Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.11.2017., 14:12   #161
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post

Pa nevini su oni koji drugima nisu naneli patnju.
Vrlo površna definicija, ako se to uopće definicijom može zvati.

Po tvojoj definiciji samo su vrlo mala djeca, ako i ona, nevina. I to samo zato što još nisu imala prilike nanijeti nekom drugom patnju.

Svi ljudi, namjerno ili nenamjerno, nanose drugome patnju. Dakle, nema nevinih.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 14:33   #162
Quote:
Kentaurus kaže: Pogledaj post
Da ne ulazimo u rasprave o ateistima i sl. Možeš li ti tvrditi sa 100% sigurnošću da je moral apsolutan?
Naravno da ne mogu. Možeš li ti sa 100% sigurnošću tvrditi da ja nisam samo produkt tvog uma? Ja ti samo govorim da moral ne može biti relativan. Sad, postoji li išta što je ispravno je drugo pitanje. Možda je stvarnost amoralna, ali u tom slučaju ne pričamo ni o kakvom relativnom moralu. Tada ono što je ispravno ne postoji i sve je dozvoljeno. Različiti obrasci ponašanja tada mogu biti relativni pojedincima ili grupama koje ih prakticiraju, ali to ne implicira postojanje ispravnih obrazaca ponašanja. Upravo suprotno.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 17:56   #163
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Vrednosni sistemi su se naknadno razvijali i oni ama bas nikakve veze nemaju sa savescu.Svaka osoba po savesti misli da je ok vratiti zlo onome koji ti ga je naneo ali su neki misaonim procesom stvorili drugaciji vrednosni sistem u svojim glavama.Isprali su si mozak.
Imaju veze jer ako nemaš vrijednosni sistem onda ti savjest niti ne može djelovati jer ne možeš razlikovati dobro i zlo.
Kentaurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 18:00   #164
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Naravno da ne mogu. Možeš li ti sa 100% sigurnošću tvrditi da ja nisam samo produkt tvog uma? Ja ti samo govorim da moral ne može biti relativan. Sad, postoji li išta što je ispravno je drugo pitanje. Možda je stvarnost amoralna, ali u tom slučaju ne pričamo ni o kakvom relativnom moralu. Tada ono što je ispravno ne postoji i sve je dozvoljeno. Različiti obrasci ponašanja tada mogu biti relativni pojedincima ili grupama koje ih prakticiraju, ali to ne implicira postojanje ispravnih obrazaca ponašanja. Upravo suprotno.
Viđenje morala kao apsolutnog ili relativnog je opet relativno.
Kentaurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 01:50   #165
Quote:
Kentaurus kaže: Pogledaj post
Imaju veze jer ako nemaš vrijednosni sistem onda ti savjest niti ne može djelovati jer ne možeš razlikovati dobro i zlo.
Sa savescu se radjas i ona nije zasnovana na vrednosnom sistemu koji je nastao misaonim procesom.Jedino su psihopate rodjene bez savesti iz koje proizilazi moral, pa su oni po svojoj prirodi nemoralni.Jos kao mali znas da nije u redu povrediti nekog bez razloga i to niko ne mora da ti kaze, osim ako si psihopata kao sto rekoh.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 02:16   #166
Quote:
Kentaurus kaže: Pogledaj post
S ove dvije izreke demantiraš sam sebe u jednom postu.
Znaci da nisi uocio distinkciju izmedju dvije citirane izjave.


Tko ne razumije razliku izmedju:

onog sto jest

i

onog sto se cini da jest


...gubi vrijeme u filozofiji.


Quote:
Kentaurus kaže: Pogledaj post
Apsolutno ispravno ne postoji jer postoje različite interpretacije
No sense whatsoever.

Kad postoji poimanje razlike izmedju onog sto jest i onog sto se nekome cini da jest i neuvjetovanosti prvog drugime, ova diskusija moze biti produktivna.


Quote:
Kentaurus kaže: Pogledaj post

kao što i sam rečeš i ti također opet imaš subjektivnu interpretaciju morala, te ne možeš znati što je dobro a što loše
Mozes znati.

Nema veze sto je "subjektivna". Imas "moralni kompas" ugradjen u sistem.
Koji se sa sazrijevanjem razvija i dobiva na tocnosti.

Kada se sistem svinjogojstva 21st. i bezglava okolina tu upletu, kod osoba labilnog karaktera i jos neizgradjenog sustava vrijednosti moze se osamutiti.

Quote:
Kentaurus kaže: Pogledaj post
Apsolotno objektivni moral je iluzija.
"Apsolutno objektivni moral" je tvoj sklepani koncept koji bi trebao posluziti za relativizaciju koncepta ispravnog ponasanja.

