Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.04.2014., 13:41   #101
xkotlovnica
Ako se stavlja zmijaca/izmjenjivac u pec jeli potrebno stavljat dizanje povratnog voda?
Ne, navodno zagrijani povratni vod sprečava orošavanje i hrđanje čeličnih kotlova, a ovdje je sve zemlja.
Rekli su mi da je zmijaca dosta opasna,cak je jedan covjek imao slucja di je pec eksplodirala ,navodao cak i zidove kuce razvalila!
Montiraš otvoreni sustav pa dok sve ispari nestane i vatre.
Kako vi smanjite tem vode u zmijaci ako nestane struje,a nikog nema doma?
Elektronikom - akumulator/pretvarać!
Uz to nikad nije temometar na samoj zmijaci pa se nikad nezna kolika je temperatura vode u njoj.
Termometar je uvijek na toploj vodi zmijače!
Na izolaciju cega mislite Lee Chapma?
Kuće!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2014., 16:24   #102
Peć neće eksplodirati zbog spoja na centralno grijanje, nego kod zidanih peći imaš veliku zapremninu kanala, u tim kanalima struji dim. Također imaš i neke slijepe rukavce, zvona gdje se dim usporava i nakuplja da bi bolje predao toplinu okolini.

Ako peć prigušiš nastaje monoksid (CO) koji je otrovan i zapaljiv, imaš napotpuno sagorjevanje u ložištu i dim je zapaljiv, peć se napuni monoksidom i onda eksplodira. Zato se zidana peć ne smije prigušivati, odnosno zatvarati joj se dovod zraka. Pri zidanju na mjestima gdje postoji mogućnost sakupljanja i zadržavanja plinova, tamo gdje kanal iz smijera gore prelazi u smijer dolje, treba postojati i mali horizontalni kanal da se u tom zvonu ne može nakupiti previše plina.

Ako ti zakuha voda u zmijači, mora biti sigurnosni ventil koji će izbaciti vodu i nemaš brige, ne može ništa eksplodirati.

U Americi i Engleskoj takve peči zovu "masonry stove", najvjerojatnije si na to mislio.
Evo jedan dobar materijal za čitanje:
https://www.dnr.mo.gov/pubs/pub781.pdf

Te američke peći su teške po 3000kg, pa i ti imaš mjesta za 3000kg cigle, kamena i keramike, samo da li imaš odgovarajuće temelje ispod svog dnevnog boravka da staviš mrcinu od 3 tone?

Zadnje uređivanje Chvembo : 29.04.2014. at 16:33.
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2014., 22:08   #103
Pa sama zmijaca je od zeljeza,znaci da bu se na njoj javljala kondenzacija i unistavala materijal.
Lee kakve veze ima izolacija kuce sa kanalima?
Ja kad sam govorio o kanalima veritkalno/horizontalno mislio sam iskljucivo na probleme sa cugom.

Vidim Chvembo ti si se dobro naoruzo sa literaturom,neznam za temelj ali lako se iskopa pa nanovo zabetonira i armira.

Zadnje uređivanje xkotlovnica : 29.04.2014. at 22:57.
xkotlovnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2014., 23:43   #104
Quote:
xkotlovnica kaže: Pogledaj post
Pa sama zmijaca je od zeljeza,znaci da bu se na njoj javljala kondenzacija i unistavala materijal.
Lee kakve veze ima izolacija kuce sa kanalima?
Ja kad sam govorio o kanalima veritkalno/horizontalno mislio sam iskljucivo na probleme sa cugom.

Vidim Chvembo ti si se dobro naoruzo sa literaturom,neznam za temelj ali lako se iskopa pa nanovo zabetonira i armira.
Vidim da je g.Ramzay isto radio kaljevu,moze kakve slike presjeka lozista i kanala?
xkotlovnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2014., 09:08   #105
Ne rade se uzalud sve zidane i kljeve peci na principu klasicnog lozista i tako vec stoljecima..

Donje bocno i donje ,tj sve te pirolize i pizdarije dime kada otvoris vrata lozista,kljeva ionako ima problema sa potezanjem a da na to stavis jos donje izgaranje jos bi gore bilo..

Kuca nije kotlovnica,u kuci nesmije bit ni atom dima..

