Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.08.2017., 10:28   #761
Pozdrav! Molila bih za savjet jer sam zbunjena i ne znam što bi bilo pametno u mom slučaju napraviti.

Dok sam živjela u Hrv, išla sam redovito dva puta godišnje na kontrolu i čišćenje kamenca što kod privatnika, što kod mog socijalca. Mogli su vidjeti da mi zubno meso nije super zdravo i da je sklono krvarenju, pogotovo kad mi padne imunitet, ali nitko ni riječ nije izustio da bih možda trebala to liječiti. Inače, koristim već godinama Paradontax pastu i vodicu za usta.
Sad kad sam bila na kontroli u Njemačkoj i da mi očisti kamenac, veli mi zubarka da mi pod obavezno treba čišćenje zubnih džepova, imam parodontitis i nije mi htjela napraviti klasično čišćenje jer kao, to nije dovoljno. Da ne velim da čišćenje džepova ne pokriva zdravstveno osiguranje već košta poprilično. Moram priznati da mi je prva reakcija bila da mi samo želi izmamiti lovu. Ali samo zato, što mi nijedan naš stomatolog nije tako nešto preporučio. Da jesu, već bih to sigurno napravila (znam da se i kod nas to plaća).
Eh, sad tek dolazimo do moje konkretne situacije.
Krajem 10og mjeseca dolazim u Zg raditi krunice, sve skupa 14 komada. 18.9. sam naručena tu u De za vađenje dva umnjaka. Kad bih išla čistiti te džepove, kad da ja to uguram u to sve? Njemačka zubarka mi veli da se to mora prije stavljanja krunica, ali da ne zna hoću li na čišćenje morat doći samo jednom ili dva puta (ne znam zašto jer se ne razumijem u to).
Uglavnom, ne znam kaj da radim, ne znam mogu li se džepovi očistit i nakon stavljanja krunica ili ne.
Dojma sam da je dva mjeseca premali period i za vađenje umnjaka i za džepove i za krunice..
Svaki savjet je dobrodošao
Katula is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 12:23   #762
Malo "komplicirana" situacija - pitanje. Pomoć nekog iskusnijeg , hvala.

Molio bih pomoć oko ove situacije. Znam da je glupa i da sam nemaran, ali ne bih volio ostati bez zubiju.

U srednjim 20tima sam. Imao sam problema s krvarenjem zubi dosta dugo. Onda sam prešao na meku četkicu i malo se to smirilo. I prije par dana je mami moja meka četkica pala na pod, pa ju je bacila. Dobio sam drugu meku četkicu tek 36 sati nakon toga. U međuvremenu sam uzeo neku tvrđu i time oprao zube. Nisam masirao zubno meso, samo sam četkao zube ... i uspio sam se "ozlijediti" prilikom toga. Tj počeli su krvariti 2 zuba. Ali nema vidljivog "reza", samo ono, krv. Ne znam to opisati. To je gornja čeljust. Na donjoj čeljusti sam primjetio da mi se počelo povlačiti zubno meso. Pa sam išao dr**t po tome i počeo masirati s mekom četkicom. Ali opet ništa. I dalje se povlaći. Danas me moj stomatolog nije mogao primiti jer sam prehlađen, tako da mogu čekati jedino 7 dana ako bude dobre volje. Ali ja sam zabrinut. Što se tiče paradentoze, nemam uopće ništa upaljeno, u smislu da imam istaknutije crvene nabore iznad određenih zuba. Ali mi je zubno meso malo bolje "bljedunjavo" nego obično. Mogu slikati ako je tko voljan pomoći.

Što da radim dalje? Hvala.
DarkBlue22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2017., 19:47   #763
Quote:
DarkBlue22 kaže: Pogledaj post
Molio bih pomoć oko ove situacije. Znam da je glupa i da sam nemaran, ali ne bih volio ostati bez zubiju.

