Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2016., 21:20   #81
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Vidiš nisam se toga sjetio..
Ali mozda imamo Type 2 civilizaciju, u susjedstvu...

KIC 8462852, svega 1480 svjetlosnih godina...

Bilo bi lijepo...
Roodonja is offline  
Old 29.06.2016., 12:27   #82
Mene zanimaju dvi stvari, ako nismo sami u svemiru:

- kako vanzemaljci nazivaju pravilo da je zbroj kvadrata nad katetama pravokutnog trokuta jednak kvadratu nad hipotenuzom?

- da li su vanzemaljci dosad ustanovili da je sin stvoritelja svemira rođen prije 2000 godina baš kod nas na zemlji?
Numberphile is offline  
Old 29.06.2016., 12:59   #83
Sunce je samo jedna zvijezda koja će se ugasiti i pasti kao i ostale ako ljudi u dalekoj budućnosti ne koloniziraju neki sličan planet. Za pretpostaviti je da postoji još neka zvijezda slična Suncu tj. još puno njih no pitanje je bi li ljudi bili glavni na tom planetu,možda ima netko jači. Podržavam onu pretpostavku koju su iznijeli neki da eventualna kolonizaicja ne bi bila dobra po nekoga.
Detektor is offline  
Old 29.06.2016., 14:07   #84
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Sunce je samo jedna zvijezda koja će se ugasiti i pasti kao i ostale ako ljudi u dalekoj budućnosti ne koloniziraju neki sličan planet. Za pretpostaviti je da postoji još neka zvijezda slična Suncu tj. još puno njih no pitanje je bi li ljudi bili glavni na tom planetu,možda ima netko jači. Podržavam onu pretpostavku koju su iznijeli neki da eventualna kolonizaicja ne bi bila dobra po nekoga.
Ljudska vrsta neće doživjeti gašenje sunca. Sve i da u razumnoj blizini postoji nastanjiva planeta, morala bi biti ista kao i Zemlja, jer ljudi ne mogu živjeti na bilo kojoj planeti. Čak i gravitacija utječe na funkcioniranje unutarnjih organa.

I da to sve imaš, opet ne možeš nikuda, jer bi samo prebogati mogli na takav izlet.
artard is offline  
Old 29.06.2016., 14:13   #85
Quote:
artard kaže: Pogledaj post
Ljudska vrsta neće doživjeti gašenje sunca. Sve i da u razumnoj blizini postoji nastanjiva planeta, morala bi biti ista kao i Zemlja, jer ljudi ne mogu živjeti na bilo kojoj planeti. Čak i gravitacija utječe na funkcioniranje unutarnjih organa.

I da to sve imaš, opet ne možeš nikuda, jer bi samo prebogati mogli na takav izlet.
To je dobra pretpostavka ako smatraš da će u sljedećih 5 milijardi godina godina sve ostati isto. I ljudska vrsta, i tehnologija i ekonomija.

Međutim, još prije 200-300 godina nitko nije mogao predvidjeti svemirske letove, kompjutere, telekomunikacije, nuklearnu energiju i sl..
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Old 29.06.2016., 15:13   #86
mogli su predvidjeti sci fi filmovi i Tesla. no mislim da je sve to skroz nevažno, u besmislenom svemiru, postoji besmislena pojava života i skroz je nebitno tko će kad umrijeti i kako
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Old 29.06.2016., 15:24   #87
Quote:
john newman kaže: Pogledaj post
mogli su predvidjeti sci fi filmovi i Tesla. no mislim da je sve to skroz nevažno, u besmislenom svemiru, postoji besmislena pojava života i skroz je nebitno tko će kad umrijeti i kako
tabanšaban is offline  
Old 29.06.2016., 16:26   #88
Quote:
Roodonja kaže: Pogledaj post
Ali mozda imamo Type 2 civilizaciju, u susjedstvu...

KIC 8462852, svega 1480 svjetlosnih godina...

