Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.02.2018., 15:16   #1121
Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
Kaj je to sad novi catch phrase?

Kako je to Uber vozac koji, kako su se tu neki zgrazali, sam nabavlja svoj auto, ima svu odgovornost, a i sav rizik razlicit od apsolutno svakog taksista obrtnika radio taxi zagreb udruzenja, koji sam nabavlja svoj auto, ima svu odgovornost i sav rizik?

Gdje ste bili prije kad su jadni obrtnici radili 'prekarno'?
Nigdje, obrtnicima nije došla multinacionalka mimo regula raditi damping

A i RTZovac može, jer ima koncesiju, kada želi napustiti udruženje i obavljati istu djelatnost samostalno.

Mogu li Uberovci, bez aplikacije, obavljati kako to genijalno veli Stipe, "djelatnost iznajmljivanja vozila s vozačem" samostalno?
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 15:23   #1122
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Dobre poante i primjeri

Da

Generalno,


-Stipe
Na koje se nitko od ovih dusebriznika nije ni osvrnuo.

Stvarno me zanima moraju li bas svi raditi za veliko preduzece "Drzava s.p.o."
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 15:25   #1123
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Nigdje, obrtnicima nije došla multinacionalka mimo regula raditi damping

A i RTZovac može, jer ima koncesiju, kada želi napustiti udruženje i obavljati istu djelatnost samostalno.

Mogu li Uberovci, bez aplikacije, obavljati kako to genijalno veli Stipe, "djelatnost iznajmljivanja vozila s vozačem" samostalno?
Naravno da moze. Moze kao i taksist imati svoje stalne klijente i voziti njih.

Moze se i oglasavati.

Ne postoji uberovac. Postoji osoba koja se koristi uber aplikacijom. Moze voznje raditi i izvan njih, kao sto i taksist moze voznje obavljati izvan call centra RTZGa.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 16:20   #1124
Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
Ne postoji uberovac. Postoji osoba koja se koristi uber aplikacijom. .
Ima nekih sitnih instanci, kao npr. sudovi, koji ne dijele ovo tvoje uvjerenje.

Ali, what the hell, zakoni i sudske presude ionako ovdje dođu više kao neke sugestije, prijedlozi
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 17:41   #1125
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Ima nekih sitnih instanci, kao npr. sudovi, koji ne dijele ovo tvoje uvjerenje.

Ali, what the hell, zakoni i sudske presude ionako ovdje dođu više kao neke sugestije, prijedlozi
Uber i partneri ne posluju na isti nacin na svim trzistima, pa tako ne mozemo ni presude iz inozemstva preslikavati na druge drzave.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 17:46   #1126
Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
Uber i partneri ne posluju na isti nacin na svim trzistima, pa tako ne mozemo ni presude iz inozemstva preslikavati na druge drzave.
Istina.
U nekim državama uber legalno zaposli partnere kao vozače pa stoga....ček, ček, ili su, vidi vraga, svugdje "partneri" a nigdje zaposlenici?

Dobar pokušaj, više sreće slijedeći put
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 18:13   #1127
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Istina.
U nekim državama uber legalno zaposli partnere kao vozače pa stoga....ček, ček, ili su, vidi vraga, svugdje "partneri" a nigdje zaposlenici?

Dobar pokušaj, više sreće slijedeći put
Pa nigdje nisu zaposlenici, da. No nisu svugdje najam vozila s vozacem kao kod nas, tako da se presude ne mogu samo tako kopirati.

Kao sto taksisti desetljecima nisu bili zaposlenici i opet nigdje nista o jadnim taksistima sve ove decenije.

I da, izgubili su jednu parnicu krajem prosle godine u Ujedinjenom Kraljevstvu, no ni to jos nije gotovo.

Nakon toga, ove godine, prije par dana, bolje vijesti za nas napredne iz zemlje koja nam je bliza po pravnom sustavu nego anglosaksonsko UK:

https://www.ft.com/content/240b1da0-...7-42f857ea9f09

Quote:
The tribunal said Mr Menard had been free to drive the hours he chose and to refuse trips. “The tribunal holds that the parties are bound by no employment contract and that this is in fact a commercial contract concluded between Mr Menard and Uber


Isto tako i u Australiji su dobili parnicu, isto tekst iz ove godine:

Quote:
The Fair Work Commission has for the first time held Uber drivers are not employees, upholding the ride-share company's arguments that they are independent contractors.