U srednjim 20tima sam. Imao sam problema s krvarenjem zubi dosta dugo. Onda sam prešao na meku četkicu i malo se to smirilo. I prije par dana je mami moja meka četkica pala na pod, pa ju je bacila. Dobio sam drugu meku četkicu tek 36 sati nakon toga. U međuvremenu sam uzeo neku tvrđu i time oprao zube. Nisam masirao zubno meso, samo sam četkao zube ... i uspio sam se "ozlijediti" prilikom toga. Tj počeli su krvariti 2 zuba. Ali nema vidljivog "reza", samo ono, krv. Ne znam to opisati. To je gornja čeljust. Na donjoj čeljusti sam primjetio da mi se počelo povlačiti zubno meso. Pa sam išao dr**t po tome i počeo masirati s mekom četkicom. Ali opet ništa. I dalje se povlaći. Danas me moj stomatolog nije mogao primiti jer sam prehlađen, tako da mogu čekati jedino 7 dana ako bude dobre volje. Ali ja sam zabrinut. Što se tiče paradentoze, nemam uopće ništa upaljeno, u smislu da imam istaknutije crvene nabore iznad određenih zuba. Ali mi je zubno meso malo bolje "bljedunjavo" nego obično. Mogu slikati ako je tko voljan pomoći.

Što da radim dalje? Hvala.

Prvo odite stomatologu (ne brinite ništa se neće desiti kroz par dana), a on će vas po potrebi uputiti parodontologu da se napravi detaljna dijagnostika...
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 12:39   #764
Quote:
helenhen kaže: Pogledaj post
ja sam bila na terapiji soft laserom,(dva puta u 6mj) ne znam dali mislis na to al koliko vidim meni je pomoglo, bar zub Koji je izgledao bolesno sad izgleda normalno. doduse idem svaka 3mj na ciscenje i dr je jako zadovoljna nemam vise upala i meso mi je roza boje a bilo je zarko crveno.
eto nadam se da sam pomogla
Ideš na čišćenje kamenca svaka 3 mj ili misliš na neki drugi tip čišćenja?


PS smijem li pitati koja je cijena jednog takvog laserskog tretmana i gdje je obavljen? Može i PM jer pretpostavljam da ne smijemo tu nikog reklamirati
Hvala !
Austra is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 21:48   #765
Imam 35 godina i prvi put sam prije dvije godine primijetila da mi se ispod donjih jedinica zubno meso odvojilo, bas onako, fini komadic je popustio i odmaknuo se od zubi
Inace citav zivot imam problema s blago upaljenim zubnim mesom koje krvari, al doslovce od puberteta, a kako imam male zube doista mi je problem npr gristi jabuku jer cim zagrizem tvrda struktura jabuke mi brzo prodre do mesa i automatski procuri krv, tako da takvo voce jedem ko svoja baka, znaci narezem na kockice pa grickam jer drugo je sve fakat nemoguce.

Nisam primjecivala neki obrazac u krvarenju i upali, znala sam samo da ima dana kada je meso dosta svjetlije i nije tako upaljeno, i pak perioda kada jest.
Bas sam sve probavala, znaci najmekse kefice, posebne paste, posebne tekucine, inace sam opsesivni perac zubi (imam keficu i na poslu), imam sve svoje zube i dalje, i u 10 godina prakticki nisam dobila nijedan posten karijes (samo pokoju sitnu tockicu plus zamjene starih plombi), ali me fakat brinulo to upaljeno meso.

Nedavno sam otisla zubaru na kontrolu jer mi se osim tih upala pocelo pojavljivati i dosta zubnog plaka, pogotovo na dijelovima gdje je meso povuceno, znaci vidjela bih ga doslovce tonu golim okom, a ni pranje 4x dnevno nije pomagalo, uvijek bi se stvorilo ekspres brzo, plus mucio me zadah (mozda sam to umislila, ali nisam se mogla koncentrirati od tog subjektivnog osjecaja cudnog okusa u ustima).

I cim sam dosla zubarka je pitala trebam li dobiti menstruaciju i dodala da misli da je kod mene to stvar hormona jer da kod nekih zena te razine kroz ciklus tjeraju krv u zubno meso pa se bas jako pali, plus kombinacija s tim bakterijama u plaku bas hoce napraviti sranje (vjerojatno je istima kumovala ova sada zimska viroza i sto ti ja znam sto). Savjetovala je da kupim neku vodicu koja ubija bakterije i ispirem 2x dnevno i da masiram zubno meso s cetkicom po 3 minute.
Otisla sam i kupila neku najjacu antibakterijsku vodicu s alkoholom koju sam nasla, iskreno, kad sam ju prvi put stavila u usta mislila sam da cu proplakati koliko me peklo, pocela sam i masirati meso (iako mi nije bas imalo smisla cetkati upaljeno krvarece meso, ali ajde) i evo vec sada nakon desetak dana je zbilja puno bolja situacija. Jest da mi je zavrsila menstruacija i da je sada lakse, ali nadam se da ce mi ova nova rutina i ubuduce pomagati.