Ideja koja svako malo iskoci a nerijetko potice od sistema svinjogojstva i plasira se naivnoj masi, koja rado prihvati opciju manjeg otpora, ne bi li ova oslijepljena ostala izgubljena u vremenu i prostoru te poslusno skakala i pasla gdje joj se kaze.

Quote:
Kentaurus kaže: Pogledaj post
Da nema empatije, te ostalih emocija i ostalih motiva koji te drajvaju moralno ne bih činio dobro(uzmi za primjer psihopate bez empatije i osjećaja krivnje).
Sto ne znaci da je empatija uzrok.

Quote:
Kentaurus kaže: Pogledaj post
Empatija te kao što već rekoh potiče da osobi pomogneš jer izaziva emocionalne reakcije, te na temelju toga djeluješ i pomažeš tako da je to uzrok
Ne, to ne znaci da je uzrok.


Quote:
Kentaurus kaže: Pogledaj post
jer da je nemaš kao psihopati vrlo vjerojatno ne bih činio dobro ili bi činio dobro, ali ne iz empatije već iz nekih drugih razloga.
Da nema tramvaja ne bi dosao do grada.
Tramvaj nije uzrok. Tramvaj je sredstvo.


Filozofija obradjuje uzroke pojava i iziskuje sposobnost svijesti da uoci uzroke.


Drugi pokusaj.

Empatija nije uzrok.
Empatija omogucuje da osoba bude moralna.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 15:47   #167
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Sa savescu se radjas i ona nije zasnovana na vrednosnom sistemu koji je nastao misaonim procesom.Jedino su psihopate rodjene bez savesti iz koje proizilazi moral, pa su oni po svojoj prirodi nemoralni.Jos kao mali znas da nije u redu povrediti nekog bez razloga i to niko ne mora da ti kaze, osim ako si psihopata kao sto rekoh.
Bez usvajanja određenih vrijednosti ne možeš razlikovati dobro i zlo.
Kentaurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 15:49   #168
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Znaci da nisi uocio distinkciju izmedju dvije citirane izjave.


Tko ne razumije razliku izmedju:

onog sto jest

i

onog sto se cini da jest


...gubi vrijeme u filozofiji.




No sense whatsoever.

Kad postoji poimanje razlike izmedju onog sto jest i onog sto se nekome cini da jest i neuvjetovanosti prvog drugime, ova diskusija moze biti produktivna.




Mozes znati.

Nema veze sto je "subjektivna". Imas "moralni kompas" ugradjen u sistem.
Koji se sa sazrijevanjem razvija i dobiva na tocnosti.

Kada se sistem svinjogojstva 21st. i bezglava okolina tu upletu, kod osoba labilnog karaktera i jos neizgradjenog sustava vrijednosti moze se osamutiti.



"Apsolutno objektivni moral" je tvoj sklepani koncept koji bi trebao posluziti za relativizaciju koncepta ispravnog ponasanja.

Ideja koja svako malo iskoci a nerijetko potice od sistema svinjogojstva i plasira se naivnoj masi, koja rado prihvati opciju manjeg otpora, ne bi li ova oslijepljena ostala izgubljena u vremenu i prostoru te poslusno skakala i pasla gdje joj se kaze.



Sto ne znaci da je empatija uzrok.



Ne, to ne znaci da je uzrok.




Da nema tramvaja ne bi dosao do grada.
Tramvaj nije uzrok. Tramvaj je sredstvo.


Filozofija obradjuje uzroke pojava i iziskuje sposobnost svijesti da uoci uzroke.


Drugi pokusaj.

Empatija nije uzrok.
Empatija omogucuje da osoba bude moralna.
Činjenica je da mi uistinu ne znamo što je 100% ispravno.
Kentaurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 19:26   #169
Moralnost i moralno ponašanje obuhvaća i njeguje temeljne društvene vrijednosti i norme, kao što su :

1. Dostojanstvo čovjeka. Treba čuvati i podupirati dostojanstvo svih ljudi; pošteno se ophoditi prema ostalima i tretirati ih kao ciljeve, a ne kao sredstvo. Omogućiti ljudima ostvarenje osnovnih životnih potreba (život, zdravlje, sigurnost, zaposlenje, itd.), tako da može biti realiziran život dostojan čovjeka.

2. Zajedništvo (zajedničko dobro, "solidarnost"). Ohrabriti ljude da se brinu za druge - za susjede, za radne kolege, za društvo u cjelini. Omogućiti im razvijanje smisla za sudjelovanje i pripadanje. Jer pojedinac se može razvijati samo u zajednici s drugima.