Bilo bi lijepo...
neku jako naprednu civilizacija, milijardu godina stariju od nas bilo bi tesko razlikovati od fundamentalnih sila koje oblikuju kosmos. al ajmo malo na civilizaciju 2. evo ova pretpostavka ako znamo da i u nasem svijetu sad je svake godine efikasnija uporaba energije i za isti posao treba manje energije nego prije jednostavno cemo doci do razine da su svi procesi 99% ucinkoviti i nema gubitaka energije koji bi odavali nase prisustvo u kosmosu. i jos ako je ta visoko energetski ucinkovita civilizacija milijardu svjetlosnih godina ispred iza milijardu zvijezda i oblaka prasine, kako je otkriti?

Sent from my LG-H818 using Tapatalk
osa-- is offline  
Old 29.06.2016., 16:45   #89
Quote:
osa-- kaže: Pogledaj post
neku jako naprednu civilizacija, milijardu godina stariju od nas bilo bi tesko razlikovati od fundamentalnih sila koje oblikuju kosmos
možeš li ovo malo pojasniti molim te

hvala
Numberphile is offline  
Old 29.06.2016., 17:17   #90
Quote:
Numberphile kaže: Pogledaj post
možeš li ovo malo pojasniti molim te

hvala
Tip 4 civilizacije Kardaseve skale
upravlja fundamentalnim silama univerzuma.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Kardashev_scale
Quote:
Type 4 Kardashev Rating: The most straightforward extend the scale to even more hypothetical Type IV beings who can control or use the entire universe or Type V who control collections of universes. The power output of the visible universe is within a few orders of magnitude of 1045 W. Such a civilization approaches or surpasses the limits of speculation based on current scientific understanding, and may not be possible.Zoltán Galántai has argued that such a civilization could not be detected, as its activities would be indistinguishable from the workings of nature (there being nothing to compare them to).
Sent from my LG-H818 using Tapatalk
osa-- is offline  
Old 29.06.2016., 19:16   #91
Intuitivno bi rekao, ima jos milijun civilizacija vani. Ali statisticki uzorak od velicine 1 jednostavno ne dozvoljava zakljucke. O kemijskoj evoluciji prvog zivota iz mrtvog organskog materijala se zna pre malo. Posto je zivot na zemlji nastao odmah nakon sto je bilo moguce a ne recimo tek pred 1,5 mil. godina, intuitivno imamo neku podlogu za spekulacije, ali i takav uzorak od velicine 1 racionalnom covjeku ne dopusta zakljucak.

Sdruge strane, cim ima manje zivota vani, to je nastanak zivota manje vjerojatan - stime je i zivot na zemlji bio manje vjerojatan, ali posto je zivot na zemlji realan, moramo pretpostaviti da je zivot ipak vjerojatniji nego ekstremno malo vjerojatan...? U ekstremnom slucaju imamo zivot samo na zemlji (i nikad ga drugdje nije bilo), ako ima X planeta i mjeseca u svemiru, vjerojatnost za nastanak zivota na jednoj planeti ili mjesecu u vrijeme svemira bi bilo ekstremno malih 1/X. Da li je racionalno razmisljati, da je po pravilu vjerojatnost prirodnog dogadjaja sto veca? Moze se iskombinirati beskonacno puno dogadjaja jednostavno lancom pojedinih dogadjaja, vjerojatnost velike vecine tih dogadjaja ide prema nuli - sto znaci da ima puno vise malo vjerojatnih dogadjaja nego vjerojatnih dogadjaja...? Valjda ovisi o prirodi dogadjaja...

Sto ako cemo traziti zivot, a necemo ga naci. Prodje milijun godina, nasi roboti lete cijelom galaksijom, ali nigdje zivota. Prodje jos 10 milijuna godina, neki nasi roboti vec traze u andromeda galaksiji, nigdje zivota. Prodje 10 milijardi godina, trazimo u bezbroj galaksija, nigdje zivota. Sto onda? Mozemo onda zakljuciti, da je ekstremno malo vjerojatno, da se to dogodilo samo na zemlji ali eto morat cemo priznati - ili necemo nikad priznati i traziti dalje? Da se na danasnji dan u 1000 gradova Europe temperature krecu svaku minutu tocno tako, kako su se krenule do sada, je danas u 0 sata bilo ekstremno malo vjerojatno, ali dogodilo se. Mozemo iz toga zakljuciti, da negdje ima svijet, gdje su se u 1000 gradova temperature kretale tocno isto tako? Nemozemo posto znamo kako je mala vjerjatnost. Ali odakle znamo, kakva je vjerojatnost za nastanak zivota, kad imamo uzorak velicine 1 a neznamo skoro nista o abiogenezi?

