Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.09.2003., 08:52   #21
Odredba o pokrivanju zene u Islamu nije dosla odmah.Dosla je (kao i mnogo toga u Kur'anu 'po potrebi') tek naknadno i to kao odgovor na kulminaciju nasilja prema zenama u periodu anarhije u Medini(nedugo nakon bitke na Uhudu, gdje su muslimani imali velike zrtve, i bili su vidno oslabljeni).

U Medini u vrijeme te fitne(anarhije) su munafici(licemjeri) napastvovali nepokrivene zene.
Naime pokrivanje zena je vec postojalo u Arabiji tog vremena, i samo pokrivanje je bio znak pripadnosti ,odnosno zasticenosti zene.Pokrivena zena redovno je bila gradjanka(da to tako kazem).
No ,to pokrivanje nije bilo opste pravilo, i bilo je i zena , gradjanki, slobodnih zena koje se nisu pokrivale.
Munafici,licemjeri su u vrijeme fitne(anarhije) napastvovali nepokrivene zene da bi se kasnije 'pravdali' da su mislili da je ta zena bila 'ropkinja'.

Zbog toga u Kur'anu zenama (kako slobodnim tako i robinjama) muslimankama kaze da se pokriju, kako bi se na taj nacin razlikovale, i kako munafici ne bi vise napadali .(ps. munafici su za silovanje dobijali kazne, ali ma kakva kazna bila silovanje je bilo, i ostalo oduzimanje casti jednoj zeni bilo da je ona bila slobodnja-gradjanka, ili robinja)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2003., 11:04   #22
U svim patrijahalnim religijama žene su ponižavane, shvaćane kao seksualni objekti, kao objekti požude, kćeri sotonine, i slično.. da ne navodim kakve su posljedice imale zbog navodnog Evinog jedenja jabuke..
Ponašate se kao da žene nisu ljudi.. kao da su niža vrsta od muškaraca.. pogotovo oni koji su kondicionirani da li islamom, da li nekom kršćanskom sektom.. da li judaizmom..
Dajte ljudi, živimo u 21. stoljeću.. osvjestite se.
 
Odgovori s citatom
Old 23.09.2003., 12:22   #23
Quote:
Sto se tice neistomisljenika rezima, stvarno si smijesan.....zasto je bio rat u Bosni, Hrvatskoj, Sloveniji, Kosovu itd? ma garant su to islamske zemlje napale neistomisljenike rezima. Whatever!
Ja sam govorio o neistomišljenicima unutar neke zemlje/režima. Nisam spominjao nikakve ratove. Whatever!


Quote:
Moje licno misljenje je da zena ne mora pokazivati svoje predivno zensko tijelo svakom muskarcu. Svaki muskarac to ne zasluzuje. Nemoras ti biti lijepa djevojka da bi bila polu-gola ili gola.
Hmmmmm... pa ja, prije svega nisam djevojka

Mislim da jedno lijepo žensko tijelo, prije svega nije tu za pokazivanje, nego je lijepo samo od sebe - kao i druge prirodne ljepote. Ko je zaslužio nešto da gleda, a ko nije, mislim da ne bi trebalo da bude briga vlasnice lijepog tijela, već same osobe koja gleda. Svako od nas je odgovoran za svoja razmišljanja i ne treba neko (ženska osoba) da pati pod nekim pokrivalom zato što neko ima iskrivljeno poimanje ljepote i poremećene vrijednosti. Ja, budući da sam muško, uživam gledajući lijepo žensko tijelo - čisto zbog njegove ljepote i pri tome ne posmatram ženu kao seksualni objekt, već kao divotu koju je priroda iznjedrila i prema kojoj gajim duboko poštovanje.


Quote:
Strast jeste prirodna i sto je svako i osjeca ali pitanje je gubitka samokontrole frajeru. Odakle ti znas jesam li ja i pokrivena?
Prije svega izvinjenje, jer nisam odmah shvatio da si žensko.
Što se tiče gubitka samokontrole, meni stvarno nije jasno šta pod tim podrazumjevaš? Da je lijepa žena krivac, zbog toga što je neko npr. silovao, ili joj se neukusno nabacuje? Nije njena ljepota tome uzrok, već, opet naglašavam, poremećene vrijednosti i psiha pojedinca. Nećemo valjda, ko što reče abu Baklava, zbog takvih ukinuti žene? Reci mi, misliš li da bi se zbog izazivanja "griješnih misli" i muškarci trebali pokrivati? Pitanje o pokrivanju sam ti uputio, jer sam mislio da si muško. Još jednom izvinjenje zbog toga.


