Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2011., 12:04   #1
Speleologija

bok! ima li koji entuzijast, amaterski ili strucniji, za razmjenu iskustava, misljenja i pitanja?

inace, uskoro pocinju s predavanjima speleoloske skole, pa ako je tko znatizeljan ili mu treba licenca, ima na: http://www.speleologija.hr/hrv/osnovespeleologije.html

bavim se ovim amaterski, u krskim speleoloskim objektima, od kojih neki nisu kartirani ni bioloski istrazeni pa se treba malo obrazovat.
dosad smo slikali par vrsta sismisa, spiljskih paucnjaka, stonoga (prestrasne su ) i pijavica.
isto tako, u nekim objektima postoje prolazi koji jos nisu prohodni, a nema busenja ni mlacenja bez dozvole
__________________
*

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 13.03.2011. at 17:35. Reason: popravljen link ;)
anotherone is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 17:01   #2
nevalja ti link

nemam previse iskustva, htio sam sada krenuti u speleo skolu koja se odrzava kroz ovaj mjesec u mom gradu, no nisam imao vremena kroz ovaj mjesec bas :/

nego reci ti meni jel ti imas licencu ili..?
__________________
Rađe nabroj koncerte i što se po diskačima svira
mentalny is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 17:38   #3
Meni je speleologija jako zanimljiva. Doduše, ne želim se njome baviti jer baš ne ludujem za tonama stenja i kamenja nad tintarom ali se iskreno divim svakome tko zna & umije.

Gdje si sve bila? Pričaj nam, znam da voliš kokodakati
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 17:38   #4
Quote:
mentalny kaže: Pogledaj post
nevalja ti link

nemam previse iskustva, htio sam sada krenuti u speleo skolu koja se odrzava kroz ovaj mjesec u mom gradu, no nisam imao vremena kroz ovaj mjesec bas :/

nego reci ti meni jel ti imas licencu ili..?
opet. uglavnom, utipkaj speleologija i bit ce ti medu prvih par rezultata.

nemam nikakvo ovlastenje za remecenje podzemnih tvorevina bez cega ne mozes ici dalje. isto, jako mi je lijepo i zanimljivo tamo dolje i razmisljam da bi se mozda mogla baviti biospeleologijom, a isto se pocinje od skole (ja sam, zasad, divljaka ).

meni je sve super, i penjanje i spustanje (nije tesko ka sta izgleda, promiz ) i nekad planinarenje do jame, hodanje po kamenjaru, a tamo dolje je nestvarno lijepo, sve svjetluca u potpunoj tisini, nalazis nevjerojatne oblike , onda dvorane, mala jezerca, terase, prolazi,... fauna je isto zanimljiva kad se priviknes.

mislim da je to super iskustvo za svakoga tko moze, i skola ti, mislim, jos traje, pa ako te zanima stvarno ce ti se isplatit na kraju.
__________________
*
anotherone is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 17:51   #5
bili smo u nekih dvadesetak jama dalmatinske zagore (tu je kamenjara ko u prici, a s njim i krskih jama), nisu velike ka nase prominentne, neke i nemaju imena.

ocu mi je ostala stara karta tog podrucja s oznacenim jamama, sta je postalo ko karta s blagom jer ih vise ne izdaju.

ako koga zanima nesto detaljnije, go ahead.
__________________
*
anotherone is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 18:00   #6
Quote:
anotherone kaže: Pogledaj post
fauna je isto zanimljiva kad se priviknes.
Fauna mi je najmanji problem, dapače, zbog nje bih se spuštala

No, kako se oduprijeti onom šugavom osjećaju da će te sve nad tobom poklopiti?

Ti si PMFZGBO?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 23:29   #7
Već dugo nismo imali temu o speleologiji. Ima jedna stara na "ostalim sportovima"...

No, zapravo se to ne može definirati kao sport.

Ja sam u tome od 2004., zadnjih par godina gotovo isključivo potopljeni objekti, osim onaj nužni dio spuštanja u jamu/tegljenja opreme kroz špilju da bih ušla u potopljeni dio.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 11:50   #8
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Fauna mi je najmanji problem, dapače, zbog nje bih se spuštala

No, kako se oduprijeti onom šugavom osjećaju da će te sve nad tobom poklopiti?

