Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Pogledaj rezultate ankete: Gdje radite u Hrvatkoj?
Javni sektor 10 29.41%
Privatni sektor 19 55.88%
Živim i radim van HR 3 8.82%
Ne zaposlen sam 2 5.88%
Glasovatelji: 34. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2018., 14:45   #1
Gdje radite u HR?

Dakle ekipa, radim i živin u Njemačkoj, i zastrašujuće je koliko se naših ljudi doseljava ovdje. Ok, mene to i radosti u jednu ruku jer dobro je da ljudi rade i slijede neke svoje snove. Ono što mi ljudi koje tu i tamo zbog posla susretnem vele je da u HR neće nitko ostati tko ne radi u državnom sektoru (javne tvrtke, službe, namještenici, agencije, dakle sve što ima veze s državom). Kako ja nisam baš često u HR, a vani sam već ajme dugo, mislio sam da se vrijeme od exYu promijenilo, no stava sam da je isto - dakle samo veze i stranačke boje omogućavaju ti zapošljavanje u javnom sektoru, dok se iz privatnog sektora bježi glavom bez obzira. Koliko pratim medije, to navodno i je tako, jer je 200k nezaposlenih, a 20k radnih mjesta nitko ne želi popuniti pa se traže stranci (srbija, bih).
Kakva su razmišljanja običnog puka? Tj. vas, pa nabacite komentar. Također, gdje vi radite?
Također, ovo što čujen od mladih ljudi je da se recimo u privatnoj tvrtci nitko ne javi na neki natječaj, dok se recimo na neko banalno zanimanje u javnom sektoru javi na stotine ljudi.
jolekralj is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 21:10   #2
Ima posla, ali nema dobro plaćenog posla. Ljudi više ne žele radit za male plaće kad se mogu odvest 1000 km dalje i radit za 2000 eura.
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 21:50   #3
Quote:
Yuna kaže: Pogledaj post
Ima posla, ali nema dobro plaćenog posla. Ljudi više ne žele radit za male plaće kad se mogu odvest 1000 km dalje i radit za 2000 eura.
This. Posebno mi interesantni oni koji govore kako u HR ima posla ali da ljudi ne zele raditi. No onda ljudi odsele van raditi zato jer - ne zele raditi?
__________________
BOOMSHAKALAKA!!
RC Da Kookee is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 08:31   #4
Quote:
RC Da Kookee kaže: Pogledaj post
This. Posebno mi interesantni oni koji govore kako u HR ima posla ali da ljudi ne zele raditi. No onda ljudi odsele van raditi zato jer - ne zele raditi?
Pa otiši u Njemačku na socijalu, kako ti nije jasno
Brkchey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 12:17   #5
Većina ljudi oko mene, bez VSS, bi najradije radno vrijeme 9-5, početnu plaću od 6 soma kuna. Kad je mjesecima ne mogu dobit, onda kukaju kak nema posla. Jer sramota je konobarit, ali zato se presele u Irsku i konobare i prva stvar koju pitaju je kako dobit dječji, jel se može švercat u njihovom javnom prijevozu i slično, i kukaju kak je smještaj skup.
ostoppbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 15:31   #6
koliko ja stekne sliku od ljudi koji su došli ovdi, vele da nije problem raditi, nega da je tolika ralika između privatnog i javnog sektora. kako sam ja stekao dojam, u državnom sektoru se lagodno radi i plaća je sigurna i veća od privatnog, u privatnom pak više radiš, a manje dobivaš. čudno mi je to, jer ovdi u DE svi bježe iz javnog sektora jerbo je lošije plaćen od javnog.
jolekralj is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 15:40   #7
Nije istina. U državnom imaju samo manageri visoke plaće, svi ostali, pa i VSS su na 4-7000.
Ali istina je da se manje radi i da je posao siguran.
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 16:19   #8
Quote:
jolekralj kaže: Pogledaj post
koliko ja stekne sliku od ljudi koji su došli ovdi, vele da nije problem raditi, nega da je tolika ralika između privatnog i javnog sektora. kako sam ja stekao dojam, u državnom sektoru se lagodno radi i plaća je sigurna i veća od privatnog, u privatnom pak više radiš, a manje dobivaš. čudno mi je to, jer ovdi u DE svi bježe iz javnog sektora jerbo je lošije plaćen od javnog.
kod nas se privatni sektor u velikom broju slučajeva svodi na iskorištavanje, nesigurnost isplate plaća, do stalnog posla teško se dolazi, pa nije čudno to što si čuo.
ladybug24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 17:04   #9
Quote:
Brkchey kaže: Pogledaj post
Pa otiši u Njemačku na socijalu, kako ti nije jasno
Istina!