Quote:
Svako je grijesan i ima gresne misli ali se treba i sacuvati od toga jer niko nije savrsen sem Boga.
Znači, "bog" ti je dao da nešto osjećaš (usadio je u čovjeka prirodni nagon), a onda za isto to i kažnjava, odnosno nastoji svojim uredbama o pokrivanju (primjenjivim u tom slučaju isključivo na ženski spol), tim istim osjećanjima stati na put.


Quote:
Sto se tice bjezanja od osjecaja ko je rekao da bi se trebalo bjezatiod njih? Imas zenu pa s njom osjecaj
Ti očigledno ne razlikuješ seksualnu privlačnost od ljubavi. Za mene to ni približno nije isto. Mene lično svaka lijepa djevojka privlači - što nikako ne znači da bih automatski s njom izlazio ili spavao. Osjećaj privlačnosti koji u meni izazove ženska ljepota je prirodan, a da li će se on dalje razvijati u ljubav, to mogu saznati tek ako se sa određenom osobom u potpunosti upoznam. Ne mislim da je taj osjećaj prirodne (seksualne) privlačnosti prema suprotnom polu na bilo koji način "grješan" ili ugrožava žensku osobu. Na isti način funkcioniraju i ženski osjećaji prema muškima.

Pozdrav.
__________________

Now the sun's gone to hell
And the moon's riding high
...
Semargl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2003., 12:54   #24
Ma vi uopće nezaslužujete niti najjadnije kurve..
Mislim da je za ženu poniženje ako samo vas pogleda..
jadnici.
 
Odgovori s citatom
Old 23.09.2003., 14:52   #25
nemam podataka o sexualnom zlostavljanju zena u drugim zemljama.
ali cu vam dati jedan primjer:
ovdje u austriji,ako jedna fina zenska,zgodna,u minici,prodje kraj dva austrijanca moze izmamiti pogled ili osmijeh,ali nista sto bi je navelo na to da se osjeca ugrozena...
medjutim ako prodje kraj dva turcina...moze cuti svasta od bezveznog kreveljenja do svakakvog udvaranja itd...

to pokrivanje je naredjeno za ljude koji su jos na nizem stupnju evolucije i nisu jos sposobni da se nose sa svojim zivotinjskim nagonima...
sorry
al tako je.....


ps.na fkk plazama ima jako malo silovanja...jedino ako neka budala naleti...
__________________
Pročitaj pravila o oblikovanju potpisa link ;), ja se vise ne potpisujem.
Krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2003., 14:55   #26
Minatallah, ja sam nedavno na temi Polozaj zene u Islamu postavila pitanje o tome zasto se muslimanke moraju pokrivati, a ti tad jos nisi bila na toj temi… Bas me zanima odgovor jedne djevojke koja se odlucila pokrivati. Ja sam krscanka i kao takva se ne zelim oblaciti izazovno, ali ne razumijem zasto to nije dovoljno prema islamskom shvaćanju. U biti, razumijem, tako pise u Kuranu i zato – i tocka. Ali buduci da sam krscanka koja zaista zeli zivjeti svoju vjeru, ja gledam u Bibliju sto pise o svemu sto me zanima. U Novom zavjetu ne pise nista o oblacenju u smislu tocno odredjenog nacina – sve pokriveno osim saka, lica i stopala – vec pise da se zene ne trebaju ukrasavati vanjskim ukrasima, vec svoje srce ukrasiti poniznoscu i krotkošću. Naravno, da se ne oblače tako da bi muškarce oko sebe poticale na grijeh. Dakle, po meni je dovoljno da se ne oblacim izazovno i tako ne budem kamen spoticanja muskarcima. Isto tako, ne razumijem bas koja je svrha da se muslimanke koje zaista drze do svoje vjere tako oblace, ali jako nasminkaju. Nemoj me krivo shvatiti, meni su te djevojke jako lijepe (vidjela sam ih kada sam nedavno posjetila Sarajevo), ali jedan mi je prijatelj rekao da su njemu tako pokrivene, ali jako nasminkane djevojke, ‘zamamnije’ jer poticu mastu, a i privlace paznju na sebe jer su istaknule npr. oči, jako ih našminkavši… Uostalom, ne osjecaju svi muskarci seksualnu privlacnost izričito zbog oblika tijela, vec ih lice moze jednako privuci… zar ne? E, pa to me zanima. Zasto je jako se nasminkati prihvatljivo kad to isto privlaci paznju?
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2003., 16:59   #27
Quote:
Chloe kaže:
ali jedan mi je prijatelj rekao da su njemu tako pokrivene, ali jako nasminkane djevojke, ‘zamamnije’ jer poticu mastu, a i privlace paznju na sebe jer su istaknule npr. oči, jako ih našminkavši…


