Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Treba li uvesti obvezni vojni rok?
Da 185 29.74%
Ne 414 66.56%
Ne znam 23 3.70%
Glasovatelji: 622. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2017., 15:47   #61
Ajmo ovako, zašto ne obavezan vojni rok od 3 mjeseca, gdje bi se usput i učilo ljude proizvodnji oružja, kad dođe rat trebat će nam i proizvodnja. Pritom dosta ljudi možda našlo i svoje zanimanje i posao u sklopu toga. Treba se i hrana uzgajat pa eto i tu prostora za pobošavanje proljoprivede u mirnim razdobljima. Na kraju bi se stvorio čak i solidan sustav sa nekom budućnosti.
__________________
Bol u šupku pokreće svijet
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 15:51   #62
Quote:
Amazing Pudding kaže: Pogledaj post
A problem nedostatka novca ćemo riješiti tako da i ovo malo što imamo trošimo na nešto neupotrebljivo poput vojnog roka? Bravo.
60 milijuna kuna godišnje je nedovoljno za bilo što uz što se može vezati riječ "moderno". Potrebno je bar znati o kakvom se redu veličina tu radi. To je nedovoljno za kupiti jednu jedinu panzerhaubitzu godišnje. Ali je eto dovoljno za naučiti par desetaka tisuća ljudi u kojem smjeru okrenuti pušku. Što je dobar početak.
Osim toga, ako Damir Krstičević i njegov savjetnik Ante Gotovina misle da je takvo nešto upotrebljivo tko sam ja da im proturječim?
HoD is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 15:58   #63
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
Ajde barem će se više riješiti pitanje partizana i ustaša u Hrvatskoj jer u slijedećem sukobu bojim se da neće biti opraštanja onima koji se budu borili za pogrešnu stranu.
ne samo to, svi će imati priliku biti povlašteni nakon rata.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 16:03   #64
Quote:
all_or_nothing kaže: Pogledaj post
ne samo to, svi će imati priliku biti povlašteni nakon rata.
Povlašten u čemu? Što je još ostalo u Hrvatskoj da se može povlastit
__________________
"If the United States saw what the United States was doing to the United States, the United States would invade the United States to liberate the United States from the tyranny of the United States.”Bockecho
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 16:05   #65
Quote:
walkman800 kaže: Pogledaj post
Povlašten u čemu? Što je još ostalo u Hrvatskoj da se može povlastit
povlašten kao branitelj.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 16:09   #66
Vidim već da će ženama biti odobreno da mogu odustat. Što je sljedeće, djeca branitelja, nestalih i ne znam čega će moći isto birati ? Oće li i biti neka kvota za manjine ?

Inače ideja mi uopće nije tak loša, ali ako će tih mjesec dana učiti sastavljati puške, oružuje i takve gluposti onda je ideja kriminalna. Ionako samo budala bi se danas išla boriti za ovakvu državu da do toga dođe. I normalno plaćenici kao u svakom ratu.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 16:09   #67
Quote:
HoD kaže: Pogledaj post
60 milijuna kuna godišnje je nedovoljno za bilo što uz što se može vezati riječ "moderno".
60 milijuna je lakonski bačena cifra i sasvim sigurno nedovoljna. Opet ću ponoviti. Hrvatska nema ni oružja, ni opreme, ni municije, ni ljudstva ni infrastrukture ni novca za vojni rok. Pa sam izračunaj. 60 milijuna na 30.000 ročnika, znači da na svakog ročnika otpada 2000 kuna. Jel' ti uistinu misliš da za 2000 kuna možeš opremit, nahranit i odškolovat vojnika? I da, tih 60 milijuna se može pametnije iskoristiti. Od kupovanja naoružanja za Kiowe, do opremanja Patrija ili povećanja plaća profesionalnom kadru, prije svega pilotima da se spriječi njihov odljev u druge zemlje i da se privuku novi potencijalni kandidati.
__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 16:13   #68
Quote:
Amazing Pudding kaže: Pogledaj post
60 milijuna je lakonski bačena cifra i sasvim sigurno nedovoljna. Opet ću ponoviti. Hrvatska nema ni oružja, ni opreme, ni municije, ni ljudstva ni infrastrukture ni novca za vojni rok. Pa sam izračunaj. 60 milijuna na 30.000 ročnika, znači da na svakog ročnika otpada 2000 kuna. Jel' ti uistinu misliš da za 2000 kuna možeš opremit, nahranit i odškolovat vojnika? I da, tih 60 milijuna se može pametnije iskoristiti. Od kupovanja naoružanja za Kiowe, do opremanja Patrija ili povećanja plaća profesionalnom kadru, prije svega pilotima da se spriječi njihov odljev u druge zemlje i da se privuku novi potencijalni kandidati.
neki s toliko odgajaju studenta.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 16:17   #69
Vidim, netko je spomenuo Švicarsku. Kad već pričamo o primjerima iz drugih zemalja s vojnim rokom, ajmo malo analizirati što se tamo događa.

U Švicarskoj je skoro 20% svih odraslih muškaraca proglašeno fizički nesposobnim za odsluživanje vojnog roka (nekoliko istraga oko korupcije je pokrenuto tokom godina zbog tog podatka), a 2016. je specijalna komisija utvrdila da nisu u mogućnosti namiriti broj od 18.000 ljudi koji služe godišnje jer preveliki postotak ljudi odslužuje civilnu varijatu roka.

