Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2003., 12:16   #1
Operacija ciste na jajniku

Operacija se obicno radi laparoskopijom. No, mene bi zanimalo, da li otklanjanje ciste nuzno zahtijeva i otklanjanje jajnika?? Ili se to nekao moze rijesiti i bez otklanjanja jajnika; pogotovo ako je ostao jos samo jedan?
Corpus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2003., 23:17   #2
Ne nuzno -ali ukoliko se cista toliko "obavila" oko jajnika da ju je nemoguce odstraniti bez da se ne ostrani i jajnik onda na zalost i jajnik mora vanka - bez obzira sto je zadnji
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2003., 23:35   #3
Nisi napisala kakava je cista, da li je vodena možda? One obično pucaju same i dobro je kad puknu!
__________________
NEKA OSMIJEH BUDE VAŠ KIŠOBRAN!
mimi2003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 12:03   #4
Quote:
mimi2003 kaže:
Nisi napisala kakava je cista, da li je vodena možda? One obično pucaju same i dobro je kad puknu!
Nisam napisaO Inace radi se o mojoj frendici. Nisam siguran kakva je cista; cini mi se da je vodena. Ali problem je sto je vec dosta velika (oko 10x10cm!! ). Sad pije Dabroston da bi joj izazvalo menstruaciju, pa onda mora opet na pregled i mozda opet na neku terapiju lijekovima da bi cista eventualno pukla, ili ipak - na operaciju.

Zadnje uređivanje Corpus : 28.08.2003. at 12:58.
Corpus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 12:05   #5
Quote:
diadora kaže:
Ne nuzno -ali ukoliko se cista toliko "obavila" oko jajnika da ju je nemoguce odstraniti bez da se ne ostrani i jajnik onda na zalost i jajnik mora vanka - bez obzira sto je zadnji
hm...da...
Corpus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 14:38   #6
Quote:
Corpus kaže:
Nisam napisaO Inace radi se o mojoj frendici. Nisam siguran kakva je cista; cini mi se da je vodena. Ali problem je sto je vec dosta velika (oko 10x10cm!! ). Sad pije Dabroston da bi joj izazvalo menstruaciju, pa onda mora opet na pregled i mozda opet na neku terapiju lijekovima da bi cista eventualno pukla, ili ipak - na operaciju.

--------------------------


krebalo bi znati godine starosti, broj djece i zdravstvenu povijest(menstruacije itd)
ovako,
ako je cista (vodena) sto se vidi sa ultrazvukom i neki krvni marker normalne visine(CA 125) onda je vrlo jednostavno isprazniti je laparoskopski A NE ODSTRANITI jedini preostali jajnik.
to bi svaki normalan ginekolog trebao znati.
zbog takvih pitanja je zapoceta nova tema pa mozete pitati.
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 14:39   #7
Ne nuzno -ali ukoliko se cista toliko "obavila" oko jajnika da ju je nemoguce odstraniti bez da se ne ostrani i jajnik onda na zalost i jajnik mora vanka - bez obzira sto je zadnji




nije istina!
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 18:46   #8
Quote:
bronco kaže:
krebalo bi znati godine starosti, broj djece i zdravstvenu povijest(menstruacije itd)
ovako,
ako je cista (vodena) sto se vidi sa ultrazvukom i neki krvni marker normalne visine(CA 125) onda je vrlo jednostavno isprazniti je laparoskopski A NE ODSTRANITI jedini preostali jajnik.
to bi svaki normalan ginekolog trebao znati.
zbog takvih pitanja je zapoceta nova tema pa mozete pitati.
Ovako: 32god, 0 djece, menstrucije u principu bas i ne preredovite, pokoja znala izostati, jedna cista vec ove godine operirana (imala je povisen ca125) i izvadjen jedan jajnik. Nakon te operacije menstruacije su bile jako uredne. No ocito cim se pojavila ta druga cista na tom drugom jajniku, menstruacija je izostala.

Tako da s obzirom da nema jos djece, bilo bi dobro na koji god moguci nacin sacuvati taj jos jedan preostali jajnik...

