Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.10.2017., 11:53   #1361
Za svaki veci potrosac bi trebala zasebna linija, dakle 3x2,5. To kaj vucu samo zasebne faze pa onda spajaju na istu nulu je klinac.
Inace bi astral mogao iskoristi i postojeci kabel na nacin da ga iskoristi za nulu i zemlju. Iako je sam rekao da je zemlja upitna, da nije siguran da je ima a da povuce novi kabel za faze.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 13:40   #1362
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Kakav je to gornji razvod?
U kontekstu priče je dovod na gornji kat, pa je po tvojoj ideji nula bila razgranata iz razvodne kutije (ili kutije s osiguračima) na gornjem katu.

Općenito govoreći, napisano se može primjeniti na bilo kakvo grananje nule (u razvodnoj kutiji, u kutiji za trajni spoj i sl)

Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Jedno teorijsko pitanje, ako je zabranjeno voditi više krugova kroz jedan bužir, dali je dozvoljeno kroz jedan kabel voditi više krugova? Npr imam kabel PGP 5x2,5mm, dovučem ga do kuhinje, jedna žila bojler, jedna perilica, jedna pećnica? Ili bi za svaki potrošač trebao ići poseban 3x2,5 kabel?
Koliko vidim u praksi obično se sve nule u kutiji povežu s jednom koja ide na razvodnu ploču?
Ako imaš trofaznu struju, onda se takav spoj može koristiti, iako se u pravilu izbjegava ako se ne radi o istom priključnom mjestu (primjerice, pećnicu spojiš na jednu fazu, a ploču za kuhanje na dvije ili obrnuto, ovisno o snazi).

Međutim, ako imaš jednofaznu struju, onda to ne ide ni pod razno. Recimo da imaš 5 * 2,5 mm2. Tri fazna vodiča, jedna nula, jedna zemlja.

Sva tri su na odvojenim osiguračima od 16 A.

Nek su struje redom 10 A, 12 A i 13 A. Ako se radi o različitim fazama, struja kroz nulu je 2,65 A.

Ako se radi o istoj fazi, struja kroz nulu je 35 A, što je znatno više od dopuštene struje za 2,5 mm2 kabel.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 14:36   #1363
Quote:
MrBlc kaže: Pogledaj post
Sva tri su na odvojenim osiguračima od 16 A.

Nek su struje redom 10 A, 12 A i 13 A. Ako se radi o različitim fazama, struja kroz nulu je 2,65 A.
kak si to izračunao? , baš smo prije para dana raspravljali u firmi na tu temu
jationmivioni is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 15:07   #1364
Quote:
bruce80 kaže: Pogledaj post
Za svaki veci potrosac bi trebala zasebna linija, dakle 3x2,5. To kaj vucu samo zasebne faze pa onda spajaju na istu nulu je klinac.
Inace bi astral mogao iskoristi i postojeci kabel na nacin da ga iskoristi za nulu i zemlju. Iako je sam rekao da je zemlja upitna, da nije siguran da je ima a da povuce novi kabel za faze.
Petozilni kabeli podrazumijevaju 3 faze, nulu i uzemljenje. Ne treba svaka faza svoj ekstra poseban vodic koji ce ici do razvodne kutije i spojiti se na jedno te istu sabirnicu. Nula nije problem, veci je problem pravilno izbalansirati opterecenje na sve tri faze u nekom objektu.
m4dm4n123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 15:41   #1365
Quote:
jationmivioni kaže: Pogledaj post
kak si to izračunao? , baš smo prije para dana raspravljali u firmi na tu temu
Bio sam lijen, pa sam skinuo xls kalkulator s neta

Inače se radi vektorski zbroj sve tri struje. Za omska trošila su struje pomaknute međusobno za 120° (ako imaš induktivno ili kapacitivno trošilo, onda moraš korigirati kut struje u odnosu na napon za fazni kut). Točne metode bih se i sam trebao malo podsjetiti jer nisam to odavno radio.

Ako ti treba tek okvirna vrijednost, onda možeš na papiru riješiti grafički - nacrtaš struje u nekom mjerilu (primjerice 1A = 10 mm), svaku pomaknutu za 120° u odnosu na prethodnu, ali umjesto da ih crtaš iz istog ishodišta, svaku sljedeću crtaš iz završetka prethodne. Rezultantna struja ide iz ishodišta prve u završetak zadnje.

P.S. Postoji dobar razlog zašto je i kod trofaznog priključka bolje vući odvojene trožilne kabele - tako se uvijek možeš prebaciti na jednofazni priključak (pogotovo u obiteljskoj kući u kojoj postoji mogućnost podjele i razdvajanja priključka).

Dovodni kabel je uvijek dobro staviti peterožilni, s tim da se kod jednofaznog priključka koristi jedan fazni vodič, a dva ostavljaju neiskorištena. Time se kod potrebne dodatne snage uvijek može prebaciti na trofazni priključak. Naravno, može se ostaviti i deblji dovodni kabel za eventualne nadogradnje, ali je teško naći opremu za jednofazni priključak veće snage (za FID sklopku dvopolnu za 63 A i kabel 3*10mm2 je potrebno obići veći broj dućana, a moguće i naručiti i čekati).
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 19:00   #1366
hvala MrBic na pojašnjenju

novo pitanje , građevinska dizalica
http://remex.hr/Proizvod/dizalica-elektricna-2/

u ručki ima prekidač , 3 položaja , navodno 5 mjesta z priključak .
da li je to obični dupli prekidač?
i ako tko ima električnu šemu prema kojoj bi mogao izabrati prekidač i inprovizirati .

Navodno se prekidač raspal i nisam siguran da se može odgonetnuti kako radi .
jationmivioni is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 10:29   #1367
Šalter je tropoložajni, s povratom u nulu. Dvopolni, sa 6 izvoda. Shema mora biti u priključnoj kutiji motora. Kondenzator je u ručki.

