Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.07.2017., 19:30   #21
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Mislim da tu prije svega treba razjasniti što je religija. Vjernički stavovi će se tu sigurno razlikovati od ateističkih.
Vjernik vidi svoju vjeru kao nešto dobiveno eksternim putem.
Ateist vjeru vidi kao nešto što je nastalo iz čovjeka.
Vjernik vidi vjeru kao nešto izvana. Tu se treba postaviti pitanje kako je moguće spoznat da je nešto izvana!?
Što je to što nije uvjetovano nama samima?
Na koji način možemo objasnit eksterno ako je jedino što smo ikad imali interno?
Vide samo naše oči. Čuju samo naše uši.
U suštini vjernik treba spajati eksterno i interno. Prema vjerovanju, proroci su upravo to i radili. Pravila i zapovjedi koje postaju najprije proizađu iz samog čovjeka, uvjetno rečeno. Tu je onda riječ o Božjoj imanenciji. A onda kad se formiraju postaju eksterne.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 20:02   #22
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Ok pa vjera je, to nitko ne negira. A svaka vjera prozlazi iz neke misli, ideje. Ne mislim pod riječju "ideja" na apstrakciju. Dapače, mislim na ideju o milosrđu, praštanju itd. koju su u konkretan čin pretvorili mnogi kršćani.

Ni milosrđe, ni opraštanje itd. nisu ideje jer... nešto je što Bog zahtijeva, pa ako misliš da je i Bog ideja, a onda se ne treba čuditi tvojim postovima...

Mnogi kršćani? Aha, da da...

Glasaš na izborima? Ne! - ne reci mi, ne želim znati.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 20:37   #23
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
U suštini vjernik treba spajati eksterno i interno. Prema vjerovanju, proroci su upravo to i radili. Pravila i zapovjedi koje postaju najprije proizađu iz samog čovjeka, uvjetno rečeno. Tu je onda riječ o Božjoj imanenciji. A onda kad se formiraju postaju eksterne.

Što je eksterno a da nije interno?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 23:36   #24
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Što ti je to čisti izvor...da nije ljudska narav koja je po svojoj prirodi sebična sa ponekim natruhama atruizma a postaje naglo čista?
Što god da jest... ako te pročisti dovoljno da prepoznaš i činiš dobra djela, ne mogu imati ništa protiv njega.

Quote:
Primjera nema jer mi danas ne bi uživali u čistoj vodi, velikoj količini energije, medicini - kurativi i prevenciji, kuhanju na plin, pranju rublja, grijanju-hlađenju, autima, avionima,... tehnologiji zabave i općenito u čistoći, obilju i svemu nenavedenom a smatra se kao tekovinom civilizacije bazirane na konkurenciji i vječnoj žudnji za imat sve više i više.
Osim konkurencije (natjecanja) postoji i princip suradnje i solidarnosti... osim žudnje za posjedovanjem postoji i žudnja za istinskim bivstvovanjem.
O tehnologiji (u čijem stvaranju kao pojedinci uglavnom nismo sudjelovali) ne ovisi naše samo-ostvarenje, pogotovo samo-transcendencija, iako nam se nastoji prodati upravo takva priča.

Quote:
Vidimo kako teologija oslobođenja nije našla na plodno tlo osim na tlu Latinske Amerike. Isus oslobađa grijeha ali ne i ropstva kapitala, velikih korporacija i interesa moćnih i bogatih.

Jesus te ama!
Al na drugom svijetu biti će ti bolje...

Sirotinjo, evo vam utjeha koja će se zbiti kad umrete na nebu a dok živite trpite!
Isus nam daje snagu da ustanemo, spremnost da idemo dalje i pokušamo ponovo, kao pojedinci i kao zajednice... ne očekuje od nas pasivno podnošenje boli.

Quote:
Stoga je žalosno što žrtve svećenika ne znače ništa jer sam vrh odbija bilo kakvu drastičnu promjenu sustava nego samo površno lakira i prodaje nadu sirotinji.

