Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2017., 18:40   #61
Quote:
Horovathos kaže: Pogledaj post
Sad nisi samo neuk nego i tup?

Baš zato kako ti je objašnjeno na primjeru "Spliće". Pročitaj ponovno, pa koliko god puta treba.
Postoji li prezime Splićo?

Za prezime Horvat znam, a za prezime Splićo nikad nisam čuo?
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 18:50   #62
Majko mila i draga.
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 19:25   #63
Quote:
Jelly02 kaže: Pogledaj post
Imas ih itekako...Proguglaj na wikipediji Srbi u Hrvatskoj
Srbi u HR u 14. stoljeću ? :rofl :
Jbt. kak ?
Koji su to? Djed mraz i krampus ili ?
Daj link, da ne tražim ?
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post
Ne,nego prisilna "bugarizacija"....
Zašto bi to isključivalo raniju srbizaciju?
Sin ti se može odseliti u Irsku, tamo postati "pravoslavni Irac", promijeniti prezime na -ich, a onda da netko njegovog potomka na temelju njegovog prezimena, vraća u -ić i Srbe?
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post
Znaci ti imas neki dokaz ili sta vec,da je vecina hrvatskih prezimena,daleko starija od 200 godina?......tj da vecina Hrvata bez problema moze da nadje svoje pretke 500 ili 1000 godina u proslost?.....
Da.
Surfaj malo;
https://actacroatica.com/hr/
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post
Svaka ti cast,ovim si nadmasio svoju dosadasnju mitomaniju i presao na sasvim novi sledeci nivo.........ja vec znam sta ce biti sledece,vezano za Hrvate po toj tvojoj logici...
?
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post
Ali svejedno,patronim se koristi kao prezime......tj ta dva pojma imaju isti smisao u identifikovanju nekog pojedinca u npr srednjem veku......mada u nekim zemljama i dan danas...
Koristi se se i motor kao prevozno sredstvo, pa nije auto.
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post
A da li ti kuzis da se raspravaljas sa wikipedijom,a ne sa mnom?......samo sam copy/pejstovao sta tamo pise....
A wikipediju može pisati svatko ?
Tebi je jasno da ono što si napisao odgovara meni, a ne tebi?
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post
Tu se lepo vidi da Srbi ponekada koriste svoja stara porodicna prezimena,a nekada patronime....
Zijev...
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post
Necu da kazem da su to dva ista pojma,vidi se razlika,ali u praksi i koriscenju razlike medju njima nema,jer i jedan i drugi pojam se koriste i imaju znacenje u personalnom imenu neke osobe...
Ok, to će biti "povijest prema Zrakomlatskom". Ajd idi sad i propovjedaj je negdje.

@Dilberth
Može biti i Zvonimira, u čemu je razlika?
Ivan i Tomislav su porijeklom hrvatska imena.

@Horvatos, Rukma ti je "Srbin" s bugarskim rodoslovljem i hrvatskom vezom.
Tako da, moraš ga razumjeti, dečko je malo zbunjen
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 19:33   #64
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post
Imas puno takvih primera tokom srednjeg veka vezano za srpsko plemstvo......knez Lazar Hrebeljanovic.....zamisli kako mu se zove sin?.....knez (kasnije despot) Stefan Lazarevic...
To Lazarević nije prezime, već prezimenska oznaka ili ako ti je jasnije, to je patronimik koji se, u pravilu, ne pretvara u prezime.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 19:36   #65
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post
Za vreme WWII jugoistocnu Srbiju su okupirali Bugari......i bilo je dosta primera pokusaja "bugarizacije",tako sto se sa srpskih prezimena skidalo zadnja tri slova vic...pa je tako npr od Petrovica nastajalo Petrov....





Radi se o skoro 200 godina "loze",jer seze do tamo 1820 i neke.....i ne hvalim se time,samo navodim kao primer da neka srpska prezimena (kao npr moje) postoje bar 200 godina,jer je neko ovde odvalio kako maltene Srbi do pocetka 20 veka nisu ni imali prezimena,sto je notorna budalastina...