Takvo loziste zahtijeva klapne za prusmjerenje dima kako bi se prilikom otvaranja vrata nebi doslo do izlazenja dima,a to sve komplicira izvedbu i sigurnost.

A cemu donje izgaranje kad se iz klasicnog lozista(irsko) dobivas 99% efektivnost izgaranja,ne moze bolje od tog..

Po meni su sve te pizdarije sa tim donjim izgaranjima glupost,kad se sa dobrim jendostavnim irskim lozistem sve to moze postic
istinatrue is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2014., 09:10   #106
Ne rade se uzalud sve zidane i kljeve peci na principu klasicnog lozista i tako vec stoljecima..

Donje bocno i donje ,tj sve te pirolize i pizdarije dime kada otvoris vrata lozista,kaljeva ionako ima problema sa potezanjem a da na to stavis jos donje izgaranje jos bi gore bilo..

Kuca nije kotlovnica,u kuci nesmije bit ni atom dima..

Takvo loziste zahtijeva klapne za prusmjerenje dima kako bi se prilikom otvaranja vrata nebi doslo do izlazenja dima,a to sve komplicira izvedbu i sigurnost.

A cemu donje izgaranje kad se iz klasicnog lozista(irsko) dobivas 99% efektivnost izgaranja,ne moze bolje od tog..

Ljudi misle da je kod klasike problem dodavat novu turu drva na vec postjecu vatru ili zar,to nije ovdje slucaj,jer je to loziste tolko uzareno od samota da nova tura drva opet ljepo krene bez emisija.

Uostalom na lopez labs imaju testovi na kojem bacaju novu turu drva na zar i emisije na rastu znacajno u to prvom trenu...

tj nije potrebno dizat zar na vrh drva kako sto neki rade kod hladnih irskih lozista na kotlovima..

Po meni su sve te pizdarije sa tim donjim izgaranjima glupost,kad se sa dobrim jendostavnim irskim lozistem sve to moze postic

Zadnje uređivanje istinatrue : 30.04.2014. at 09:24.
istinatrue is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2014., 18:25   #107
Kod mene su kanali koji se uzdižu stalno prema gore, nisam izvodio nikakve kerefeke sa time , iz fotki je jasno da je zmijača stavljena u drugu etažu i da ona nikad nije u vatri nego samo u vrelim dimnim plinovima. Zmijača je od colovske cijevi dužine 6 m , što je premalo , treba bar 18 m.

Već sam pisao da nije dobro da se dimni plinovi dijele u dva ili tri toka, kanala , ako idu prema gore , to je jedan fenomen, koji dovodi do toga da plinovi idu samo jednim kanalom onim koji je slučajno topliji i taj se kanal pregrijava i šamot puca. Na svakoj etaži ja dijelim sa dvije cigle tok dima u tri nezavisna kanala , ali se nakon svake etaže kod skretanja na gornju etažu dimni plinovi opet spajaju u jedan tok. Te srednje cigle su zapravo nosači etaža i skupljači energije.

Ložište je duboko 600 mm tako da pol metarski komadi lako uđu u njega . Nikad se ne loži sa više od dva komada drva , s tim da je jedan komad već u fazi žara , i do njega se stavlja drugi komad , ne na njega nego do njega . Od okolnog zažarenog šamota se ovaj novi komad lijepo osuši , a od onog žara se primi vatra .

Rost je manjih dimenzija 200x300 mm tako da cjepanica dužine pol metra ima jednu zonu koja je van zone zraka , ali preko nje imamo strujanje zraka koji ide kroz rost skroz do zadnje stijene gdi se dimni plinovi dižu u drugu etažu.

Taj dio cjepanice koja nije u struji zraka ostaje do jutra u fazi žara ili ugaslog drvenog ugljena i on olakšava novo paljenje.

Peć kad se upali ne gasi se do prvog maja , a po ovome kako je danas vrijeme bude još radila .

Zadnje uređivanje ramzay : 03.05.2014. at 18:53.
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2014., 19:28   #108
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Kod mene su kanali koji se uzdižu stalno prema gore, nisam izvodio nikakve kerefeke sa time , iz fotki je jasno da je zmijača stavljena u drugu etažu i da ona nikad nije u vatri nego samo u vrelim dimnim plinovima. Zmijača je od colovske cijevi dužine 6 m , što je premalo , treba bar 18 m.

