Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2010., 10:00   #2481
Quote:
LostWisdom kaže: Pogledaj post
Djevojačko prezime moje majke je Petrović. Zanima me podrijetlo tog prezimena.
Nekad davno živio je čovjek koji se zvao Petar. Njegovog sina su zvali Petrov, znači "onaj koji pripada Petru". A od tog Petrova sve su potomke zvali Petrov-ići, znači "mali Petrovi". Kako više nije bilo mogućnosti dodatnog raščlanjivanja tog prezimena, svi potomci od od tih Petrovića ostali su naprosto - Petrovići.
suchimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2010., 14:01   #2482
Quote:
Veliki vladar kaže:
pošto su prezimena davali fratri
Svećenikov zadatak je bio da prezime zapiše, a ne da ga nekom daje...

Quote:
često je to bilo i po svecima, a davali su ih i kako novim doseljenicima tako i nepriznatoj ( od oca ) djeci, a broj svetaca je bio ograničen ili je fratar jednostavno preferirao i molio se jednom svecu,tako da nije bila rijetkost da daje isto prezime ljudima koji rodbinski nisu bili u nikakvoj vezi.
To je bio slučaj sa imenima a nikako sa prezimenima...RKC je preferirala za svoje vjernike svetačka ili biblijska imena...zato i dan danas takva imena kod nas dominiraju iako se polako vraćamo našim starim narodnim imenima...

By the way, niko ti ne može nametnuti prezime...
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2010., 14:43   #2483
Quote:
suchimir kaže: Pogledaj post
Nekad davno živio je čovjek koji se zvao Petar. Njegovog sina su zvali Petrov, znači "onaj koji pripada Petru". A od tog Petrova sve su potomke zvali Petrov-ići, znači "mali Petrovi". Kako više nije bilo mogućnosti dodatnog raščlanjivanja tog prezimena, svi potomci od od tih Petrovića ostali su naprosto - Petrovići.
stin da je taj orginalni Petar vrlo vjerovatno ima prezime.

Recimo danas i po otocima i malin mistima u kojima ima 5-6 lokalnih najzastupljenijih prezimena se jos koriste takva "prezimena"to jest klanovi/loze,pogotovo kod starijih ljudi kad pitaju mladje koje nepoznaju.
Znaju se i koristit nazivi i do 10-tak kolina unazad,pa tako moras znat kako se prestavit kod starih i od koje si loze,i ti stariji uvik koriste te nazive umisto prezimana.
duje44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2010., 15:06   #2484
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Svećenikov zadatak je bio da prezime zapiše, a ne da ga nekom daje...



To je bio slučaj sa imenima a nikako sa prezimenima...RKC je preferirala za svoje vjernike svetačka ili biblijska imena...zato i dan danas takva imena kod nas dominiraju iako se polako vraćamo našim starim narodnim imenima...

By the way, niko ti ne može nametnuti prezime...
Zašto misliš ? u večini slučajeva je svečenstvo samo zapisivalo prezimena, ali ih je u nekim slučajevima i davalo......znam za konkretne primjere u Šibeniku da su djeci koje otac nije prizna, a tako ni dao svoje prezime svečenici vrtili uvik istih 3-4 prezimena koje su im davali i bila su po svecima


tako da ti je "replika" , pogotovo stoga šta je ka primjer istog prezimena na uskom području i krvnog nesrodstva ( a na šta se odnosio dio koji si quota) uzeta stvarna situacija
__________________
....Predaja nam mora biti nametnuta mačem, a ne riječima ...
http://www.youtube.com/watch?v=LFxI_...eature=related
Veliki vladar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 11:41   #2485
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Svećenikov zadatak je bio da prezime zapiše, a ne da ga nekom daje...
Pa tko je onda davao prezimena, mislim pretežno, znam da je na različite načine?

Quote:
By the way, niko ti ne može nametnuti prezime...
Ne može danas nametnuti, ali u srednjem vijeku je vladalo pravilo jačeg i sumnjam da se baš previše pitalo!?
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 11:49   #2486
Quote:
Veliki vladar kaže: Pogledaj post
..........
selo u kojem svi imaju imaju isto prezime i tako se zove vrlo vjerovatno imaju i rodbinske veze, ili se ti jednostavno zajebaeš sa svojim pitanjima

