Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.08.2017., 00:00   #3321
Što smatraš pod "parkovi MA"? Misliš na Trianon? (MA kao Marie Antoinette?)

s njihove stranice:
Bazična ulaznica je 18 eura, za posjet dvorcu unutra (uključen audio vodič), vrtovima (to je dio neposredno uz dvorac) i parku (produžetak vrtova, oko velikog kanala i dalje). Uključene su i privremene izložbe u jednom krilu dvorca i galerija kočija, ako se stigne.

Za 20 eura (tzv. Passport) je uključen i Trianon (Domaine de Trianon / Estate Trianon), valjda to što se kolokvijalno zove parkovi Marie Antoinette. To su dva manja dvorca, Le Grand Trianon i Le Petit Trianon te "selo", Le Hameau de la Reine i okolni vrtovi. (vidikartu ovdje). To je otvoreno nakon 12h.
Cijena se diže ako su uključene fontane i glazba (les Grandes Eaux Musicales i les Jardins Musicaux), određenim danima. Tim danima moraš uzeti passport ako želiš u vrtove (znači ona gornja karta od 18 eura tim danima ima ograničenje).
Trianon je relativno daleko ako se hoda, ja sam provela 6-7 sati u posjeti velikog dvorca, vrtova i parka, i ne bih ni imala vremena za Trianon, a i bila sam preumorna za hodati (može se dodatno unajmiti bicikl ili golf auto).

Ako se ne želi gledati dvorac iznutra, postoje tarife samo za vrtove s uključenim vodoskocima ili glazbom (9,5 i 8,5 eura), ili samo za Domaine de Trianon (12 eura, recimo, da ja idem drugi put, uzela bih samo to, jer sam veliki dvorac već vidjela).

Vrtovi su inače besplatni, ako nisu dani vodoskoka i/ili glazbe (može se kliknuti na Compare the tickets i dobije se pdf tablica s usporedbom).

Zadnje uređivanje Lizzie M : 14.08.2017. at 00:18.
Lizzie M is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 12:16   #3322
Hvala LizziM, sad mi je jasnije.
Znači, ako ne želim ulaziti u dvorac mogu besplatno
obići okolne parkove, osim one tkz. Marie Antoinette.
__________________
Ponekad ne mislim na tebe.
adan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 12:50   #3323
da, može se besplatno. to je ova ruta, na stranici piše da se odvoji 2 sata za to. nisu baš svi dijelovi otvoreni, neki udaljeniji segmenti (tzv. bosquets, "šumice" s fontanama) su otvoreni samo u tim posebnim danima (utorak, petak, vikendi, pogledaj detaljnije na stranici). kad je sve otvoreno i u punom sjaju, onda naplaćuju ulaznice (i to stvarno preporučujem), ali i bez toga se ima što besplatno vidjeti po vrtovima, u šetnji u trajanju od otprilike dva sata.
Galerija kočija je također besplatna.
Lizzie M is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 14:08   #3324
Bila sam sa mužem u svibnju. Platili smo i kartu za dvorac i za vrtove. Zaboravila sam točan iznos, ali znam da je za mladež ispod 25 godina vrt besplatan. U vrtu je moguće iznajmiti quad za četvero ili platiti vlakić. Vlakić je najkomotniji jer svako malo ide drugi, te ima nekoliko stanica. Trianon veliki, pa mali (zgodno se prošetati kroz vrt između ta dva), pa još jednom uz jezero gdje je oveći redtoran. Tako da fino uskočiš u jedan, izađeš, razgledaš, gricneš nešto, pričekaš koju minutu slijedeći i opet dalje.

Ne ići ni u ludilu pješice to obilaziti.
__________________
@Anderlon: Ne sanjajte o demokraciji na Forumu. To nikad nije postojalo i neće postojati.
Mamekica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 17:46   #3325
Hvala.
Vjerojatno ćemo ipak ići i u dvorac.
Naime tri smo, jedna je bila, ali nije vidjela te tkz.parkove MA, dvije nisu bile,
jedna je neutralna, a jedna ne voli hodat po dvorcima... parkove obožavamo sve tri...
Ovo ga dođe kao sudoku!

PsssT! Daleko sam od 25...

