Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.07.2017., 00:18   #1
Život plemstva

Možda naslov baš ne pokriva temu, ali zanima me, gdje bi se mogli pronaći detalji svakodnevnog života u našim dvorcima, mislim npr na to kako je plemstvo provodilo dane na ladanju, pa zatim, nekakvu etiketu po kojoj se živjelo tj kako su bili uređeni odnosi posluga - gospodari, način oslovljavanja i tako.
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 12:40   #2
U kojem vremenskom razdoblju?

Pretpostavljam da u našim krajevima , posebno južnim to nije nikad bilo nešto glamurozno.
I naše najveće kraljeve zamišljam kao čobane u ovčjoj vuni i ništa više, ako neko ima dokaza da je bilo drugačije pa može i mišljenje neka iznese.
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 13:50   #3
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Možda naslov baš ne pokriva temu, ali zanima me, gdje bi se mogli pronaći detalji svakodnevnog života u našim dvorcima, mislim npr na to kako je plemstvo provodilo dane na ladanju, pa zatim, nekakvu etiketu po kojoj se živjelo tj kako su bili uređeni odnosi posluga - gospodari, način oslovljavanja i tako.
Ovisi o kojem dobu i o kojoj državi pričamo.

Pogledaj recimo Hrvatsku. Plemići se stalno bore međusobno, Babonići+pobunjeno lokalno plemstvo, portiv Mladena Šubića.

Imamo masovna smaknuća pobunjenih plemića za vrijeme Karla Luksemburškog.

Imamo ratove Turcima gdje čak i banovi zanju pogibati na bojnom polju.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 21:38   #4
Govorim o dobu iz kojeg bi mogli imati neke zapise, recimo cca 1850 do 1945 dakle austro-ugarska
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 21:48   #5
Quote:
Horovathos kaže: Pogledaj post
U kojem vremenskom razdoblju?

Pretpostavljam da u našim krajevima , posebno južnim to nije nikad bilo nešto glamurozno.
I naše najveće kraljeve zamišljam kao čobane u ovčjoj vuni i ništa više, ako neko ima dokaza da je bilo drugačije pa može i mišljenje neka iznese.
Pa ne znam, baš, ne bih baš opisao tako, mislim gle lozu Iločkih tj ono što je ostalo od njih, Ružica grad i palača u Iloku to su golemi objekti za to vrijeme pa onda Frankopani i Zrinski u Brinjama i Kraljevici

Pa imaš Draškoviće sa Klenovnikom i Trakošćanom, pa otprilike istovremeno Pejačeviće s dvorcima u Našicama, Osijeku i Virovitici

Ok nije bilo kraljevski, ali mislim da svjedno nije odskakalo od klasičnog života plemstva po Europi.
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 16:50   #6
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ovisi o kojem dobu i o kojoj državi pričamo.

Pogledaj recimo Hrvatsku. Plemići se stalno bore međusobno, Babonići+pobunjeno lokalno plemstvo, portiv Mladena Šubića.

Imamo masovna smaknuća pobunjenih plemića za vrijeme Karla Luksemburškog.

Imamo ratove Turcima gdje čak i banovi zanju pogibati na bojnom polju.
Čini se da tadašnja elita za razliku od ove današnje nije imala vremena niti mogućnosti previše lješkariti i uživati u svome statusu . Povijest je zaista hrpa klanja, kojeg nije pošteđena niti elita.
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 13:34   #7
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
Čini se da tadašnja elita za razliku od ove današnje nije imala vremena niti mogućnosti previše lješkariti i uživati u svome statusu . Povijest je zaista hrpa klanja, kojeg nije pošteđena niti elita.
Može se reći da se najveća promjena događa modernizacijom i profesionalizacijom vojske.
Tada plemići gube toliku važnost, i postaju više zemljoposjednici i bogataši nego vojni faktor.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:57.