Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.08.2017., 19:07   #961
Ukrajinci su odradili generalni remont Hrvatskih Antonova An-32 B 2004 i 2012 u Antonovima je sva oprema koja je kompatibilna s ICAO standardima i nikakvi bauk nema. Prema tome nastavite.

Nadalje naši Antonovi su taktički avioni koji imaju svoje mjesto u OSRH.
__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 19:11   #962
jeli mogu brzo ili triba malo vrimena?
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 20:26   #963
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
Ukrajinci su odradili generalni remont Hrvatskih Antonova An-32 B 2004 i 2012 u Antonovima je sva oprema koja je kompatibilna s ICAO standardima i nikakvi bauk nema.
U jednoj recenici ti imas dvije cinjenicne pogreske.



Quote:
karabin kaže: Pogledaj post
jeli mogu brzo ili triba malo vrimena?
Po drugi put, ovo je napisano prije gotovo 5 godina:
Quote:
jedan2345678910 kaže: Pogledaj post
Uzalud, prijatelju, gotovo je.
U medjuvremenu - livada.


Sam zbroji dva i dva.
Nachtjager is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 21:26   #964
Quote:
karabin kaže: Pogledaj post
jeli mogu brzo ili triba malo vrimena?
Mogu i može. Ako bude uredu i hoće.
__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 23:42   #965
fala ane.

karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 07:28   #966
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
Mogu i može. Ako bude uredu i hoće.
Ane, mislim da od toga nema ništa. Pročitaj što Krstičević kaže. Ujedno je s argumentima odbacio druge uloge an-32, koje su ovdje na forumu predlagane.

Antonove smo otpisali, kanadera imamo dovoljno

Što je s dva transportna antonova AN-32B koji stoje na Plesu? Ako su neperspektivni kao transportni avioni, mogu li se prenamijeniti za gašenje požara (jedan takav avion nedavno je gasio požare u Crnoj Gori) ili pak za SAR i sigurnosni i ekološki nadzor mora?

- RH u ovom trenutku raspolaže dostatnim brojem protupožarnih aviona i svako daljnje ulaganje u nabavu dodatnih zračnih protupožarnih sredstava bilo bi uzaludno rasipanje resursa. AN-32B avioni su zbog isteka međuremontnog resursa i visoke cijene održavanja od 2012. prizemljeni i proglašeni neperspektivnima. Cijena remonta jednog aviona iznosi oko 15 milijuna kuna.

Avioni AN-32B teoretski se mogu koristiti za gašenje požara uz uvjet da se izvrši preinaka aviona za gašenje požara, što povećava navedenu cijenu. Osim toga, eventualna uporaba tog tipa aviona za gašenje požara zahtijeva potrebnu infrastrukturu za punjenje vodom jer avion nema sposobnost uzimanja vode kao avion tipa canadair ili air-tractor, a njegove manevarske sposobnosti ne dopuštaju efikasan manevar u području požara poput manevra canadaira.

Taktičko-tehničke karakteristike aviona ne omogućavaju korištenje aviona za potrebe SAR-a, dok bi za ekološki nadzor mora avion trebalo namjenski opremiti, no zbog visoke cijene sata leta troškovi takvog nadzora bili bi neekonomični. Smatram da sada raspolažemo mnogo kvalitetnijim rješenjima za potrebe traganja i spašavanja te nadzora našeg teritorija.


Link:

https://www.google.hr/url?sa=t&rct=j...tuUF-TnYiNhpXA
Sinji strijač is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 08:22   #967
Ako je ovo u SD autorizirano onda ministar ima jako loše suradnike na temi
zrakoplovstvo.... Na An32 je odgovorio kao da brani prizemljenje od prethodnika,
na Sh nije odgovorio ništa suvislo (a odgovor na to pitanje ga čeka, kad tad),
na HEMS isto nije dao suvisao odgovor...