Nego, titra mi oko od "Ne zaposlen sam" u anketi
__________________
BOOMSHAKALAKA!!
RC Da Kookee is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 18:11   #10
ev mene ,radim u privatnoj firmi, po struci Inžinjer strojarstva, radim kao konstruktor znaci 3d modeliranje- projektiranje i razvoj proizvoda.Sa stane isto radim znaci freelancing prek neta za strane firme zavisi kak mi se da . Znaci i ovdje mogu dignut 2000- 2500 eura. Za sad nemam potrebe ici nigdje makar znam da bi Njemačkoj bilo vise


Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
devouring is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 22:24   #11
Formalno nezaposlena. Sorry prst bi mi se osušio da kliknem ono gore u pitalici.

Radim kao freelancer i i snalazim se. Nekad radim po cijele dane, nekad si uzmem pauzu i po par dana samo ljenčarim.

Tu je tako kako je. Ja krivim mentalitet koji vidim samo na Balkanu. Tu ljudi pogrdno gledaju Rome, zovu ih ciganima a ne vide kako ostatak svijeta nas gleda k'o hebene cigane. Nepismeni, blentavi, zatucani, zavidni, jedva završe nekakvu šugavu školu i smatraju kako od tad pa na vijeke vjekova ne bi smjeli pročitati ništa osim tv programa i eventualno kladionice ili titlova omiljene im sapunjare.

Mentalitet "šta ti meni imaš pričat kad ja sve znam". Podnose te dok god misle da ti je gore nego njima pa se osjećaju superiorno u tvom društvu.

Nisu svi takvi ali nažalost velika većina ovih glasnih, je.
Awakening is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 10:15   #12
fascinira me, jer sam dugo u DE, da naši ljudi kada dođu ovdi toliko budu bijesni na Hrvatsku. Dakle to je gnjev veći od onoga prema najvećem neprijatelju. Ne prema ljudima ili nekom konkretnom, nego isključivo na državu i sve u njoj posloženo. ja recimo kada sam otiša iz HR, ja sam otiša zbog veće plaće i boljeg standarda, ali i dalje dođem u HR sretan, tu imam kuću, vikendicu, auto za godišnji, voćnjak, rodbinu i prijatelje, itd. ovi ljudi koji danas dolaze su ljuti, ogorčeni, iako je ovdi 100 puta bolji život, no kasnije promjene shvaćanje pa su sretni što su otišli za boljim novcem.
jolekralj is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 10:40   #13
Pitaj ih što su po zanimanju ili di rade pa će ti bit jasnije. Većina ovih koji su otišli su niže kvalificirana radna snaga koja je u Hrvatskoj zarađivala 2000-4000 kuna i naravno da im je sad satnica od 9 € ravna dobitku na lutriji unatoč tome kaj rade 6 dana u tjednu po 12 sati dnevno.
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 11:10   #14
Ima svega, ali jako je puno i visoko obrazovanih koji vele da posla za njiih u hrv nema.
jolekralj is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 11:33   #15
Velim ti, pitaj ih ozbiljno kaj rade. Tko nije našao posao u struci u Hrvatskoj, neće ni vani.
Tko je našao, vjerojatno je već radio u Hrvatskoj na sličnom poslu, ali se zaželio više novaca ili iskustva. Visoko obrazovani većinom odlaze radi avanturizma, naučiti jezik, steći inozemno radno iskustvo, vidjeti kako je to vani, zaraditi veće novce. Ne odlaze iz egzistencijalnih razloga kao niže kvalificirani ili u puno u manjem broju.
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 11:40   #16
Quote:
Yuna kaže: Pogledaj post
Velim ti, pitaj ih ozbiljno kaj rade. Tko nije našao posao u struci u Hrvatskoj, neće ni vani.
Tko je našao, vjerojatno je već radio u Hrvatskoj na sličnom poslu, ali se zaželio više novaca ili iskustva. Visoko obrazovani većinom odlaze radi avanturizma, naučiti jezik, steći inozemno radno iskustvo, vidjeti kako je to vani, zaraditi veće novce. Ne odlaze iz egzistencijalnih razloga kao niže kvalificirani ili u puno u manjem broju.
griješiš.
odnosno tako je to sada.


ali od 2009. do 2015. su i visoko obrazovani bježali iz egzistencijalih razloga.
Jednostavno nije bilo poslova. pogotovo ne ok poslova.
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 09:13   #17
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
griješiš.
odnosno tako je to sada.


ali od 2009. do 2015. su i visoko obrazovani bježali iz egzistencijalih razloga.
Jednostavno nije bilo poslova. pogotovo ne ok poslova.
točno tako, evo i mojih nekoliko rođaka u HR je otišlo, a svi su visokoobrazovani, neki u Irsku, neki u DE.
jolekralj is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:06.