Eto mozda korisna informacija za cure, dakle u PMS-u hormoni naprave nered na gingivi, pa ako vas to muci vjerojatno je ciklus uzrok, a ne vasa prerijetka higijena ili slicno.

Jbg zabrinuta sam jer imam sasvim ok zube i ne bih htjela ostati bez njih prerano
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 00:52   #766
Neka me ispravi netko stručan ako sam u krivu, ali savjetovala bih ti neku vodicu bez alkohola.
Moja mama je imala problem s krvarenjem desnih od puberteta, također periodično, i otkad je prije par godina koristila Gengigel i njime masirala desni 2-3 x dnevno po nekoliko minuta nikad joj se više krvarenje nije vratilo.
asdfgh is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 11:07   #767
Quote:
asdfgh kaže: Pogledaj post
Neka me ispravi netko stručan ako sam u krivu, ali savjetovala bih ti neku vodicu bez alkohola.
Moja mama je imala problem s krvarenjem desnih od puberteta, također periodično, i otkad je prije par godina koristila Gengigel i njime masirala desni 2-3 x dnevno po nekoliko minuta nikad joj se više krvarenje nije vratilo.
obavezno! meni osobno je vodica izuzetno važna i smatram da je dobro uložiti više u kvalitetnu vodicu, curasept mi je tu broj jedan..
svakako nisam ljubitelj vodica sa alkoholom..

što se krvarenja tiče, imam problem sa time, a blago sam opsesivna sa oralnom higijenom..jednostavno sam sklona krvarenju desnih, baš mi se brzo skupljaju bakterije u ustima, uopće neću ni zamisliti kakav bi to horor bio da ne perem zube po nekoliko puta dnevno, tepam im, mažem sa jednim gelom, pa sa drugim, pa imam jednu četkicu za jednu stvar pa drugu četkicu za drugu stvar, pa ovo pa ono..valjda bi krv pljuvala

uglavnom, ono što sam ja primjetila da meni pomaže, da kada se toga dosljedno držim, da mi je krvarenje manje je ful redovito čišćenje interdentalnim četkicama, tko ih je smislio, bog ga blagoslovio..
potom vodica i često masiranje zubnog mesa + pojačan unos c vitamina..

imam i naaaajmekšu četkicu koja mi služi samo za nježnu masažu pa znam dok gledam film ili čitam nešto, ili sa gengijem ili bez ičega, samo njeeeeežno, najlaganije moguće, masirati zubno meso njome, blago 'povlačeći' meso prema dolje..

ali ovo, interdentalna + dobra vodica + masiranje + c vitamin mi se pokazala jako dobra kombinacija kada je u pitanju krvarenje..
__________________
santa maria della salute..
TheProvense is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 21:12   #768
Pardontologija u Gundulićevoj

Dakle danas mi se dogodila neobična stvar. Napokon sam došla na red u paradontologiji u Gundulićevoj (nisu mjesecima odgovarali na rezervaciju preko e-pošte nego sam na koncu nazvala pa su mrtvo hladno rekli da im stranica ne radi (premda na stranici piše da je naručivanje isključivo putem stranice), i naručila me naravno za termin u kojem uputnica više nije valjala).

Uglavnom tip je pogledao i rekao da nije za specijalističku obradu nego neka moj zubar napravi "inicijalno paradontološko liječenje". Što je u stvari dobra vijest.
Ja ostala u čudu jer mi je pred par godina žena u Perkovićevoj rekla da trebam doći na ono nešto po kvadrantima, pa sam nekoliko puta dolazila naručiti se i nikako nije uspijevalo i na koncu mi je puko film i naručila se u Gundulićevoj. Tako da sam opet očekivala to isto, pa sam donijela godišnju uputnicu i napravila dopunsko zbog toga. A ono - ništa!

Napominjem da se ništa fala Bogu ne klima ne crveni i ne krvari, a nije ni onda, nego je razlog zašto sam uopće tad bila u Perkovićevoj bio taj što sam jela ćevape iz Lidla i komad kosti iz ćevapa mi je uletio između zubiju i upalilo se. Odonda samo ćevapi od PIK Vrbovca! U međuvremenu vidim da mi se meso sprijeda polako povlači.
Osim toga unazad par godina obilazim ortodonte i nailazim na puni spektar mišljenja, od toga da to nema veze, do toga da uopće ne dolazim u obzir za ortodonciju dok prvo to ne sredim, jer da imam džepove odostraga. Nisam imala pojma. Tako da sam krenula prvo to rješavati. Čak ih i ja sad vidim na panorami.