Mislim da sam i ja jedan od tih ....

uvijek mi je seksualno privlačnije kod žena bilo ono što je bar malo skriveno i što daje mašti na volju

a mašta radi svašta
posmatrač is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2003., 17:11   #28
Osvještenje

Quote:
Apophis kaže:
U svim patrijahalnim religijama žene su ponižavane, shvaćane kao seksualni objekti, kao objekti požude, kćeri sotonine, i slično.. da ne navodim kakve su posljedice imale zbog navodnog Evinog jedenja jabuke..
Ponašate se kao da žene nisu ljudi.. kao da su niža vrsta od muškaraca.. pogotovo oni koji su kondicionirani da li islamom, da li nekom kršćanskom sektom.. da li judaizmom..
Dajte ljudi, živimo u 21. stoljeću.. osvjestite se.
21. stoljeće je najudaljenije stoljeće.
Od vremena kad je Bog po zemlji hodio.
A Žene, nisu one kćeri sotonine vise od muškića, one su samo muškarcima služavke Služavka nije niža vrsta, samo uloga drugačija od muške. Šta, Eva pojede jabuku, a ti bi kao da se to nije dogodilo?


Živio patrijarhat !
__________________
od sumraka do zore komarci me ne more
N'Dour is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2003., 19:11   #29
konfuzija

E Chloe, nije baš svugdje među muslimanima primjenjena praxa pokrivanja žena. U Sarajevu si vidjela poneke pokrivene, ali i dalje veći broj bosanskih muslimanki iliti Bošnjakinja nisu pokrivene, a religiozne vjernice su i neke od njih, od nepokrivenih. Dakle, ne mora značit da je neka djevojka sa muslimanskim imenom ateista ako nije pokrivena, kao na Bliskom Istoku. Pogotovo u BiH, to je stvar slobodnog izbora. U Sarajevu ih je nešto više pokrivenih u odnosu na prije rata, ali to je uglavnom posljedica rata i ponekih aktuelnih političkih nacionaliziranja. Mnoge od tih žena i djevojaka su izgubile svoje muževe, očeve, braću ili majke u prethodnom ratu, pa su neke od njih zato postale nešto religioznije nego prije, i počele su se pokrivati, po svom vlastitom izboru uglavnom. U Islamu se ženama preporuča pokrivanje ali se ne nameće, to nije smrtni grijeh ako žena to ne primjeni. Pogotovo u derviškoj iliti sufijskoj tradiciji islama, koja je inače najstarija i najautentičnija među Bošnjacima. Kod Derviša se više insistira na duhovnom nego na materijalnom, kod njih je važnije šta i kako žena vjeruje u duši i srcu nego kako djeluje svojom vanjštinom, svejedno bila pokrivena ili ne. A šminkanje je prateći segment, ima djelimično veze sa koketiranjem prema muškarcima ili određenom muškarcu, ili ako se bavi trbušnim plesom, ali ima veze donekle i sa elegancijom, pa čak pomalo i sa nekim modnim trendovima. Uglavnom, naprosto sa specifičnim uljepšavanjem
 
Odgovori s citatom
Old 23.09.2003., 22:29   #30
Quote:
A šminkanje je prateći segment, ima djelimično veze sa koketiranjem prema muškarcima ili određenom muškarcu, ili ako se bavi trbušnim plesom, ali ima veze donekle i sa elegancijom, pa čak pomalo i sa nekim modnim trendovima. Uglavnom, naprosto sa specifičnim uljepšavanjem
E pa upravo to... To ima veze, kazes, sa koketiranjem prema muskarcima, ima veze s modom, s trendovima...

Zasto je OK koketirati s muskarcima tako - privlačenjem pažnje na lice na kojem su isteknute oči, usne itd., a oblačenje koje privlači pažnju nije OK?

