Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2024., 23:53   #7701
Pozdrav. U 2 mjesecu dobio vrtoglavice koje su trajale mjesec dana i prestale koristenjem betaserca. Dok sam pio betaserc doktorica me poslala na MR glave. Na MR nasli 2 bijele tocke 6mm. U nalazu pise odgovaraju MS. Sad cekam pregled neurologa.
Nikakvim vise simptoma nemam,vrtoglavice ili tako nesto.
Ima li itko da me umiri sta mi je dalje ciniti dok cekam pregled neurologa
philips2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2024., 08:37   #7702
Quote:
philips2 kaže: Pogledaj post
Pozdrav. U 2 mjesecu dobio vrtoglavice koje su trajale mjesec dana i prestale koristenjem betaserca. Dok sam pio betaserc doktorica me poslala na MR glave. Na MR nasli 2 bijele tocke 6mm. U nalazu pise odgovaraju MS. Sad cekam pregled neurologa.
Nikakvim vise simptoma nemam,vrtoglavice ili tako nesto.
Ima li itko da me umiri sta mi je dalje ciniti dok cekam pregled neurologa
bok

lako je reci smiri se ali svi mi znamo kakav te osjecaj razdire kad se ukaze sumnja, u ovom slucaju na MS.
poslat ce te na lumbalnu punkciju da se vidi kak je i kaj je... cekaju te pretrage, to je sigurno a to kaj imas lezije, ne mora biti a i moze. ja ih imam 20+ pa ti vidi

uglavnom, ici ces na punkciju )

tesko zvuci ali smiri se maksimalno jer tim nerviranjem ne pomazes samome sebi..
sretno !!! :*
A. Beginner is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2024., 08:40   #7703
Quote:
Marle kaže: Pogledaj post
Ja si još uvijek mogu dopustiti odlaske u teretanu i redovito vježbanje obzirom da nemam djecu. vjerujem da su odlasci na vježbanje uz klince jako težak zadatak, plus još kućanski poslovi. Ali mislim da je hodanje, makar i lagano, top opcija i da s tim ne možeš pogriješiti. Odmor je i za dušu i mozak. Ja sam jednom davno često išla poslije posla na brzo hodanje i to mi je bila super terapija za otkačit se od posla i ujedno za održati kondiciju..
A na pitanje kako je, čini mi se da me u zadnje vrijeme popriličan umor lovi i redovito imam bolove u nogama što do sada nisam imala niti primjećivala. Ne znam jel od vremena ili se bolest aktivirala malo. 🤔 nadam se da će prestati.
Želim svima čiste magnete i uredne neuropreglede 😉
ja teretanu nemam u svojoj selendri a iskreno, ne pada mi na pamet voziti se do nje 15-20km svaki dan sim i tam..
razumijem da ce vecina vas reci da su to isprike ali ja kad dodjem s posla (a vodim svoj obrt), ja sam fakat za nis dok malo ne odmorim. onda djeca, skola, kucanstvo i paf - ponoc, odi na spavanje jer bus ujutro koma . svaki dan ustajanje u pola 6

inace, sve kaj radim nastojim obaviti pjeske, tak da pisi mi plus !
A. Beginner is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2024., 09:24   #7704
Sve se računa, bilo kakva aktivnost je dobra. Teško je očekivat od nas da uz puno obaveza još i vježbamo.I ja sam jučer umjesto podnevnog treninga odradio čišćenje. Prekjučer sam imao isto nekog čišćenja i slomilo me totalno zbog vrućine, čitav dan nisam bio nizašta. Teško bih se brinuo za nekog dodatno, djeca ovo ono. Tako da se divim MSovcima koji to uspijevaju.
Ne idem u teretanu, lakše mi je kod kuće vježbat. Tko ne zna kako i što, može pogledat na yt, ima puno vježbi. Za sve koji su zainteresirani da nešto počnu, preporučujem one elastične trake, super stvar za vježbanje, 2 trake odgovarajućeg otpora zamijene gotovo sve sprave u teretani.
ajant is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2024., 09:41   #7705
ja imam isto male trake i jednu veliku, imam veliku i malu pilates loptu, prsten za pilates i one stiskalice za saku.
inace zbilja nisam tip od vjezbanja i to mi predstavlja fakat veliki hendikep i to psihicki tako da sam si poslozila u glavi da ne vjezbam kad sam si zadala kad bi vjezbala, npr pon sri i petak, ne, nego vjezbam kad hocu i taj princip funkcioniranja me doveo do toga da cesce vjezbam.