Već sam pisao da nije dobro da se dimni plinovi dijele u dva ili tri toka, kanala , ako idu prema gore , to je jedan fenomen, koji dovodi do toga da plinovi idu samo jednim kanalom onim koji je slučajno topliji i taj se kanal pregrijava i šamot puca. Na svakoj etaži ja dijelim sa dvije cigle tok dima u tri nezavisna kanala , ali se nakon svake etaže kod skretanja na gornju etažu dimni plinovi opet spajaju u jedan tok. Te srednje cigle su zapravo nosači etaža i skupljači energije.

Ložište je duboko 600 mm tako da pol metarski komadi lako uđu u njega . Nikad se ne loži sa više od dva komada drva , s tim da je jedan komad već u fazi žara , i do njega se stavlja drugi komad , ne na njega nego do njega . Od okolnog zažarenog šamota se ovaj novi komad lijepo osuši , a od onog žara se primi vatra .

Rost je manjih dimenzija 200x300 mm tako da cjepanica dužine pol metra ima jednu zonu koja je van zone zraka , ali preko nje imamo strujanje zraka koji ide kroz rost skroz do zadnje stijene gdi se dimni plinovi dižu u drugu etažu.

Taj dio cjepanice koja nije u struji zraka ostaje do jutra u fazi žara ili ugaslog drvenog ugljena i on olakšava novo paljenje.

Peć kad se upali ne gasi se do prvog maja , a po ovome kako je danas vrijeme bude još radila .
A imate i vi to izgaranje u stranu ili je klasicno?

Zakaj je loziste toliko veliko,a nije upotrebljen pun kapacitet neg se stavlja najvise dvije cjepanice?

Ne gasi se do prvog maja?!Sta je mala pec,slaba izolacija ili je vani -30C?
Zar se grijanje od 0-24h ne lici vise na grijanje sa obicnim zeljeznim pecicama,di je tu onda prednost grijanja ako se ne iskoristava akomulacija topline i kad pec ne gori?
xkotlovnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2014., 09:29   #109
Quote:
xkotlovnica kaže: Pogledaj post
A imate i vi to izgaranje u stranu ili je klasicno?

Zakaj je loziste toliko veliko,a nije upotrebljen pun kapacitet neg se stavlja najvise dvije cjepanice?

Ne gasi se do prvog maja?!Sta je mala pec,slaba izolacija ili je vani -30C?
Zar se grijanje od 0-24h ne lici vise na grijanje sa obicnim zeljeznim pecicama,di je tu onda prednost grijanja ako se ne iskoristava akomulacija topline i kad pec ne gori?
Klasično Irsko ložište, zidano sa šamotnim ciglama plus kaljevi i blato sa strane. Od rosta pa do prve etaže je visina 2 kalja , četrdesetak centimetara , ložište mora biti visoko da se buktinja pravilno formira , a ne zato da se do vrha nakrka sa drvima i onda se vatra zaguši i drvo razvija katran.

Na stranicama http://heatkit.com/html/lopez.htm imaš dosta zidanih peći i rezultata testiranja .

Ono što ti želiš da ubaciš 20 i više kila drva i to podkuriš , možeš napraviti , ali to više nije kaljava peć već klasična ruska ili finska zidanica teška 4-5 tona.

U to se ni je ne bih upuštao u ovim našim klimatskim uvjetima i promjenama klime, tko će to izregulirati , kad jednom u nju ubaciš megavat energije, a vani bude u par sati skok temperature sa 10 C na 20 C.

Ja sam opisao svoja iskustva i promašaje sa peći , čekam da se sama sruši pa da radim ponovo
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2014., 20:35   #110
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Klasično Irsko ložište, zidano sa šamotnim ciglama plus kaljevi i blato sa strane. Od rosta pa do prve etaže je visina 2 kalja , četrdesetak centimetara , ložište mora biti visoko da se buktinja pravilno formira , a ne zato da se do vrha nakrka sa drvima i onda se vatra zaguši i drvo razvija katran.

Na stranicama http://heatkit.com/html/lopez.htm imaš dosta zidanih peći i rezultata testiranja .

