Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2007., 22:04   #41
Kundera je jednostavno literarni šarmer. Riječi i misli su njegove igračke koje dobivaju na težini jer je on kvalitetan cinik (razočarani romantik), koji piše IZ SEBE, a uklapajući DOGAĐAJE OKO SEBE završi sa gotovo svaršenim literarnim konceptom - literature na granici visoke književnosti, filozofije, esejistike i mudro ukomponiranog kiča.
Wieweg, recimo, pokušava reciklirati Kunderu, no ispada božemiprosti kao Lana Biondić u odnosu na Ericu Jong.
Vera Pavladoljska is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 10:50   #42
Quote:
Vera Pavladoljska kaže: Pogledaj post
Kundera je jednostavno literarni šarmer. Riječi i misli su njegove igračke koje dobivaju na težini jer je on kvalitetan cinik (razočarani romantik), koji piše IZ SEBE, a uklapajući DOGAĐAJE OKO SEBE završi sa gotovo svaršenim literarnim konceptom - literature na granici visoke književnosti, filozofije, esejistike i mudro ukomponiranog kiča.
Wieweg, recimo, pokušava reciklirati Kunderu, no ispada božemiprosti kao Lana Biondić u odnosu na Ericu Jong.

Potpuno se slazem . Odlicno sroceno !
I da, Wieweg definitivno nema Kunderinu "dubinu" . Iliti "lakocu kojom izrazava dubinu" ( Ali zato, recimo Hrabal ima tu kombinaciju "dubine i duhovitosti")
Draza su mi Kunderina kasnija djela . Zadnje sto sam procitala je "Besmrtnost" - izvrsno !
Self-portrait is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 17:13   #43
što kažete na "Život je drugdje" ?
 
Odgovori s citatom
Old 27.05.2007., 19:11   #44
je tko procitao "Polaganost"?
anaani is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2007., 13:01   #45
''Polaganost'' je prva njegova koju sam procitala. i nekak mi je u mutnom sjecanju... trebam ga se prisjetit, dugo nisam citala nis njegovo
zooey is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 00:10   #46
Quote:
anaani kaže: Pogledaj post
je tko procitao "Polaganost"?
citala sam polaganost. i to tri puta za redom. fascinira me. citala sam i nepodnosljivu lakocu postojanja i mnoge druge njegove knjige i mogu rec da me se nlp mozda najvise dojmila na prvo citanje dok me recimo besmrtnost apsolutno odusevila i smatram ju najboljom knjigom koju sam ikada citala. kao da je kompletnu filozofiju i pricu svijeta uspio sazeti u jednu knjigu. kundera je za mene jedan od rijetkih pisaca cije knjige mogu citati nanovo i nanovo i svaki put me jednako iznenaduje i uvlaci u svoj svijet. smatram da u polaganosti fenomenalno opisuje upravo svoj naslov i vjerojatno teznju k tome kako svi zajedno moramo mao usporiti u ovome ludom svijetu. i da, polaganost mi stoji skoro uz bok besmrtnosti ,ali besmrtnost ipak primarno preporucam svakom covjeku koji je zeljan nevjerojatnog stiva. pozdraf svima i citajte kunderu!!
sweet_jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 16:58   #47
Quote:
anaani kaže: Pogledaj post
je tko procitao "Polaganost"?
Citala u srpskom prevodu kao Usporavanje.
Cini mi se da je prelaskom na francuski (promena jezika za pisca moze biti delikatna jer jezik na neki način nijansira i pogled na svet) izgubio od šarma, autentičnosti, svežine, humora, dubine ako hoćete. Ne treba zaboraviti i to da mu je
status slobodoumnog intelektualca iza nekadašnje gvozdene zavese obezbeđivao, da tako kažem, svojevrstan ekskluzivitet. Kao i status političkog emigranta. (nedavno se pojavila knjiga koju sam imala u rukama Čitati Lolitu u Teheranu. Wow!) Mladjim čitaocima koji ne pamte vreme pre pada Berlinskog zida mozda nije jasno u kojoj meri je recepcija Kunderinih romana bila politički obojena.
Biti intelektualac, danas, u Parizu, sasvim je pak druga priča.
Ne zaboravljam, naravski, ni onaj drugi sloj: priče o ljubavi, ljudskoj intimi, koje su bezvremene. Kundera je, uprkos tome što živi od stare slave, veliki pisac.
elenni is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 17:43   #48
Quote:
Vera Pavladoljska kaže: Pogledaj post
Kundera je jednostavno literarni šarmer. Riječi i misli su njegove igračke koje dobivaju na težini jer je on kvalitetan cinik (razočarani romantik), koji piše IZ SEBE, a uklapajući DOGAĐAJE OKO SEBE završi sa gotovo svaršenim literarnim konceptom - literature na granici visoke književnosti, filozofije, esejistike i mudro ukomponiranog kiča.
Wieweg, recimo, pokušava reciklirati Kunderu, no ispada božemiprosti kao Lana Biondić u odnosu na Ericu Jong.
apsolutno.

