Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2018., 22:39   #5301
Evo mene opet s izvještajima i zaključcima o gastritisu... Dakle, provodim svaki dan čitajući strane članke o želudcu, gastritisu, kiselini itd (ponajviše zbog lošeg zadaha koji je i dalje tu), u želji da dođem do korijena problema. I kako čitam, sve više mi se kristalizira činjenica (a i moj osjećaj) da se ne liječim dobro. Razlog sumnji leži u tome da se nakon početnog poboljšanja (uzimanjem peptorana ili controloca) zadnjih tri tjedna stanje pogoršava svaki put kad popijem tablete. I onda čitajući nabasam na široku lepezu članaka koji tvrde da zapravo većina osoba, koja pati od simptoma viška kiseline poput nadutosti i bolova u žličici, zapravo ima manjak kiseline u želudcu te da je liječenje ipp-ima potpuno pogrešno. A liječnici često, kada čuju simptome, zaključe da je riječ o višku kiseline i propisuju tablete koje zapravo rade suprotno. A nadimanje i bolovi se javljaju upravo onda kada želudac nema dovoljno kiseline da preradi svu hranu. Ona onda trune u želudcu i stvaraju se bakterije (koje smrde i otud zadah). Ja i MM smo radili onaj test od sode bikarbone za mjerenje razine kiseline u želudcu- nakon popijene čaše sode bikarbone on je počeo podrigivati kao lud, a ja nisam niti jednom podrignula. A test kaže da ako podriguješ- kiselina u želudcu je u redu, ako ne- postoji manjak kiseline. Zanima me vaše mišljenje o tome- meni je dijagnosticiran kronični atrofični gastritis, kojeg karakterizira zapravo manjak kiseline, ali mi je doktorica ipak prepisala controloc (za rješavanje gerba) usprkos mojim sumnjama u lijek, ali nakon što sam ga popila bilo mi je bolje. Do nedavno. Sada ću probati potpuno suprotno- uzimat ću tzv probavne enzime koji pomažu razgradnji hrane u želudcu pa ćemo vidjeti hoće li se stanje poboljšati.
__________________
E seppellire lassù in montagna, tutte le genti che passeranno, Mi diranno...Che bel fior!
limitedB is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 06:16   #5302
Quote:
limitedbitch kaže: Pogledaj post
Evo mene opet s izvještajima i zaključcima o gastritisu... Dakle, provodim svaki dan čitajući strane članke o želudcu, gastritisu, kiselini itd (ponajviše zbog lošeg zadaha koji je i dalje tu), u želji da dođem do korijena problema. I kako čitam, sve više mi se kristalizira činjenica (a i moj osjećaj) da se ne liječim dobro. Razlog sumnji leži u tome da se nakon početnog poboljšanja (uzimanjem peptorana ili controloca) zadnjih tri tjedna stanje pogoršava svaki put kad popijem tablete. I onda čitajući nabasam na široku lepezu članaka koji tvrde da zapravo većina osoba, koja pati od simptoma viška kiseline poput nadutosti i bolova u žličici, zapravo ima manjak kiseline u želudcu te da je liječenje ipp-ima potpuno pogrešno. A liječnici često, kada čuju simptome, zaključe da je riječ o višku kiseline i propisuju tablete koje zapravo rade suprotno. A nadimanje i bolovi se javljaju upravo onda kada želudac nema dovoljno kiseline da preradi svu hranu. Ona onda trune u želudcu i stvaraju se bakterije (koje smrde i otud zadah). Ja i MM smo radili onaj test od sode bikarbone za mjerenje razine kiseline u želudcu- nakon popijene čaše sode bikarbone on je počeo podrigivati kao lud, a ja nisam niti jednom podrignula. A test kaže da ako podriguješ- kiselina u želudcu je u redu, ako ne- postoji manjak kiseline. Zanima me vaše mišljenje o tome- meni je dijagnosticiran kronični atrofični gastritis, kojeg karakterizira zapravo manjak kiseline, ali mi je doktorica ipak prepisala controloc (za rješavanje gerba) usprkos mojim sumnjama u lijek, ali nakon što sam ga popila bilo mi je bolje. Do nedavno. Sada ću probati potpuno suprotno- uzimat ću tzv probavne enzime koji pomažu razgradnji hrane u želudcu pa ćemo vidjeti hoće li se stanje poboljšati.
probaj ovo, imas na iherb. ali nemoj pretjerivati, jer ako imas ipak visak, mozda trebas ici na mjerenje ph prvo.