In a substantial ruling on the issue, deputy president Val Gostencnik found Uber drivers lacked the "work-wages bargain" fundamental to employment after accepting Uber made no payment to drivers for work.

Uber has scored a win in the first case in Australia to consider whether its drivers are employees or contractors. Photo: AP
While Uber exercised control over fares, including minimum trip fees and surge pricing, the deputy president said "they are not overwhelmingly strong factors" that suggest an employment relationship.

He considered drivers had control over when, where and for who they worked and no contractual obligation to perform work for Uber.
za prijevod:

translate.google.com
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 19:17   #1128
Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
Pa nigdje nisu zaposlenici, da. No nisu svugdje najam vozila s vozacem kao kod nas, tako da se presude ne mogu samo tako kopirati.

Kao sto taksisti desetljecima nisu bili zaposlenici i opet nigdje nista o jadnim taksistima sve ove decenije.

I da, izgubili su jednu parnicu krajem prosle godine u Ujedinjenom Kraljevstvu, no ni to jos nije gotovo.

Nakon toga, ove godine, prije par dana, bolje vijesti za nas napredne iz zemlje koja nam je bliza po pravnom sustavu nego anglosaksonsko UK:

https://www.ft.com/content/240b1da0-...7-42f857ea9f09





Isto tako i u Australiji su dobili parnicu, isto tekst iz ove godine:



za prijevod:

translate.google.com
Luka: "Svaka zemlja je posebna, ne možemo uspoređivati presude iz različitih zemalja."
*LIJEPI LINK NA PRESUDU*

Jel se to vi na sastancima ovih tajnih Uber loža grupno cijepite od dosljednosti, ili što?
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 19:54   #1129
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Luka: "Svaka zemlja je posebna, ne možemo uspoređivati presude iz različitih zemalja."
*LIJEPI LINK NA PRESUDU*

Jel se to vi na sastancima ovih tajnih Uber loža grupno cijepite od dosljednosti, ili što?
Ti si prvi spomenuo presude, ja ti samo kontriram drugacijim presudama tako da ne stoji tvoje

Quote:
Ima nekih sitnih instanci, kao npr. sudovi, koji ne dijele ovo tvoje uvjerenje.
A buduci da nasi sudovi nisu nista rekli o tome, mozemo se nadjebavati s presudama stranih sudova ili prihvatiti da su zasad to samostalni vozaci s aplikacijom.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 19:59   #1130
Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
A buduci da nasi sudovi nisu nista rekli o tome, mozemo se nadjebavati s presudama stranih sudova ili prihvatiti da su zasad to samostalni vozaci s aplikacijom.
Istina.

S obzirom da nema ni presuda naših sudova oko toga da sladoled potpomaže rad strojeva i električnih aparata, u što ja osobno recimo vjerujem, prihvatit ćemo i to i svi puknuti par žlica Ledo vanilije po PCu ili laptopu.

O mob'telima da i ne govorimo.
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 21:52   #1131
Mišljenja sam da je navesti presude koje idu u prilog Uberu jednako valjano, ako se presude poteže, kao i one koje ne idu u prilog Uberu. I to upravo kao primjere.
Time se sam značaj "presuda" počinje stavljati u valjani kontekst.
Nije jasno zašto se na to buniš, kad si upravo ti povlačio presude kao argument.

Ti bi samo one koje pašu nekoj tvojoj želji za svađom, to je jasno. No, Lukarak ima zdraviji pristup, tzv. istraživanje tematike. Pa ti veli, ima i presuda na drugu stranu; i, "presude" same po sebi nemaju značaj ako su po - različitim zakonima. I u različitim uvjetima i regulativama. Ovo drugo, o značaju presuda generalno, je sljedeći korak kod stavljanja u valjani kontekst.

A treći, moj, je da na to sve treba i dalje dodati da je to sve manje bitno za praksu i za budućnost, obzirom da se svuda regulativa mijenja i prilagođava.

Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
Na koje se nitko od ovih dusebriznika nije ni osvrnuo.
Promaklo im je značenje pojma "obrt" koji je već odavno poznat kod nas.