Rekli bi, na dijagnozu teškog raka druptva - stavlja flaster nade nakon života!
Znače... nema smisla sve promjene očekivati od vrha.
cestar is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 00:17   #25
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post

nema smisla sve promjene očekivati od vrha
?

znači, ak se religije ne pročisti od glave onda se pročišćava od repa bez obzira što na repu ne raste mozak ?



ma ko bi vAs shvatio očem pričate
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 02:46   #26
Kad je religijsko nasilje u pitanju a toga hvala bogu(koji ne postoji) ima na tone primjera u zadnjih 2000 godina onda su pojedinci u pitanju a kad je neka šačica ljudi izuzetaka kakvih ima uvijek negdje primjera onda je u pitanju RELIGIJA...Lol čisto politikanstvo,podcjeća me na Hdz i Sda stranke modus operandi na ovim prostorima.
No dobro došlo je do toga da se pojedinci počeli gurati u prvi plan to znači da institicije padaju pomalo..
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 04:09   #27
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Kad je religijsko nasilje u pitanju a toga hvala bogu(koji ne postoji) ima na tone primjera u zadnjih 2000 godina onda su pojedinci u pitanju a kad je neka šačica ljudi izuzetaka kakvih ima uvijek negdje primjera onda je u pitanju RELIGIJA
gramatički ovako : rEligije

e to sad već nekaj konkretnije u odnosu na bezlično "religije" + podsjeti na "legije" zna se čije


i šta 2 soma godina?, pih!, skala skala, kolega, fura se na 5,89 soma godina
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 08:15   #28
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post



Znače... nema smisla sve promjene očekivati od vrha.
Nemam puno vremana pa ti za sada odgovaram samo na ovo.
Promjene uvijek idu od onih koji vide stanje na terenu a ne od onih koji hlade .uda u foteljama.
Vrh živi u oblacima i kulama do njih ne dopire smrad štala i pokenjanih ulica, mirisi jeftinih ručkova puka niti deranja klinčadije.
Njima je bitno da stvar funkcionira a ne kako funkcionira.

Njima je Isus teorija a ne praksa to je Franjo papa dobro uočio.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 08:26   #29
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Što je eksterno a da nije interno?
Primjer: netko se drži nekog propisa ali ne shvaća njegovu poantu ili mu čak mrsko raditi. Recimo, ne krade ali samo zato što je to zabranjeno zakonom. Ne proizlazi iz njega samoga.

No slažem se da bi moralo biti istovremeno i jedno i drugo.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 08:31   #30
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Ni milosrđe, ni opraštanje itd. nisu ideje jer... nešto je što Bog zahtijeva, pa ako misliš da je i Bog ideja, a onda se ne treba čuditi tvojim postovima...

Mnogi kršćani? Aha, da da...

Glasaš na izborima? Ne! - ne reci mi, ne želim znati.
Ne govorim o činu milosrđa niti o Bogu kao tek samo ideji. Shvatio sam to i nakon prijašnjeg posta. No mi ljudi najprije moramo imati ideju o nečemu da bismo uopće mogli bilo što napraviti u vezi toga. Recimo, da bi bili milosrdni prema nekom, mora se u nama roditi misao "gle ovaj čovjek pati, idem mu pomoći". Dakle, padne ti misao ili ideja na pamet (jel sad jasnije?) i onda tu ideju ideš realizirati. A što se tiče Boga, On će raditi svoje bez obzira imali mi ideju o njemu ili ne.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 08:35   #31
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Nemam puno vremana pa ti za sada odgovaram samo na ovo.
Promjene uvijek idu od onih koji vide stanje na terenu a ne od onih koji hlade .uda u foteljama.
Vrh živi u oblacima i kulama do njih ne dopire smrad štala i pokenjanih ulica, mirisi jeftinih ručkova puka niti deranja klinčadije.
Njima je bitno da stvar funkcionira a ne kako funkcionira.

Njima je Isus teorija a ne praksa to je Franjo papa dobro uočio.
I zato će papa Franjo napraviti, ili već je napravio neke dobre stvari koje već predugo čekaju. Nije ni čudo da ima toliko neistomišljenika u samom vrhu.

Za to vrijeme masa "običnih" kršćana čini svakodnevna dobra djela a humanitarne organizacije djeluju non-stop.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 10:16   #32
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Nemam puno vremana pa ti za sada odgovaram samo na ovo.
Promjene uvijek idu od onih koji vide stanje na terenu a ne od onih koji hlade .uda u foteljama.
Vrh živi u oblacima i kulama do njih ne dopire smrad štala i pokenjanih ulica, mirisi jeftinih ručkova puka niti deranja klinčadije.
Njima je bitno da stvar funkcionira a ne kako funkcionira.