A usput, jel se moze sa slike s ultrazvuka skuzit da li je vodena ili ne?
Corpus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 19:03   #9
Tako da s obzirom da nema jos djece, bilo bi dobro na koji god moguci nacin sacuvati taj jos jedan preostali jajnik...

A usput, jel se moze sa slike s ultrazvuka skuzit da li je vodena ili ne?

-------------------------------------

koliko je bio ca125?
menstr cesto izostane kad cista ne pukne kao sto normalno mora nego nastavi rasti.
obicno pukne sama od sebe. cista se operira kad je veca od 5cm i nastavlja rasti (min 6mjeseci promatranje) ili pocne boliti.
kakav je bio nalaz kod onog drugog jajnika?

USS (ultrazv) bi se trebalo lijepo diferencirati vrsta ciste. to je osnovna stvar. svaki dovoljno dobar sonografer bi to trebao dobro opisati tako da se moze napraviti plan kako tretirati cistu.
zato postoji formula po kojoj se odlucuje da li se ide operirati ili ne.
u obzir se uzima visina ca125, ultrazvucni nalaz (odredjene karakteristike ciste) i prijasnji nalaz jajnika.
svaki dovoljno dobar ginekolog bi to trebao ZNATI.
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2003., 08:54   #10
Kad se odstrane oba jajnika, kakve su posljedice za ženu osim što naravno onda ne može imati djece? da li dolazi do poremećaja hormona i slično?
globus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2003., 09:25   #11
Pa s obzirom da jajnici stvaraju spolne hormone, odstranjivanjem oba jajnika dolazi do prestanka proizvodnje tih hormona i žena ih onda mora uzima oralno. To bi bilo ko neka vrsta menopauze.

Odstraniti jajnike je gadno i za starije žene, a gdje neće kod ovako mlade, koja plus toga nije ni rađala.
rafaela is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2003., 12:00   #12
ja imam nekakvu cistu od 2,5 cm vec tri godine i kaj je najgore uopce ne znaju kakva je...
bila sam na 500 uzv, nekoliko puta na color doppleru, vadila tumorske markere, pila dabroston i ne znam koje jos sve vrste hormona ne, ali moja cista se ne da...

doduse ne raste pa im je to argument zasto me nece operirati - kazu da je bolje cekati do trudnoce pa vidjeti sto ce se tad dogadjati, a dotle me drze na kontracepciji....

mislim da je to dosta individualno i da treba dobro razmisliti prije operacije jer kad jednom ode jajnik (pogotovo ako nisi rodila) - sranje...
primadona is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2003., 14:49   #13
Quote:
bronco kaže:


USS (ultrazv) bi se trebalo lijepo diferencirati vrsta ciste. to je osnovna stvar. svaki dovoljno dobar sonografer bi to trebao dobro opisati tako da se moze napraviti plan kako tretirati cistu.
zato postoji formula po kojoj se odlucuje da li se ide operirati ili ne.
u obzir se uzima visina ca125, ultrazvucni nalaz (odredjene karakteristike ciste) i prijasnji nalaz jajnika.
svaki dovoljno dobar ginekolog bi to trebao ZNATI.
Sve je to lijepo i krasno u teoriji i koliko je ko strucan i sto bi trebao znati i vidjeti.
No dogodi se da "slika" pokaze jedno, a kad se osoba nade na operacionom stolu situacija bude posve drugacija pa i zahvat ne bude ono sto je pacijent mislo da ce biti.
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2003., 04:41   #14
Quote:
primadona kaže:
ja imam nekakvu cistu od 2,5 cm vec tri godine i kaj je najgore uopce ne znaju kakva je...
bila sam na 500 uzv, nekoliko puta na color doppleru, vadila tumorske markere, pila dabroston i ne znam koje jos sve vrste hormona ne, ali moja cista se ne da...

doduse ne raste pa im je to argument zasto me nece operirati - kazu da je bolje cekati do trudnoce pa vidjeti sto ce se tad dogadjati, a dotle me drze na kontracepciji....