Mijenjal sam šalter s tropoložajnim bez povrata (netreba ga držati dok vozi), i taj traje već 15 let...
Ovakav:
https://www.chipoteka.hr/artikl/1191...-mm-2630406963
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 12:23   #1368
Imam pitanje a neznam gdje bi ga postavio pa ću ovdje, situacija je takva malo mjesto na otoku imam kuću tamo i otac je tu dobio davno još industrisku struju i sve je radilo od trofaznih strojeva imam drobilicu za kamen i aparat za varenje ali mi nijedno ne radi jer sumnjam da su na stupu od struje prije nego struja ulazi u kuću stavili drugi sat i limitator, jeli moguće legalno njih zamolit ikako da maknu limitator?
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 15:38   #1369
Imaš li više trofaznu struju? Ispada li limitator pri uklopu ili ne?
Koliko ampera je limitator?
Kolika je snaga motora drobilice?
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 22:16   #1370
Quote:
MrBlc kaže: Pogledaj post
b.) Jedna žila ti ne rješava problem jer ti trebaju tri (faza, nula, zemlja). Ako provučeš samo fazu, a ne i nulu, onda možeš imati gadan problem u vidu zapaljene instalacije. Ako ti je pri tom nulovanje izvedeno u gornjem razvodu, onda imaš i veći problem jer se na nuli počne stvarati pad napona koji je spojen na kućište uređaja
Moze li netko ovo pojasniti. O kakvom se padu napona na nuli radi? Ja sam obnavljao kupatilo koje je imalo dvozilnu instalaciju. Provukao sam novu trozilnu do razvodne kutije kupatila. Stavio fidovku i nulovao prije fidovke. Fidovka sad radi. Kakav pad napona bi ti mogao biti?
sime is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 10:10   #1371
Quote:
sime kaže: Pogledaj post
Moze li netko ovo pojasniti. O kakvom se padu napona na nuli radi? Ja sam obnavljao kupatilo koje je imalo dvozilnu instalaciju. Provukao sam novu trozilnu do razvodne kutije kupatila. Stavio fidovku i nulovao prije fidovke. Fidovka sad radi. Kakav pad napona bi ti mogao biti?
Priča je bila o situaciji kad se nađe netko pametan, pa doda još jednu žilu za fazu, a nulu ostavi kakva jest i spoji se na postojeću. Pa imaš primjerice, 2 x 2,5 mm2 za fazu na dva osigurača od 16A, a nula ostane 2,5 mm2 s maksimalnom strujom od 32 A.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 12:51   #1372
Quote:
MrBlc kaže: Pogledaj post
Priča je bila o situaciji kad se nađe netko pametan, pa doda još jednu žilu za fazu, a nulu ostavi kakva jest i spoji se na postojeću. Pa imaš primjerice, 2 x 2,5 mm2 za fazu na dva osigurača od 16A, a nula ostane 2,5 mm2 s maksimalnom strujom od 32 A.

To nikako kod jednofaznog prikljucka. Ako su 2 razlicite faze onda moze.
sime is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 15:45   #1373
Ali nazalost masa elektricara tako radi.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 18:46   #1374
Jer ne znaju sto je fazni pomak ni da se faze vektorski zbrajaju.
sime is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 20:57   #1375
A eto..ja sam na staroj kuci svojih staraca radio na katu kompletno struju i radio to onako po ps-u. A kada su meni radili struju na kuci onda su radili na nacin da su koristili zajednicke nule i zemlje a vukli zasebne faze. I to je pristojno receno kurac od posla. Skuzio sam tek kasnije kada sam isao nesto raditi na struji. Nazalost nisam bio doma dok se radilo na kuci. I sto sada reci tom debilu? Tip ce rec da je radio tako na n kuca/stanova i da nikad nije bilo nista.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 22:15   #1376
Ako ti je trofazni prikljucak to je u redu.
sime is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 22:52   #1377
Quote:
sime kaže: Pogledaj post
Ako ti je trofazni prikljucak to je u redu.
Nije u redu. Priključak se može promijeniti sa trofaznog na jednofazni. Raditi kućnu instalaciju na način da moraš dirati išta iza razvodnog ormarića (osim poništavanja eventualne trofazne utičnice) kad se mijenja vrsta priključka je totalna debilana.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 04:29   #1378
Ma nije trofazni prikljucak, to je ono najgore. Najgore od svega sto svi kazu stavi kabel u buzir pa kasnije lako provuces kabel ako bude trebalo. Ma nema teorijske sanse.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2017., 08:21   #1379
Quote:
bruce80 kaže: Pogledaj post
Ma nije trofazni prikljucak, to je ono najgore. Najgore od svega sto svi kazu stavi kabel u buzir pa kasnije lako provuces kabel ako bude trebalo. Ma nema teorijske sanse.
Da i to što kažeš. Baš sam prošli vikend provlačio neke kabele u bužir. STP kabel ne ide kroz blagi zgib udaljen 7 m od početka buzira, a kroz ravni bužir krene uspinjati nakon 15 metara. Bez sajle ne ide, a dodavanje žile u bužir u kojem već nešto postoji je na razini SF-a.

Za zamijeniti kabel s punim žilama u bužiru, bužir bi trebao biti znatno širi od kabela i postavljanje s velikim radijusom zakrivljenja.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2017., 08:38   #1380
Kabal kroz bužir je bezvezarija. Čisti gubitak mjesta i bacanje love. A dodavanje žica u bužir i opčenito provlačenje ićeg kroz bužir bez sajle je isto glupost. Pa sajla košta ispod 50 kn.

Poslano sa mog Metal koristeći Tapatalk
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:23.