Quote:
Stvarno me zanima moraju li bas svi raditi za veliko preduzece "Drzava s.p.o."
Fenomen prekarijata treba promatrati puno šire, i od slučaja do slučaja. Ovdje se to nabacuje tek tako, kao riječ koje bi se, valjda, trebalo plašiti.
Nešto kao kad netko spominje "neoliberalizam" i njega krivi za nešto (bilo što) Hrvatskoj. A s njime imamo veze utoliko što o njemu možemo čitati u knjižnicama.


U osnovi priče je to da je slobodno tržište, pod uvjetom odsustva asimetrije informacija, efikasnije od državne regulative. I da u konačnici društvo većim slobodama dosiže i veću razinu blagostanja.

Iznimke mogu postojati, no, generalno se činovi u suprotnom smjeru oslanjaju na mrvu neznanja, mrvu plašenja, mrvu demagogije, i mrvu kupovine glasova.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 00:34   #1132
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Mišljenja sam da je navesti presude koje idu u prilog Uberu jednako valjano, ako se presude poteže, kao i one koje ne idu u prilog Uberu. I to upravo kao primjere.
Time se sam značaj "presuda" počinje stavljati u valjani kontekst.
Nije jasno zašto se na to buniš, kad si upravo ti povlačio presude kao argument.
Ne bunim se, samo ukazujem na nedosljednost.
Pojava koja ti, na kraju krajeva, i nije strana.


Quote:
U osnovi priče je to da je slobodno tržište, pod uvjetom odsustva asimetrije informacija, efikasnije od državne regulative.
Ovo je izjava koja na prvu može zvučati smisleno.
Dok je se ne analizira, tojest.

Slobodno je tržište efikasno u točno čemu? Proizvodnji i alokaciji dobara i usluga.
Svrha regulative nije proizvodnja i alokacija dobara i usluga.

Ergo, ova izjava je analogna izjavama poput "Noću je hladnije nego vani"; "Računala su brža nego gepard"; "Voda je mokrija nego crveno".
U suštini-riječ je o non sequituru.
Što, na kraju krajeva, sva sržna religijska uvjerenja -i jesu.

Lijepo od tebe da si podijelio s nama svoj credo.

P.S. Ni prvi dio ove lijepe breitbartovske dogme nije točan, barem ne uvijek, i to čak prije no što se u jednadžbu uvede asimetričnost informacija.
Ali to bi nas odvelo previše u offtopic.

A i ne vidim potrebu da nekome objašnjavam osnove osnova ekonomije, kada to lijepo može naučiti i sam.
Za početak, lijepa knjižica otvorna na relevantnom pasusu.
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 00:55   #1133
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Ne bunim se, samo ukazujem na nedosljednost.
Ne ukazuješ.

Čini se da nisi shvatio ni sadržaj posta na koji odgovaraš, kao ni Lukarakov original.

Quote:
Ovo je izjava koja na prvu može zvučati smisleno.
Dok je se ne analizira, tojest.

Slobodno je tržište efikasno u točno čemu?
Manje-više svemu.

Quote:
Proizvodnji i alokaciji dobara i usluga.
Svrha regulative nije proizvodnja i alokacija dobara i usluga.
Svrha regulative može biti što god regulator odredi da jest.

Inače, evidentno joj nije svrha "proizvodnja" (barem ne u današnje doba, generalno), ali jednako evidentno jest svrha utjecanje na tu proizvodnju.
A taj utjecaj, kad se ne bavi eksternalijama ili osiguravanjem izvršenja ugovornih obaveza i sličnime nego baš intervencijama u tržišne tokove, redovito završi ispod razine blagostanja koja se doseže na slobodnijim tržištima.

Quote:
...
Lijepo od tebe da si podijelio s nama svoj credo.
Ne znam zašto se trudiš biti neugodan, ali opet ne izgleda naročito i opet neće dobro završiti po tebe.
Opet ishaluciniraš neki razgovor sam sa sobom (i još neko svoje društvo!) pa se diviš kako si uspio izvrnuti i kako si glup post napisao.

Zašto ne bi prestao s tim?
Zašto ne bi jednostavno napisao svoje stavove po tematici?

Quote:
P.S. Ni prvi dio ove lijepe breitbartovske dogme nije točan, barem ne uvijek, i to čak prije no što se u jednadžbu uvede asimetričnost informacija.
Ali to bi nas odvelo previše u offtopic.
Kad pričamo o generalnim principima, uobičajeno je da ne vrijede "uvijek".
To ne treba posebno napominjati. Svako pravilo ima i iznimki.

