Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2018., 17:48   #561
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
ja ti nemam pojma što je istanbulska konvencija, i to da je u hrvatskoj izrasla u pitanje svih pitanja mene ti ne tangira ni na koji način.
u hrvatskoj je svašta dosad izrastalo u pitanje svih pitanja, pa opet niti jedno od tih pitanja nije imalo specijalnog efekta na moj život. obična forma koju treba zadovoljiti, a to me nikad nije specijalno zanimalo.
Istanbulska konvencija je nešto što ti recimo muž pročita i nakon toga te se više ne usudi udariti.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 18:04   #562
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Istanbulska konvencija je nešto što ti recimo muž pročita i nakon toga te se više ne usudi udariti.
Da, kao što pokazuje praksa u Turskoj, koja ju je prva ratificirala

Što će biti njen učinak, ovisi o konkretnoj situaciji u konkretnom društvu.
Već se jasno vidi da će Hrvatskoj učinak biti taj da će neke NGO još efikasnije sisati državni proračun i uhljebiti još više šatrobojovnica za XYZ prava.
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 18:18   #563
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Da, ovo jest problem na koji treba konstantno upozoravati, ali nisam sigurna koliko društva u kojima se to događa zaslužuju naziv "suvremena".
Znaš onu, mislim da ide ovako: "Tempora mutantur et hominis in eos"

Izgleda da propuštaš primijetiti da to sve više dolazi i u "najsuvremenija" europska društva:

Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
...
što će biti sa ženama ako se bude ostvarivao scenarij "Eurabije" kako ga je oslikavala na pr. publicistkinja Oriana Fallaci.
A ako stvari i ne budu išle tako loše za domicilno stanovništvo i njegovu kulturu, pitanje islamizacije je i pitanje koliko će muslimanski doseljenici zadržati svoje žene u starom statusu ... recimo, oko sredine ovog teksta o obrezivanju žena, podaci iz Osla pokazuju da je problem obrezivanja žena danas u Norveškoj veći nego u Sandžaku ...
I tu bi šatro trebala biti spasonosna Istanbulska konvencija, a nitko da kaže čemu nam onda služe državni zakoni. (?!?!?)
Jednostavno se želi NGO-e učiniti što moćnijima, a (europske) države što nemoćnijima.
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 06:23   #564
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Da, ovo jest problem na koji treba konstantno upozoravati, ali nisam sigurna koliko društva u kojima se to događa zaslužuju naziv "suvremena".
uvijek me zanimalo osjeca li se netko pametno kad kaze da na problem treba upozoravati, ili da treba edukacija, ili neka slicna floskula bez mozga, smisla i tezine?
koliko samo majki iz europe ide "na odmor" u rodne africke i ine krajeve i sa sobom povede djevojcice, koje se onda vrate malo "prikracene"??
sto se konkretno radi po tom pitanju i zasto ne?????
bili su i tv intervjui s tim majkama i otvoreno su rekle kako ce dati svoje kceri obrezati, bila je i jedna koju su novinari i kamere ispratili na put u afriku iz njemacke...
dok ngo i slicni beskorisnici sisaju lovu i "konstantno upozoravaju", zlocini se prema toj djeci i dalje dogadaju i - nikom nista
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 06:48   #565
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Istanbulska konvencija je nešto što ti recimo muž pročita i nakon toga te se više ne usudi udariti.
jer naravno, prije iste je istuci zenu cijelo vrijeme legalno, dapace pozeljno
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 10:07   #566
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
jer naravno, prije iste je istuci zenu cijelo vrijeme legalno, dapace pozeljno
Pa naravno. Svi parovi će od trenutka uvođenja istanbulske konvencije imati jednog policajca iz Istanbula koji će raditi red u kući
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 15:02   #567
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Imao sam jednu frendicu prije dosta godina. Neću sada ulaziti u priče o njenim mentalnim kapacitetima, no kada sam spomenuo genitalno sakaćenje žena usred neke rasprave (ne znam o čemu) i prikazao to kao primjer primitivizma, ona je rekla, i pritom je bila ozbiljna: "pa što.. to je njihova tradicija i to je u redu".
Moja reakcija:
Često sam ostao zateknut i bez riječi na njene proljeve. Tu se nema više šta reći.

