Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 06.07.2012., 00:23   #2
Psihosomatske bolesti

Moderatorska obavijest

Ova tema nastala je izdvajanjem upisa s teme "GERB [gastro muka]". Napomene u postovima o off topicu zanemarite jer su upisi bili off topic na prijašnjoj temi, a sada bi se, kada su izdvojeni, dapače, o njima trebalo ovdje dalje raspravljati.


Za početak, evo jedne zgodne definicije i kratkog popisa psihosomatskih bolesti:

"Psihosomatskim bolestima možemo nazvati tjelesne bolesti u različitim organskim sustavima u čijem nastanku, smatra se, bitnu ulogu ima psihogeni čimbenik.

Prema Američkom psihijatrijskom udruženju psihosomatske bolesti dijele se na:

1. kožne bolesti: akne, urtikarija, neurodermitis (kronične kožne promjene s neugodnim svrbežom) i angioneurotski edem (otok kapaka, usana, jezika...),
2. bolesti probavnog sustava: grč mišića između jednjaka i želuca te želuca i dvanaesnika, želučani čir i čir dvanaesnika, kronični zatvor, ulcerozni kolitis, kronična upala tankog crijeva (Crohnova bolest),
3. bolesti dišnog sustava: bronhijalna astma i tuberkuloza,
4. bolesti srca i krvnih žila: angina pektoris i infarkt, visok krvni tlak, aritmije,
5. bolesti žlijezda s unutrašnjim izlučivanjem: šećerna bolest, nizak šećer u krvi (hiperinzulinizam i hipoglikemija), pojačan rad štitne žlijezde,
6. reumatske bolesti: reumatska upala zglobova, kronična bol u križima,
7. ginekološke bolesti: bolne menstruacije, spontani pobačaji,
8. ostalo: debljina, alergijske reakcije, migrene i druge glavobolje, kronični svrbeži, tumori.

Danas se razmišlja i o raku kao psihosomatskoj bolesti. Pitanje o tome kako i zašto nastaje psihosomatska bolest nije jednostavno niti jednoznačno. Mnogi autori smatraju da emocionalna previranja mogu izazvati poremećaje u organskim sustavima. Ipak neće svaka osoba s emocionalnim poteškoćama razviti psihosomatsku bolest. To ovisi i o drugim čimbenicima kao što su naslijeđene osobine, stresni životni trenuci, podrška iz okoline, kulturalna obilježja i sl."

preneseno iz teksta Psihosomatika, D. Romac, dr. med. spec. psihijatar, Zdrav život, obiteljski časopis o zdravlju, broj 56/2008.

Radi shvaćanja konteksta rasprave donosim citate dijelova nekih postova s te teme (govori se o GERB-u, gastreoezofagealnoj refluksnoj bolesti), a na temelju kojih se razvila daljnja rasprava:
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
GERD je više psihosomatska bolest,nije neizlječiva. ...
Quote:
flyingappletree kaže: Pogledaj post
ne znam kako mi je upaljena sluznica već dvije godine psihosomatska...je, istina, simptomi su kudikamo manji ali možda već i imam i gore promjene na jednjaku, ko zna

a što je djecom koja imaju gerb i baretov jednjak, njima valjda ipak nije psihosomatski uzrok nego kemijsko/mehanički.
Quote:
AnnaMollyHr kaže: Pogledaj post
...Drugim riječima, većina nas, uglavnom mladih, koji smo se upoznali na ovom forumu, ovom topiku - preosjeljivi smo, NAČITANI, pa onda nam nije dosta čitanja, pa čitamo još, pa preispitujemo svaki simptom, svaki mig - bolest postaje psihosomatska.

Nije ni čudo s obzirom na svakodnevne stresove s kojima se suočavamo...

Ali najmanje što se može učiniti jest srediti prehranu i način života - usporiti, ako ništa drugo.
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
...U psihosomatske bolesti također spada i astma,ulcerozni kolitis,hipertenzija,urtikarija,dermatitis,ulkus itd,td. neznam onda zbog čega bi reflux tu bio izuzet.
Treba defenirati što znači djeca /mislim na dob/.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 15.07.2012. at 22:05.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:38.