Zasto intiutivno mislim, da mora biti jos zivota? Jel to intucija koja sljedi iz zdravog razuma matematike, ili je tipicno ljudska zabluda, bas iz statistike koja zna biti absolutno antiintuitivna za covjekov um?

Zadnje uređivanje C. F. Gauss : 29.06.2016. at 19:40.
C. F. Gauss is online now  
Old 07.07.2016., 17:56   #92
Kod potrage za nekakvim "drugim" životom u svemiru, tj. vanzemaljcima, se polazi od nekih pretpostavki koje su vrlo vjerojatno potpuno pogrešne. Ljudi vole vanzemaljce zamišljati kao civilizacije, kao napredna društva, kao napredne verzije nas samih. Razvoj tehnologije se uzima zdravo za gotovo i stupanj razvoja nekog života se određuje po istim kriterijima kojima mjerimo prosperitet ljudskih društava. A paralelno s time, ljudi nakon nekoliko desetljeća istraživanja nisu pronašli način kako smisleno komunicirati s dupinima s kojima dijele planet već milijunima godina. Ne razumijemo zašto dupini žive ovako kako žive, a htjeli bismo pronaći, razumjeti i kontaktirati nekakve civilizacije koje nemaju nikakve biološke veze sa ikakvim životom na zemlji. Nedavno sam čitao kako se neobičnu pojavu oko jedne zvijezde tumjači kao znak da su žitelji šplaneta oko te zvijezde možda napravili nekakav veliki stroj koji zaklanja svjetlost. To se događa kada ljudi svoje diplome idu miješati sa hobijem čitanja znanstvene fantastike...