https://tr.iherb.com/pr/doctor-s-bes...-capsules/7353

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
__________________
stacking satoshis
testing is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 10:57   #5303
Evo mojeg iskustva s gastritisom, helicobacter pylori i zgaravicom i kako ga bez problema rijesiti.
Prvo me cudi kako nitko ne spominje ljutu hranu kao ljek (prvenstveno capsaicin iz ljutih papricica)!!
Oko 10 godina sam imao problema s gastritisom i helicobacter-pylori. I nikako da se toga rjesim, ne znam ni sam koliko trojnih terapija i kakvih sve tableta sam uzimao i opet se vracalo bez trajnog rjesenja.
U nekom trenutku sam poceo jesti ljutu hranu i jos se bojao da ce mi biti losije, i kaze mi prijatelj da on nikad nema problema sa zelucem kad jede ljuto, uz to uzgaja ljute papricice. Zvuci kontradiktorno posto neki specijalisti/doktori ne preporucuje ljutu hranu kod tih tegoba. Ti doktori premalo hodaju po seminarima, a tek zadnjih godina se pocelo potezati pitanje utjecaja capsaicina iz ljutih papricica na zelucane probleme kao sto su Helico/gastritis.. Uglavnom, capsaicin iz ljutih papricica stvara luznatost zeluca (smanjuje lucenje kiseline). Uz to ima jos puno dodatnih benefita na zdravlje.
Stvar je samo da se lagano krene s ljutim i polako povecava doza. Capsaicin se nalazi u ljutim papricicama/cayenskop papru, a ne u crnom papru koji nece pomoci. Ja jedem sad ljuto svakodnevno i doslovno sam ovisnik. Ubijam i najljuce papricice ili umake kao habanero, but jolokia i slicno i apsolutno me vise ne muci ni g od gastritisa, ni h od helicobacter. Ne preprucam da se krene s ukiseljenim ljutim feferonima nego mljevenim ili mrvljenim papricicama kao sto su jalapeno, cayene (kajenski papar je ok za pocetnike) i nastavi s habanerom u malim dozama posto je vecini ljudi jako ljut.
Postoje situacije da ce ljute papricice nekom i smetati tako da ne tvrdim da je to za svakoga, ali meni apsolutno pomaze. Zato treba to probati polako kroz 2 tjedna i vidjeti dal djeluje. Mozda ce prvi dan biti gore, ali nakon par dana nema vise ni gastritisa ni zgaravice.
Ovo nije alternativno ljecenje vec zadnjih par godina ima jako puno istrazivanja kojeg rade razne klinike po svijetu. Dovoljno je upisati u google "capsaicin gastritis" ili helicobacter i gro clanaka o tome cete naci.
marios is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 10:07   #5304
Molim vas ima li tko preporuku za nekog dobrog gastroenterologa u ZG-u, nije važno da li je privatno ili preko zdravstvenog? Pod dobrim gastroenterologom smatram osobu koja je dobar dijagnostičar, želi poslušati i isto tako objasniti pacijentu situaciju, usudi se izustiti više od dvije rečenice, ima malo širu sliku od davanja IPP-ova u roku od 2 minute nakon upoznavanja, itd.?