Na žalost tako neki ljudi reagiraju na svetost tradicije. Valjda su se rodili ispod kamena i odrasli ispod njega s ostatkom svoje kretenske družbe koja čuva "tradicionalne vrijednosti", pa je onda barem dosljedna i po pitanju tradicije ostalih zemalja.
Znači ja, koji sam muško, sam smatrao to krajnje nehumanim činom protiv ljudskog bića, a ona, koja je žensko, i koja bi se mogla automatski poistovjetiti s time, je smatrala takvo sakaćenje sasvim prihvatljivim.
To više me čudi što je rekla da je katkad znala masturbirati i po tri sata u komadu i uživati pritom.

I onda se pitate zašto je ovaj svijet takav kakav je. Ne zbog onih koji sakate, već zbog onih koji to sa oduševljenjem prihvaćaju.

Te žene imaju žešćih problema same sa sobom. Imala sam na faksu jednu koja se usred nekog kolegija raspričala o šeicima i haremima i kako je to zapravo dobro za ženu. Ja sam se smrzla, a profesorica (Amerikanka) joj je pokušavala nježno objasniti neke stvari. Bez uspjeha.

Patologija u pozadini je bila otprilike ovakva - babo te žene po kolumni je zarađivao tri prosječne mjesečne plaće, što je tuki omogućavalo da se smuca po svijetu i sere. Istodobno je normalnim muškarcima pila krv na slamčicu: poznajem dvojicu koje je gazila na najpodmuklije načine. Znači tip osobe kojima odmah treba reći "dva metra od mene". Koliko znam, sada je negdje na sjeveru Europe, gdje i dalje sere.


Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
uvijek me zanimalo osjeca li se netko pametno kad kaze da na problem treba upozoravati, ili da treba edukacija, ili neka slicna floskula bez mozga, smisla i tezine?
To ćeš morati pitati nekog drugog, budući da se ja pametnom osjećam konstantno.

Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
koliko samo majki iz europe ide "na odmor" u rodne africke i ine krajeve i sa sobom povede djevojcice, koje se onda vrate malo "prikracene"??
sto se konkretno radi po tom pitanju i zasto ne?????
bili su i tv intervjui s tim majkama i otvoreno su rekle kako ce dati svoje kceri obrezati, bila je i jedna koju su novinari i kamere ispratili na put u afriku iz njemacke...
dok ngo i slicni beskorisnici sisaju lovu i "konstantno upozoravaju", zlocini se prema toj djeci i dalje dogadaju i - nikom nista
Okej, što bi ti konkretno napravio po tom pitanju?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 08:20   #568
isto kaj je konkretno napravljeno po pitanju toga da ti recimo ne hodas po gradu s britvom i ne odrezes usi zeni cije ti se nausnice dopadnu
tako i ovdje, zlocin treba uciniti jako skupim - neisplativim
no jednako kao i ono dovlacenje imigranata u europu, tako i ovo ocito ima nekog svog mentora i zato se o tome svemu suti i glumi politicka korektnost i multi-kulti
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 17:11   #569
Danasnje novosti iz predivne FRAncuske :


Quote:
France is considering a new law that fines men on-the-spot for catcalling and other forms of street harassment.


https://www.weforum.org/agenda/2018/...omen-in-public

video prezentacija je ispod napisanog clanka
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 22:39   #570
Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
Danasnje novosti iz predivne FRAncuske :




https://www.weforum.org/agenda/2018/...omen-in-public

video prezentacija je ispod napisanog clanka
Nije loše. Ali iz tog bi zakona trebalo izuzeti bauštelce. Radi zaštite nematerijalne kulturne baštine.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 23:14   #571
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Nije loše. Ali iz tog bi zakona trebalo izuzeti bauštelce. Radi zaštite nematerijalne kulturne baštine.
hahahaha, imaju godinu dana priod da postave zakon i da sacuvaju nematerijalnu bastinu kulture baustelaca
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 20:19   #572
U povodu 8. ožujka, međunarodnog Dana žena ...

http://vijesti.hrt.hr/433659/revija-...pada-kiselinom
(s videom)

Revija u Indiji: manekenke - žrtve napada kiselinom

U povodu Dana žena, u gradu Thane na zapadu Indije održana je modna revija na kojoj su manekenke bile žene žrtve napada kiselinom. Svake godine u Indiji bude izvedeno oko tisuću takvih napada.