3. Pravednost (jednakost). Težnja pravednoj raspodjeli dobara, odgovornosti i moći. Ophoditi se pošteno prema drugima, pa čak i prema budućim generacijama. Stvoriti strukture koje će podupirati zajedništvo i zajedničku korist, a promijeniti one koji diskriminiraju bilo koju grupu. Pravednost se najbolje dostiže političkom demokracijom.

Može se reći da se mnogi slažu s navedenim vrijednostima i normama, ali razlike nastaju u trenutku kad se treba ponašati u skladu s njima, pojedinci su tada skloni zažmiriti i nastavitit žmiriti na odstupanja od temeljnih društvenih normi u vlastitom ponašanju no rijetko i na tuđa.
__________________
In Memoriam Nevenka Maras aka Nela Eržišnik 1922-2007
http://www.youtube.com/watch?v=AOUpARDUd9M
Carica Hrdalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 23:01   #170
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Relativni moral je beznačajan koncept. To je samo šareni celofan u kojem ateisti ljudima prodaju amoralnost koja proizlazi iz njihovog svjetonazora. Ne postoji nikakav relativni moral. Relativnost pobija samu bit morala.
Imaš primjer možda apsolutnog morala?

I ne, nisi u pravu. Cijela bit morala upravo jest u relativnosti odnosno u povezanosti morala i ljudi koji taj moral koriste. Pošto ljudi nisu apsolutna bića već se mijenjaju konstantno, niti moral može niti jest drugačiji od korisnika.
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 23:23   #171
Quote:
Kentaurus kaže: Pogledaj post
Činjenica je da mi uistinu ne znamo što je 100% ispravno.
Iako je nejasno koliko vas je za tipkovnicom i razumljivo da tko sto zna varira, moze se reci da je poznavanje ispravnog razmisljanja i ponasanja temelj svakog ozbiljnijeg ucenja kroz ljudsku povijest, i elementarni faktor psihickog i emotivnog sazrijevanja covjeka koji definira njegovu sudbinu.

Filozofija tako ima etiku, brojna ucenja raznih kultura popis parametara "ovo da, ovo ne" pojednostavljeno i za najjednostavnije umove kao smjernice uz primjere iz svakodnevnog zivota ili mita, roditelji sa zrnom soli u glavi znaju usmjeriti dijete u smjeru ispravnog i upozoriti sto nije, a neki su jednom davno cak i spomenuli neko "Drvo Znanja dobra i zla".
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 23:23   #172
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Imaš primjer možda apsolutnog morala?

I ne, nisi u pravu. Cijela bit morala upravo jest u relativnosti odnosno u povezanosti morala i ljudi koji taj moral koriste. Pošto ljudi nisu apsolutna bića već se mijenjaju konstantno, niti moral može niti jest drugačiji od korisnika.
Tada ništa nebi bilo moralno, odnosno nemoralno. Kao što rekoh, pobija samu bit morala.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 00:26   #173
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Tada ništa nebi bilo moralno, odnosno nemoralno. Kao što rekoh, pobija samu bit morala.
Wow, nice dodge. Opet si propustio ponuditi apsolutni moral.

Prvo i osnovno, apsolutnost morala je osobno mišljenje. Tvoje u ovom slučaju. Ako ti inzistiraš da je moral nužno apsolutan, a ja da je moral nužno ne-apsolutan, onda teško da možemo išta zaključiti, zar ne? I ono, bit morala, pobogu...

Mislim, doslovce sam ti napisao što moral jest: trenutni dogovor nekih ljudi. Po tebi je moral postojao i 14mlrd godina prije nastanka prvog čovjeka, samo nitko nije primjetio isti...

Enivej, mislim da s trolovima nema puno smisla raspravljati...
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 17:30   #174
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Wow, nice dodge. Opet si propustio ponuditi apsolutni moral.
Pa religijski moral ti je očigledan primjer takvog sustava. Šta se to stvarno treba navodit kao da prvi put čuješ za takvo što?
Quote:
Prvo i osnovno, apsolutnost morala je osobno mišljenje. Tvoje u ovom slučaju. Ako ti inzistiraš da je moral nužno apsolutan, a ja da je moral nužno ne-apsolutan, onda teško da možemo išta zaključiti, zar ne? I ono, bit morala, pobogu...
Normalno da je pitanje ne/postojanja takvog morala osobno mišljenje. To ne znači da ne možemo pričati o implikacijama apsolutnog i relativnog morala. Ja ti govorim da moral, ako uopće postoji, ne može biti relativan jer to pobija njegovu bit. Ako je relativan, ne postoje dobro i loše. Postoje samo osobni ukusi koji su u suštini nebitni.
Quote:
Mislim, doslovce sam ti napisao što moral jest: trenutni dogovor nekih ljudi. Po tebi je moral postojao i 14mlrd godina prije nastanka prvog čovjeka, samo nitko nije primjetio isti...
Ja ti govorim da moral nije trenutni dogovor nekih ljudi. Ne vidim što je tu teško za shvatit. Ti se zapravo i slažeš sa mnom, samo izgleda toga nisi svjestan.
Quote:
Enivej, mislim da s trolovima nema puno smisla raspravljati...
Slažem se.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 19:58   #175
Quote:
Kentaurus kaže: Pogledaj post
Viđenje morala kao apsolutnog ili relativnog je opet relativno.
Opet si ponovio istu tvrdnju na koju sam vec odgovorio,tako da nema svrhe to ciniti ponovo .
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 01:45   #176
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Prvo i osnovno, apsolutnost morala je osobno mišljenje. Tvoje u ovom slučaju.
Nije.