Njima je Isus teorija a ne praksa to je Franjo papa dobro uočio.
Papa Franjo me podcjeća na popove koji su savjetnici za bračni život.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 14:46   #33
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Ne govorim o činu milosrđa niti o Bogu kao tek samo ideji. Shvatio sam to i nakon prijašnjeg posta. No mi ljudi najprije moramo imati ideju o nečemu da bismo uopće mogli bilo što napraviti u vezi toga. Recimo, da bi bili milosrdni prema nekom, mora se u nama roditi misao "gle ovaj čovjek pati, idem mu pomoći". Dakle, padne ti misao ili ideja na pamet (jel sad jasnije?) i onda tu ideju ideš realizirati. A što se tiče Boga, On će raditi svoje bez obzira imali mi ideju o njemu ili ne.
Je, al tu i inače svi sve shvaćaju i znaju pa se svejedno razgovaraju.
Vidiš, ja sam si mislila da je ideja bilo ono kad su izumili vatru, ili recimo kad su životinje pozatvarali po kavezima, ostalo da se ne nabraja jer pa kam bi došli s idejama, ne. E sad, ne izgleda mi 'ideja' primjerice Bog reče čovjeku evo ti knjiga pa uči i onda si to čovjek prisvoji kao vlastitu ideju. Me razmeš kaj hoću reči? Ok, baš najs da smo se sporazumjeli, pa velim ti ja tu svi sve shvaćaju, čak i nečije ponavljanje jerbo to dođe ko neko naglašavanje. Uostalom, ko to opće čita, ja ziher ne ()

A što s temom... poprilično triki naslov... dal ljude religije zbilja potiču na mir i pravdu?... gdje?... u ekumeni?... šur, tam samo pripovedaju da im prođe sjednica i da ljudi pomisle bit će neke koristi od njih , jesmo li ih proknjižili ili ne?, e to sad valjda stvar je do dojma
i tako već dalje i dalje...
zz
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 21:50   #34
Smile

Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Je, al tu i inače svi sve shvaćaju i znaju pa se svejedno razgovaraju.
Vidiš, ja sam si mislila da je ideja bilo ono kad su izumili vatru, ili recimo kad su životinje pozatvarali po kavezima, ostalo da se ne nabraja jer pa kam bi došli s idejama, ne. E sad, ne izgleda mi 'ideja' primjerice Bog reče čovjeku evo ti knjiga pa uči i onda si to čovjek prisvoji kao vlastitu ideju. Me razmeš kaj hoću reči? Ok, baš najs da smo se sporazumjeli, pa velim ti ja tu svi sve shvaćaju, čak i nečije ponavljanje jerbo to dođe ko neko naglašavanje. Uostalom, ko to opće čita, ja ziher ne ()
Sve je u redu, bitno da se razumijemo. Nisam mislio na takve ideje koje spominješ, bez brige.
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
A što s temom... poprilično triki naslov... dal ljude religije zbilja potiču na mir i pravdu?... gdje?... u ekumeni?... šur, tam samo pripovedaju da im prođe sjednica i da ljudi pomisle bit će neke koristi od njih , jesmo li ih proknjižili ili ne?, e to sad valjda stvar je do dojma
i tako već dalje i dalje...
zz
Naslov je takav kakav jest. Možda bi bilo bolje da piše "vjersko poticanje mira i pravde" ili nešto slično. Ukratko, pričamo o vjernicima raznih vjera; kako ih njihova vjera potiče i što su oni dobro napravili u svijetu, dakle konkretni primjeri.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 18:00   #35
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Sve je u redu, bitno da se razumijemo. Nisam mislio na takve ideje koje spominješ, bez brige.

Naslov je takav kakav jest. Možda bi bilo bolje da piše "vjersko poticanje mira i pravde" ili nešto slično. Ukratko, pričamo o vjernicima raznih vjera; kako ih njihova vjera potiče i što su oni dobro napravili u svijetu, dakle konkretni primjeri.
Je al ak se ljudi razumiju onda više nije interesantno, izgubi se povod za rasprave a pdf-u smisao opstanka.
Bolje se zadržati na 'religijsko poticanje' jer ako ćemo po vjerama tada 'vjera je samo jedna, za sve ostalo ljudi se u vjere uvjeravaju sami'. Gdje kad ste vidjeli religije sposobne konkurirati kršćanskoj vjeri? Niste li čuli ne idu u ratove i ne nose oružja i ne postavljaju revolucijske barikade i kad ih neko opsuje oni ne uzvrate istim već sa 'dabogda pregrizo jezik', upravo ovo zadnje se zofe vanredno poticanje na mir

A pravda?, zapisano je "čini pravdu da ostaneš živ", kadli ono pravednik pogine prije drugih, svijet skoči na noge ee pa ovo sad je stvarno bilo nepravedno!,
dakako, još uvijek ne pričamo o konačnoj pravdi, Božjoj.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 18:03   #36
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Primjer: netko se drži nekog propisa ali ne shvaća njegovu poantu ili mu čak mrsko raditi. Recimo, ne krade ali samo zato što je to zabranjeno zakonom. Ne proizlazi iz njega samoga.