U biti je to zanimljiva tema sama po sebi, o modi i trendovima, o sminkanju, oblačenju itd. i čednosti i čistoći i vjeri u Boga.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2003., 23:16   #31
[QUOTE]Daleka_Obala kaže:
Pitanje je, da li se to tamo najvise DOGADJA ili se to tamo najvise PRIJAVLJUJE[QUOTE]

Pa onda kaze:
[QUOTE]Cak i na ovome famoznom zapadu jos uvijek postoji predrasuda da ako je zena napastvovana, 'ona je to sama trazila'. Ni ovdje nije svako napastvovanje i silovanje prijavljeno, jer sudski proces jos uvijek zenu stavlja na stup srama, ona mora opravdavati SVOJE postupke, ponasanja i odjecu. [QUOTE]

Sto znaci da ni svaka napadnuta zena u svijetu ne prijavljuje svaki napad zbog tog nekog straha od suoavanja sa svijetom ili zbog mogucih posljedica da bi bila u oku medija sto moze biti lose za nju iz nekih razloga. Znaci ne samo uislamskom svijetu da se svaki napad ne prijavljuje vec ni takodze u ostalim dijelovima svijeta. Ovdje su statisticki podaci najvise prijavljenih zemalja zlosavljanja zene. Vjeruj mi vrlo dobro znam kako jena zapadu jer sam i sama tamo

Opet kazes onda na kraju:

Quote:
Ako je zemlja pretezno muslimanska, ne ocekuj realisticne statistike sto se tice silovanja. Nema dovoljno hrabrih koje bi same sebe stavile na stup srama i izlozile se pljuvanju, i isle na sud kad unaprijed znaju da ce njima biti sudjeno.
Govoris sada o muslimanskim zemljama kako zene nisu hrabre a maloprije spomenu da ni zene na zapadu isto tako nisu hrabre da bi prijavile zlostavljanje, ma nek se zavrsi islamskom zemljom tvoj post pa makar i u drugim dijelovima svijeta taj strah od prijavljivanja bio mozda i veci Bas vam je to trn u oku
 
Odgovori s citatom
Old 23.09.2003., 23:24   #32
Quote:
Semargl kaže:
Ja sam govorio o neistomišljenicima unutar neke zemlje/režima. Nisam spominjao nikakve ratove. Whatever!
Nisi spomijao ratove ali si spomenuo nesto u tom smislu da "sta se radi sa neistomisljenicima rezima u islamskim zemljama". A ja ti dam odgovor na ove ratove koji su se vodili u ne islamskim zemljama zbog neistomisljenika rezima. Jer ne vrti se sve oko islamskih zemalja. Svijet je mnogo veci. To nek te ne brine I na kraju Whatever Neda mi se s tobom raspravljati i bezveze trositi vrijeme
 
Odgovori s citatom
Old 23.09.2003., 23:34   #33
Quote:
Chloe kaže:
Minatallah, ja sam nedavno na temi Polozaj zene u Islamu postavila pitanje o tome zasto se muslimanke moraju pokrivati, a ti tad jos nisi bila na toj temi… Bas me zanima odgovor jedne djevojke koja se odlucila pokrivati.
Naravno, da se ne oblač Dakle, po meni je dovoljno da se ne oblacim izazovno i tako ne budem kamen spoticanja muskarcima. Isto tako, ne razumijem bas koja je svrha da se muslimanke koje zaista drze do svoje vjere tako oblace, ali jako nasminkaju. Nemoj me krivo shvatiti, meni su te djevojke jako lijepe (vidjela sam ih kada sam nedavno posjetila Sarajevo), ali jedan mi je prijatelj rekao da su njemu tako pokrivene, ali jako nasminkane djevojke, ‘zamamnije’ jer poticu mastu, a i privlace paznju na sebe jer su istaknule npr. oči, jako ih našminkavši… Uostalom, ne osjecaju svi muskarci seksualnu privlacnost izričito zbog oblika tijela, vec ih lice moze jednako privuci… zar ne? E, pa to me zanima. Zasto je jako se nasminkati prihvatljivo kad to isto privlaci paznju?
Chloe, ja samse tek registvovala na ovaj forum i zao mi je sto nisam prije. Nisam prije nikada dolazila.
Sada cu ti dati jedan web site koji malo govori o tvom pitanju a i sama cu ti pokusati postirati neke odgovore Sto se tice sminkanja potpuno si u pravu. Pokrivena, a nasminkana jos vise privlaci paznju. Muslimanke nebi trebalo da svoje lice sminkaju tako da bi privukle paznju a pokrivene su recimo. To je odraz slabosti imana ja mislim. mnoge muslimanke ne znaju da i to utice tako, ali vremenom ce se uvjeriti jer sigurna sam da te muslimanke jos uce. Mnoge su prije se i sminkale i bile i ne muslimanke, ali ulaskom u Islam zena nemoze biti odjednom jaka i prihvatit sve sta se od nje trazi. To ide postepeno i korak po korak. Znaci dodzes do tog stepena da si jak i tek tada mozemo reci da smo spremni da se neceg odreknemo. Evo recimo npr ja. Ja se nisam odmah pocela pokrivati , jer nisam odmah bila spremna na tu promijenu u mom zivotu, a za koju sam znala da bi je trebala uciniti. Uzela sam vrijeme koje mi je bilo potrebno za to. Npr prvo sam pocela nositi majice dugih rukava ili siru odjecu. Kad sam se na to navikla onda sam isla dalje, korak po korak.
mozes otici na www.hidzab.com dok ja nesto vise ne napsem. Imam zadace preko glave, pa nadam da se neces ljutiti
 