selo Šimići di su svi Šimići i nije neka prizma kroz koju možeš jasno gledati, odnosno, vjerovatno ne postoji gori primjer za izvlačiti zaključke o prezimenima
Ne zezam se. Moje prezime je recimo takav primjer. I većina se ne smatra rođacima. Sad postoje dvije mogućnosti. Ili stvarno nismo rođaci ili smo tako daleki da se više ne smatramo rođacima. A znam i više takvih sela sa istim prezimenima, a ne smatraju se rođacima. Zato pretpostavljam da ljudi nisu sami sebi davali prezimena, nego im je netko(svećenik, državni službenik itd.) dao isto prezime, samo ne znam zašto je odabrao baš isto. Ili mu je bilo jednostavnije tako ili ...???? Dokaza nemam za to, naravno. Da znam točno onda ne bi pitao na forumu.
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 18:21   #2487
Dobro pretpostavljaš! Ima takvih sela kolko hoćeš!
Cayon is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 18:22   #2488
Quote:
duje44 kaže: Pogledaj post
stin da je taj orginalni Petar vrlo vjerovatno ima prezime.

Recimo danas i po otocima i malin mistima u kojima ima 5-6 lokalnih najzastupljenijih prezimena se jos koriste takva "prezimena"to jest klanovi/loze,pogotovo kod starijih ljudi kad pitaju mladje koje nepoznaju.
Znaju se i koristit nazivi i do 10-tak kolina unazad,pa tako moras znat kako se prestavit kod starih i od koje si loze,i ti stariji uvik koriste te nazive umisto prezimana.
Istina!
Cayon is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2010., 06:37   #2489
Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
Pa tko je onda davao prezimena, mislim pretežno, znam da je na različite načine?

Ne može danas nametnuti, ali u srednjem vijeku je vladalo pravilo jačeg i sumnjam da se baš previše pitalo!?
Niko ih nije davao, oni su nastajali i nestajali prirodnim procesom, sve do 16. stoljeća kad je postalo obavezno da ljudi moraju imati stalna prezimena...(btw, prezimena u srednjem vijeku ne postoje, uglavnom imali su ih samo plemići i stanovnici gradova...)
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2010., 06:54   #2490
Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
Ne zezam se. Moje prezime je recimo takav primjer. I većina se ne smatra rođacima. Sad postoje dvije mogućnosti. Ili stvarno nismo rođaci ili smo tako daleki da se više ne smatramo rođacima. A znam i više takvih sela sa istim prezimenima, a ne smatraju se rođacima. Zato pretpostavljam da ljudi nisu sami sebi davali prezimena, nego im je netko(svećenik, državni službenik itd.) dao isto prezime, samo ne znam zašto je odabrao baš isto. Ili mu je bilo jednostavnije tako ili ...???? Dokaza nemam za to, naravno. Da znam točno onda ne bi pitao na forumu.
Mislim da je ovo boldano.

Prezime služi za razlikovanje i identifikaciju u društvu/zajednici, a kad bi se ljudima koji nisu krvno povezani "davalo" isto prezime samo zato što je jednostavnije ne vidim uopće zašto bi se prezimena davala...prezime kod nositelja mora imati neki značaj...
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2010., 06:56   #2491
Quote:
Veliki vladar kaže:
Zašto misliš ? u večini slučajeva je svečenstvo samo zapisivalo prezimena, ali ih je u nekim slučajevima i davalo......znam za konkretne primjere u Šibeniku da su djeci koje otac nije prizna, a tako ni dao svoje prezime svečenici vrtili uvik istih 3-4 prezimena koje su im davali i bila su po svecima
OK, ali to su jako specifični slučajevi...ovdje govorimo generalno...