Također me zanima mjeri li itko od ovih naših vrlih gastroenterologa kiselinu u želucu, može li se višak kiseline vidjeti tokom gastroskopije ili oni to čim vide malo pojeden jednjak bubnu IPP-ove i tko te šiša...? Gleda li tko tanko crijevo i kakva je tamo situacija ili se svi gastro problemi na ovome svijetu (ili barem u RH) rješavaju IPP-ovima?

Naime, koliko vidim imam sve simptome manjka kiseline u želucu? Konstantno podrigivanje, bijele naslage na jeziku i peckanje (pretpostavljam od podrigivanja kiseline), ranice, jako lošu i nekonzistentu stolicu, žgaravica nemam, kao ni pečenja grla, nema promuklosti, nema vraćanja sadržaja, spavam kao beba itd. a gastroskopija je pokazala "GERB LA A" i "gastritis" i evo ti IPP-ovi a ja došao na pregled zbog bolova u donjem dijelu trbuha, tj. crijevima...

P.S. ovaj "pregled" je bio kod privatnika, toliko o tome...
mrki1405 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 19:46   #5305
Quote:
marios kaže: Pogledaj post
Evo mojeg iskustva s gastritisom, helicobacter pylori i zgaravicom i kako ga bez problema rijesiti.
Prvo me cudi kako nitko ne spominje ljutu hranu kao ljek (prvenstveno capsaicin iz ljutih papricica)!!
Oko 10 godina sam imao problema s gastritisom i helicobacter-pylori. I nikako da se toga rjesim, ne znam ni sam koliko trojnih terapija i kakvih sve tableta sam uzimao i opet se vracalo bez trajnog rjesenja.
U nekom trenutku sam poceo jesti ljutu hranu i jos se bojao da ce mi biti losije, i kaze mi prijatelj da on nikad nema problema sa zelucem kad jede ljuto, uz to uzgaja ljute papricice. Zvuci kontradiktorno posto neki specijalisti/doktori ne preporucuje ljutu hranu kod tih tegoba. Ti doktori premalo hodaju po seminarima, a tek zadnjih godina se pocelo potezati pitanje utjecaja capsaicina iz ljutih papricica na zelucane probleme kao sto su Helico/gastritis.. Uglavnom, capsaicin iz ljutih papricica stvara luznatost zeluca (smanjuje lucenje kiseline). Uz to ima jos puno dodatnih benefita na zdravlje.
Stvar je samo da se lagano krene s ljutim i polako povecava doza. Capsaicin se nalazi u ljutim papricicama/cayenskop papru, a ne u crnom papru koji nece pomoci. Ja jedem sad ljuto svakodnevno i doslovno sam ovisnik. Ubijam i najljuce papricice ili umake kao habanero, but jolokia i slicno i apsolutno me vise ne muci ni g od gastritisa, ni h od helicobacter. Ne preprucam da se krene s ukiseljenim ljutim feferonima nego mljevenim ili mrvljenim papricicama kao sto su jalapeno, cayene (kajenski papar je ok za pocetnike) i nastavi s habanerom u malim dozama posto je vecini ljudi jako ljut.
Postoje situacije da ce ljute papricice nekom i smetati tako da ne tvrdim da je to za svakoga, ali meni apsolutno pomaze. Zato treba to probati polako kroz 2 tjedna i vidjeti dal djeluje. Mozda ce prvi dan biti gore, ali nakon par dana nema vise ni gastritisa ni zgaravice.
Ovo nije alternativno ljecenje vec zadnjih par godina ima jako puno istrazivanja kojeg rade razne klinike po svijetu. Dovoljno je upisati u google "capsaicin gastritis" ili helicobacter i gro clanaka o tome cete naci.
čula sam o tome, a i frend mi je pričao da se izlječio pomoću svježih ljutih papričica, uzgaja ih doma...ja ću također probati sa njima, pa javim iskustva
jelich is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 12:30   #5306
Pomoć