Odgovori s citatom
Old 23.09.2003., 23:38   #34
A meni nije jasno sto mene neko ubedjuje da su ti obicaji prekrivanja toliko dobri kad i onako nece mene da zeni, niti sam mu rod nit pomozi Bog...
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2003., 23:40   #35
1. Zašto je Uzvišeni Allah dželle šanuhu(dž. š.) ženama propisao hidžab(pokrivanje), propisno obla_čenje koje podrazumijeva pokrivanje cije_log tijela žene osim lica i šaka?

Uzvišeni Allah dž. š. je vjernicama propi_sao hidžab iz slijedećih razloga:

a) Allah dž. š. kaže: "O vjerovjesniče, reci že_nama svojim, i kćerima svojim, i ženama vjernika neka spuste haljine svoje niza se. Tako će se najlakše prepoznati pa neće na_pastovane biti. A Allah prašta i samilostan je" (al-Ahzab, 59).

Zato je odjeća muslimanke njeno odličje i simbol, po čemu se raspoznaje među svim drugim ženama, jer ako se ona izjednači u razgolićavanju, ne bi se prepoznala niti raz_likovala. Dakle hidždb nju odlikuje i štiti od svakog koji je navodi na zlo i nemoral.

b) iz bojazni od fitneta (smutnje) jer žena svo_jim kindurenjem, šminkanjem i uljepšava_njem sama sebe dovodi u kušnju da skrene s puta krijeposti i čestitosti; što spada u najveće uzročnike zla i fesada na zemlji;

c) kako bi žena bila zaštićena i kako ne bi iš_čezao stid, jedan od sastavnih dijelova ima_na, vjerovanja. Žena se oduvijek navodila kao uzor stida (»stidnija od mlade u derde_ku«), a iščezavanje stida upućuje na manj_kavost ženinog vjerovanja i izlazak iz okvi_ra prirode, fitreta, u kojoj je stvorena;

d) kako Ijude ne bi dovodila u iskušenje da skrenu sa staze morala i poštenja, osobito ako je žena lijepa;

e) kako bi se razlikovala od muškaraca, jer kada se ne bi razlikovala od njih u ponaša_nju i oblačenju, ne bi se nimalo stidjela u susretu s njima, što vodi velikoj smutnji, fitnetu. Jednom prilikom je vjerovjesnik Muhammed alejhisselam (a. s.) izišao iz džamije pa je, primijetivši da su se žene pomiješale s Ijudima, rekao: »Ostanite iza ljudi, nemate pravo da idete sredinom pu_ta, držite se njegovih krajeva«. Otada su se žene držale krajeva puta do te mjere da je njihova odjeća zapinjala za ogradu.

2. Šta je ženi dozvoljeno da otkrije od svoga tijela?

Znaj, draga sestro, da ženi nije dozvoljeno da otkrije išta više osim lica i šaka. Ostale dijelove tijela ona je obavezna pokriti, jer Uzvišeni Allah dž. š. veli: ». . . i neka poka_zuju od svojih ukrasa snmo ono što je oče_vidno (vanjsko)!«

Ibn Abbas, jedan od Resulullahovih a. s. ashaba (drugova) protumačio je ovaj ajet rekavši da u ono što je vanjsko i očevidno spadaju samo lice, šake i prstenje.