U ovom slučaju, to je irelevantno.

Quote:
A i ne vidim potrebu da nekome objašnjavam osnove osnova ekonomije
Ne vidim ni ja.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 07:00   #1134
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Ne ukazuješ.

Čini se da nisi shvatio ni sadržaj posta na koji odgovaraš, kao ni Lukarakov original.
Istina.
Kad je netko nedosljedan, pa mu se ukaže na to, pa on to zaniječe-prestaje biti nedosljedan!
Čudesno


Quote:
Manje-više svemu.
Vrlo dobra poanta, dostojna intelektualnog giganta.


Quote:
Svrha regulative može biti što god regulator odredi da jest.
Tako je.
Shvaćaš li kako je glupo uspoređivati regulaciju i tržište? i još k tomu po učinkovitosti?

Quote:
Ne znam zašto se trudiš biti neugodan, ali opet ne izgleda naročito i opet neće dobro završiti po tebe.
Istina.
Kmečat ću kako me se vrijeđa.
I projicirat ću kako je rasprava neugodna po nekoga drugoga, ali ne i mene


Quote:
Zašto ne bi prestao s tim?
Zašto ne bi jednostavno napisao svoje stavove po tematici?
Za čovjeka čijih je 80% postova trolanje pokazuješ zavidan eros za podizanjem razine diskursa.

Inače, pišem "stavove po tematici".
Koja između ostalog uključuje analizu fetišizma tržištem i dekonstrukciju tanašnih argumenata kojom se isti pokušava iz domene vjerovanja, stava i uvjerenja prodati kao "objektivan" i "znanstven".

Ako te to smeta, predlažem da si nađeš kvartovsku birtiju gdje ćeš biti najpametniji.
Tamo će biseri nepregledne mudrosti poput tržišta koje je učinkovito u svemu prolaziti bez sprdnje.
Među odraslima-malo teže

Kao alternativnu opciju predložio bih Narodnu Republiku Kinu.
Tamo isto jako vole tržište a za vladavinu prava misle da je minor inconvenience, osobito kad stoji na putu progresa i učinkovitosti.
Sudeći po stavovima koje si ovdje izrazio, nema sumnje da ćeš se fantastično uklopiti

[/QUOTE]
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 10:57   #1135
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Istina.
U nekim državama uber legalno zaposli partnere kao vozače pa stoga....ček, ček, ili su, vidi vraga, svugdje "partneri" a nigdje zaposlenici?

Dobar pokušaj, više sreće slijedeći put
Meni stvarno nije jasno gdje ti vidis problem s Uberom.

Ajmo malo rasclaniti cijelu stvar. Vidis li generalno problem u slobodnom obrtnistvu? Dakle, ja znam ponesto o racunalima, smatras li da bi mi trebalo biti dopusteno otvoriti obrt i obavljati poslove vezane uz racunala za klijente na honorarnoj bazi? Smatras li da bi netko tko ima talenta za estetiku i vjeste ruke trebao moci postati obrtnik frizer i sisati ljude po kucama? Smatras li da bi netko tko ima tehnickog talenta trebao moci postati majstor automehanicar i kao obrtnik klijentima popravljati aute? Ako je odgovor na sve ovo da, postoji li problem u tome da netko odluci biti vozac i otvori obrt za prijevoz putnika automobilom?

Ako se slozimo da je slobodno obrtnistvo (ukljucujuci ono koje se tice prijevoza putnika) u redu, onda me zanima vidis li negdje problem u tome da netko pokrene posao pronalazenja klijenata i prodaje ugovorenih poslova tim obrtnicima? Znaci, je li ok da netko zaraduje dogovarajuci poslove s klijentima i zatim prodajuci te poslove slobodnim obrtnicima koji su za dogovoreni iznos taj posao spremni obaviti?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 12:16   #1136
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Meni stvarno nije jasno gdje ti vidis problem s Uberom.