Moralno je apsolutno. (Stvarnost)

Sto se cini moralno varira. (Interpretacija stvarnosti)

Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Ako ti inzistiraš da je moral nužno apsolutan, a ja da je moral nužno ne-apsolutan, onda teško da možemo išta zaključiti, zar ne? I ono, bit morala, pobogu...

Ne mozete nista zakljuciti sto se ne vrti u krug dokle god razlicito tumacite pojam.


Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Mislim, doslovce sam ti napisao što moral jest: trenutni dogovor nekih ljudi.
Nije.

https://www.etymonline.com/word/moral
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 10:34   #177
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post

Pa religijski moral ti je očigledan primjer takvog sustava. Šta se to stvarno treba navodit kao da prvi put čuješ za takvo što?
Moral koje religije je apsolutni moral?

Samoubojstvo je u Japanu vrlo moralno, u kršćanstvu je teški grijeh.

Je li religijski moral japanskog društva ili kršćanskog svijeta apsolutni moral?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 19:07   #178
Ne postoji nikakav apsolutni moral. Postoji ideja o tome i to je to.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 20:40   #179
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Moral koje religije je apsolutni moral?

Samoubojstvo je u Japanu vrlo moralno, u kršćanstvu je teški grijeh.
Ne baš... npr. ovdje imaš tekst u kojem se vidi da Papa suosjeća s počiniteljima suicida, a osuđuje one koji su ih doveli u takvo stanje...

“Some of the victims have been driven to suicide,” the pope acknowledges. “These deaths weigh on my heart, on my conscience and that of the whole Church. To their families, I offer my feelings of love and pain and humbly, I ask forgiveness.”
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 21:13   #180
Quote:
Kentaurus kaže: Pogledaj post
Gotovo svaki dan ljudi koriste riječ moral i donose moralne sudove no čemu to?

Za jedan čin uvijek će stotinu ljudi dati stotine moralnih sudova, neki će taj čin označiti kao amoralan dok će drugi taj isti čin smatrati potpuno ispravnim tako da je moral relativan pojam bez ikakve dvojbe.

Moralni sud se najčešće donosi jer proizlazi iz empatije, te osjećaja krivnje, no kad malo dublje analiziramo prirodu i mehanizam tih dvaju emocija možemo doći do zanimljivih zaključaka.

Recimo empatija, osjećanje i razumjevanje osjećaja drugih jest projekcija vlastitih emocija na drugu osobu tj. vidimo sebe i svoje osjećaje u drugima i tako doživljavamo emocionalne reakcije. Psiholozi tvrde da prilikom empatije uvijek projiciramo sebe i svoje emocije na drugu osobu, te da svaka empatija sadrži dozu projekcije. Dakle, prilikom empatije vidimo sebe u drugome, te suosjećamo i moralno djelujemo u skladu s time što je zapravo sebično jer moralno djelujemo zato jer osobu doživljavamo kao sebe.

Zatim osjećaj krivnje koji može biti iznimno destruktivan po psihu pojedinca izbjegavamo moralnim djelovanjem jer ne želimo osjećati krivnju. Dakle, opet činimo nešto kako bi se mi dobro osjećali.

Dalje imamo i religiozne moraliste koji čine dobro kako bi išli u raj što je opet egoistično.

No svega ovoga ljudi često nisu niti svjesni, već misle kako nešto rade dobro ne analizirajući zapravo dublje motive njihovog morala koji su često nesvjesni.

Što vi mislite, da li je moralnost zapravo maska za realiziranje svojih duboko sebičnih i ponekad nesvjesnih motiva?
Postoji li uopće čista(nesebična) moralnost?
A što je s win-win situacijom kada iz empatije pomogneš neku obitelj, postanu npr. financijski stabilni i u trenutku kada nekom drugom treba pomoći oni uskoće u pomoć? Možda baš tebi? Što je loše u tome da čovjek pomogne druge? Je li to sebičnije od pomaganja samom sebi na račun drugih?
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:31.