio prema sljemenu i vratio se doma - sa par kila kestena. I jednim vrganjem.
iridium is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 14:18   #464
koje su ovo?


Zadnje uređivanje mau123 : 04.10.2010. at 14:33.
mau123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 14:39   #465
Quote:
mau123 kaže: Pogledaj post
koje su ovo?

Bit će da su puze
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 15:09   #466
meni se dogodilo da sam za vrijeme rada na punčevom vrtu naišao na brat bratu kilogram smrekinih rujnica u naponu snage. Klobuci su bili i do 10 cm u promjeru. Ono školska situacija....smreka i ispod nje na 3 m2 gomila rujnica.

s obzirom da sam se zbilja natukao tih gljiva primjetio sam zanimljivu posljedicu. Naime urin mi je gotovo tamno crven. pretpostavljam da je riječ o narančastom mlijeku kojim obiluje rujnica ili sam obolio od neke opake urinarne boleštine ima li netko takvih iskustava?
__________________
ba-ba-ba-Barbara Ann
Rick Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 15:22   #467
Quote:
Rick Lee kaže: Pogledaj post
meni se dogodilo da sam za vrijeme rada na punčevom vrtu naišao na brat bratu kilogram smrekinih rujnica u naponu snage. Klobuci su bili i do 10 cm u promjeru. Ono školska situacija....smreka i ispod nje na 3 m2 gomila rujnica.

s obzirom da sam se zbilja natukao tih gljiva primjetio sam zanimljivu posljedicu. Naime urin mi je gotovo tamno crven. pretpostavljam da je riječ o narančastom mlijeku kojim obiluje rujnica ili sam obolio od neke opake urinarne boleštine ima li netko takvih iskustava?
Bez brige, nemaš urinarnu boleštinu..od rujnica se piški crveno tj.narančasto. Ja sam ih se pred sat vremena naklopala u rižotu pa čekam rezultate
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 15:25   #468
hehehe i ja sam drmao rižoto. Moram priznati da sam očekivao više od te gljive koju najavljuju kao delikatesu.....čak mi je na momente imala gorkast prizvuk
__________________
ba-ba-ba-Barbara Ann
Rick Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 15:34   #469
Quote:
Rick Lee kaže: Pogledaj post
hehehe i ja sam drmao rižoto. Moram priznati da sam očekivao više od te gljive koju najavljuju kao delikatesu.....čak mi je na momente imala gorkast prizvuk
Mora da si nabrao već prestare ako su bile tako velike kako kažeš. Moraju biti zdrave i čvrste. Evo mojih, nikome se neda čistiti

__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 16:18   #470
Quote:
iridium kaže: Pogledaj post
...i vratio se doma - sa par kila kestena. I jednim vrganjem.:(
razumijem tvoju bol.
dapace, dijelim je svojim iskustvom.
__________________
i uvijek su mi moja prava na prvom mjestu. jer su ona temelj za nasa.
oona is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 17:03   #471
Quote:
mau123 kaže: Pogledaj post
koje su ovo?