3. Koji su uvjeti islamskog hidžaba, propi_snog oblačenja?

a) Da pokriva cijelo tijelo žene osim lica i ša_ka. Allahov Poslanik a. s. je rekao: »Žena je avret« tj. treba sva da bude pokrivenauz spomenute izuzetke. Ovaj hadis prenosi Tirmizi.

b) da sam hidžab, odjeća žene, ne bude ukra_šena, nakinđurena, izazovnih boja koje privlače poglede muškaraca. Uzvišeni Al_lah dž. š. kaže: “... i neka pokazuju od svojih ukrasa samo ono što je očevidno (vanjsko)”.

"I nemojte se razgolićavati (otkrivati) kao u prvo džahilijjetsko (predislamsko) doba.”

c) da hidžab ne bude proziran, kako se ispod njega ne bi nazirali dijelovi tijela;

d) da hidžab bude širok i prostran kako ne bi ocrtavao dijelove tijela;

e) da hidžab ne bude namirisan ili naparfemi_san, jer Allahov Poslanik a. s. kaže: »Koja god se žena namiriše, pa prođe pokraj Ijudi i ovi osjete njezin miris postaje za njih kao ona koja je nemoral počinila«.

3

f) da hidžab ne sliči odjeći muškarca, .jer

Ebu Hurejre prenosi da je Allahov Poslanik a. s. prokleo čovjeka koji oblači žensku odje_ću i ženu koja oblači mušku odjeću. Ovaj hadis prenosi Ebu Davud i drugi. Allahov Poslanik a. s. je također rekao: »Tri osobe neće ući u Džennet niti će Allah dž. š. na Sudnjem danu u njih gledati: dijete nepo_slušno prema roditeljima, razgolićena žena koja se poistovjećuje s ljudima (tj. oblači mušku odjeću) i čovjek koji ne vodi računa o moralu svoje porodice.«

g) da hidžab ne sliči odjeći nemuslimanki, jer AIlahov Poslanik a. s. veli: »Ko se poisto_vjeti s jednim narodom on je od njih (tj. pripada njima).« Prenosi Ahmed.

h) da hidžab ne bude od odjeće kojom se želi isticanje među ljudima, svejedno bila ta odjeća skupocjena pa se oblači iz ponosa ili pak bezvrijedna, loša i pokrpana, pa se oblači radi isticanja zuhda, pokornosti odn. poniznosti, ili dvoličnjaštva.

4. Kome žena može pokazati svoje ukra_se, odnosno pred kim se može otkriti?

Žena se može otkriti samo pred osobama koje su navedene u slijedećem kur'anskom ajetu: »To mogu samo muževima svojim, ili očevima svojim, ili očevima muževa svo_jih, ili sinovima svojim, ili sinovima muževa svojih, ili braći svojoj, ili sinovima braće svoje, ili sinovima sestara svojih, ili prijate_ljicama svojim, ili robinjama svojim, ili mu_škarcima kojima nisu potrebne žene, ili dje_ci koja još ne znaju koja su stidna mjesta žena; i neka ne udaraju nogama svojim da bi se čuo zveket nakita njihova koji pokriva_ju. I svi se Allahu pokajte, o vjernici, da bi_ste postigli ono što želite. Neka cekrase svoje ne pokazuju drugima!«

5. Kada je žena dužna da obuče hidžab?

Žena je dužna da nosi hidžab, tj. da se pro_pisno obuče kada postane punoljetna tj. nakon prve menstruacije. Medutim, duž_nost je roditelja da svoju kćerku navikava_ju na hidžab od malih nogu kako bi ga, ka_da joj postane obavezan, lakše prihvatila.

6. Da li su žene vjerovjesnika Muhammeda a.s. nosile hidžab?

Da, žene poslanika Muhammeda a.s. bile su pokrivene tj. nosile su hidžab.

U dvjema vjerodostojnim hadiskim zbirkama, Buha_rijevoj i Muslimovoj, prenosi se da je Aiša - radijallahu anha (r.a.) - rekla: »Allahov poslanik Muhammed a. s. bi klanjao sabah (u džamiji u džematu) gdje bi bile prisutne i neke žene, vjernice, prekrivene i zamota_ne u svoje ogrtače. Potom bi se one vraćale svojim kućama prije nego li se potpuno raz_dani tako da ih niko ne bi prepoznao«. Dakle, hidžab, pokrivanje je bio običaj Po_slanikovih žena, kao i žena njegovih asha_ba, koji predstavljaju najodabraniji dio njegova ummeta, najplemenitijeg naroda kod Uzvišenog Allaha dž. š., koji su bili najuzvišenijeg morala i odgoja. najpotpu_nijeg imana i djelovanja. Oni za nas pred_stavljaju najljepši uzor, jer Allah dž. š. je njima bio zadovoljan kao što je zadovoljan onima koji ih na najljepši način slijede i oponašaju.

