Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.07.2010., 12:09   #1
Zarazio se od macke?

Pozdrav, molim Vas za savjet. Macka mi se nedavno razboljela i ubrzo uginula, sa simptomima veliki problemi s ocima, nosom, opca bespomocnost, nece i ne moze jesti.... ukratko - nesto tipa gripa kod covjeka. Ta mi je maca 2-3 puta kihnula u lice, i zadnjih par dana i sam oboljevam od ne znam cega. U grlu mi se stvara ona gusta materija koja otezava gutanje i izaziva jak kasalj. Usto sam jako slab zadnjih par dana. Uglavnom, nista sto inace ne izlijeci hrpa vitamina C, ali bojim se da nije u pitanju nesto ozbiljnije - koje sam primio s macke. Zahvaljujem ako imate ideju o cemu se radi...
whythat is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2010., 12:43   #2
A zašto niste macu dali na obdukciju?

Znam da se plaća, al jebiga, bolesna mačka ti je kihnula u facu i još k tome uginula.

Idi kod doktora i obavezno mu ispričaj ovo sa macom.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2010., 12:51   #3
ja ne kužim kojeg vraga nisi otišao u doktora pa tek onda stavio temu na forum.... općenito nerviraju teme tipa 'boli me ovo, ono, šta je to??' ko da su doktori dežurni na forumu a ne u domu zdravlja
da, moguće je od mačke dobit bolest.....
anita j is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2010., 13:06   #4
Quote:
whythat kaže: Pogledaj post
Pozdrav, molim Vas za savjet. Macka mi se nedavno razboljela i ubrzo uginula, sa simptomima veliki problemi s ocima, nosom, opca bespomocnost, nece i ne moze jesti.... ukratko - nesto tipa gripa kod covjeka. Ta mi je maca 2-3 puta kihnula u lice, i zadnjih par dana i sam oboljevam od ne znam cega. U grlu mi se stvara ona gusta materija koja otezava gutanje i izaziva jak kasalj. Usto sam jako slab zadnjih par dana. Uglavnom, nista sto inace ne izlijeci hrpa vitamina C, ali bojim se da nije u pitanju nesto ozbiljnije - koje sam primio s macke. Zahvaljujem ako imate ideju o cemu se radi...
javi se doktoru.
frendica se prošlu zimu najednom razbolila. nije joj dobro bilo nikako. i nakon što su joj izvadili krv skužili su da jetreni nalazi nikako ne valjaju. prošla je doktora i doktora i bila je sva žuta već. i jetreni nisu nikako padali. sve je to trajalo oko 2 mjeseca. i na kraju su došli do zaključka da je bila zaražena mačka u zgradi i ona je pokupila neku boleštinu... dakle, nemoj se zezati, ne mora biti ništa strašno, no obavezno se javi doktoru...

btw, evo što sam našla -->
Najčešće zaraze koje se prenose s mačaka na ljude su sljedeće:
- zaraza bakterijom Campylobacter jejuni - manifestira se proljevom, vrućicom, bolovima u trbuhu. Bakterija živi u probavnom traktu zaražene životinje (domaće ili divlje životinje, ili kućnog ljubimca), a čovjek se može zaraziti preko vode, izmeta, ili nepasteriziranog mlijeka. Ova je bakterija jedan od vodećih uzročnika bakterijskog gastroenteritisa. Lako se prenosi, pogotovo među članovima iste obitelji ili među djecom u vrtićima.
- bolest mačjeg ogreba - osoba koju ugrize ili ogrebe mačka zaražena bakterijom Bartonella henselae, može dobiti simptome u vidu glavobolje, vrućice, otečenih limfnih čvorova te umora.
-bjesnoća - vrlo ozbiljna bolest uzrokovana virusom koji u ljudski organizam ulazi preko ugriza ili rane zaražene slinom inficirane životinje. Osim pasa i mačaka, najčešći prenosioci virusa su lisice i štakori. Redovito cijepljenje pasa i mačaka protiv bjesnoće uvelike je smaljilo učestalost ove opasne bolesti među životinjama i ljudima.
- mikrosporoza - kožna gljivična infekcija. Prenosi se dodirom zaražene životinje. Zaraženo područje kože je razmjerno okruglo sa neravnim crvenim rubom, a u sredini je čisto - koža je suha i ljušti se, te otpada dlaka. Može se pojaviti i u kosi.
- toksokaroza - bolest uzrokovana parazitima koji žive u crijevima psa ili mačke (toxocara). Prenosi se preko jajašaca koji se izlučuju izmetom životinje, često kontaminirajući zemlju ili pijesak. Bolest je jako opasna, jer se larve parazita kreću po cijelom tijelu, pa mogu završiti i u oku ili mozgu. Simptomi kod ljudi su: vrućica, kašljanje ili hripanje, povećana jetra, osip, otečeni limfni čvorovi.
- toksoplazmoza - zarazi se čovjek koji je bio u kontaktu sa izmetom zaražene mačke ili s nedovoljno kuhanim mesom. U većini slučajeva kad je zaražen inače zdrav čovjek, simptoma čak i nema. Ako se simptomi jave, to su otečene žlijezde, umor i bol u mišićima, vrućica, upaljeno grlo, osip. Kod trudnica (bolest se prenosi na fetus!), te kod ljudi koji boluju od npr. raka ili AIDS-a, mogu se javiti teške komplikacije.

Autor: Vlatka Erman, dr.vet.med.
Izvor: Stranice Pet centra
__________________
*Ako si licem okrenut prema suncu, sve će sijenke biti iza tebe!*
lost_17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2010., 13:16   #5
Hvala ti najljepsa, lost_17. I sam sam guglao ali nisam ovo pronasao, sudeci po tome u pitanju je bolest mačjeg ogreba, toksokaroza ili toksoplazmoza, mada kod zadnja dva slucaja sumnjam jer nisam bio u kontaktu s macjim izmetom. Ali, tko zna... jedini razlog zasto nisam kod doktora jest sto je najvjerojatnije u pitanju obicna prehladica na mojoj strani, nevezano uz macku, samo sam htio ovdje se raspitati pa ako ima kakvih podudarajucih simptoma... A ima!
whythat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2010., 02:10   #6
Prehladu (što opisuješ) sasvim sigurno nisi mogao pokupiti od mačke.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2010., 08:50   #7
Nije ti bolest mačjeg ogreba/ugriza ako ti nije povečan niti jedan limfni čvor. Za tu bolest je karakteristično da jako otekne limfni čvor na onom mjestu gdje je ugriz ili ogreb.

Ja sam to imala 3 puta, jedna od mojih mačaka ima u slini očito tu bakteriju i svaki put kad me ugrize meni otekne limfni čvor. Imala sam i na vratu, ispod pazuha i na preponama oteknut limfni, ovisno o tome di me ugrizla.

A od toksoplazme mislim da mace ne umiru. To pokupe od zaraženog sirovog mesa, i ljudi to pokupe iz njihovog izmeta.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:35.