kunderu sam cijelog, u onom izdanju svjetlosti, ak se ne varam, pročitala u srednjoj školi. i moram priznati da je potpuno odredio moje shvaćanje muško-ženskih odnosa.

do dan danas isto nije oboreno.

a da je sjajan pisac, i da je sjajan esejist, jest.
jedino mi ovi zadnji romančići otkad je počeo pisat na francuskom baš i ne leže.
a možda sam ga prerasla.

btw, Šala je njegov najbolji roman, po meni.
__________________
it's my Party, and I'll cry if I want to
gdja Castro is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 00:37   #49
Ne slazem se s tim da zivi na staroj slavi , nikako . Jer mislim da su mu kasnije knjige bolje, slojevitije. One rane su sarmantnije sirem krugu ljudi...

Sweet Jane - potpisujem ovo za "Besmrtnost"
Self-portrait is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 00:52   #50
a fan over here!!!

Ah, Kundera... Da je prestao pisati poslije Šale, ne bi mu ništa zamjerio. Ovako...žalim majstore, drugi put,ajmo sljedeći...

Kunderu vidim kao nekog tko se furao na najveće, jer nikad nije bio najveći. Njegovi romani su tako jednostavno formulirani da je to za plakati. Ali nije to najgore, najgore je što se ponavljaju. Sve se ponavlja. Struktura, način isprepletenja parova, sitni eseji, baš sve po formuli jeboteled. Pročitaš jedan, pročitao si ih sve. To me je najviše iznerviralo, to me natjeram da bacim Nepodnošljivu lakoću postojanja o zid...

A eseji, trla baba dan da joj prođe dan... Ah Beethoven, beethoven je najveći, beethoven ovo beethoven ono, pa malo uzvišenosti u slikarstvu, pa opravdavanje nepisanja poezije, uh, ah, pa nezaobilazni klasici, svaki dobar pisac ( i onaj koji to želi postati) mora reći nešto veliko o Cervantesu i Cervantesovom romanu (kladim se da nije pročitao Borgesov ingeniozni način ispitivanja memorije nakon nesreće u dvadesetitrećoj pisanjem: "Pierre Menard, autor Quixotea", jer da je pročitao, da ima imalo savjesti, prestao bi pisati, haha) zatim Shakespeareovi soneti, pa malo Rubinsteinove dovitljivosti, pa pitanje krivnje kod Raskoljnikovae, ono, samo bitno kuiš... i tako jedno 3 izdanja, pod različitim naslovom objavit, upakirati, cakum pakum. Užas.
To se još i može oprostiti. Ali to samodopadno, lakomisleno navođenje čitatelja, obraćajući mu se patronizirano; on obrazuje svoje čitatelje, on zna, drugi nemaju pojma...to me je razbjesnilo. Idiot. Evo našao sam primjer iz Zavjese : " Einstein je upravo završio predavanje na Sveučilištu u Pragu ( da, predavao je tamo neko vrijeme ) " Ma jel bogati? predavao. pa viš puno sam čitao ali nisam znao da je predavao u pragu jebote patak. viš, viš...

Zaboravih da je otišao u inostranstvo. Trebalo mu je 20 godina da nauči francuski, hhahahahaha, koji lik. Mislim da ne bi bilo fer da ga sad uspoređujem sa Cioranom, da se ne zblamira, jadničak...

I muka mi je svaki puta kad pročitam pridjev "frivolno" koje nepodnošljivo često ponavlja...

Elem, Kundera je imao tu nesreću da sam ga iščitavao nakon čitanja Bele Hamvasa. Ne preporučujem I ja tu sad više ništa ne mogu. A čini se ok lik čim maknemo tu dosadnu predvidljivost i cigaru iz usta. uh, koji frajer...hi hi hi...

Nisam još pročitao Polaganost i Smiješne ljubavi. budem, čim prije...

joj zaboravio sam smajliće postavljat. nisam dugo ovuda prolazio pa zaboravim... evo ih: :asshole:
crill is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 01:15   #51
crill crill...nisi nesto dobre volje...