Ovako nadam se da će mi netko na ovom podforumu pomoći jer od moje lječnice opće nema pomoći.
Prije točno godinu dana ponovno su počeli moji problemi sa gastritisom,(bolovi ,nadutost itd),uz to počela sam imati i probleme sa mokrenjem ,pogotovo po noći ,mokrila sam ko luda i to puno uz to i bolovi u leđima i donji dio trbuha.Otišla kod doktorice i poslala me na analizu mokraće i krvi.Sve u redu .I nastavljaju se moji noćni pohodi na wc .Svaka dva sata ja pomokrim dva deca tekućine.I onda gastroskopija i dobila sam ljekove za gastritis (Emanera) i smirilo se sve i bolovi i nadutost i to mokrenje po noći.
Ja završila terapiju i evo opet mokrenje po noći.I onda sam napravila mali test ,opet sam par dana počela piti Emaneru jer sam bila dosta naduta i opet pogađate -mokrenje prestane .
Koji kuki se događa?Kakve veze kiselina ima sa mokraćnim mjehurom?Nisam gastrologa ništa pitala u vezi toga jer sam mislila da nema veze ,da sam prehladila mjehur ili nešto.
Ako ima netko pametan da me uputi kamo dalje i jeli to šta opasno(giht)?
Inače se zdravo hranim neke stvari sam potpuno izbacila van ,alkohol ne pijem ,ne pušim ,dosta se krećem .A ne mogu Emaneru stalno piti da se naspavam kako treba.
__________________
lola
Lola 27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 01:38   #5307
Prvi put sam na ovoj temi iako se dugo borim s probavnim problemima, možda nekom bude od pomoći moj post s druge teme-meni pomaže.

Nije me dugo bilo na forumu, mislim da sam napokon našao uzrok problema a nadam se i rješenje- problem je bio u pogrešnom disanju uzrokovanom stresom. Osim problema sa kožom imam i probleme s probavom (gastritis, refluks kiseline). Ako nekog zanima može pogledati moje stare postove a preporučio bi i da pogledate na netu o stimulaciji Vagus živca.
Prilažem link: https://www.youtube.com/watch?v=z1ewAE8MwqM ;koji solidno objašnjava sve o tome a ima ih još pa istražite ako mislite da bi to mogao biti slučaj i kod vas.
Naglasio bi da je ključno pravilno disanje ( znači lagano duboko iz trbuha- s posebnim naglaskom na izdisaj)
Sretno!
ćelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2018., 18:59   #5308
Pozdrav svima! Danas se vratila iz bolnice - stavili mi gastric pacemaker..ovaj post stavljam u slucaju da netko ide uskoro na to pa ima kakvih pitanja..
__________________
My attitude isn’t bad. It’s in beta.
RootRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2018., 09:35   #5309
Quote:
Dardevil 1977 kaže: Pogledaj post
Meni je rečeno da smijem pojesti nešto do nekih 17-18h dan prije kada sam radio ultrazvuk.