Ono što ti želiš da ubaciš 20 i više kila drva i to podkuriš , možeš napraviti , ali to više nije kaljava peć već klasična ruska ili finska zidanica teška 4-5 tona.

U to se ni je ne bih upuštao u ovim našim klimatskim uvjetima i promjenama klime, tko će to izregulirati , kad jednom u nju ubaciš megavat energije, a vani bude u par sati skok temperature sa 10 C na 20 C.

Ja sam opisao svoja iskustva i promašaje sa peći , čekam da se sama sruši pa da radim ponovo
Tako je nisu potrebne sve te pizdarije,kad prirodno nudi najbolje i najjednostavnije.
Prirodno loziste (irsko),prirodni kretanje dima u kanalima (uvjek prema gore) i to je to.

Da se mene pita i kotao bi mi tako izgledo,irsko loziste sa samotom + velik izmjenjivac,i kraj price nikakve te primare,sekundare kerefeke kad i ovako mogu imat 99% izgaranje..
Nije mi uopce jasno zasto ljudi rade cross draft u zidanim?!
istinatrue is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 06:38   #111
Irsko ložište dobro radi samo ako je jedan red drva , bez obzira na šamot , ako u svoju peć natrpam dva tri reda drva podkuri se sve i više nema dovoljno zraka i ode monoksid u p,m.

Nova norma koja stupa na snagu kod tete Angele 1.1 2015 , dozvoljava da radimo što hoćemo sa pećima do 4 kwh snage preko toga ??????

Kod poprečnog izgaranja odnosno donjeg bočnog ( cross draft ) se postiže ravnomjernije izgaranje , i bolji dimni plinovi , ali stvar ne radi bez ventilatora ili jaaako dobrog dimnjaka.
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 07:23   #112
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Irsko ložište dobro radi samo ako je jedan red drva , bez obzira na šamot , ako u svoju peć natrpam dva tri reda drva podkuri se sve i više nema dovoljno zraka i ode monoksid u p,m.

Nova norma koja stupa na snagu kod tete Angele 1.1 2015 , dozvoljava da radimo što hoćemo sa pećima do 4 kwh snage preko toga ??????

Kod poprečnog izgaranja odnosno donjeg bočnog ( cross draft ) se postiže ravnomjernije izgaranje , i bolji dimni plinovi , ali stvar ne radi bez ventilatora ili jaaako dobrog dimnjaka.
A ste ne pomaze lozenje od od odozgora?(stara sjeverno evropska tehnika)

E jebat ga onda a ko doma ima dimnjka od 12m,pa to nema ni koksara!
Imat velik dimnjak ne znaci nista ako u taj dimnjak ne zrtvujes bar 200C,300C stupnjeva,tako da mi se ipak sviđa kaljeve kakvu si ti doma napravio samo ocito tamo treba zaposlit covjeka koji ce bit lozac.

Danas je problem sto svi rade pun gas i zene vise nisu kucanice,pa ako nema doma neka stara baka koja ce kurit kaljeva u kuci nije vise moguca..

Kad smo vec kod cross drafta,dali na 2000b predlazes zrak od odozgora ili dole kako je napravio sasase i zasto?
Ja cu rec svoje viđnje pa reci dal je ispravno.
Prvo.Ako se zrak stavi dole mislim da ce se na vrhu lozista skupljat plinovi,i kod sljedeceg nalaganja drva vjerovatno ce dim izac van ,ako prije toga ne zatvorimo donja vratasca.
Drugo.Kad je zrak odozgora on djelomicno hladi gornje slojeve drva u lozistu i mislim da tako manji sloj drva ispusta drvi plin,pri cemu se postize kontroliranije izaranje.
istinatrue is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 12:34   #113
https://www.youtube.com/watch?v=YAFh...32jSbZj_D7VFsw
Ramzay kaj je ovo ta vatra u stranu,ovdje vatra isto ide prem gore kad je onaj kanal visok do vrha lozista?
Sta kazes na ovo loziste opcenito?
xkotlovnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2014., 15:48   #114
https://www.youtube.com/watch?v=5vRHFjGcuKg

Evo ti pa se odluci

Svaki kraj/regija ima svoju izvedbu,sve te izvedbe rade jer da ne rade nebi ni postojale,tako da je to sve stvar obicaja.
trex1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2018., 15:27   #115
Nakon dugog vremena " oživljavam " ovu temu.