Quote:
Elem, Kundera je imao tu nesreću da sam ga iščitavao nakon čitanja Bele Hamvasa. Ne preporučujem
Mislim da u ovom grmu lezi zec !
Kod Kundere ima spretnosti, zavodljivosti, sracunatosti, egocentricnosti...ali ima bome i ostroumnosti, cinizma, ima i neke fine patetike...ne budi prestrog

Ali naravno da su mu neka djela "frivolna" ako ih citas nakon Hamvasa. Jer Hamvas ima sirinu, oslobodjenost, ludilo (ono najpozitivnije)...A tek introvert si moze dozvoliti "ludilo". Nikako onaj ko "ima i cijeni karijeru, novac"

Ali Hamvas se na neki nacin i unistio svojom slobodom duha , "ludilom"...
Citala sam 4-5 njegovih djela...sjajno, genijalno (iako bi se pokatkad i posvadjala s njim)...al veli mi frend (Hamvasev fan ali je sad zbunjen ) da je u poznijim djelima "izgubio sve granice"..da mu je narastao neki ludjacki ego ??? Da se osjecao poput boga !?
Mozda bolje i ludjacki nego "narcisoidni"...ali odoh ja offtopic
Self-portrait is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 01:15   #52
Smiješne ljubavi će ti se dopasti. Garantujem.
__________________
manje je vise
elenni is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 01:39   #53
Quote:
Self-portrait kaže: Pogledaj post
crill crill...nisi nesto dobre volje...



Mislim da u ovom grmu lezi zec !
Kod Kundere ima spretnosti, zavodljivosti, sracunatosti, egocentricnosti...ali ima bome i ostroumnosti, cinizma, ima i neke fine patetike...ne budi prestrog

Ali naravno da su mu neka djela "frivolna" ako ih citas nakon Hamvasa. Jer Hamvas ima sirinu, oslobodjenost, ludilo (ono najpozitivnije)...A tek introvert si moze dozvoliti "ludilo". Nikako onaj ko "ima i cijeni karijeru, novac"

Ali Hamvas se na neki nacin i unistio svojom slobodom duha , "ludilom"...
Citala sam 4-5 njegovih djela...sjajno, genijalno (iako bi se pokatkad i posvadjala s njim)...al veli mi frend (Hamvasev fan ali je sad zbunjen ) da je u poznijim djelima "izgubio sve granice"..da mu je narastao neki ludjacki ego ??? Da se osjecao poput boga !?
Mozda bolje i ludjacki nego "narcisoidni"...ali odoh ja offtopic

Zar ne vidiš da sam dobre volje? pa si vidjela koliko sam smajlića stavio ?

Hamvas se uništio ? kako se uništo? šta je uništio? ...

daj mi nick frenda, da on i ja malo porazgovaramo uz neku slasnu večeru i chianty, fh fh fh fh fh


A ti ? Sve po špagi ? Neću pitati si čitala štogod dobroga, nego si dobro?
crill is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 01:39   #54
Quote:
elenni kaže: Pogledaj post
Smiješne ljubavi će ti se dopasti. Garantujem.
Super!!! jedva čekam
crill is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 12:23   #55
Quote:
crill kaže: Pogledaj post
Zar ne vidiš da sam dobre volje? pa si vidjela koliko sam smajlića stavio ?

Hamvas se uništio ? kako se uništo? šta je uništio? ...

daj mi nick frenda, da on i ja malo porazgovaramo uz neku slasnu večeru i chianty, fh fh fh fh fh


A ti ? Sve po špagi ? Neću pitati si čitala štogod dobroga, nego si dobro?
Ma frend ne pise po forumima...Bio je inace veliki Belin obozavatelj...sve dok nije procitao cini mi se Madjarski hiperion (to je neka vrsta autobiografije) ne znam nisam citala...Frend veli da je na kraju postao toliko iskljuciv u uvjeravanju u ispravnost vlastitog misljenja...da je poceo sve redom omalovazavati i raditi kult od sebe samog...nisam sigurna je li rijec o ovoj knjizi (moram ga jos priupitati, uz neko vino ) Ma veli da se "unistio" u egocentrizmu potkraj zivota...Ne znam...Bela inace ima, po meni sjajnu biografiju, kao malo tko...On je i ZIVIO ono sto je pisao...

Ne znam...znam za njegovu iskljucivost, cinizam...ali ju genijalno argumentira, cesto s dozom specificnog humora...kao onaj napad na "ateiste i ne-vinopije" u "Filozofiji vina"...tu knjizicu cituckam poput svojevrsne Biblije, bas mi je draga...sad se sjetih onog :

"Pijte vino, pa cete ujutro citati poeziju a ne novine !"