Ali patronim i jeste prezime...


https://sh.wikipedia.org/wiki/Patronim

Patronim (gr. πατρονυμικόν/ patronymikon, sh. "ime oca") je ime, odnosno dio ličnog imena koje označava oca ili muškog pretka osobe koja ju nosi. Kada se takvo ime temelji na majci ili ženskom pretku, koristi se izraz matronim. U mnogim zemljama patronim funkcionira kao prezime, odnosno obavezno se navodi kao dio ličnog imena, mada ga je sve više počelo istiskivati porodično ime.

Znaci,i danas u nekim zemljama patronim funkcionise kao prezime.....a tek u srednjem veku....


https://en.wikipedia.org/wiki/Patronymic#Serbian


Vuk Karadžić reported in the 19th century that Serbs sometimes used their old family names, and sometimes patronymics. Vuk Karadžić himself used patronymic Stefanović (son of Steven), and sometimes Karadzić, old family name. However, nowadays, the patronymic names in Serbia are mostly used on legal documents, and have the form of the father's name that says the child is 'of so and so'.
Patronim nije prezime, ali može postati, ako se ustali unutar više generacija. To što ti navodiš nisu prezimena, već prezimenske oznake, a to nije isto što i prezime.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 19:40   #66
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Nisam siguran da li si htio s ovim ispasti smijesan ili ukazati svoje neznanje.
Samo u Beogradu ako pogledas Tel imenik, postoji preko 200 Ivana, 200 Tomislava, itd. Po prezimenima mozes zakljuciti da su svi teske Srbende.

Inace i medju katolicima u Hrvatskoj u pojedinim regijama postoje razlike u imenima. U Dalmaciji gdje je bio veliki utjecaj Venecije, odnosno talijanskog katolickog svecenstva, sve vrvi od imena talijanskih katolickih svetaca, Frane i Ante su najpopularniji.
Istovremeno u Lici najcesca katolicka imena su imena biblijskih svetaca, ili svetaca prije raskola. Petar, Dane, Mate, Joso, Ivo, Nikola, itd.
U 13. stoljeću u Hrvatskoj je, među Hrvatima, postojalo ime Nemanja, kao i neka druga imena koja se danas prezentiraju i shvaćaju kao izrazito srpska. Međutim, upravo kako si napisao, malo se zna da je do toga došlo, kada je pod jakim utjecajem rimokatoličke kulture iz urbanih središta Dalmacije došlo do velikog prodora svetačkih-kršćanskih imena, a narodna hrvatska imena su počela padati u zaborav (Vukeša, Žitomisl, Radovan, Vučeta, Dragomir, Dragomuž...).
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 19:49   #67
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
A zašto među Hrvatima iz Dalmacije i BiH nikad nije bilo ni nadimaka ni prezimena Horvat?

Logika mi govori zato što se Dalmacija i BiH nikad nisu smatrale Hrvatskom, pa zato stanovnici tih krajeva nisu ni mogli dobiti ni prezime ni nadimak Horvat.

Sve do 1945 godine tj. do uvođenja avnojevskih granica, Dalmacija se nije smatrala Hrvataskom, a granica Hrvatske i Dalmacije je vekovima pre AVNOJ-a bila na Velebitu i Zrmanji, znači da je Lika bila najjužnija hrvatska regija.
Ti se zezaš ili što???? Današnja Dalmacija je bila središte srednjovjekovnog hrvatskog kraljevstva. Dvorovi hrvatskih vladara nalazili su se u Ninu, Biogradu, Kninu, Šibeniku, Bijaćima, Klisu i Solinu. Ti gradovi su, ako se ne varam, u Dalmaciji. Što ti misliš? Jesu li?

Do 16. stoljeća sjever današnje Hrvatske nije nazivao Hrvatskom. Zagorje i kraj oko Zagreba činili su Kraljevinu Slavoniju. Kraj od približno Velike i Male Kapele do mora bila je Kraljevina Hrvatska.