Taj nalaz je bio OK, ali uzorak stolice je bio pozitivan na HP. Terapija mi je 2 x Emanera (na prazan želudac), 3 x Amoksicilin i 3 x Medazol idućih 14 dana. Poslije toga Emanera 1 x dnevno, ujutro na tašte. Nadam se iskreno da neću imati neke veće probleme vezano uz terapiju, samo da se riješim te proklete bakterije.
Imam istu situaciju, dobila iste lijekove, ali još nisam započela terapiju zbog straha od nuspojava (svašta pročitala). Pa, kako je prošlo?
Vivva is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2018., 16:43   #5310
Prije 2 godine počela borba sa h.poly, zbog stresa i svega što se izdogađalo u 2 mj skinula 18kg, proljev i povraćanje bili doslovce svakih sat vremena, po noći užasni grčevi (ko da opet porod proživljavam), iznemoglost, iscrpljenost, nemogućnost da dođem na posao bez barem 5 stajanja po lokalnim birtijama ujutro i pražnjenju crijeva u kojima nije bilo doslovce ništa osim zelene vode (sorry na slikovitom prikazu)...uglavnom (znači nakon trojen e terapije, controloc, colosparetar, dicetel...ma ne znam ni ja šta sve ne...), na kraju utvrđen kronični gastritis, želučana sluznica uništena, sindrom iritabilnog crijeva...spasilo me; tinktura propolisa (radovan petrović), kuhano zeleno povrće, jogurt i zobene pahuljice izbacila gluten (ne u cjelosti ali većinu npr kruh, tjesteninu), promjenila prehranu i izbacila gazirano. (dakle i sada ako npr popijem 1dcl mineralne na wc sam za 3 minute)... Znam što mi od hrane odgovara a što šteti i naučila se s time živjeti. Doduše s vremena na vrijeme i sad me ulovi panika da se nešto kuha po crijevima i uvijek u torbi nosim lordiar (tbl. koje odmah zaustavljaju proljev) i linex forte...controloc pijem sve manje...
Da li se ikada toga može čovjek u cjelosti riješti?
nanino is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2018., 19:21   #5311
Quote:
Lola 27 kaže: Pogledaj post
Ovako nadam se da će mi netko na ovom podforumu pomoći jer od moje lječnice opće nema pomoći.
Prije točno godinu dana ponovno su počeli moji problemi sa gastritisom,(bolovi ,nadutost itd),uz to počela sam imati i probleme sa mokrenjem ,pogotovo po noći ,mokrila sam ko luda i to puno uz to i bolovi u leđima i donji dio trbuha.Otišla kod doktorice i poslala me na analizu mokraće i krvi.Sve u redu .I nastavljaju se moji noćni pohodi na wc .Svaka dva sata ja pomokrim dva deca tekućine.I onda gastroskopija i dobila sam ljekove za gastritis (Emanera) i smirilo se sve i bolovi i nadutost i to mokrenje po noći.
Ja završila terapiju i evo opet mokrenje po noći.I onda sam napravila mali test ,opet sam par dana počela piti Emaneru jer sam bila dosta naduta i opet pogađate -mokrenje prestane .
Koji kuki se događa?Kakve veze kiselina ima sa mokraćnim mjehurom?Nisam gastrologa ništa pitala u vezi toga jer sam mislila da nema veze ,da sam prehladila mjehur ili nešto.
Ako ima netko pametan da me uputi kamo dalje i jeli to šta opasno(giht)?
Inače se zdravo hranim neke stvari sam potpuno izbacila van ,alkohol ne pijem ,ne pušim ,dosta se krećem .A ne mogu Emaneru stalno piti da se naspavam kako treba.
nisam razumjela ovo sa emanerom i spavanjem ? ja sam isto dobila emaneru i počela pit jer i mene u zadnje vrijeme muči nadutost a i bolovi u žlicici, mislim da ci ic na gastroskopiju ali ja imam i zatvor i ne mogu bez laksativa i tad me najvise muči, kad krenem na wc onda bude ok....kako si ti podnijela gastroskopiju, znam da si e bojala ? ja sam bila dva puta ali davno sad me strah, koliko je trajalo kod tebe minuta...
vegga is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2018., 19:29   #5312
Quote:
Vivva kaže: Pogledaj post
Imam istu situaciju, dobila iste lijekove, ali još nisam započela terapiju zbog straha od nuspojava (svašta pročitala). Pa, kako je prošlo?
Iskreno, nije bilo previše teško. Osim metalnog okusa u ustima i upale mišića (radim težak posao) nije bilo nekih drugih nuspojava. Osim gladi, ali to je bilo za očekivati, jer sam (bio) žderonja.