Quote:
Alkemicharka kaže: Pogledaj post
Bit će da su puze
meni to uopće ne liči na puze. prvo - puno su prevelike za puze, a i prežute. rekao bih da je Clitocybe tabescens, ali se ne bih igrao radi moguće zamjene sa sumporačom (iako vjerojatno nije). naravno, govorim za ovu prvu. ova druga nemam pojma što je, ali puza sigurno nije ni po jednoj karakteristici.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 17:11   #472
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
meni to uopće ne liči na puze. prvo - puno su prevelike za puze, a i prežute. rekao bih da je Clitocybe tabescens, ali se ne bih igrao radi moguće zamjene sa sumporačom (iako vjerojatno nije). naravno, govorim za ovu prvu. ova druga nemam pojma što je, ali puza sigurno nije ni po jednoj karakteristici.
Kakve god da bile, ja ih ne berem
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 17:33   #473
onda nije ok drugima baš davati savjete ako nisi sigurna. ja općenito bježim od tih gljiva koje rastu u grmovima, iako sam se jednom usudio ubrati par grmova puza, ukiselio ih i bile su famozne.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 18:25   #474
Quote:
Rick Lee kaže: Pogledaj post
hehehe i ja sam drmao rižoto. Moram priznati da sam očekivao više od te gljive koju najavljuju kao delikatesu.....čak mi je na momente imala gorkast prizvuk
Najbolje su na grilu ili u teflonskoj tavi, samo posoliš i lagano popapriš i mljac, a mogu se i kiselit
O'Ren is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 20:40   #475
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
onda nije ok drugima baš davati savjete ako nisi sigurna. ja općenito bježim od tih gljiva koje rastu u grmovima, iako sam se jednom usudio ubrati par grmova puza, ukiselio ih i bile su famozne.
Ispričavam se ako si moje "Bit će da su puze" shvatio kao savjet, a ne pretpostavku.

http://www.gdnasice.hr/index.php?opt...d=51&Itemid=51
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 20:46   #476
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
ja općenito bježim od tih gljiva koje rastu u grmovima.
Ne treba bježat od gljiva koje rastu u grmu... Ja već godinama berem grmače, i nisam nikad imao dilemu kod njihova prepoznavanja. I nema opasnosti da se zamijeni sa sumporačom, koja je zapravo vrlo prepoznatljiva.
iridium is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 20:49   #477
Quote:
iridium kaže: Pogledaj post
Ne treba bježat od gljiva koje rastu u grmu... Ja već godinama berem grmače, i nisam nikad imao dilemu kod njihova prepoznavanja. I nema opasnosti da se zamijeni sa sumporačom, koja je zapravo vrlo prepoznatljiva.
Koje bi onda bile one koje je poslao mau123?
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 21:04   #478
pomoc oko ove gljive

Evo danas smo bili malo u prirodi (brali kestene, grozdje, smokve, kupine...), pa smo vidjeli gospodina koji je nosio ovakve gljive. Zatim smo ih i mi nasli (na panju ili korjenu). U blizini Ludbrega. Lice na mlade puze, ali su tamno sive boje. Moze li pomoc o kojim se gljivama radi i jesu li jestive? Kako ih pripremati za hranu? Hvala. Evo slika:


Zadnje uređivanje zaharija : 04.10.2010. at 21:13.
zaharija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 21:07   #479
Quote:
Alkemicharka kaže: Pogledaj post
Koje bi onda bile one koje je poslao mau123?
Uh, sad nisam doma pa ne mogu poslat neke fotkice... Za prve nisam siguran, ali sumporače nisu. Na drugoj fotki su vjerojatno puze, ali teško je reći 100% jer se ne vidi kakvi su listići. Sumporača ima tamnije listiće u nekoj sivo-plavoj nijansi, a klobuk je u sredini baš žut (k'o sumpor, ja bi reko), a prema rubu prelazi u nijansu bližu boji listića.
iridium is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 22:41   #480
Quote:
zaharija kaže: Pogledaj post
Evo danas smo bili malo u prirodi (brali kestene, grozdje, smokve, kupine...), pa smo vidjeli gospodina koji je nosio ovakve gljive. Zatim smo ih i mi nasli (na panju ili korjenu). U blizini Ludbrega. Lice na mlade puze, ali su tamno sive boje. Moze li pomoc o kojim se gljivama radi i jesu li jestive? Kako ih pripremati za hranu? Hvala.
Ovo su listopadne puze (Armillariella mellea). Nemam niti jednu svoju fotku takvih puza za usporedbu, sorry. Jestive su, a sad, kako ih je najbolje pripremit, neznam, nisam baš jak u kulinarstvu.

ps. a di nađeš smokve kod Ludbrega???
iridium is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:16.