Evo i plana:

1.dan - startamo oko 16h odlazak pješke do mosta Alma, dalje prema Trocaderu, Eiffel, trg Invalides i preko Aleksandrovog mosta prema app
(napravit ćemo zapravo jedan krug)

2. dan - niz Champse Elysee, do Grand Palace, Petit palace, trga Concordia, nastavlja se Jardin de Tuileries , oko sredine parka uz Rue de Castiglione skrenuti do Place Vendome sa Hotelom Ritz, tu je odmah i tržnica u Marché saint-Honoré u Rue saint Honore, natrag do parka Tuileries gdje je usput kip Ivana Orleanska, ući u park dalje do Caroussel i Germain l'Auxerrois, Louvre samo prolazimo ( dogovor je da ne ulazimo), preko mosta Neuf na Ille de la Cite, na Place du Vert Galant, poslije lijevom obalom Quai de L'Horlonge gdje nam se pruža pogled na Concieregrie, potom do Notre Dame, obilazak crkve,okolnog parka, poslije drugom obalom, preko mosta St.Michel i bulevardom St.Michel do Sorbone, nastavljamo do Pantheona, dalje Rue Soufflot do ulaza u Luxembourg park , obilazak, ovisno koliko imamo vremena, u povratku prema app obići Arc Triompho.

3. dan - odmah ujutro do Marché president Willson za doživjeti jednu tržnicu, potom tramom i pješaka za Place des Vosges, odmor,kratko fotkanje, pa za Place Bastilla, od kuda idemo za Montmartre koji obilazimo uzduž i poprijeko, te i za dnevnog svjetla i pod rasvjetom.

4. dan - ujutro na Ponte Alma kupiti karte za vožnju brodom.
Odlazak u Versailles sa RER C5 koji ima stanicu na Ponte Alma.Ostati do cca 17h.
Po povratku u Pariz, na Ponte Alma uzeti vožnju brodom po Seini, opet kombinacija dnevne svjetlosti i vožnje noću.

5. dan - odlazak u Latinska četvrt, okolo po dućanima dok se ne umorimo, možda stignemo i do Les Halles
Popodne polako prema Rue Galande, u restoran Le Centre du Monde, gdje sam rezervirala stol za večeru.

Inače smo iznajmile apartmančić, doručke planiramo obavljati "doma", a jedan obrok jedemo vani, usput, gdje naiđemo,
imamo već otprilike izabrano.
Macarone probavamo u Gerard Mulot pastry.

6. dan - šetnja do Seine, pogled na Eiffel.
Taxi u 12:30h, let u 15h
__________________
Ponekad ne mislim na tebe.
adan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 20:07   #3326
2. dan je pretrpan, a 5. dan je poluprazan a oba pokrivaju susjedna područja (Ile de la Cité, pa boulevard St.Michel i Sorbona koji jesu dio Latinske četvrti). nemojte se ubiti od hodanja 2. dan, jer sve što ne stignete (Pantheon, Jardin de Luxembourg) možete 5. dan, jer ćete večerati ionako u Latinskoj četvrti.
kad pišeš dućani po Latinskoj četvrti, što konkretno misliš? odnosno, kakva kupovina vas zanima? mogu sugerirati nešto bolje.

4. dan, nemojte odmah na Place des Vosges, već preporučujem nakon tržnice prebacite se javnim prijevozom do Centra Pompidou, pa šetajte kroz Marais (uglavnom ulicama Rambuteau i rue des Francs Bourgeois, sa skretanjima u rue des Rosiers) do Place des Vosges. To će vam uzeti 1-2 sata, dva ako se budete zaustavljali po dućanima, koji su u Maraisu baš zanimljivi (dizajn, moda i sl.). trg Bastille je na 5-10 minuta, on vam je samo da se ukrcate na metro za Montmartre. trebali bi bam ostati dovoljno vremena, tj. cijelo popodne za Montmartre.
Lizzie M is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 11:32   #3327
Ovo za 2.dan sam samo mislila.. ah, ništa, u pravu si.
Završimo 2.dan sa Notre Dame.
Sorbonu, Pantheon , Luksemburg park, ubacim u zadnji, imamo lufta.

Montmarte sam tako i zamislila, cijelo popodne,
a ujutro kako si predložila,
ubacimo šetnju po Maraisu.
Volim te neobavezne šetnje, u smislu
nema ništa izdvojeno za vidjeti,
a vidiš puno od grada.
I koliko stigneš, u nekom okvirnom vremenu.
Eto, u ovo malo dana, dobili smo još malo sadržaja!

Što se tiče kupovine.. hm..
nikad nešto određeno, ciljano,
ali ako se naleti na nešto oku drago,
počastim dragu sebe..
Uglavnom njuškamo, gledamo.
Za početak su to uvijek sitni poklončići i suveniri...
Ipak, rado bi čula tvoj prijedlog...