Ajmo malo rasclaniti cijelu stvar. Vidis li generalno problem u slobodnom obrtnistvu? Dakle, ja znam ponesto o racunalima, smatras li da bi mi trebalo biti dopusteno otvoriti obrt i obavljati poslove vezane uz racunala za klijente na honorarnoj bazi? Smatras li da bi netko tko ima talenta za estetiku i vjeste ruke trebao moci postati obrtnik frizer i sisati ljude po kucama? Smatras li da bi netko tko ima tehnickog talenta trebao moci postati majstor automehanicar i kao obrtnik klijentima popravljati aute? Ako je odgovor na sve ovo da, postoji li problem u tome da netko odluci biti vozac i otvori obrt za prijevoz putnika automobilom?

Ako se slozimo da je slobodno obrtnistvo (ukljucujuci ono koje se tice prijevoza putnika) u redu, onda me zanima vidis li negdje problem u tome da netko pokrene posao pronalazenja klijenata i prodaje ugovorenih poslova tim obrtnicima? Znaci, je li ok da netko zaraduje dogovarajuci poslove s klijentima i zatim prodajuci te poslove slobodnim obrtnicima koji su za dogovoreni iznos taj posao spremni obaviti?
Ne postoji slobodno obrtništvo. Tj. možda postoji u Somaliji...
__________________
If he drove the car any harder he would have been shot out of the stratosphere. Fucking incredible.
fortinbras is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 12:24   #1137
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Tako je.
Shvaćaš li kako je glupo uspoređivati regulaciju i tržište? i još k tomu po učinkovitosti?
Nisi shvatio tekst na kojega bi htio odgovarati.

Pojedini oblici regulacije snižavaju razinu efikasnosti i blagostanja u društvu, ali pod utjecajima faktora koje sam naveo svejedno se često javljaju.

Korisno je na to ukazivati, a taksisti i Uber su jedan od oglednih primjera za, između ostalog, i to.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 14:05   #1138
Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
Kaj je to sad novi catch phrase?

Kako je to Uber vozac koji, kako su se tu neki zgrazali, sam nabavlja svoj auto, ima svu odgovornost, a i sav rizik razlicit od apsolutno svakog taksista obrtnika radio taxi zagreb udruzenja, koji sam nabavlja svoj auto, ima svu odgovornost i sav rizik?

Gdje ste bili prije kad su jadni obrtnici radili 'prekarno'?
Uber nas zapravo vodi u besklasno drustvo... Koje li ironije.
Ljudi ce sami biti vlasnici kapitala (kapitalisti) i radnici (samoupravljaci) u isto vrijeme. Pa to je san svih ljevicara!
Inace nitko te ne sili da koristis Uber ako zelis iznajmljivati svoj auto sa vozecem (sobom). Imas takvih servisa po Hrvatskoj koliko hoces. Otvoris JDOO i sibas. Samo si onda moras sam nalazit klijente, sto se uglavnom ne isplati.

Inace volim zapoceti pricu sa vozacima Ubera... Zadovoljni su, uglavnom mozes zaraditi prosjecnu placu bez da se ubijes od posla. Vjerojatno ljudi malo potcjenjuju amortizaciju, ali dobro. Jedan je npr. bio vozac kamiona kojem je dopizdilo da se voza po svijetu i da spava po nekim utocistima za kamiondzije.. Pa vozi po ZG, zaradi manje, ali bar spava u krevetu.

Ali uskoro ce i vozaci kamiona biti pod velikim pritiskom... Samovozeci auti su stvarnost, a za kamione ce se to isplatiti jos prije. Po autoputevima ce voziti kompjuteri, ljudi ce eventualno dostavljat po gradovima i na kracim relacijama.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 14:21   #1139
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Meni stvarno nije jasno gdje ti vidis problem s Uberom.

Ajmo malo rasclaniti cijelu stvar. Vidis li generalno problem u slobodnom obrtnistvu? Dakle, ja znam ponesto o racunalima, smatras li da bi mi trebalo biti dopusteno otvoriti obrt i obavljati poslove vezane uz racunala za klijente na honorarnoj bazi? Smatras li da bi netko tko ima talenta za estetiku i vjeste ruke trebao moci postati obrtnik frizer i sisati ljude po kucama? Smatras li da bi netko tko ima tehnickog talenta trebao moci postati majstor automehanicar i kao obrtnik klijentima popravljati aute? Ako je odgovor na sve ovo da, postoji li problem u tome da netko odluci biti vozac i otvori obrt za prijevoz putnika automobilom?
Ako se ovaj koji šiša, računari, automehaničari ili pak vozi natječe na tržištu pod generalno jednakim uvjetima kao i drugi što šišaju, računare, automehaničare ili pak voze, odgovor je-da.