Naravno da ću se prvo javiti mom zubaru. Je li to nešto što mogu očekivati od zubara da napravi? Zašto mi oni to neće napraviti nego me šalju zubaru? Ako on to može napraviti, zašto nije napravio nego čeka njih da to kažu?
Moram priznati da mi je ipak potiho drago i da mi se ona prva priča po kvadrantima činila previše radikalna, ali mi je ipak cijela ta stvar čudna.
Koristim gengigel i zubnu pastu paradontax a sad ću poduzeti još toga.
san.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 21:08   #769
Ovako, imam problema s krvarenjem zubnog mesa. Po preporuci stomatologa koristim Paradontax i čaj od žalfije (sve skupa sada oko mjesec dana i u nekoliko navrata ranije). Na svoju ruku usta ispirem i Listerinom. Prije Paradontaxa koristila sam i Lacalut. Zube perem 3-4 puta na dan po 10 minuta mekanom četkicom, kružnim pokretima. No, ništa od toga ne pomaže.

Imate li možda još kakav prijedlog za koji mislite da bi mogao pomoći?

Inače, zubar je najavio da će me u veljači poslati na kiretažu, ako se situacija u međuvremenu ne popravi.

Zadnje uređivanje Ime Prezimenko : 14.01.2018. at 21:32.
Ime Prezimenko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 14:24   #770
Quote:
Ime Prezimenko kaže: Pogledaj post
Ovako, imam problema s krvarenjem zubnog mesa. Po preporuci stomatologa koristim Paradontax i čaj od žalfije (sve skupa sada oko mjesec dana i u nekoliko navrata ranije). Na svoju ruku usta ispirem i Listerinom. Prije Paradontaxa koristila sam i Lacalut. Zube perem 3-4 puta na dan po 10 minuta mekanom četkicom, kružnim pokretima. No, ništa od toga ne pomaže.

Imate li možda još kakav prijedlog za koji mislite da bi mogao pomoći?

Inače, zubar je najavio da će me u veljači poslati na kiretažu, ako se situacija u međuvremenu ne popravi.
3-4 x dnevno je previše, doći će do oštećenja zubnih vratova i mesa uz zub.
2-max 3x dnevno kvalitetno pranje je sasvim dovoljno. Koristite konac ili interdentalne četkice. Listerin je meni osobno prejak i ima puno alkohola pa ga izbjegavam preporučiti. Sve to skupa neće riješiti problem ako imate aktivni parodontitis - prvo morate proći profesionalnu tearpiju, a onda dalje održavate stanje po uputama stomatologa...
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 18:35   #771
Zahvaljujem se na odgovoru.

No, nisam sigurna u kojoj se fazi počinje raditi o aktivom paradontitisu. I nisam sigurna je li ovih mjesec dana, zapravo, prekratak period da se paradontitis povuče, odnosno, koliki je neki optimalan period korištenja pasta za njegu desni.
Ime Prezimenko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 22:31   #772
Meni je izbio mali plik na zubnom mesu, odmah uradio snimanje, pa kiretaza, pa promjena svih pomagala za pranje. Sad idem svaka dva mjeseca skidati kamenac i pjeskariti. To je itprilike proces da znate vi koje to tek ceka.
miroslav kadlec is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 12:34   #773
pozdrav

imam bolno meso kod 3 zuba na odvojenim mjestima (kad čistim koncem) i to možda par godina već, bez ikakve promjene. nije crveno niti natečeno, već samo (prilično) boli kad čsitim zubnim koncem. točno ispod zubiju, odn. na spojevima zuba koji su popravljani (bijele plombe). jednom mjesečno koristim klorheksidin po 3 dana, ali ništa. kako si mogu pomoći ? zubi su sanirani, ali to meso ispod nema promjene
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 15:29   #774
Quote:
cici mici kaže: Pogledaj post
pozdrav