Hvala.
__________________
Ponekad ne mislim na tebe.
adan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 01:38   #3328
Pozdrav za mjesec dana putujem u Pariz(4nocenja 5 dana) i Lyon (2 nocenja 3dana) .
Molio bih nekog da mi da savjet sto obavezno jesti u francuskoj neki prosjek sto se cijene tice nemora bit nesto klosarski da jedem po cesti kao fast food al da i nije neki restoran extra skup.
Znaci neki gurman ili gurmanica da mi podjeli savjet.
I zadnje pitanje ocemi bit 5 dana u parizu dovoljno za vecinu glavnih atrakcija.
Hvala
Duje23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 00:54   #3329
Quote:
Duje23 kaže: Pogledaj post
Pozdrav za mjesec dana putujem u Pariz(4nocenja 5 dana) i Lyon (2 nocenja 3dana) .
Molio bih nekog da mi da savjet sto obavezno jesti u francuskoj neki prosjek sto se cijene tice nemora bit nesto klosarski da jedem po cesti kao fast food al da i nije neki restoran extra skup.
Znaci neki gurman ili gurmanica da mi podjeli savjet.
I zadnje pitanje ocemi bit 5 dana u parizu dovoljno za vecinu glavnih atrakcija.
Hvala
Hoce. Mi smo u 3 i pol dana vidjeli i više od glavnih atrakcija.
aliceocean is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 03:11   #3330
jesu li cijene (smještaja) u Parizu išta različite kroz godinu? Gledam sad na booking.com malo hotele 6mj.-godinu unaprijed, ne planiram još ništa rezervirati, samo malo razgledavam. Ne primjećujem nikakvu razliku u cijenama
Lamon is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 20:27   #3331
sutra bi isli na voznju brodom po seine. mozete li nam preporuciti neku turu/brod? i odakle krece
Kira Frenchie is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 20:22   #3332
Pročitao sam zadnje dvije godine teme, ali ipak nekih stvari nema...

Naime, u nedjelju smo na jednodnevnom izletu u Parizu, dolazimo na Gare du Nord (iz Brisela) a povratak je s iste stanice u 19:25.

Vodimo dvoje djece, ali i punicu i punca...

Kako oni nisu bili, htjeli bi zgurati cijeli paket (Notre Dame, Louvre i Eiffel - Ch. Elysees i Arc de Triomphe preskačemo).

Ideja je RER do jardin du Luxembourg, pješice do Nôtre Dame i u blizini ručak (ima li kakva preporuka za restoran kod hotel de Ville ?). Nakon toga preko Louvrea do Eiffela.

Nažalost nema više karata za online kupnju, tako da ćemo morati čekati u redu za ulaznice...

Koliko se ovo čini izvedivo, te ima li još kakvih preporuka za ubrzati ili efikasnije isplanirati?



Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
z_k is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 20:26   #3333
Ima neko preporuku dobrih restača, lanaca restorana u Parizu? latinska četvrt? gdje još? Ulice i kvartovi - Hvala
Serengeti is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 21:35   #3334
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post

Koliko se ovo čini izvedivo, te ima li još kakvih preporuka za ubrzati ili efikasnije isplanirati?
Izvedivo jeste, jedino ubrzanje koje možete postići jest ići javnim prijevozom do Eiffela jer je on jedini s vašeg popisa koji je dislociran. Bilo bi vam možda previše ići pješke uz Seinu, jedan dio jest zanimljiv, ali dio je gnjavaža i ipak je to 3 kilometra za hodati a vi s djecom i seniorima. Preporučujem autobus umjesto metroa, da usput i nešto vidite. Sa Place de la Concorde (stanica na sjeverozaparnom kutu, pogledaj na google maps) imate bus br. 72 do Pont d'Iéna (smjer Parc de Saint-Cloud).

Ne stanete svi u jedan taksi, iako ako ugledate taksi kombi na taksi stajalištu, ne oklijevajte (tarifa bi trebala biti normalna, ja sam se jednom sama vozila jer je bilo prvo vozilo na redu - pitajte zapravo).

Mislite li ulazitu u Louvre i razgledati?

Za restorane najbolje otvoriti google maps vidjeti što ima u radijusu kretanja i pogledati ocjene i cijene. Tako ćete i ubrzati posjetu, da ne lutate, pripremite par adresa. Ja nemam ništa posebno za preporučiti. Veća je ponuda restorana u Quartier Latin na lijevoj obali nego kod Hotel de ville, ali to su baš turistički restači, nije neka fina gastronomija i pripazite na higijenu.
Lizzie M is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 21:43   #3335
Quote:
Serengeti kaže: Pogledaj post
Ima neko preporuku dobrih restača, lanaca restorana u Parizu? latinska četvrt? gdje još? Ulice i kvartovi - Hvala
U Parizu nema baš nekih značajnijih lanaca, tj. ima ali ne bazira se glavnina ponude na njima. Od lanaca koji su kakti pouzdani mogu se sjetiti samo Léon de Bruxelles ako ste za dagnje (ima jedan na trgu Bastille), a ok mi je bio i Bistro Romain (ima na dvije lokacije). ili misliš na lance brze prehrane, sendviče i slično? Flunch je nešto kao kantina, kafeterija... Ako je budžet srednji, zbog ugođaja je fino barem jednom sjesti u neku od poznatijih brasseries. Obično su na većim trgovima, u Saint-Germaineu ih ima nekoliko razvikanih. Iako je to sve prepuno turista... Za finiji ručak je najbolje baš u vrijeme ručka, oko 13 h, ući u neki fini mali restorančić s istaknutom ponudom dnevnog menija, gdje izlaze poslovnjaci na pauzu za ručak, tamo sam uvijek najbolje jela za nevelike novce.