Norveška, još jedna europska zemlja s obveznim vojnim rokom, ima odaziv na služenje od nevjerojatnih 5%.

Slična priča je u većini drugih država.

Za vojni rok od par mjeseci se zalažu isključivo stari prdonje koji nisu imali čast i zadovoljstvo služiti rok od 2001. do ukidanja i nemaju pojma kolika je to beskorisna i skupa sprdačina, a ne priprema za rat. Osim ako rat podrazumijeva napušene i pijane klince koji bježe preko ograde kad god uzmognu i uče pospremati ormariće...

Hrvatska u ovom trenutku nema dovoljno pušaka ni za odaziv od 5%, nemamo adekvatne lokacije, nemamo instruktore, nemamo drugu opremu i oružje (kako ćeš istrenirati PO, PZO i slične grane ovisne o tehnici koju ne posjedujemo niti za profesionalce?), sam rok je trošak zbog oblačenja, hrane, grijanja i sl., a da ne spominjemo kako će ti ročnici u tih par tjedana naučiti goli kurac, kakav su učili i u prijašnih 6 mjeseci kad puške, vojne opreme i borbene taktike nisu ni vidjeli.

Hrvatskoj bi puno više trebala stalna vojna pričuva, odnosno rezervni sastav koji bi bio na dragovoljnoj bazi i adekvatno opremljen i istreniran. No takvo nešto zahtjeva pametna ulaganja, državnu obrambenu strategiju i postojanje bar par grama mozga u trenutno vladajućem kolektivu. Vojni rok je ipak puno jeftiniji spin i ne zahtjeva intelektualni napor vladajućih, svi znamo koliko su im takve aktivnosti teške...
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 16:22   #70
Quote:
walkman800 kaže: Pogledaj post
koji seksizam; nikad nisam uživao u navedenim aktivnostima, znači li to sam izuzet iz služenja vojnog roka
Di vidis seksizam?
Klinci=djeca.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 16:24   #71
pizvo zaboravio si koliko bi koštala i prehrana!
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 16:25   #72
2000 kuna uredno kupi odjecu, hranu i par desetaka ili stotinjak metaka za tri tjedna. Usporedbe radi ja sam u 6 mjeseci vojnog roka ispalio 10 metaka.

60 milijuna na oko 15 000 vojnika je povecanje place od 300 kuna mjesecno u prosjeku sto je takodjer nedovoljan razlog za ostanak onom tko zeli otici.


Ajmo jos malo nizati nebuloze o tome sto se sve moze napraviti sa 60 milijuna kuna.

Iduce ocekujem adute poput djecjih vrtica i bolnica.
HoD is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 16:27   #73
Quote:
HoD kaže: Pogledaj post
Usporedbe radi ja sam u 6 mjeseci vojnog roka ispalio 10 metaka.
Sve si rekao. Modovi, ključajte temu.
__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 16:47   #74
Quote:
Amazing Pudding kaže: Pogledaj post
Sve si rekao. Modovi, ključajte temu.
To su bila vremena Stipe ustase/antife i njegova druga drIve kad je sadasnji ministrov savjetnik a i sam ministar bio prilicno nepozeljan.
Ni ja ne bih podrzao nekakve "specijalisticke" obuke. Tri tjedna temeljne obuke su skroz u redu.
HoD is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 17:12   #75
Sljedeći post koji se bude bavio ženama i vojskom u ovoj temi će autoru zaraditi izravan ban.
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 17:12   #76
Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Vojni rok je ipak puno jeftiniji spin i ne zahtjeva intelektualni napor vladajućih, svi znamo koliko su im takve aktivnosti teške...
moguće da se radi o spinu pred lokalne izbore, kako bi se galvanizirao mahom palanački-desni birački korpus, koji dobiva erekciju, na spomen pušaka, pucnjave i vojske.

https://www.instagram.com/p/BOee2K3j...ken-by=rvatina
Bolji od tebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 17:13   #77
Quote:
HoD kaže: Pogledaj post
Ni ja ne bih podrzao nekakve "specijalisticke" obuke. Tri tjedna temeljne obuke su skroz u redu.
u redu za šta?

obuke na čemu?

kalaše i ostalo smo podijelili po bliskom istoku, vhs još nismo naštancali dovoljno niti za profi vojsku....
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 17:15   #78
mislim da pitanje nije dovoljno precizno, jer kakav vojni rok, onaj od 3 tjedna ili mjeseca?
__________________
Bol u šupku pokreće svijet
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 17:15   #79
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
u redu za šta?

obuke na čemu?

kalaše i ostalo smo podijelili po bliskom istoku, vhs još nismo naštancali dovoljno niti za profi vojsku....
kartonske puške valjda imamo?
__________________
"If the United States saw what the United States was doing to the United States, the United States would invade the United States to liberate the United States from the tyranny of the United States.”Bockecho
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 17:44   #80
Ma kakav je to vojni rok od tri tjedna, tako se može jedino naučit baratat lopatom. Nemamo adekvatne opreme za profesionalce i stvarno neznam na čemu bi se onda ta djeca učila i što bi naučila za tako malo vremena, za bilo kakvog vojnika su bitna disciplina i taktičnost u raznim situacijama kao i oprema.
monkey008 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:13.