Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.10.2003., 20:28   #1
Deficitarna zanimanja ...

Bok svima koji posjećujete ovaj forum.

Upravo danas sam čitao u časopisu o deficitarnim zanimanjima u zemlji u kojoj živim (Slovenija) pa me zanima koji pozivi su ovako trenutno deficitarni u zemlji u kojoj vi živite?

Da krenem prvo od mene. Trenutno je najveće traženo zanimanje mašinski inžinjer. Stvarno kad pogledam svaki dan u časopis veoma dosta jih traže, a uopšte evo već poslednjih 5 godina, skoro nitko i ne upiše taj fakultet (ne znam zašto). Nešto bolje je sa elektro i građevinom mada ni tih dosta ne završi, mada kako kažu za 5-8 godina i njih će trebati. A najviše je ekonomista, sociologa i psihologa koji nikako ne mogu naći posao ili retko, a baš na te fakultete se i dalje najviše upisuju, što mi nikako ne ide u glavu...

Eto toliko od mene za sad.

Lijep pozdrav, Pavle
pavle is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2003., 20:38   #2
Evo kod mene se u kvartu otvorio puff i veli gazda nema kurvi dovoljno
__________________
die of exhaustion rather than boredom.
Gastarbajter is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2003., 20:41   #3
Recimo u UK u zadnjih par godina jako su trazeni ucitelji po skolama, pogotovo srednjim. Znam da cak znaju uvazat ljude iz Juzne Afrike, Rusije, Australije, Novog Zelanada. A pogotovo su trazeni ucitelji u i okolici Londona.
Zatim medicinske sestre: isto ih znaju uvazati iz drugih zemalja, pogotovo jugoistocne Azije (Filipini).
A u globalu su trazeni 'public sector workers', tipa policajci, vatrogasci, vozaci autobusa, ljudi koji rade za opcine (local council staff), isto tako vecinom u South East-u... Razlog: mizerne place i nemogucnost podizanja kredita sa tim placama.
Citala sam jednom da neki vatrogasci commutiraju iz Walesa za London (smjena im je kao 2 days off, 2 days on), ma uzas!
Naravno, ja ne radim u struci koja je deficitarna!
__________________
Perfektan dan za banana ribe.
xiola bleu is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 06:13   #4
kod mene su to super rijesili
fali doktora, postave komp i jednu sestru u ambulantu. dodje pacijent, sjedne, sestra opise simptome a doktor iz Indije joj objasnjava kaj da napravi.

I definitivno fali knjigovodja.

A previse ima komjuterasa svih vrsta, najvise ih je bivsih frizerki koje sad rade web stranice i bivsih automehanicara koji su uredski sistemasi.
__________________
Oh, if all the little raindrops were lemondrops and lollipops, oh, what a rain that would be!
Standing outside, with my mouth open wide Singing La la la la, la la la, la la la, la la la
Issa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 08:40   #5
Joj, dobro si me sjetila, Issa, i tu fali doktora, pogotovo onih opce prakse.

A najvise je onih koji su diplomirali u natrag par godina sa tzv. 'Media Degrees'.
__________________
Perfektan dan za banana ribe.
xiola bleu is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 11:34   #6
S obzirom kako im se ponasa omladina ovdje i koliko malo djece svabe radjaju (1,3 po zeni prema sluzbenoj statistici, a turci i oni od nasih gastarbajtera bas i nisu jako za skolu zaiteresirani, cast izuzecima), izgleda da ce sve bit za 20 godina trazeno.... sva zanimanja koja zahtjevaju bar malo vise skole od obicnog naukovanja, da ne govorim o visokoj strucnoj spremi i vise.

sada se traze bolnicari, medicinske sestre, kuhari.
AgentScully is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 11:41   #7
Quote:
Issa kaže:
kod mene su to super rijesili
fali doktora, postave komp i jednu sestru u ambulantu. dodje pacijent, sjedne, sestra opise simptome a doktor iz Indije joj objasnjava kaj da napravi.

I definitivno fali knjigovodja.

A previse ima komjuterasa svih vrsta, najvise ih je bivsih frizerki koje sad rade web stranice i bivsih automehanicara koji su uredski sistemasi.
kompjuterasa ima najvise? ma daj furaj, to ne moze biti
__________________
die of exhaustion rather than boredom.
Gastarbajter is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 11:44   #8
Quote:
Gastarbajter kaže:
kompjuterasa ima najvise? ma daj furaj, to ne moze biti
da, i mene zanima, kojih to kompjutorasa ima najvise? koji profil?
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 14:31   #9
Quote:
FFE kaže:
da, i mene zanima, kojih to kompjutorasa ima najvise? koji profil?
bilo koji profil (posebno teziste na Web kajgod .. ), koji je zavrsio tecaj od 3-6 mjeseci i skocio u IT za vrijeme bum-a misleci da je develper. Takvi sada nemaju posla u IT ,a nece ga niti imati u velikoj vecini pa ce se morati vratiti svojim originalnim zanimanjima koja su slabije placena.
cunac is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 14:31   #10
kod nas najvise fali "trades" znaci zanati razni od vodoinstalatera do zidara

onda doktori definitivno - posebno sto ih jako puno zavrsi skolu ovdje jer je jeftinije a onda ode u USA jer tamo vise zaradi