Jedan detalj:
Dva puta je gorio Imotski u ovih 10 dana, efekt HRZ PP avijacije se pokazao
nedostatan
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 08:55   #968
Ipak mislim da je, što se tiče protupožarne uloge i uloge nadzora mora, imao uvjerljive argumente. Netočna mu je ona rečenica da raspolažemo sa kvalitetnijim riješenjima za SAR i nadzor. No, možda je mislio na planirana rješenja.
Također, koliko se sjećam, nisu troškovi an-ova bili toliko visoki. A potreba za transportom postoji. Prije par godina sam izlistao popis vojnih vježbi OSRH u inozemstvu. Ima ih na desetke... i očito ima potrebe za prijevozom ljudi i tehnike. I castelo je spominjao tu potrebu kad se dio eskadrile migova prebacio u Zadar (dakle, unutrašnji transport). Vezano za Afganistan smo se šlepali uz amere, no, za potrebe baltičke borbene skupine, Nijemci nam, kako čitam, uredno naplaćuju prijevoz.
U intervjuu nije spominjao alternativu za anove.
Sinji strijač is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 09:45   #969
Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Ipak mislim da je, što se tiče protupožarne uloge i uloge nadzora mora, imao uvjerljive argumente. Netočna mu je ona rečenica da raspolažemo sa kvalitetnijim riješenjima za SAR i nadzor. No, možda je mislio na planirana rješenja.
Također, koliko se sjećam, nisu troškovi an-ova bili toliko visoki. A potreba za transportom postoji. Prije par godina sam izlistao popis vojnih vježbi OSRH u inozemstvu. Ima ih na desetke... i očito ima potrebe za prijevozom ljudi i tehnike. I castelo je spominjao tu potrebu kad se dio eskadrile migova prebacio u Zadar (dakle, unutrašnji transport). Vezano za Afganistan smo se šlepali uz amere, no, za potrebe baltičke borbene skupine, Nijemci nam, kako čitam, uredno naplaćuju prijevoz.
U intervjuu nije spominjao alternativu za anove.
Unutrašnji transport se može provoditi helikopterima. Jeftinije i nisi vezan za aerodrom. Za potrebe baltičke skupine je jeftini platiti charter nego da avion 5 puta leta vamo-tamo i prebacuje satniju 7 dana (pod pretpostvakom da je isparavan), a što u velikom dijelu nije bio, zato je i povučen iz uporabe.
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 11:43   #970
Ma da grozdje je kiselo a sve to civilno i vojno će HRZ....
sve po principu nakon tite, tito....
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 11:55   #971
Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
da raspolažemo sa kvalitetnijim riješenjima za SAR i nadzor.
Ako netko smatra da je Pilatus PC-9 kvalitetno rješenje za MPA, onda
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 12:14   #972
Je li Ministar obrane RH Damir Krstičević otišao u Eskadrilu transportnih aviona i porazgovarao s pilotima, navigatorima i letačima tehničarima?

Da je znao bi što je na stanju.

Jesu li mu savjetnici dali dopis koju su njemu odaslali pripadnici Eskadrile ?

Vjerovatno ne bacili su je u koš ali i onoga dana kada su naši pripadnici tada UN-a čekali transport iz Sirije s Golana kada su nas isprašili oni koji su Asadu stvarali probleme.

Da tada nije bilo ni partnera ni turoperatora nego su utočište nam dali Izraelci i čekao se dolazaka Airbusa CTN-a a bilo je nakon 4 dana.
__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 12:15   #973
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Ako je ovo u SD autorizirano onda ministar ima jako loše suradnike na temi
zrakoplovstvo.... Na An32 je odgovorio kao da brani prizemljenje od prethodnika,
na Sh nije odgovorio ništa suvislo (a odgovor na to pitanje ga čeka, kad tad),
na HEMS isto nije dao suvisao odgovor...

Jedan detalj:
Dva puta je gorio Imotski u ovih 10 dana, efekt HRZ PP avijacije se pokazao
nedostatan
Savjetnici jedno veliko NULA.
__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 12:34   #974
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
Je li Ministar obrane RH Damir Krstičević otišao u Eskadrilu transportnih aviona i porazgovarao s pilotima, navigatorima i letačima tehničarima?

Da je znao bi što je na stanju.

Jesu li mu savjetnici dali dopis koju su njemu odaslali pripadnici Eskadrile ?

Vjerovatno ne bacili su je u koš ali i onoga dana kada su naši pripadnici tada UN-a čekali transport iz Sirije s Golana kada su nas isprašili oni koji su Asadu stvarali probleme.

Da tada nije bilo ni partnera ni turoperatora nego su utočište nam dali Izraelci i čekao se dolazaka Airbusa CTN-a a bilo je nakon 4 dana.
Trebao bi znati da je većina ljudi na drugim dužnostima u HRZ i van njega pošto se godinama ne leti. Isto bi trebao znati da postoji crta zapovijedanja pa da se dopisi ne "odašilju prema ministru", nego prvo nadređenoj osobi.