Ljudi život na drugim planetima vjerojatno neće moći otkriti direktno niti će moći komunicirati s tim oblicima života, jednostavno nema alata za to i pitanje je hoće li ih ikada biti. Istraživati možemo život na zemlji i u ostatku Sunčeva sustava. Možemo također i raditi katalog zvijezda i planeta u galaksiji. I jedno i drugo kreira golemu količinu podataka, ali ne odgovara na pitanje ima li kakvih civilizacija u svemiru. Ne odgovara čak ni na pitanje ima li kompleksnog života u svemiru. Ne odgovara zapravo ništa, samo daje statistiku koja može dati bolji uvid u strukturu svemira i učestalost uvjeta za život koje ima Zemlja. Direktan dokaz za život ne daje, osim ako ga ne nađemo u Sunčevu sustavu (a to je s obzirom na spoznaje koje imamo vrlo malo vjerojatno, bez obzira na špekulacije o Europi, Titanu ili Enceladusu koje su više želje nego ozbiljne prognoze).
Grupa Queen is offline  
Old 08.07.2016., 17:02   #93
Ljudi su po prirodi egocentricni... pa misle da se cili svemir vrti oko njih...i da vanzemaljci postoje...izgledaju skoro ko mi...i jos svi govore engleski......
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Old 09.07.2016., 00:35   #94
Po meni je Drake imao dobar pristup jer je shvatio da se u ovakvim pitanjima radi o statistici vjerojatnosti. Ali ono gdje sam siguran da je jako promašio je opet ta pretpostavka da život stremi ka toj civilizacijskoj razini. Ako se samo napravi kratki osvrt na povijest života na Zemlji dođe se do jednostavnog zaključka: života u svemiru ima, ima ga na beskonačno mnogo mjesta, ali u velikoj većini slučajeva to su jednostavni oblici života. Moj je nekakav osjećaj (na temelju dosadašnjih spoznaja o svemiru) da je distribucija složenog života u svemiru jako rijetka, a vrlo složenog života poput ljudske rase i općenito zemljinog eko-sustava ekstremno rijetka.
Grupa Queen is offline  
Old 09.07.2016., 19:24   #95
Preferiram Zoo hypothesis, a i uklapa se u moju sliku ljudskog zivota u ovom Svemiru kao neceg nebitnog. Nesto kao superpozicija The Hitchhiker's Guide to the Galaxy, Futurama i Rick And Morty.
Demiann is offline  
Old 19.07.2016., 00:23   #96
da li neko od vas vrti SETI@home doma na kompu ? ima hrpetina projekata za izabrati a nekako analiza signala iz 2005 mi se ne cini bas toliko korisna......mozda neko ima pregled za sta bi se najbolje mogao ostavit jedan pc koji mi i tako sluzi kao mail gateway da vrti nesto korisno jos sa strane ? trenutno sam stavio SETI@home jer mi je to jedino poznato ostalo tek citam pomalo
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Old 19.07.2016., 11:22   #97
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
Po meni je Drake imao dobar pristup jer je shvatio da se u ovakvim pitanjima radi o statistici vjerojatnosti. Ali ono gdje sam siguran da je jako promašio je opet ta pretpostavka da život stremi ka toj civilizacijskoj razini. Ako se samo napravi kratki osvrt na povijest života na Zemlji dođe se do jednostavnog zaključka: života u svemiru ima, ima ga na beskonačno mnogo mjesta, ali u velikoj većini slučajeva to su jednostavni oblici života. Moj je nekakav osjećaj (na temelju dosadašnjih spoznaja o svemiru) da je distribucija složenog života u svemiru jako rijetka, a vrlo složenog života poput ljudske rase i općenito zemljinog eko-sustava ekstremno rijetka.
Obzirom da u svemiru ima cca 10 na 24 zvijezda i to rijetko više nije rijetko....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Old 01.08.2016., 17:55   #98
Gle, da u jednoj galaksiji ima samo jedna civilizacija to bi opet značilo da u svemiru ima na stotine milijardi civilizacija, ali iz naše perspektive to nam ništa ne bi značilo jer niti jednu od njih nikada ne bi mogli ni vidjeti ni sresti. Ista stvar bi također bila da ograničimo kriterij na bilo kakav život - opet na stotine milijardi oblika života, a nikada se ne mogu sresti. Samo dva scenarija mogu promijeniti to:

1) pronalazak bilo kakvog jednostavnog života unutar našeg sustava - to automatski znači da je svemir vjerojatno prepun života, ali opet ne odgovara na pitanje je li kompleksan ili uglavnom primitivan. Ovaj scenarij je relativno izgledan jer se planeti unutar Sunčeva sustava istražuju i to će se nastaviti.

2) dolazak velikog broda na zemlju, u stilu "Dana nezavisnosti"
Grupa Queen is offline  
Old 29.08.2016., 19:13   #99
Novi interesantan signal iz smjera zvijezde udaljene cca 95 svj godina. Dodatno je zanimljivo da se zna da oko iste kruzi barem jedan planet masom slican Neptunu(ali je u mnogo blizoj orbiti).

http://www.geekwire.com/2016/signal-...rest-hd164595/
__________________
No way wine is better than Pepsi!!!
Where is, repeat, where is Task Force Thirty Four? The world wonders.
Velo C. Raptor is offline  
Old 29.08.2016., 20:53   #100
Vi ljudovi,bas mi se gadite...mislite da se cili svemir vrti oko vas...je...cili hebeni svemir je tu samo radi Vas...jeste sad zadovoljeni...stotine i stotine milijardi zvijezda...tisuce i tisuce milijardi planeta...i eto samo na sugavom trecem kamenu oko...tamo neke bezveze zvijezde...postoji vrsta koja je toliko genijalna...da se ubijaju oko gluposti...jos iz pecine niste izasli a vec zelite na druge planete
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:24.