imam bolno meso kod 3 zuba na odvojenim mjestima (kad čistim koncem) i to možda par godina već, bez ikakve promjene. nije crveno niti natečeno, već samo (prilično) boli kad čsitim zubnim koncem. točno ispod zubiju, odn. na spojevima zuba koji su popravljani (bijele plombe). jednom mjesečno koristim klorheksidin po 3 dana, ali ništa. kako si mogu pomoći ? zubi su sanirani, ali to meso ispod nema promjene
Možda treba poboljšati kontakt na plombama da hrana manje zaostaje i da se manje upaljuje...
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 11:42   #775
Quote:
Juji kaže: Pogledaj post
Možda treba poboljšati kontakt na plombama da hrana manje zaostaje i da se manje upaljuje...
zubi, odn. plohe su stisnute i nema nekog velikog prostora :/
pod "odvojena mjesta" sam mislio na različitim stranama zubala
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 06:46   #776
Zanima me još jedna stvar pa ako netko zna bila bih zahvalna. Dakle... Pokriva li osnovno zdravstveno osiguranje pri HZZO pregled i kiretažu kod specijalista u potpunosti? I kako imam različite informacije i oko same participacije, koliki bi otprilike bili eventualni troškovi?
Ime Prezimenko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 22:30   #777
Quote:
Ime Prezimenko kaže: Pogledaj post
Zanima me još jedna stvar pa ako netko zna bila bih zahvalna. Dakle... Pokriva li osnovno zdravstveno osiguranje pri HZZO pregled i kiretažu kod specijalista u potpunosti? I kako imam različite informacije i oko same participacije, koliki bi otprilike bili eventualni troškovi?
moja preporuka nazovi gundulicevu i pitaj. ako ti troskovi budu previsoki svako dopunsko koje otvoris ti krece za 15 dana. a neces ni termin puno prije dobit pa je to win win situacija. eto. sretno.
__________________
... i neka mi to ne uzme nebo za zlo al ti si jedino čemu se molim...

Zadnje uređivanje sanchopanza : 10.02.2018. at 22:31. Reason: tipfeler
sanchopanza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 13:02   #778
sutra nazovem zubara da se narucim, moram rijesiti donje jedinice, povuklo mi se malo zubno meso pa me smeta na vruce-hladno. Mislila sam da mi stavi ispune tj na to ogoljeno plombu da mi smanji osjetljivost ako je to moguće....zna neko?
Splicanka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 14:09   #779
Quote:
Splicanka123 kaže: Pogledaj post
sutra nazovem zubara da se narucim, moram rijesiti donje jedinice, povuklo mi se malo zubno meso pa me smeta na vruce-hladno. Mislila sam da mi stavi ispune tj na to ogoljeno plombu da mi smanji osjetljivost ako je to moguće....zna neko?

To nije nužno parodontitis, znači trebalo bi prvo pogledati...plombe inače ne stavljaju na zavodu za parodontologiju, nego na zavodu za endodonciju i rest.stomatologiju...
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 09:14   #780
Molim za pomoć jer ja sam velika paničarka, plašljivica koja je samo jednom u životu brusila zub jer je pukao; inače pojma nemam ništa o stomatološkim tegobama sa svojih 25 godina, a izjest će me više razmišljanje o sljedećem:
Nisam sigurna o čemu se točno radi i koji je uzrok, no u zadnjih tjedan-dva periodično osjetim neobičan pritisak i nelagodu, moglo bi se reći i žuljanje u predjelu mesa oko donjih sjekutića, posebice sa stražnje strane. Ono što sigurno znam jest to da iza i malo između istih zubi imam kamenca koji se tamo skuplja otkako su mi izbili trajni zubi. Zasad me ništa - barem se čini - direktno ne boli, zubi se ne klimaju, nema krvarenja, jedino mislim da se boja mesa na spomenutim predjelima malo promijenila i da je ono malo nateknuto. Ujutro i navečer znam imati neki čudan osjećaj u ustima, jezik mi stalno bježi onamo oko tog mesa, što je za očekivati, ali kao da slina to nekako sve napiri ili ne znam kako opisati. Napominjem da sam u zadnjih par mjeseci preokupirana mislima oko tog vražjeg kamenca, ne tako previše, ali sam ga svjesna; prije tako tjedan-dva sam pročitala malo više o njemu i svašta doznala, ne znam je li moguće da je ovaj moj osjećaj psihosomatski ili tako nešto, znam samo da me trenutno ždere i da se bojim da ću ostati bez zubi! Napominjem i da sam u zadnje vrijeme pod stresom - faks, pms, jako mi je hladno, što sve ne kod jedne žene, jel... Nemam pojma ima li i to utjecaja...
Inače, u srijedu sam se bila upisati kod novog zubara i sad taj proces prebacivanja traje cca mjesec dana, no ja ne znam hoću li toliko izdržati do prvog pregleda...
Guloth is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:41.