Ako netko veli da je AN-32 mogao od trenutka odluke do trenutka kretanja i dogovora sa svim zemljama gdje mora sletjeti da bi se nadopunio i pobrao naših 100 vojnika i njihovu opremu (ne znam na koju foru) kraće od 4 dana, nije u potpunosti realan.

A ta cijela situacija ide na brk tadašnje ministrice vanjskih poslova, ministra obrane i premijera koji su svojim (ne)djelima ugrozili našu postrojbu u UN misiji.
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 12:43   #975
Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Netočna mu je ona rečenica da raspolažemo sa kvalitetnijim riješenjima za SAR i nadzor.
Kako se An-32 moze iskoristiti za spasavanje? Da baca pojaseve za spasavanje s rampe?




Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Ako netko smatra da je Pilatus PC-9 kvalitetno rješenje za MPA, onda
Od cega? Ovakvog An-32 kakav je nas?

An-32B i Pilatus PC-9M imaju iste senzorske sustave za nadzor.
S tim da PC-9M i s te strane ima neke bitne prednosti.


An-32 je takticki transportni avion. I za to treba sluziti.
Odnosno - trebao je.

Sve ostalo je, u nasem slucaju, izmisljanje svrhe.
Nachtjager is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 13:05   #976
Quote:
Nachtjager kaže: Pogledaj post
Kako se An-32 moze iskoristiti za spasavanje? Da baca pojaseve za spasavanje s rampe?
Što mene pitaš?

Ja sam samo citirao ministra i napisao da mu je izjava netočna ako ne misli na neka buduća rješenja. A opet, on sam je spomenuo SAR općenito, kao referiranje na novinarsko pitanje. A vezano za an-32, mislio je samo na nadzor (to se da skužiti iz njegova ranijeg odgovora, jer je izričito rekao da an-32 ne može služiti za SAR jer nema takve karakteristike)
Sinji strijač is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 13:08   #977
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Isto bi trebao znati da postoji crta zapovijedanja pa da se dopisi ne "odašilju prema ministru", nego prvo nadređenoj osobi.
Ministarstvo obrane je tijelo državne uprave i svi DVO mu se mogu obratiti bilo kada i zbog bilo čega.
__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.
MadMax- is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 13:12   #978
Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Što mene pitaš?

Ja sam samo citirao ministra i napisao da mu je izjava netočna ako ne misli na neka buduća rješenja.
Od ovakvih Antonova kakvi su sad, mi imamo bolja rjesenja i za SAR i za MPA.

Ne dobra i kvalitetna opcenito, ali bolja od An-32B.

Tu je ministar potpuno u pravu.
Nachtjager is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 13:13   #979
Quote:
Nachtjager kaže: Pogledaj post
Kako se An-32 moze iskoristiti za spasavanje? Da baca pojaseve za spasavanje s rampe?





Od cega? Ovakvog An-32 kakav je nas?

An-32B i Pilatus PC-9M imaju iste senzorske sustave za nadzor.
S tim da PC-9M i s te strane ima neke bitne prednosti.


An-32 je takticki transportni avion. I za to treba sluziti.
Odnosno - trebao je.

Sve ostalo je, u nasem slucaju, izmisljanje svrhe.
Pa hvala Bogu, ugradiš mu radar za pretraživanje mora i FLIR senzor, staviš nazad gumenjak da se može izbaciti ljudima kojima bi mogla trebati pomoć i sl.
Naravno da nisam mislio na ovakav kakav je sad.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 13:23   #980
Quote:
Nachtjager kaže: Pogledaj post
Od ovakvih Antonova kakvi su sad, mi imamo bolja rjesenja i za SAR i za MPA.

Ne dobra i kvalitetna opcenito, ali bolja od An-32B.

Tu je ministar potpuno u pravu.
A opet ti...
Pa napisao sam u svom ranijem komentaru u odgovoru 9plus-u, da je ministar argumentirano odbio te druge namjene koje su bile predlagane i na ovom forumu.

Ostaje još, i to mi je jedino nejasno, treba li nama ovakav mali/srednji transportni avion. Ja mislim da treba, e sad ne znam da li baš ovaj tip.
Sinji strijač is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:58.