No, ako razgovaramo iskreno, bez fige u džepu, pravljenja blesavim i dog-whistleova tipa "jedna stvar je taksi-djelatnost, a drugo je aktivnost-vožnje-po-gradu-sa-potpunim-strancem-koji-ti-vožnju-plati-po-kilometru, mislim da je razvidno kako se Uberovci (iako ne postoje, dakako) ne natječu pod istim tržišnim uvjetima kao i ostali koji obavljaju istu djelatnost.
I to ne samo sada, i kod nas, već imam dojam kako je ta praksa prije pravilo nego iznimka poslovnog modela.
Ako netko za ulazak na tržište mora investirati red veličine nekoliko tjedana i 20 000kn, dok netko drugi koji obavlja istu djelatnost mora investirati nekoliko mjeseci i 40 000 kn, smatram kako je riječ o nelojalnoj konkurenciji.
Nadalje, Uber ima sklonost dampingu (a zašto je ta praksa dugoročno loša po sve,i korisnike i pružatelje, nadam se da ne moram previše objašnjavati), te, povezano s tim, i preplavljivanju tržišta vlastitim vozačima koji sami sebi postaju konkurencija.
To je poslijedica poslovnog modela po kojemu Uber ima pravo na profit, no rizik isključivo snose "partneri".

Quote:
Ako se slozimo da je slobodno obrtnistvo (ukljucujuci ono koje se tice prijevoza putnika) u redu, onda me zanima vidis li negdje problem u tome da netko pokrene posao pronalazenja klijenata i prodaje ugovorenih poslova tim obrtnicima? Znaci, je li ok da netko zaraduje dogovarajuci poslove s klijentima i zatim prodajuci te poslove slobodnim obrtnicima koji su za dogovoreni iznos taj posao spremni obaviti?
Ne da je ok, nego fantastično- internetske platforme koje spajaju klijente s ponuđačima usluga često predstavljaju kvantni iskorak ka učinkovitosti, brzini, transparentnosti i poboljšanju kvalitete.
Osobno vidim razliku između nečeg toga tipa, npr. Bookinga i Uberovog poslovanja.
Ne da mi se ponovo drviti zašto, ako te zanima proskrolaj na prethodne postove.

Koliko ja vidim, predmet prijepora leži u dvije stvari- kao prvo, jesi li Uberovi vozači taksisti, odnosno obavljaju li uslugu taksi prijevoza i, kao drugo, je li Uber autoprijevoznik i poslodavac ili je "samo aplikacija".

Ovo drugo je po meni puno manje jednoznačno i jasno, iako smatram kako Uber jest prijevoznik i poslodavac na threadu je bilo i puno solidnih kontraargumenata.

S druge strane, za obraniti tezu kako Uberovci ne obavljaju djelatnost taksi prijevoza potrebno je biti više, kako da se izrazim, khm...kreativan.

Nisam dosad topogledno na temi pročitao iti jedan solidan argument tomu u prilog.
No zato ima prekrasnih logičkih akrobacija-od toga kako je osnova taksi djelatnosti korištenje žute trake (dakle, prema tome istu obavljaju i tramvaji, policija i hitna pomoć) pa sve do toga kako ne treba poštivati zakone ako nam se ne sviđaju i ako stoje na putu progresa, učinkovitosti i cool aplikacija.

Da rezimiram, smatram da oko toga hoćemo li Uber promatrati kao aplikaciju i poslodavca ili nećemo, imamo što raspravljati.

No ako me želiš uvjeriti kako uberovci ne obavljaju istu aktivnost kao i taksisti, nemam izbora nego pomisliti kako si (bar malo) neiskren.
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 14:26   #1140
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Nisi shvatio tekst na kojega bi htio odgovarati.

Pojedini oblici regulacije snižavaju razinu efikasnosti i blagostanja u društvu, ali pod utjecajima faktora koje sam naveo svejedno se često javljaju.

Korisno je na to ukazivati, a taksisti i Uber su jedan od oglednih primjera za, između ostalog, i to.
Što je to točno "razina efikasnosti u društvu"?

S tolikom ozbiljnošću koristiš takve i slične sintagme, da te čovjek ne poznaje pomislio bi da su i smislene
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:26.