Restorana uglavnom ima na stotine (vidi moj prethodni upis), ali eto već kad si spomenuo latinsku četvrt i potragu za dobrim restačima, ako ste već tamo bolje je pomaknuti se koji km zapadno u Saint-Germain, generalno ponuda je nešto bolja.
Lizzie M is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 21:50   #3336
Quote:
Lizzie M kaže: Pogledaj post
Izvedivo jeste, jedino ubrzanje koje možete postići jest ići javnim prijevozom do Eiffela jer je on jedini s vašeg popisa koji je dislociran. Bilo bi vam možda previše ići pješke uz Seinu, jedan dio jest zanimljiv, ali dio je gnjavaža i ipak je to 3 kilometra za hodati a vi s djecom i seniorima. Preporučujem autobus umjesto metroa, da usput i nešto vidite. Sa Place de la Concorde (stanica na sjeverozaparnom kutu, pogledaj na google maps) imate bus br. 72 do Pont d'Iéna (smjer Parc de Saint-Cloud).

Ne stanete svi u jedan taksi, iako ako ugledate taksi kombi na taksi stajalištu, ne oklijevajte (tarifa bi trebala biti normalna, ja sam se jednom sama vozila jer je bilo prvo vozilo na redu - pitajte zapravo).

Mislite li ulazitu u Louvre i razgledati?

Za restorane najbolje otvoriti google maps vidjeti što ima u radijusu kretanja i pogledati ocjene i cijene. Tako ćete i ubrzati posjetu, da ne lutate, pripremite par adresa. Ja nemam ništa posebno za preporučiti. Veća je ponuda restorana u Quartier Latin na lijevoj obali nego kod Hotel de ville, ali to su baš turistički restači, nije neka fina gastronomija i pripazite na higijenu.
Hvala na odgovoru bus mi nije pao na pamet jer sam samo gledao metroe, a i baš sam mislio otići do place de la Concorde, da barem bace pogled na slavoluk u daljini...

Taksi nije opcija jer vrlo vjerojatno nemaju dječje sjedalice, a i treba uzeti dva...

Nećemo ulaziti u Louvre, samo prošetati između i onda kroz Tuileries prema Concordu.

Za restoran sam se ponadao da ima nešto što nije čisti tourist trap, ali izgleda da ću morati napraviti listu pa što bude najbliže...

Jel' možda znaš koliko dugo vrijede karte iz karneta? Ostalo nam nešto od pred 2 godine...

P.S. ima li Pariz svoju mobilnu aplikaciju za javni prijevoz? Da mogu real time gledati buseve, metroe i sl.





Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
z_k is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 22:06   #3337
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post

Jel' možda znaš koliko dugo vrijede karte iz karneta? Ostalo nam nešto od pred 2 godine...
vrijedit će ti, ja sam iskoristila nekoliko preostalih karata četiri godine kasnije.

za aplikacije ne znam, ja se uspješno koristim malom sklopivom mapom. sigurno ima, ali neka netko preporuči tko je koristio.
Lizzie M is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 11:29   #3338
Pariz za Božić? Da li se isplati, kakav je ugođaj, vrijeme?
ribic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 05:31   #3339
Nadam se da je uredu da postam ovdje. Prodajem Paris Museum Pass od 6 dana. Mi smo ga kupili na aerodromu za osobu kojoj na kraju nije trebao. Pass vrijedi za sve muzeje i spomenike koji se obicno posjecuju, ukljucujuci Versailles. Cijeli popis mozete vidjeti na njihovim stranicama ( samo guglajte paris museum pass). Osim sto prodete jeftinije, dobro je jer ne morate cekati u dugim redovima. Pass pocinje vrijediti od trenutka kada prvi put udete s njim u muzej. Prodajem ga za 400 kn. U Parizu bi platili 72 eura za 6 day pass, a 64 eura za 4 day pass. Mislim da se mora iskoristit do kraja 2018. pa ako netko ide do kraja godine a zeli uzet, nek se javi. Po mogucnosti netko iz Zagreba ili ko moze doc.
Dumbam is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 21:57   #3340
Noje putovanje se primiče, i u svoj zbrci sam zaboravila gradski prijevoz!
Nisam stigla dalje od karte Metroa!! Panika!!!

Može li mi netko savjetovati i preporučiti koje karte kupiti?
Ostajemo 6 dana, puno ćemo hodati, ali ujutro i na večer povratak će biti podzemnom .
__________________
Ponekad ne mislim na tebe.
adan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:10.