Srednjovjekovna Dalmacija obuhvaćala je samo gradove Osor, Rab, Zadar, Trogir, Split i Kotor te veći dio otoka. Čitava Dalmatinska Zagora s Kninom i dio obale i otoka nazivala se - HRVATSKA.

Ravni kotari su se u srednjem vijeku nazivali "V Hrvatih", u značenju "zemlja Hrvata".

Ti si očito trol.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 20:14   #68
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
U 13. stoljeću u Hrvatskoj je, među Hrvatima, postojalo ime Nemanja, kao i neka druga imena koja se danas prezentiraju i shvaćaju kao izrazito srpska. Međutim, upravo kako si napisao, malo se zna da je do toga došlo, kada je pod jakim utjecajem rimokatoličke kulture iz urbanih središta Dalmacije došlo do velikog prodora svetačkih-kršćanskih imena, a narodna hrvatska imena su počela padati u zaborav (Vukeša, Žitomisl, Radovan, Vučeta, Dragomir, Dragomuž...).
Da se nadovežem, na brzinu izvadih imena očito slavenskog podrijetla među osobama iz Supeterskog kartulara(1080-1187.)

Drugim riječima, imenoslov Hrvata u okolici Splita iz XII stoljeća.

Belota
Belotica
Berivoj
Bilac
Bogdan
Bojan
Boljedrug
Boljac
Branac
Bratača
Brateša
Budimir
Črneca
Črnota
Davorad
Dedomir
Desimir
Dobralj
Dobrača
Dobromir
Dobrovit
Domanjeg
Dragonjeg
Dragonja
Dragiša
Dragovit
Gostan
Gojnjeg
Jeroslav
Klonimir
Ljubomir
Ljutica
Miroslav
Ozrač
Pribimir
Radoslav
Radovan
Semidrag
Strezina
Utješa
Tojedrag
Toljan
Tomidrug
Većemir
Voljen
Vratina
Vučina
Vukonjica
Vukmir
Zavida
Zdedrag
Zdedrug
Žitimir
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 20:16   #69
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
Patronim nije prezime, ali može postati, ako se ustali unutar više generacija. To što ti navodiš nisu prezimena, već prezimenske oznake, a to nije isto što i prezime.
Pravilno rečeno, to je priimak.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 22:30   #70
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Pa kakave veze taj sajt ima sa utvdjivanjem koliko je staro necije prezime i ko su bili neciji preci koji su koristili to prezime pre 500 ili 1000 godina?

Mislim,jedva znamo ko je bio hrvatski vladar pre 1000 i vise godina,a ne predak iz tog doba nekog danasnjeg Hrvata.......stvarno pises besmislice...

Nego,taj sajt mi je zanimljiv jer sam video da je moje ime medju prvih 100 muskih imena u Hrvatskoj,da ga tamo iskljucivo koriste Hrvati (a ja nikakve veze sa Hrvatima nemam)......i da je jedan od meni cool pevaca Vlado Kalember mozda Srbin,jer su Kalemberi u Hrvatskoj vecinom Srbi....
Zrakomlatski is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 22:40   #71
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
A zašto među Hrvatima iz Dalmacije i BiH nikad nije bilo ni nadimaka ni prezimena Horvat?

Logika mi govori zato što se Dalmacija i BiH nikad nisu smatrale Hrvatskom, pa zato stanovnici tih krajeva nisu ni mogli dobiti ni prezime ni nadimak Horvat.

Sve do 1945 godine tj. do uvođenja avnojevskih granica, Dalmacija se nije smatrala Hrvataskom, a granica Hrvatske i Dalmacije je vekovima pre AVNOJ-a bila na Velebitu i Zrmanji, znači da je Lika bila najjužnija hrvatska regija.
HR kneževina je i nastala u trokutu Knin-Nin-Solin, to je hrvatska jezgra.
Ono što danas poznajemo kao Dalmacija je ono što je Venecija postepeno zauzimala i izgubila 1797.g. Da nije bilo Venecije Dalmacije bi bilo koliko i Liburnije.