Ti si PMFZGBO?
nisam, ja sam ti stvarno juznije.
ma nece te poklopit , to su solidne, debele stijene. ako postoji mogucnost odrona, radi se o manjim komadima u unutrasnjosti, i mogu se dobro procijenit takva mjesta, gdje su npr. prisutne duge pukotine, ili gdje je neka siga naceta vodom pri svom dnu. doduse, zna biti po tlu pokretnih dijelova, ali ih isto primjetis, pa polako preko drzeci se za cvrste stvarce oko tebe il sl.
s nama bi znali ic ljudi bez imalo iskustva, i uz malo paznje i osnovnog znanja nikad nije bilo problema.

a fauna je jedinstvena, sve one bijele il prozirne zivotinjice, pa kad zamisljas kako su evoluirale do toga, kakvi su im uvjeti stanista, sve nekako odvojeno od vanjskog svijeta, posebno.. a jednom sam pomilovala sismisa po trbuhu dok je hibernirao, strava
__________________
*

Zadnje uređivanje anotherone : 14.03.2011. at 12:00.
anotherone is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 11:59   #9
Quote:
lahor kaže: Pogledaj post
Već dugo nismo imali temu o speleologiji. Ima jedna stara na "ostalim sportovima"...

No, zapravo se to ne može definirati kao sport.

Ja sam u tome od 2004., zadnjih par godina gotovo isključivo potopljeni objekti, osim onaj nužni dio spuštanja u jamu/tegljenja opreme kroz špilju da bih ušla u potopljeni dio.
pa da, nikako kao sport ili samo sport. jedino sta postoji je sportska komponenta.

a gdje idete u potopljene svjetove? jesu to spilje pod morem ili..? to mi je uvijek bilo skroz zanimljivo, al nisam bila u prilici.
__________________
*
anotherone is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 15:47   #10
Quote:
anotherone kaže: Pogledaj post
a gdje idete u potopljene svjetove? jesu to spilje pod morem ili..? to mi je uvijek bilo skroz zanimljivo, al nisam bila u prilici.
Manje u morske špilje, najviše potopljeno krško podzemlje na kontinentu, znači - izvori i ponori.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2011., 08:00   #11
Quote:
lahor kaže: Pogledaj post
Manje u morske špilje, najviše potopljeno krško podzemlje na kontinentu, znači - izvori i ponori.
Super i ja bi s vama
__________________
imam čvrsto razvijenu slabu volju
Eppur si muove is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 09:01   #12
Quote:
lahor kaže: Pogledaj post
osim onaj nužni dio spuštanja u jamu/tegljenja opreme kroz špilju da bih ušla u potopljeni dio.

Za to vecinom služe tzv mazge tegljači
BobyThePolicman is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 10:22   #13
Quote:
anotherone kaže: Pogledaj post
meni je sve super, i penjanje i spustanje (nije tesko ka sta izgleda, promiz ) i nekad planinarenje do jame, hodanje po kamenjaru, a tamo dolje je nestvarno lijepo, sve svjetluca u potpunoj tisini, nalazis nevjerojatne oblike , onda dvorane, mala jezerca, terase, prolazi,... fauna je isto zanimljiva kad se priviknes.
Meni to zbilja izgleda teško (ali i tako genijalno ) Kada vidim neke slike di se spuštaju po 30 metara na konopu s tonom opreme, teško je
Koliko je to fizički zahtjevno?

Quote:
anotherone kaže: Pogledaj post
mislim da je to super iskustvo za svakoga tko moze, i skola ti, mislim, jos traje, pa ako te zanima stvarno ce ti se isplatit na kraju.
Čiju školu si pohađala ako smijem pitati?
Jesu te škole prilagođene pačićima bez iskustva ili?
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 13:07   #14
Quote:
Ruralna kaže: Pogledaj post
Meni to zbilja izgleda teško (ali i tako genijalno ) Kada vidim neke slike di se spuštaju po 30 metara na konopu s tonom opreme, teško je
Koliko je to fizički zahtjevno?


Čiju školu si pohađala ako smijem pitati?
Jesu te škole prilagođene pačićima bez iskustva ili?