i nikad, ali nikad se ne ogranicavam vremenski tipa sad cu sat vremena vjezbati - ne nego vjezbam dok mi se vjezba i to me isto dovelo do toga da radim cca sat vremena.

a cesto znam tu gumu razvlaciti dok djeci nekaj za skolu objasnjavam, il gledam film il nekaj, bilo kaj. a ovo za saku imam i na poslu.

e da, muz mi je kupio onu balansnu plocu, to jos nisam savladala


bas sam zadnja dva dana u razmisljanju, cujte me i dajte mi savjet. dakle, pred 3 godine (jos nisam znala za MS mada sam imala relaps kad mi je noga otkazala al je bilo sve ok vec taj dan), bili smo na vikendu i taj dan sam prehodala al cuda vraga, sad, 3 god nakon ne bi mogla ni pola od toga.

to znaci da se stanje pogorsalo, znam. inace mi je desna strana u banani, al ne kuzi se ovak jedino kad se umorim pa onda moram odspavaati.

kako vratiti tu snagu ?
jacim vjezbanjem jel tak ?
A. Beginner is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2024., 11:28   #7706
Quote:
Marle kaže: Pogledaj post
A da probaš broj neurologije baš i ukratko objasniš situaciju? Ja sam nedavno tako zvala neurooftalmologiju i baš sam se ugodno iznenadila da su se odmah javili, saslušali što sam trebala i riješili. Doslovce sam uzela onaj osnovni broj odjela s web stranice rebra.
Hvala na savjetu. Ja sam vec navikao da sve s njima rjesavam preko interneta jer te na druge nacine samo otepu da nisam ni pokusao dobiti ih na telefon. Sjecam se kako je tesko bilo doci do bilo koga na pocetku, bilo telefonom ili uzivo, a sve ti nejasno. Mozda se nesto promijenilo, pokusat cu. Zbilja ne znas kome bi se obratio cim se nesto dogodi van rutine, sve i da dodem uzivo tamo, bez termina me ne bi ni poslusali, samo otpilili. Probat cu dobiti nekoga na telefon sneurologije, sta mi preostaje.
mour1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2024., 19:28   #7707
Pozdrav,

već mi se neki duži period, s vremena na vrijeme, javlja bol u lijevom oku pri kretnjama očne jabučice pri čemu i kretnje budu otežane. Osjećaj kao da pri kretnji očne jabučice nešto struže po oku. Javi mi se kroz dan neovisno o tome što radim, nisam uočila nikakav ustaljeni obrazac što se toga tiče. Zna mi oko i pulsirati.

Obavila sam oftalmološki pregled i Schirmer mi je 5, a kaže da je normalno 20. Pitala me za unos tekućine i zaključile smo da mi je unos tekućine normalan, ali mi je savjetovala da povisim unos tekućine i da kapam oči tri puta dnevno pa da dođem na kontrolu za 3 mjeseca.

Pitala me osjećam li suhoću u ustima, pretpostavljam da je to pitala da utvrdi radi li se možda o Sjorgenovom sindromu, ali nemam taj simptom suhoće usta. Pitala me i za povijest bolesti, a kako sam kroz zadnjih nekoliko godina imala dosta simptoma koji nalikuju na MS poput trnjenja lijeve strane lica i gubitka osjeta, pareze peroneusa, trnjenja u ekstremitetima i povremenog gubitka osjeta u ekstremitetima, rekla je da će me poslati imunologu da mi napravi pretrage da se ustanovi imam li neku autoimunu bolest ako mi se stanje sa suhoćom očiju nakon povećanja unosa tekućine i kapanja ne popravi.

Nikad mi nisu ustanovili uzrok te pareze peroneusa prije nekoliko godina i doktorica s hitne mi je tada rekla da je moguće da se radi o MS, ali kako sam uspjela vratiti sve funkcije u stopalu fizikalnom terapijom, smetnula sam to s uma.