Inace, dobro sam crill (koliko mogu biti...izvlaci me "duh" i sve ono "neopipljivo")...jos da mi je tvoje godine...eh, taj mali broj godina i takav um...to rijetko ko ima, Crill sretniče !
Nadam se da to iskoristavas na pravi nacin
Self-portrait is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 13:59   #56
Quote:
crill kaže: Pogledaj post

Elem, Kundera je imao tu nesreću da sam ga iščitavao nakon čitanja Bele Hamvasa. Ne preporučujem I ja tu sad više ništa ne mogu. A čini se ok lik čim maknemo tu dosadnu predvidljivost i cigaru iz usta. uh, koji frajer...hi hi hi...
ne komprehendam ovo, majke mi.
kako uopće netko može:
a) uspoređivati Hamvasa i Kunderu
b) dopustiti da tako dvije različite literarne pojave utječu na njegovu recepciju bilo kojeg od obojice.

mislim, to je isto kao da (idemo u lijevom nogom u debelo nižu ligu) nakon čitanja Coelha nemoš više razumjeti Amelie Nothomb.

__________________
it's my Party, and I'll cry if I want to
gdja Castro is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 16:24   #57
Quote:
Self-portrait kaže: Pogledaj post
Ma frend ne pise po forumima...Bio je inace veliki Belin obozavatelj...sve dok nije procitao cini mi se Madjarski hiperion (to je neka vrsta autobiografije) ne znam nisam citala...Frend veli da je na kraju postao toliko iskljuciv u uvjeravanju u ispravnost vlastitog misljenja...da je poceo sve redom omalovazavati i raditi kult od sebe samog...nisam sigurna je li rijec o ovoj knjizi (moram ga jos priupitati, uz neko vino ) Ma veli da se "unistio" u egocentrizmu potkraj zivota...Ne znam...Bela inace ima, po meni sjajnu biografiju, kao malo tko...On je i ZIVIO ono sto je pisao...

Ne znam...znam za njegovu iskljucivost, cinizam...ali ju genijalno argumentira, cesto s dozom specificnog humora...kao onaj napad na "ateiste i ne-vinopije" u "Filozofiji vina"...tu knjizicu cituckam poput svojevrsne Biblije, bas mi je draga...sad se sjetih onog :

"Pijte vino, pa cete ujutro citati poeziju a ne novine !"


Inace, dobro sam crill (koliko mogu biti...izvlaci me "duh" i sve ono "neopipljivo")...jos da mi je tvoje godine...eh, taj mali broj godina i takav um...to rijetko ko ima, Crill sretniče !
Nadam se da to iskoristavas na pravi nacin
Jest, znam, sve znam. Ima jedna slikarica koja je imala priliku raditi s njim jednu sezonu. Toliko je utjecao na nju da je napisala knjigu naziva sličnog ovome : "Moj život s Belom ". Što se tiče knjiga njegovih, srbi imaju 3-4 knjige više, samo ne baš nasjajnije prevedene, kaže Jadranka Damjanov, koja je isto tako napomenula da se kod nas neće prevoditi njegov grandiozni roman: Karneval. Čitat ćemo, dakle, srpski prijevod. Na čirilici.

Ah, Filosofiju vina sam poklonio svom profesoru. A on je čitao par redaka iz knjige na predstavljanju opet svoje knjige. Što me naročito obradovalo. Kaže, uz svoj nezaobilazni osmijeh : "Sjajan je, ali mislim da je malo popio dok je pisao." Ha,ha...koja dosjetka. Lik i pol. Moj profesor! No da ne duljim...

Ne znam, meni je Mađarski Hiperion jedna od najintimnijih knjiga ikad napisanih. Šta god to značilo. Prvi dio se može pročitati na ovom linku.


Drago mi je da si dobro.Prije ili kasnije sve dođe na svoje,govoraše naši stari. I ne kukaj za prošlošću. Pa ti si sad u najboljim godinama!

I skoro sam otišao na koncert Metheny & Mehldau prošlu subotu ovdje u Beču (tu sam do rujna) no gamad pokupovala sve jeftinije karte.


Ontopic: Kundera, still gay.

Mislim, ja shvaćam da ova perverzna lakoća kojom nepodnosim Kunderino djelo nema ništa sa Milanom samim. Sa Milanom an sich. Za mene je on odvojen od svojeg djela. Kad bi se kojim slučajem sreli, možda bi i popričali,daleko od toga da bi ga popljuvao. Nisam ja taj koji donosi krv i mač.
Pitao bih ga možda kako se zvala ta njegova sudbonosna djeva, pa bi usporedili paralele. I nasmijali se...he,he,he, oj živote, i tako..
crill is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 16:34   #58
Quote:
gdja Castro kaže: Pogledaj post
ne komprehendam ovo, majke mi.
kako uopće netko može:
a) uspoređivati Hamvasa i Kunderu
b) dopustiti da tako dvije različite literarne pojave utječu na njegovu recepciju bilo kojeg od obojice.

mislim, to je isto kao da (idemo u lijevom nogom u debelo nižu ligu) nakon čitanja Coelha nemoš više razumjeti Amelie Nothomb.