Quote:
tako da ti je "replika" , pogotovo stoga šta je ka primjer istog prezimena na uskom području i krvnog nesrodstva ( a na šta se odnosio dio koji si quota) uzeta stvarna situacija
Ovo nisam razumio...
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2010., 09:58   #2492
Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
Kako je došlo do istog prezimena u jednom selu, recimo selo se zove Šimići, većina stanovnika ili čak svi u selu su Šimići, a nisu u rodu ili ih je malo u rodu?
Isto selo, isto prezime - garant isti rod, loza ili kako vec. to sto se vecina ne smatra rođacima je samo zato sto je puno vrimena odnosno generacija proslo.to najlakse provjeris ovako-svi znaju ko im je prvo,drugo, eventualno trece kolino-pitaj u selu ko je kome peto, niko ti nece znati reci.
u mom mistu od mog prezimena ima 12 loza, u 3-4 grupe koje su svaka unutar sebe rod, ostale ne smatraju rodom. i malo se pozabavih maticnim knjigama, napravih stablo, i naravno,svi smo od jednog te istog pretka potekli - u najdalju ruku, 8.kolino....
nema sanse da unutar male seoske zajednice isto prezime nije u rodu, ma cak ni vise prezimena, jer u zadnjih 100-200 godina garant je bilo brakova, samo se to brzo zaboravlja, pogotovo djevojacka prezimena prababa, a kamo li matera od prababa....
canis aureus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2010., 13:04   #2493
Kad malo razmislim i vidim kako se danas brzo udaljujemo, npr. djeca mojih bratića i sestrični su mi već daleki. Ne mojom voljom nego mlađe generacije nemaju volje za održavanje rodbinskih veza. Gledajući tako nije ni čudo da ovo što pišeš o petom ili osmom ili ne znam kojem koljenu pada u zaborav pa ista prezimena "nisu" rođaci.
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2010., 13:10   #2494
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Niko ih nije davao, oni su nastajali i nestajali prirodnim procesom, sve do 16. stoljeća kad je postalo obavezno da ljudi moraju imati stalna prezimena...(btw, prezimena u srednjem vijeku ne postoje, uglavnom imali su ih samo plemići i stanovnici gradova...)
Sam sebe demantiraš u istoj rečenici. Obaveza znači prisila i onda je očito da im je netko odredio, jer da su htjeli imati sami onda bi već prije imali.
Pa kako nitko ne zna tko je davao prezimena? Zar o tome ne postoji nikakav zapis? Svi samo nagađamo ili znamo za manji dio ljudi kako se došlo do prezimena.
Jedino je jasno da su plemići sebi davali prezimena i dio građana. Međutim 99% stanovništva su onda bili seljaci. Znači za 99% ljudi ne znamo, ili bar nitko na forumu ne zna.
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2010., 18:34   #2495
Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
Sam sebe demantiraš u istoj rečenici. Obaveza znači prisila i onda je očito da im je netko odredio, jer da su htjeli imati sami onda bi već prije imali.
Pa kako nitko ne zna tko je davao prezimena? Zar o tome ne postoji nikakav zapis? Svi samo nagađamo ili znamo za manji dio ljudi kako se došlo do prezimena.
Jedino je jasno da su plemići sebi davali prezimena i dio građana. Međutim 99% stanovništva su onda bili seljaci. Znači za 99% ljudi ne znamo, ili bar nitko na forumu ne zna.
Pročitaj moj post još jednom...ključna riječ je podebljana...

Quote:
Niko ih nije davao, oni su nastajali i nestajali prirodnim procesom, sve do 16. stoljeća kad je postalo obavezno da ljudi moraju imati stalna prezimena
Seljaci su živili u obiteljskim zajednicama...jedni su uzeli za prezime plemenski naziv, drugi neki obiteljski nadimak...a nova prezimena bi se uzimala kad neko odseli (napr. odseliš iz Bosne u Hercegovinu i tamo uzmeš etnik tj. prezime Bošnjak)...ili bi s vremenom seoski kovač uzeo za prezime Kovač zato što mu je to relevantnije/značajnije od plemenskog naziva...samo zato što su morali uzeti slalna prezimena ne znači da se prezimena nisu mijenjala, ili bolje rečeno da nisu nastajala nova...
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2010., 08:27   #2496
Prezime Sasso? Čini se talijansko, ali našo sam ga i među sefardskim-židovskim prezimenima
Lajoš55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2010., 08:35   #2497
Quote:
Lajoš55 kaže: Pogledaj post
Prezime Sasso? Čini se talijansko, ali našo sam ga i među sefardskim-židovskim prezimenima
http://www.houseofnames.com/sasso-family-crest

Quote:
"The Sasso surname is derived from the Old French word "sarazzin", meaning "Saracen". It is thought to have been a nickname in Medieval England for someone of swarthy appearance, or for someone returned from the Crusades..."
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 15:45   #2498
e dal mi neko moze poslati podrijeklo prezimena strelec? na mail [email protected]
filip44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2010., 18:19   #2499
Quote:
Hrvat1960 kaže: Pogledaj post
Prezime Živoder
Zahvaljujem sve informacije koje imaju o podrijetlu moje prezime, a ako ste obiteljski grb, hvala !!!
Nemam informacije od prezime Živoder, može netko pomoći ?
Hrvat1960 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2010., 21:46   #2500
Recimo, primjerice: Moje prezime dolazi iz Amerike.
Kako to? Pitam ja sam sebe.
Naime, radi se o jednoj biljki po kojoj je to prezime dano, a sad me zbog moga vlastitog prezimena još i zajebavaju.
Ne mogu to više izdržati. OK, šala, a eto tako je.
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:25.