Knežević je od nadimka Knez koje je postalo prezime, nema veze sa Srbima, niti su svi Kneževići potomci jednog Kneza. Hrvata ima i Knezova i Kneževića, možda ima i Srba, ali vjerojatno se radi o pravoslaviziranim Hrvatima.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 22:44   #72
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
To Lazarević nije prezime, već prezimenska oznaka ili ako ti je jasnije, to je patronimik koji se, u pravilu, ne pretvara u prezime.
Nisam rekao da je prezime,vec da ima istu funkciju kao prezime kada prezime ne postoji....

Uostalom,medju srpskom vlastelom iz srednjeg veka patronim je postajao pravo prezime.....npr kod porodice Brankovica.......u prvoj polovini 14 veka je postojao neki plemic Branko Mladenovic,imao je vise dece,jedan od njih je bio Vuk Brankovic...koji takodje ima vise dece,a najpoznatiji je (buduci despot) Djuradj Brankovic....koji takodje ima vise sinova,nasledio ga je kao despot sin Lazar Brankovic....
Zrakomlatski is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 23:13   #73
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post
Pa kakave veze taj sajt ima sa utvdjivanjem koliko je staro necije prezime i ko su bili neciji preci koji su koristili to prezime pre 500 ili 1000 godina?
Mislim,jedva znamo ko je bio hrvatski vladar pre 1000 i vise godina,a ne predak iz tog doba nekog danasnjeg Hrvata.......stvarno pises besmislice...
Nego,taj sajt mi je zanimljiv jer sam video da je moje ime medju prvih 100 muskih imena u Hrvatskoj,da ga tamo iskljucivo koriste Hrvati (a ja nikakve veze sa Hrvatima nemam)......i da je jedan od meni cool pevaca Vlado Kalember mozda Srbin,jer su Kalemberi u Hrvatskoj vecinom Srbi....
Ti to trolaš ili ?
Rekao sam da Hrvati duže imaju prezimena nego Srbi.
Dao sam ti i link na kojem se može provjeriti neko prezime.
Kakve veze ima to što u RH neko ime koriste isključivo Hrvati s upotrebom istog imena u Srbiji ?
Ti znaš što su to disjunkti skupovi?
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 00:21   #74
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
@Dilberth
Može biti i Zvonimira, u čemu je razlika?
Ivan i Tomislav su porijeklom hrvatska imena.
Da si malo citao Bibliju umjesto gubio vrijeme uceci jugo-historiografiju, znao bi da su Ivan i Tomislav porijeklom biblijska imena.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 05:46   #75
Ova tema se redovno javlja na forumu svakih pola godine-godinu, i uvijek je puna osoba koje prave dvije osnovne pogreške u pristupu pitanju.

Prva pogreška je da se ljudi općenito ne mogu othrvati predrasudama koje su stekli ranije. Osoba koja je u djetinjstvu znala dvoje Marića koji su Srbi i nijednog Marića koji je Hrvat će gotovo obavezno imati predodžbu o Marić kao srpskom prezimenu. Drugim riječima, "etnicitet" prezimena uopće određuje etnicitet njegovih nositelja u rodnom kraju osobe.

Druga pogreška je usko vezana uz prvu, a to je potpuno oslanjanje u osobno iskustvo i znanje. Tu onda imamo uvjerenje da je ograničena količina informacije koju forumaš ima reprezentativna ali i autoritativna. Tako imamo forumaša iznad koji samouvjereno tvrdi da prezime Horvat ne postoji u Bosni. To je površno gledano istina, no samo zato što Bosanci bilo koje nacije naravno nisu kajkavci. Prezime glasi i samo može glasiti Hrvat i prije rata ga je nosilo stotinjak osoba u okolici Prijedora. Hrvati, katolici. Naravno, odgovor na ovakve stvari je uvijek "Ja nisam nikad čuo za...." Osobno iskustvo i znanje ima prednost nad činjenicama.