No slažem se da bi moralo biti istovremeno i jedno i drugo.
Ali uzimajući kontekst teme, zakone koji zabranjuju krađu su smislili ljudi. Došli su iz čovjeka.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 20:03   #37
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Ali uzimajući kontekst teme, zakone koji zabranjuju krađu su smislili ljudi. Došli su iz čovjeka.
Misliš?

Bog je vidio da su ljudi skloni krađi (onaj famozni edenski dvojac), ne tek krađi stvari/predmeta već i krađi tuđih života (Kain 'ukrao' život svom bratu Abelu),
stoga
Bog je zapovijedio "ne kradi" što je isto kao i "ne ubij".

Kad/ako bi se ljudi držali barem ta 2 načela, na svijetu bi bilo više mira, ali ima to nešto što nije došlo iz čovjeka (Sotona).
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 20:56   #38
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Misliš?

Bog je vidio da su ljudi skloni krađi (onaj famozni edenski dvojac), ne tek krađi stvari/predmeta već i krađi tuđih života (Kain 'ukrao' život svom bratu Abelu),
stoga
Bog je zapovijedio "ne kradi" što je isto kao i "ne ubij".

Kad/ako bi se ljudi držali barem ta 2 načela, na svijetu bi bilo više mira, ali ima to nešto što nije došlo iz čovjeka (Sotona).
To što ti kažeš da je "Bog vidio" ne znači ni da Bog postoji a kamoli da je vidio. Ja mogu reći da je Papa Štrumf vidio. Jel to znači da je Papa Štrumf vidio?

Ali ono što znamo je da ako ja slobodno kradem od tebe i ti od mene, budućnost nam se ne smiješi. Morat ćemo se naoružavat da branimo svoje vlasništvo i neminovno će doći do krvi. Jel ti se sviđa takav odnos?
Mislim da je ipak i tebi i meni u interesu da se smisli zakon koji zabranjuje krađu i treća strana koja će silom provoditi taj zakon. To znači da ako ja tebi ukradem završim u zatvoru. Kada ti meni ukradeš, završiš u zatvoru.
Ne moramo imat božanski koeficijent inteligencije da smislimo takav princip.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 21:37   #39
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Ali uzimajući kontekst teme, zakone koji zabranjuju krađu su smislili ljudi. Došli su iz čovjeka.
Nije.

Preko tanjira je sve dolazilo,spuštao se tanjir uz veliku buku odozgora ,recimo Petar to opisuje u novom zavjetu povodom reformacije iz vegetarijanstva u mesožderstvo.
A Mojsije i narod je svjedočio tutunjavi s neba koja se spuštala a Ezekiel opsuje u detalje radi se o svemirskom brodu ili tanjirskoj letjelici.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 21:48   #40
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
To što ti kažeš da je "Bog vidio" ne znači ni da Bog postoji a kamoli da je vidio. Ja mogu reći da je Papa Štrumf vidio. Jel to znači da je Papa Štrumf vidio?

Ali ono što znamo je da ako ja slobodno kradem od tebe i ti od mene, budućnost nam se ne smiješi. Morat ćemo se naoružavat da branimo svoje vlasništvo i neminovno će doći do krvi. Jel ti se sviđa takav odnos?
Mislim da je ipak i tebi i meni u interesu da se smisli zakon koji zabranjuje krađu i treća strana koja će silom provoditi taj zakon. To znači da ako ja tebi ukradem završim u zatvoru. Kada ti meni ukradeš, završiš u zatvoru.
Ne moramo imat božanski koeficijent inteligencije da smislimo takav princip.
To što ja kažem ne znači kažem ja već tako kaže Sveto pismo.

Zašto ljudi napokon više ne postanu pravi kršćani? Znaš, u tom slučaju ne bi se moralo zaključavati vrata. Ne iz straha ubit će me ako provalim, već iz čiste bogobojazne ljubavi prema Stvoritelju, to strahopoštovanje prema Njegovom zakonu. Amen.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:44.