7. Da li je nošenje hidždba ibadet, pokornost Allahu?

Da, nošenje hidžaba je ibadet. jer se time odaziva naredbi Uzvišenog Allaha dž. š. koji u Kur'anu azimu šanu (a. š.) kaže: »O, vjerovjesniče! Reci ženama i kćerkama svojim i ženama vjernika neka spuste niza se ogrtače (haljine) svoje«.

8. Da li je razgolićavanje i nepropisno oblače_nje muslimanke grijeh prema Allahu dž, š. i Njegovom Poslaniku?

Da, nepropisno oblačenje i razgolićavanje muslimanke je grijeh! Uzvišeni Allah dž. š. kaže: »I reci vjernicama neka obaraju svoje poglede i neka čuvajte svoja stidna mjesta i neka pokazuju od svojih ukrasa sa_mo ono što je očevidno (vanjsko). 1 neka spuste svoje ogrtače niza se. . ." (Nur, 31)

Žena koja se nepropisno odijeva, koja dakle otkriva svoj avret i razgolićuje se neće Allahu dž. š. ništa naškoditi. Ona će naudi_ti samo sebi, jer Allahov Poslanik a. s. veli: »Svi sljedbenici moga ummeta će ući u Džennet osim onoga koji odbije«. - Koje taj koji odbija? - upitaše ashabi. »To je onaj ko mi se bude pokoravao (tj. moje upute slijedio); ući će u Džennet, a onaj ko me ne bude slijedio (tj. bude se o moje upute ogriješio) on je odbio (tj.' odbio je poslušnost meni i neće ući u Džennet)« _odgovori Allahov Poslanik.

9. Koje su štete i ružne posljedice razgoli_ćavanja i nepropisnog odijevanja žene?

Štetne posljedice nepropisnog odijevanja muslimanke su velike i mnogobrojne! Spo_menimo neke:

a) širenje moralne anarhije u društvu;

b) omogućavanje spuštanja Allahove dž. š. srdžbe općom kaznom;

c) iskvarivanje morala Ijudi, a osobito omla_dine i pubertetlija kao i njihovo navodenje na put nemorala i zabranjenih djela;

d) rušenje porodičnih veza, gubljenje povje_renja i širenje razvoda braka;

e) trgovanje ženom kao sredstvom za propa_gandu, uživanje i razonodu.
 
Odgovori s citatom
Old 23.09.2003., 23:42   #36
Ti si bese rekla da imas domace zadatke?
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2003., 00:06   #37
cekaj

Selam Minatallah

daj ima malo vremena da se pregrupiraju jastrebovi

nisu očekivali ženu pa su malo zbunjeni

ako si čitala sve postove znaš i zašto


Svim forumašima muslimanima zelim mubarek lejletul miradž
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2003., 01:03   #38
Quote:
Minam kaže:
Ti si bese rekla da imas domace zadatke?

Bese rekoh, zato ovako malo i pisem A kad se zaletim ma nemogu stati Evo bas sad iz skole pisem:klap:

Vojnik Gorcin, nisam imala prilike procitati sve postove. Ali namjeravam bar koliko toliko da bih upoznala malo bolje situaciju ovu ovdje. Hajd, sad begam na cas
 
Odgovori s citatom
Old 24.09.2003., 01:04   #39
Mubarek lejletul miradž tebi takodze.

selam
 
Odgovori s citatom
Old 24.09.2003., 01:41   #40
Quote:
Žena je dužna da nosi hidžab, tj. da se pro_pisno obuče kada postane punoljetna tj. nakon prve menstruacije.
pa sta sad?
poslje prve menstruacije ili kad postane punoljetna?
sta treba prekriti dijete od 11 ili 12 god?

zena ?sa 12 god?
ma daj .......

kako te nije sramota takvo nesto napisati.

__________________
Pročitaj pravila o oblikovanju potpisa link ;), ja se vise ne potpisujem.
Krkan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:08.