Laxmi je bilo 15 kada ju je 32-godišnjak polio kiselinom jer je odbila njegovu bračnu ponudu.

"Bila sam obična djevojka, živjela obično, a onda, nakon napada, morala sam napustiti školu, svi moji snovi bili su uništeni", kaže.

Njihova lica i tijela puna su ožiljaka. Dok hrabro i sa samopouzdanjem koračaju modnom pistom, odlučno se bore da spriječe nove žrtve.

"Ono što društvo, što drugi misle o nama, nije nam važno. Jedino je važno što same mislimo o sebi", ističu.

Vlastitim primjerima žele podignuti svijest o tome da se u Indiji žene i dalje brutalno kažnjavaju. Počinitelji su najčešće članovi njihovih obitelji i partneri. Malobrojne napad prijave, a gotovo u pravilu su stigmatizirane i izolirane.

"Ako muškarac nešto može, zašto i žena ne bi mogla? Žene se moraju zauzeti za svoja prava. Ja ne želim poštovanje, nego ravnopravnost, za to se borimo", naglašava Laxmi.

Zahvaljujući njoj u Indiji je prije pet godina postrožena prodaja kiseline i povećana je naknada žrtvama.

U povodu Dana žena na nasilje u obitelji i seksualno zlostavljanje te diskriminaciju prosvjedom upozoravaju Indijke u glavnom gradu.

Nasilje nad ženama u Indiji je u porastu unatoč pooštrenim zakonima.
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2018., 09:58   #573
Relativni M/Ž odnosi plaća u EU i u Hrvatskoj

Tokom jučerašnjeg Dana žena, HRT je u nekoliko navrata donosio vjestice
iz kojih se može složiti mali mozaik koji pokazuje da su RELATIVNI odnosi
plaća žena i muškaraca u Hrvatskoj povoljniji nego u velikoj većini zemalja EU.

Tako je radio javio da se u Francuskoj list "Liberation" muškarcima jučer prodavao
25% skuplje. Razlog - to što u Fr. muškarci u prosjeku zarađuju 25% više od žena.

U jednoj drugoj prilici - da u Španjolskoj muškarci u prosjeku zarađuju 16% više od žena.
U prosjeku, i u cijeloj EU muškarci zarađuju više od žena - malo više od 16%.

Za usporedbu, po tim vjesticama na radiju, u Hrvatskoj muškarci u prosjeku
zarađuju 13% više od žena, što je primjetno manja razlika nego u prosjeku EU,
a baš osjetno manja razlika nego u Francuskoj.
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2018., 10:36   #574

bolest, cista bolest...
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2018., 10:02   #575
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Tokom jučerašnjeg Dana žena, HRT je u nekoliko navrata donosio vjestice
iz kojih se može složiti mali mozaik koji pokazuje da su RELATIVNI odnosi
plaća žena i muškaraca u Hrvatskoj povoljniji nego u velikoj većini zemalja EU.

Tako je radio javio da se u Francuskoj list "Liberation" muškarcima jučer prodavao
25% skuplje. Razlog - to što u Fr. muškarci u prosjeku zarađuju 25% više od žena.

U jednoj drugoj prilici - da u Španjolskoj muškarci u prosjeku zarađuju 16% više od žena.
U prosjeku, i u cijeloj EU muškarci zarađuju više od žena - malo više od 16%.

Za usporedbu, po tim vjesticama na radiju, u Hrvatskoj muškarci u prosjeku
zarađuju 13% više od žena, što je primjetno manja razlika nego u prosjeku EU,
a baš osjetno manja razlika nego u Francuskoj.
Plasiranje takvih statistika samo govori o tome da onima koji ih plasiraju nije u interesu nikakva pravičnost.

Zašto se ne odradi statistika po pojedinom i konkretnom opisu radnog mjesta? Npr. sistem administrator 5-10g iskustva prosjek plaće žene xx, muškarci xx; frizer 1-5g iskustva žene xx, muškarci xx. Itd.