Imam kuću od tri stana. U dva stana cca 160 m2 imam razvedeno centralno i od toga jedan stan 75 m2 se grije sa peletima o čemu dosta pišem na temi peletara. Treći stan dok sam živio u njemu ( 20 tak godina) grijao sam sa kaljevom peći cca 80 m2 i mogu reći bio prezadovoljan istom , iako nisam imao grijanu kupaonu i spavaću sobu. Kako se sada povećava obitelj i rade se preinake življenja za mlađe generacije u fazi je aktiviranje ili deaktiviranje kaljeve peći. Znači treba izvesti instalaciju odnosno još jedan krug grijanja iz gotove , postojeće kotlovnice koja ima kotao i plamenik na pelete.
E, sada ono što me zanima je dali bi se mogla u taj krug uključiti kaljeva peć , recimo kao jedan radijator, naravno sa ugradnjom " izmjenjivača u istu ", što znači kaljeva ne bi služila kao izvor grijanja kao što se raspravljalo ovdje na stranicama , već obrnuto.

Ako nije opasno ???? znači može ili ne može.
Unaprijed hvala svima lp pantavi ,
__________________
Ne pačajte moje more,moju valu , moju staru grotu.Ma ni za sto let vi nećete znat ča je to " ČA " va mojen životu !
patafljengo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2018., 16:33   #116
Ma radilo bi! Ali bi trebao prezidati peć i cijevi ugraditi u stijenke zida peći. Zatvoriti dimnjak!
Isplati li se taj posao?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2018., 18:39   #117
Da , vječito pitanje isplativost ? budem stavio na papir. Ono što me zanimalo je može ili ne može. Ovo tvoje Ma radilo bi ! daje neku nesigurnost , znači da nisi nikada imao u praksi susret sa ovakvim zahtjevom izvedbe. Inače preslagivanje i zidanje pogotovo zagorskom rukom ima cijenu , a u ovom slučaju bi trebalo osim postolja sve iznova zidati i kako sam te shvatio cijevi bi išle okomito u visinu skroz ispod kape do dimnjaka kojeg onda nije problem zatvoriti. Ja vidim problem u regulaciji temperature koja više nikada ne može biti kao sa drvima , a trebala bi biti dovoljna da zagrije kaljeve , odnosno mora misliti na ostale radijatore u dvije sobe i kupaone. Ako bi se regulacija mogla izvesti sa termostatskim radijatorskim ventilima onda ću odmah izbaciti ono tvoje " Ma " i napisati može tako raditi. Jesam ili nisam u pravu volio bi makar još pokoje mišljenje koje očekujem

lp,
__________________
Ne pačajte moje more,moju valu , moju staru grotu.Ma ni za sto let vi nećete znat ča je to " ČA " va mojen životu !
patafljengo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2018., 21:13   #118
Quote:
patafljengo kaže: Pogledaj post
E, sada ono što me zanima je dali bi se mogla u taj krug uključiti kaljeva peć , recimo kao jedan radijator, naravno sa ugradnjom " izmjenjivača u istu ", što znači kaljeva ne bi služila kao izvor grijanja kao što se raspravljalo ovdje na stranicama , već obrnuto.
Kaljeva peć samo za slučaj da baš treba zbog nekog kvara ili već što. Imaš modernu kotlovnicu. Napravi još jedan krug i uživaj.
pzec is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2018., 21:14   #119
Mislim da uz jedan dobar spremnik topline bi to išlo. Bez toga je triki kako složiti regulaciju peći tj.kamo sa viškom topline.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2018., 22:49   #120
Quote:
pzec kaže: Pogledaj post
Kaljeva peć samo za slučaj da baš treba zbog nekog kvara ili već što. Imaš modernu kotlovnicu. Napravi još jedan krug i uživaj.

Krug ide svakako a , moja nedoumica je može li se kaljeva peć uključiti u zatvoreni krug grijanja i ima li tko iskustva sa takvom izvedbom . Ovo su samo preispitivanja za njenu sudbinu
__________________
Ne pačajte moje more,moju valu , moju staru grotu.Ma ni za sto let vi nećete znat ča je to " ČA " va mojen životu !
patafljengo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:17.