sad rade na tome da olaksaju nostrifikaciju diploma doktorima iz drugih zemalja jer sad jako tesko doci iz neke druge zemlje i u nekom razumnom roku poceti prakticirati medicinu

a kompjuterasa - svih vrsta- imamo na bacanje - u sred onog hi-tech boom-a svi se poceli upisivati u te hi-tech college i tecajeve i sad ih je dosta nezaposleno
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 14:36   #11
Quote:
AgentScully kaže:
S obzirom kako im se ponasa omladina ovdje i koliko malo djece svabe radjaju (1,3 po zeni prema sluzbenoj statistici, a turci i oni od nasih gastarbajtera bas i nisu jako za skolu zaiteresirani, cast izuzecima), izgleda da ce sve bit za 20 godina trazeno.... sva zanimanja koja zahtjevaju bar malo vise skole od obicnog naukovanja, da ne govorim o visokoj strucnoj spremi i vise.

sada se traze bolnicari, medicinske sestre, kuhari.
bio je jedan interesantan clanak koji je analizirao koliko ce rasti potrebe za radnom snagom samo zbog demografskog sastava radnog stanovnistva u USA i ispalo je da ce biti manjak 5 miliona IT djelatnika u slijedecih 7-10 godina bez obzira na outsourcing (i to su rekli kao optimisticku procjenu). Opcenito cijeli zapadni svijet ima takovu projekciju sudedi po clanku
Can't wait
cunac is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 14:39   #12
Quote:
margarita kaže:

a kompjuterasa - svih vrsta- imamo na bacanje - u sred onog hi-tech boom-a svi se poceli upisivati u te hi-tech college i tecajeve i sad ih je dosta nezaposleno
ja ih ne bih zvao kompjuterasima jer je to netocno tj. tu gdje sam sada imamo jako veliki problem naci dobre ljude i to konstantno , ali zato se javi tona "kompjuterasa" koji ne mogu odraditi posao niti na nekom osnovnom nivou.
cunac is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 14:42   #13
Kad vec govorimo o demografiji, moze li si netko predstaviti tko ce se za koje desetljece brinuti o masama starih i bespomocnih ljudi?
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 14:45   #14
Quote:
cunac kaže:
ja ih ne bih zvao kompjuterasima jer je to netocno tj. tu gdje sam sada imamo jako veliki problem naci dobre ljude i to konstantno , ali zato se javi tona "kompjuterasa" koji ne mogu odraditi posao niti na nekom osnovnom nivou.
dodji u Ottawu

mozes ih kamionima izvoziti - dapace bili bismo ti zahvalni jer nadigose cijene kuca i stanova u PM
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 14:52   #15
Quote:
margarita kaže:
dodji u Ottawu

mozes ih kamionima izvoziti - dapace bili bismo ti zahvalni jer nadigose cijene kuca i stanova u PM
mozes i ovdje. To i daje privid da mozes naci IT developera za saku rize no nakon nekoga vremena skuze sto platis to i dobijes u vecini slucajeva.
No primjetio sam trend da se vracaju tamo od kuda su dosli, znam par slucajeva koji su se vratili i sada tamo cekaju novi boom
cunac is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 14:57   #16
Quote:
cunac kaže:
bilo koji profil (posebno teziste na Web kajgod .. ), koji je zavrsio tecaj od 3-6 mjeseci i skocio u IT za vrijeme bum-a misleci da je develper. Takvi sada nemaju posla u IT ,a nece ga niti imati u velikoj vecini pa ce se morati vratiti svojim originalnim zanimanjima koja su slabije placena.
ah, da. tko im je kriv.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 15:05   #17
Quote:
cunac kaže:
bilo koji profil (posebno teziste na Web kajgod .. ), koji je zavrsio tecaj od 3-6 mjeseci i skocio u IT za vrijeme bum-a misleci da je develper. Takvi sada nemaju posla u IT ,a nece ga niti imati u velikoj vecini pa ce se morati vratiti svojim originalnim zanimanjima koja su slabije placena.
a sto je sa skolovanim unix-administratorima?solaris i slicno? (naglasak na skolovanima)
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 15:09   #18
Quote:
cunac kaže:
mozes i ovdje. To i daje privid da mozes naci IT developera za saku rize no nakon nekoga vremena skuze sto platis to i dobijes u vecini slucajeva.
No primjetio sam trend da se vracaju tamo od kuda su dosli, znam par slucajeva koji su se vratili i sada tamo cekaju novi boom
ma ne kuzim, se ja u puno u to koliko oni znaju ali da su mi dosadili jesu brate dragi...ufff
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 15:11   #19
Quote:
FFE kaže:
a sto je sa skolovanim unix-administratorima?solaris i slicno? (naglasak na skolovanima)
bez iskustva, tesko
sa dobrim iskustvom i referencama ( 5 godina ) 60k+ CAD

Inace, koje su to skole za unix-admina ?
cunac is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 15:14   #20
Quote:
cunac kaže:


Inace, koje su to skole za unix-admina ?

HEHE, SORRY, MISLILA SAM ZAPRAVO NA ONE SA ZAVRSENIM COLLEGOM. ZNAM DA NEMA SKOLE ZA UNIX-ADMINA. STJECE SE RADOM I ISKUSTVOM, NE?
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:38.