Idući tjedan idem po nove nalaze, izgubio sam 11kg u ovom periodu.
Dardevil 1977 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 20:00   #5313
Update: novi nalaz stolice - negativan na h. poly

Dobio još 28 x 20mg Amanere, ujutro na tašte. I moram se odreći dosadašnjeg načina prehrane
Dardevil 1977 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2018., 12:07   #5314
Problem sa zelucem, mucnina, tablete

Pozdrav svima, znaci ovako, vec 3 mj imam problem sa zelucem,tj svaki dan mi je muka, povecano podrigivanje, kruljenje u stomaku itd. Prije mjesec dana sam bio kod doktora i prepisao mi je tablete Noplazu, nakon uporabe tableta osjecao sam se dosta bolje, medutim kasnije sam primijetio da dobivam osip od tih tableta i prekinuo ih koristiti, sada se opet mucnina vratila. Zanima me da li je imao ko takih problema i koje je tablete koristio, ako ima zamjena ovima, tj da nisu istog sastava, hvala!
19bruno98 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2018., 16:21   #5315
Pozdrav. Posto imam hijatalnu herniju (3cm) prije dvije godine bio na gastroskopiji i otkriven h.pylori, rijeseno trojnom terapijom, nakon terapije uzimao zipantolu jos tri mjeseca, gastric mi je reko da cu i dalje zgaravice imat..

Dost sam dugo izbjegavao tablete za zgaravicu, mozda sam uzeo jednu-dvije u 6-7mj., sad sam poceo uzimat (nakon 2god.) zipantolu 20mg ujutro i pomaze mi..

Kolko je preporucljivo koristit zipantolu od 20mg na duze staze cca 3-4tjedna?
Uzimam vec cetvrti dan..
zvonac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2018., 08:40   #5316
Idu li nekom bolovi i prema desnom rebru, pa čak i sa strane prema leđima.
imam GERB A, gastritis i hijatalna hernija.
kismo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2018., 08:42   #5317
Idu li nekom bolovi i prema desnom rebru, pa čak i sa strane prema leđima.
imam GERB A, gastritis i hijatalna hernija.
kismo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2018., 18:25   #5318
Arrow

Pozdrav. Nisam mislio da ću pisati na ovoj temi, ali moram. Muči me povremeno žgaravica (stručni naziv gastritis? )
Kad pojedem nešto začinjeno, npr ajvar, kulen, 2 dana poslije toga me muči užasna žgaravica. Ali dolazi u valovima. Ponekad je to tako jako da mislim da ću povratiti. I onda se smiri pa za sat-dva ponovno se javi jednako snažno. Što da učinim? Gastal jel pomaže ili imate neki drugi savjet? unaprijed hvala na odg.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2018., 22:55   #5319
Quote:
Diego Rivera kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Nisam mislio da ću pisati na ovoj temi, ali moram. Muči me povremeno žgaravica (stručni naziv gastritis? )
Kad pojedem nešto začinjeno, npr ajvar, kulen, 2 dana poslije toga me muči užasna žgaravica. Ali dolazi u valovima. Ponekad je to tako jako da mislim da ću povratiti. I onda se smiri pa za sat-dva ponovno se javi jednako snažno. Što da učinim? Gastal jel pomaže ili imate neki drugi savjet? unaprijed hvala na odg.
Bok.

Žgaravica ne mora nužno imati veze s gastritisom. To ti je u biti povrat kiseline u jednjak i ne mora značiti da ima gastritis (možda te muči neki blaži oblik GREB-a; imaš posebnu temu na Zdravlju pa pogledaj ako te zanima.
Ali po ovome što si ti napisao...očito ti smetaju neka teža/začinjenija jela i moja je preporuka da ih izbjegavaš...ili kad se baš "zaigraš" onda uzmi nešto što će neutralizirati tu kiselinu...gastal, rupurut ili slično.
Također, nemoj nakon jela ići leći jer je onda kiselini laške "doći" do jednjaka, nemoj vježbati punim želucem, probaj jesti manje obroke...
kex_3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2018., 23:13   #5320
hvala ti puno na savjetima, držat ću ih se svih koje si napisao
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:14.