Zašto ne bi mogao uspoređivati ? Naravno da se može. U jeziku je sve dopušteno. Mislim, ili se sve može uspoređivati, ili ništa? Ak ćemo biti sustavno dosljedni...

Pa nisam ja rekao da ne razumijem nekog od njih dvojice. Možda baš zato, što ga predobro razumijem, i nepodnosim ( njegovo djelo ). Joj Žižek, ubit ću te...

I ne kužim ovo kak ti misliš utjecati na svoju percepciju? Nešto će tvoja svijest po volji uzeti u obzir a nešto neće. To je kao da kažeš "želim osjećati želju za padanjem". Ali ti ne možeš htjeti nešto htjeti (Hegel).


Sad ste me navukle opet na forum...znao sam da neću moći odoljeti ovim smajlićima...
crill is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 22:29   #59
Quote:
crill kaže: Pogledaj post
Zašto ne bi mogao uspoređivati ? Naravno da se može. U jeziku je sve dopušteno. Mislim, ili se sve može uspoređivati, ili ništa? Ak ćemo biti sustavno dosljedni...
nitko nije rekao da ne možeš raditi usporedbe niti da je to nedopušteno.
mislim, ak se tebi da uspoređivati veš mašinu s mlinom za orahe, go ahead, ili pak ak ti se uspoređuje kripke i drago krpina, be my guest.
bar je zabavno.

Quote:
crill kaže: Pogledaj post
I ne kužim ovo kak ti misliš utjecati na svoju percepciju?
vidi gore, prije ovog quota.

Quote:
crill kaže: Pogledaj post
Nešto će tvoja svijest po volji uzeti u obzir a nešto neće. To je kao da kažeš "želim osjećati želju za padanjem". Ali ti ne možeš htjeti nešto htjeti (Hegel).
ajd mi ovo malo objasni, pls.
recimo, sad bih baš htjela osjećati želju za padanjem, al ne mogu jer umirem od smijeha.
__________________
it's my Party, and I'll cry if I want to
gdja Castro is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2007., 12:21   #60
Crill - hvala na linku
isprintacu si (mrzim citati na kompu) pa vidjeti isplati li se kupiti knjigu...malo sam cituckala i cini mi se da znam sta je frendu diglo nerv...al opet...stil kojim iskazuje ono sto misli, genijalna suptilnost, iznijansiranost...na neki nacin savrsenstvo mora graniciti s "ludilom" (zatvoreni krug)...

total offtopic :
btw. Ides li na Umbria Jazz festival (Perugia 6-15. 7.) Ja sam htjela (s muzem) ali nam tada nema tko cuvati klince smrc smrc...takodje Mehldau & Matheny , Keith Jarrett trio, Ornet Coleman quartet....ma sjajno...a jos taj dio Italije...


Castro - ne radi se o doslovnoj i banalnoj usporedbi nego ovakonekako : zamisli da si mjesec dana bila u nekom vrhunskom restoranu sa najdivnijim jelima i picima...koje si inace tesko sama priustis . E nakon toga se vratis na fast - food...koji ne mora biti los ako si gladna, ma ima i to svog sarma...sendvici mogu biti izvrsni...i tako, nametne ti se usporedba iako nema veze jedno s drugim....
Ili ne znam...nakon vrhunskog sexa - obican ne suvise mastovit (a da nije bilo vrhunskog i ovakav je pozeljan i dobar) ...pa razgovaras s pametnim, svestranim i zanimljivim i originalnim frendom uz neko dobro pice, a nakon toga si na kavi sa svojom starom dobrom trac - frendicom s kojom pretresas obicne svakodnevne teme...nema banalne usporedbe, tvoja stara trac- frendica nije nista manje dobra i draga...ali zar ne dozvoljavas da ti nakon zanimljivih i drugacijih razgovora oni najobicniji mogu zazvucati - pomalo banalno, obicno...Nikako - nevazno i za odbacit, ali...kuzis ?

Zato vjerujem da je Crillu bilo jako tesko citat Kunderu nakon Hamvasa...

Crill i ostali - sta mislite o Hrabalu ?
Self-portrait is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:21.