mislim da je to dosta individualno i da treba dobro razmisliti prije operacije jer kad jednom ode jajnik (pogotovo ako nisi rodila) - sranje...
zasto bi morao jajnik otici??
normalno se samo ciste micu.
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2003., 04:41   #15
Quote:
primadona kaže:
ja imam nekakvu cistu od 2,5 cm vec tri godine i kaj je najgore uopce ne znaju kakva je...
bila sam na 500 uzv, nekoliko puta na color doppleru, vadila tumorske markere, pila dabroston i ne znam koje jos sve vrste hormona ne, ali moja cista se ne da...

doduse ne raste pa im je to argument zasto me nece operirati - kazu da je bolje cekati do trudnoce pa vidjeti sto ce se tad dogadjati, a dotle me drze na kontracepciji....

mislim da je to dosta individualno i da treba dobro razmisliti prije operacije jer kad jednom ode jajnik (pogotovo ako nisi rodila) - sranje...
zasto bi morao jajnik otici??
normalno se samo ciste odstranjuju.
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2003., 04:48   #16
Quote:
diadora kaže:
Sve je to lijepo i krasno u teoriji i koliko je ko strucan i sto bi trebao znati i vidjeti.
No dogodi se da "slika" pokaze jedno, a kad se osoba nade na operacionom stolu situacija bude posve drugacija pa i zahvat ne bude ono sto je pacijent mislo da ce biti.
to ovisi o vise razloga:
strucnost na prvom mjestu i onda ima uvijek mjesta iznenadjenjima, ali ne bi trebala biti cesta (pogotovo u ovo doba kad imamo laparoskopiju pa se moze vidjeti prije nego sto se rade velike operacije.
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2003., 12:40   #17
Quote:
bronco kaže:
zasto bi morao jajnik otici??
normalno se samo ciste odstranjuju.
ma u mom slucaju nisu sigurni je li to mozda endometrij (koji se, kazu, uvijek vraca cak i kad se operira) pa kad bi sad to odstranili a opet bi se vratilo morali bi odmah vaditi jajnik...
primadona is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2003., 13:01   #18
Quote:
primadona kaže:
ma u mom slucaju nisu sigurni je li to mozda endometrij (koji se, kazu, uvijek vraca cak i kad se operira) pa kad bi sad to odstranili a opet bi se vratilo morali bi odmah vaditi jajnik...
nije istina
zato se radi laparoskopija i ako je endometrioza cista se drenira a jajnik ostavi, onda se daju lijekovi za sprijecavanje ovulacije.
jajnici se u pravilu ne diraju.
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2003., 13:31   #19
ja nisam liječnica, a ne znam jesi li ti bronco.
ali....
Quote:
ako je endometrioza cista se drenira a jajnik ostavi
kako to. endometriozna tvorba pa tekućina u cisti? nije li endometriozna izraslina tumorsko tkivo u cijelom presjeku? nije li opasnost endometrioze upravo u tome što ne izrasta NA jajniku, nego "razara" jajnik.
vidjeh istinite priče s endometrioznom tvorbom veličinom ljudske glave (tako je pisalo u otpusnom pismu) na jednom jajniku, a na drugom veličine muške šake. i to samo u par mjeseci!
mudrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2003., 14:12   #20
Dijagnoza prve ciste bila je: cystis permagna ovarii dex. perfor.
Ta je cista bila pukla prije operacije

Kakva je to cista? Uglavnom odstranjen joj je desni jajnik.

Dijagnoza ove nove ciste je:

cystis multilokulars 1. sin
st.p.ovariect.1.dex.a.m. V

U spekulima:b.o.; izbočen prednji forniks vagine
Palp.mali zdjelicu ispunjava napeto-elastična tvorba do 1/p

TVS+TAS: Uterus u AVF, primjerene veličine i oblika.
Endometrij trolinijski, sekrecijski do 11mm
Lijevo i ispred uterusa prikaže se ovalna oštro ograničena trabekulirana cistična tvorba cca 11x13 cm
Desno adneksalno: bez prikaza patoloskih tvorbi
u Douglasu nema slob.tekućine


Da li kome od vas znači sve to? Da li se iz ovoga vidi kakva je to cista?
Corpus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:40.