Cijena takvog istraživanja je nikakva, to valjda 2 studenta naprave za projektni zadatak u mjesec dana.

Tako da očito netko ima jako puno interesa od plasiranja ovih manipulatorskih podataka. A očito i rezultati takve ankete nisu zadovoljavajući za one koji plasiraju ove vijesti, jer sumnjam da si ne bi dali na težini "borbe za pravednost" i plasirali takve statistike da im idu u korist.
google1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2018., 16:39   #576
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Što će biti njen učinak, ovisi o konkretnoj situaciji u konkretnom društvu.
Njen učinak se očituje u članku 8 za kojeg predmijevam da je zapravo najvažniji za lijevo-liberalnu scenu, puno važniji od usputnog i vjerojatno (za sada) ne pretjerano važnog uvođenja rodne terminologije.

Quote:
Članak 8. – financijski resursi Stranke će osigurati odgovarajuće financijske i ljudske resurse za odgovarajuću primjenu integriranih politika, mjera i programa za sprečavanje i borbu protiv svih oblika nasilja obuhvaćenih područjem primjene ove Konvencije, uključujući i one koje provode nevladine organizacije i civilno društvo.
Ratifikacijom se konvencija uzdiže iznad zakona države i sukladno ovom članku država će morati financirati nevladine udruge i civilno društvo. Ne moram objašnjavati na kojoj strani političkog spektra se isti nalaze.

Rezultat je stvaranje snažne, povezane i dobro financirane mreže udruga vrlo uskog i specifičnog dijela svjetonazorskog spektra diljem EU. I tek tada će se početi odrađivati onaj pravi posao koji naravno nema veze sa zaštitom žena niti bilo koga, ali ima veze sa promjenom tradicionalne društvene paradigme.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2018., 10:43   #577
Uf. Dakle, država će morati financirati nevladine udruge i dijelove civilnog društva koji se bore protiv nasilja?

Doista, teška je tuđinska čizma.
__________________
lemonzoo kaže:
nije zabranjeno iznositi argumente u korist ruske invazije, sve dok se netko ne naslađuje nad ubijanjima i sličnim stvarima, i dok se ponaša civilizirano
IamBlackShip is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2018., 17:16   #578
Quote:
IamBlackShip kaže: Pogledaj post
...nevladine udruge i dijelove civilnog društva koji se bore protiv nasilja?
To je vrlo ublaženi eufamizam za NGO mafiju.
Uz vrlo sočni dodatak nekog političkog nad-institucije zlokobnog naziva GREVIO.
Brr, odmah mi dolaze slike carske klike iz ratova zvijezda...
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2018., 18:33   #579
Ali, to je doslovno ono što si citirao iz članka 8, zar ne?

Ostavljam mogućnost da su autori pri tom mislili da je to očiti eufemizam za udruge za promicanje eutanazije kod teenagera, abortusa ploda starijeg od osam mjeseci, braka ljudi i ne-pernatih kućnih ljubimaca i slično, ali u samom dokumentu ipak piše samo "protiv nasilja".

Inače, na sasvim osobnom nivou, da nema tih nevladinih udruga život u ovoj zemlji zadnjih 20 godina bi bio nepodnošljiv. Sigurno ima i kriminala i nesposobnosti i bacanja novaca, kao u apsolutno svakoj sferi javnog života, ali korist je neusporediva veća, za razliku od npr. jedne HGK Nadana Vidoševića ili 73 županije koje vjerojatno imamo.

Ja sam, iz brojnih razloga, tek prošle godine prvi put bio na ZG Prideu. Bez imalo ironije ti govorim, otiđi jednom na to. Nikad se nisam ljepše i slobodnije osjećao u ovoj zemlji, a nisam gay.
__________________
lemonzoo kaže:
nije zabranjeno iznositi argumente u korist ruske invazije, sve dok se netko ne naslađuje nad ubijanjima i sličnim stvarima, i dok se ponaša civilizirano
IamBlackShip is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2018., 18:42   #580
Koja je korist od NGOa?
Pranje novca?
To je ona priča kad se NGO zove građani organizirano nadgledaju izbore (Gong), ali im se to ne da?
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:15.