Je li itko imao ovakve simptome prije nego što mu je postavljena dijagnoza multiple skleroze?
__________________
To be recognized, one must conform.
FluZtr is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2024., 12:39   #7708
Talking

Quote:
FluZtr kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

već mi se neki duži period, s vremena na vrijeme, javlja bol u lijevom oku pri kretnjama očne jabučice pri čemu i kretnje budu otežane. Osjećaj kao da pri kretnji očne jabučice nešto struže po oku. Javi mi se kroz dan neovisno o tome što radim, nisam uočila nikakav ustaljeni obrazac što se toga tiče. Zna mi oko i pulsirati.

Obavila sam oftalmološki pregled i Schirmer mi je 5, a kaže da je normalno 20. Pitala me za unos tekućine i zaključile smo da mi je unos tekućine normalan, ali mi je savjetovala da povisim unos tekućine i da kapam oči tri puta dnevno pa da dođem na kontrolu za 3 mjeseca.

Pitala me osjećam li suhoću u ustima, pretpostavljam da je to pitala da utvrdi radi li se možda o Sjorgenovom sindromu, ali nemam taj simptom suhoće usta. Pitala me i za povijest bolesti, a kako sam kroz zadnjih nekoliko godina imala dosta simptoma koji nalikuju na MS poput trnjenja lijeve strane lica i gubitka osjeta, pareze peroneusa, trnjenja u ekstremitetima i povremenog gubitka osjeta u ekstremitetima, rekla je da će me poslati imunologu da mi napravi pretrage da se ustanovi imam li neku autoimunu bolest ako mi se stanje sa suhoćom očiju nakon povećanja unosa tekućine i kapanja ne popravi.

Nikad mi nisu ustanovili uzrok te pareze peroneusa prije nekoliko godina i doktorica s hitne mi je tada rekla da je moguće da se radi o MS, ali kako sam uspjela vratiti sve funkcije u stopalu fizikalnom terapijom, smetnula sam to s uma.

Je li itko imao ovakve simptome prije nego što mu je postavljena dijagnoza multiple skleroze?
Pozdrav!

Ja cu odgovoriti jer znam ponesto o medicinskoj strani oka, a o "tehnickoj" strana oka - znam 98%

Ajmo onda, Shrirmer je test o tome "koliko imas suza". Dakle nis.

Ali bol u jabucici moze biti izazvana glaukomom, a uz razne druge simptome, bol moze biti izazvana glaukomom pa dalje idem da uz druga razna stanja, glaukom moze doci od optickog neuritisa. Dalje znamo. Dakle malo jace zapni i kreni na preglede ❤️
A. Beginner is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2024., 13:01   #7709
Da, ali mi je oftalmologinja rekla da je mogući uzrok te suhoće očiju autoimuna bolest. Glaukom mi nije spominjala, napravila mi je kompletan oftalmološki pregled. A nije u pitanju samo bol u očnoj jabučici nego i trnjenje i gubitak osjeta u lijevoj strani lica i u ekstremitetima i pareza peroneusa prije nekoliko godina.

Koje preglede preporučuješ?
__________________
To be recognized, one must conform.
FluZtr is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2024., 15:40   #7710
Quote:
FluZtr kaže: Pogledaj post
Da, ali mi je oftalmologinja rekla da je mogući uzrok te suhoće očiju autoimuna bolest. Glaukom mi nije spominjala, napravila mi je kompletan oftalmološki pregled. A nije u pitanju samo bol u očnoj jabučici nego i trnjenje i gubitak osjeta u lijevoj strani lica i u ekstremitetima i pareza peroneusa prije nekoliko godina.

Koje preglede preporučuješ?

Pa neurolog, ASAP.

Ja sam imala aure na oku, isto oftalmolog i ona mi je preporucila neurologa.
A. Beginner is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2024., 15:48   #7711
Okej, hvala na preporuci.

Oftalmologinja mi nije spominjala neurologa, spomenula mi je imunologa i reumatologa.
__________________
To be recognized, one must conform.
FluZtr is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 22:50   #7712
Quote:
Sophsy kaže: Pogledaj post
Mogute pitati kud si isao na vjezbe?
Pretpostavljam da si prvo isao nekud na fizio, naucio vjezbe...
Frendica je kineziterapeut, radi privatne treninge, pa s njom treniram. Od 2017. cca, 2 godine nakon dijagnoze, 2x tjedno.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:41.