Sličan i vezan primjer je prezime Bošnjak. Nekoliko puta sam na ovom forumu čuo da se u Bosni samo Bošnjaci prezivaju Hrvat a samo Hrvati prezivaju Bošnjak. Kao što ni prvo nije točno, nije ni drugo. Prezime Bošnjak istina uglavnom nose Hrvati, ali ni blizu isključivo. 78% nositelja prije rata su bili Hrvati, 13% Bošnjaci i 9% Srbi. I kod Srba i kod Bošnjaka radi se o apsolutnim brojevima od oko 1000 ljudi, tako da nije statistički zanemarivo.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 09:05   #76
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Rekao sam da Hrvati duže imaju prezimena nego Srbi.
Dao sam ti i link na kojem se može provjeriti neko prezime.
Na tom linku mozes proveriti koliko je rasprostranjeno neko prezime u Hrvatskoj,koliko ga ljudi koristi i koje su nacionalnosti najcesce,ali ne mozes proveriti koliko je staro neko prezime....ili kako se prezivao predak tamo nekog danasnjeg Hrvata od pre 200,300,500,1000 godina...

Inace,Hrvati imaju duze prezimena nego Srbi u Srbiji koja je vekovima bila pod turskom okupacijom.....ali Srbi u Vojvodini koji su bili u austrijsko/madjarskoj drzavi,kao i Hrvati,imaju takodje jako dugo svoja prezimena...
Zrakomlatski is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 10:56   #77
Quote:
Znaci ti imas neki dokaz ili sta vec,da je vecina hrvatskih prezimena,daleko starija od 200 godina?......tj da vecina Hrvata bez problema moze da nadje svoje pretke 500 ili 1000 godina u proslost?.....
Pa ja imam banalno prezime koje nije plemicko i googlanjem sam otkrio da je poteklo iz sjeverozapadne bosne i tamo je zabiljezeno ili 1500 ili 1400 neke,nesjecam se tocno.200 godina nije davno pa to je moiderno doba tad imas vec i nacije i elektrifikacija bila pocela,kolonije se pocele osamostaljivati.Kod katolika ti svako moze nac prezime.
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 10:59   #78
Mogu naći svoju lozu unatrag do 1600ih, fiksno prezime čitavo vrijeme, nisu bili plemići.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 11:54   #79
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Da si malo citao Bibliju umjesto gubio vrijeme uceci jugo-historiografiju, znao bi da su Ivan i Tomislav porijeklom biblijska imena.

Ivan ima latinsko porijeklo.
A Tomislav u bibliji ?
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post
Na tom linku mozes proveriti koliko je rasprostranjeno neko prezime u Hrvatskoj,koliko ga ljudi koristi i koje su nacionalnosti najcesce,ali ne mozes proveriti koliko je staro neko prezime....ili kako se prezivao predak tamo nekog danasnjeg Hrvata od pre 200,300,500,1000 godina...
Inace,Hrvati imaju duze prezimena nego Srbi u Srbiji koja je vekovima bila pod turskom okupacijom.....ali Srbi u Vojvodini koji su bili u austrijsko/madjarskoj drzavi,kao i Hrvati,imaju takodje jako dugo svoja prezimena...
Imaš tragove tih prezimena po raznoraznim popisima (npr. onima kad se ulazi u US), a za ostatak uvijek imaš google.
Opet, Srbi u Vojvodini su tamo došli sa otomanske teritorije (većinom), a i vojvodina je kraće pod Habsburzima nego Hrvatska.
(ps. Vojvodina minus Srijem je Ugarska, ne AU, a Srijem je Hrvatska... AU je zajednica više država).
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 12:02   #80
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Mogu naći svoju lozu unatrag do 1600ih, fiksno prezime čitavo vrijeme, nisu bili plemići.
Ista priča....
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:01.