Svaka speleoškola je prilagođena pačićima bez iskustva Zato se i zove škola


Ako ti 30m zvuči kao nešto zeznuto, zamisli 530m ispod sebe (513)

http://www.speleologija.hr/velebita/...toD_Baksic.jpg

Zadnje uređivanje BobyThePolicman : 11.05.2011. at 13:13.
BobyThePolicman is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 16:01   #15
Quote:
BobyThePolicman kaže: Pogledaj post
Svaka speleoškola je prilagođena pačićima bez iskustva Zato se i zove škola


Ako ti 30m zvuči kao nešto zeznuto, zamisli 530m ispod sebe (513)

http://www.speleologija.hr/velebita/...toD_Baksic.jpg

539 kažeš

A ja sam mislila da je 30 m do ulaza se puno spuštati na konopu
Možda se dogodine odvažim pa upišem tu školu.
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 21:07   #16
Quote:
Ruralna kaže: Pogledaj post
Meni to zbilja izgleda teško (ali i tako genijalno ) Kada vidim neke slike di se spuštaju po 30 metara na konopu s tonom opreme, teško je
Koliko je to fizički zahtjevno?
Ej, ma nije sigurno teško tipa da za to moraš bit specijalac il kakva mišićava mrga. To su neke predrasude.
Evo, zadnji put je s nama išla jedna cura, sva mala i slabašna , al kad se počela spuštat, super je izgledalo. Bez ikakvih problema.

Jedini fizički zahtjev je da se time općenito zdravstveno smiješ bavit, i da imaš prosječnu kondiciju. Visina i neka veća mišićna masa nisu bitne.
Najviše zahtjevno je samo penjanje. Al za to koristiš obje ruke i jednu nogu, tako da stvarno treba malo truda. I počinje se sa malim visinama i manje zahtjevnim spiljama i jamama. Ma bude pravi gušt, skoro svi se oduševe.


Quote:
Čiju školu si pohađala ako smijem pitati?
Jesu te škole prilagođene pačićima bez iskustva ili?
Meni se otac tim bavi, a nisam još išla u službenu. Ne znam gdje si ti, a ako ti je Split blizu, imaš u Mosora.
Škole su super organizirane, sve se uči od početka, jednostavno i postupno.
Ako te zanima, svakog proljeća se organizira nova, pa stigneš iduće godine.
__________________
*
anotherone is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 22:43   #17
Quote:
anotherone kaže: Pogledaj post
Jedini fizički zahtjev je da se time općenito zdravstveno smiješ bavit, i da imaš prosječnu kondiciju. Visina i neka veća mišićna masa nisu bitne.
Najviše zahtjevno je samo penjanje. Al za to koristiš obje ruke i jednu nogu, tako da stvarno treba malo truda. I počinje se sa malim visinama i manje zahtjevnim spiljama i jamama. Ma bude pravi gušt, skoro svi se oduševe.
Imam neke prijatelje koji špiljare i jamare, super mi je to, obožavam slušati priče i gledati slike.
Stalno mislim da sam prekilava za visiti okolo po konopu, meni se to čini teško
Quote:
anotherone kaže: Pogledaj post
Meni se otac tim bavi, a nisam još išla u službenu. Ne znam gdje si ti, a ako ti je Split blizu, imaš u Mosora.
Škole su super organizirane, sve se uči od početka, jednostavno i postupno.
Ako te zanima, svakog proljeća se organizira nova, pa stigneš iduće godine.
Već sam u Mosora
Znam da sam zakasnila u školu, mogla bi dogodine.
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 00:36   #18
30 metara je stvarno malo, to stvarno svi mogu. Za sto već treba biti u normalnoj kondiciji, a za preko tristo treba već biti u boljoj kondiciji. Više od toga se ne meni neda penjati. Ne volim te duge vertikale, zato sam prešla u ronioce
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2011., 08:25   #19
Quote:
lahor kaže: Pogledaj post
30 metara je stvarno malo, to stvarno svi mogu. Za sto već treba biti u normalnoj kondiciji, a za preko tristo treba već biti u boljoj kondiciji. Više od toga se ne meni neda penjati. Ne volim te duge vertikale, zato sam prešla u ronioce
tako da ti drugi nose boce i ostalo
__________________
imam čvrsto razvijenu slabu volju
Eppur si muove is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 19:06   #20
Quote:
Eppur si muove kaže: Pogledaj post
tako da ti drugi nose boce i ostalo
Nekad ti drugi ne mogu baš puno pomoći, kad prijeđeš prvi sifon nema baš puno ekipe oko tebe, onda si samo međusobno možemo malo pomoći.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:52.