Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2018., 02:45   #2141
upravo to, treba sve više početi iznajmljivati nenamještene stanove, pa si lijepo tko hoće kupi što treba

moj je iznajmljen samo s kuhinjom prije 7g. i eto još je isti podstanar unutru, kupio si je on sve kaj je htio,a ja ne brinem o popravcima
50€ manje za to je cijena bila
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 08:10   #2142
Ha, sto ljudi sto ćudi, a ovisi i tko ti je ciljna skupina. Tu je jedna žena tražila stan isključivo sa bračnim krevetom, jedni hoće klimu, drugi neće, jedni su se zgrozili jer su vidjeli da je šparet kombo struja/plin jer oni neće bombu u stanu....
Kap što rekoh , stanova ima puno, svakom na izbor...
MaestroD is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 11:12   #2143
Quote:
MaestroD kaže: Pogledaj post
Situacija nije jednoznačna. Već smo imali raspravu na tu temu. Neki bi htjeli da im najmodavac mijenja žarulje , a neki razumiju da kvar nečeg što se redovno koristi spada u njihov trošak. Mogli bi sada opet nabrajati kvarove i "kvarove" i nećemo doći do zajedničkog stava.
U konkretnom slučaju ne bih se izjašnjavao, stvar dogovora/ugovora, pristupa, cijene, itd...
Pa jedna je stvar zarulja za kunu gdje je skuplje nazvat stanodavca, a druga je stvar neka moderna LED zarulja. Zasto bi najmoprimac to placao?

Osobno, sve sto je radilo kad si se uselio treba popraviti najmodavac ukoliko se pokvarilo samo od sebe, normalnim koristenjem.

Najbolje da cu ja nakon 3 godine u stanu kupiti novu LED zarulju, a mozda za mjesec dana odlazim iz stana.

Mislim i parket se pohaba nakon 5 godina koristenja, isto kao i vesmasina ili zapravo bilo sto. Jel bi i to trebalo lakirati?

Ja dok sam bio podstanar sam imao dosta ok odnos, znam popraviti svasta, pa sam ja samo kupio dijelove (npr panti za vrata pecnice), i iduci mjesec sam toliko manje platio stanarinu. Kad je trebao neki majstor bi ga pozvao i javio porukom da ce doci, takodjer bi onda platio manje stanarinu iduci mjesec.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 20:08   #2144
Zna li netko jel obvezno plaćanje najmanine preko tekućeg računa ili je moguće i na ruke. I bilo bi super ako ima netko link na neki zakon koji to regulira.
Radi se o 2 fizičke osobe, ja sam najmoprimac, stanodavac je isto fizička osoba. Potpisali smo ugovor, ovjerili ga kod bilježnika i predan je na poreznu. Porez se plaća redovno. Najamninu plaćam na ruke svaki mjesec. I sad kod predaje papira za umanjenje cijene za vrtić (Zagreb) ne priznaju mi samo ugovor, bez potvrde od banke da je najamnina uplaćena. Prošle godine su priznali.
Pa bi mi puno pomoglo ako postoji zakon gdje je ovo regulirano, i jel imam uopće osnove za žalbu ili nešto
Dolores O is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 21:41   #2145
Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
Najbolje da cu ja nakon 3 godine u stanu kupiti novu LED zarulju, a mozda za mjesec dana odlazim iz stana.
Ako odlaziš iz stana zakon kaže da to trebaš najaviti unaprijed (3 mjeseca).
Isto tako moraš ostaviti stan u stanju u kojem si ga preuzeo. Dakle, ako je bila LED žarulja onda stavi natrag LED žarulju.

https://www.zakon.hr/z/168/Zakon-o-najmu-stanova
tom324 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 21:48   #2146
Quote:
Dolores O'Riordan kaže: Pogledaj post
Najamninu plaćam na ruke svaki mjesec. I sad kod predaje papira za umanjenje cijene za vrtić (Zagreb) ne priznaju mi samo ugovor, bez potvrde od banke da je najamnina uplaćena. Prošle godine su priznali.
Pa bi mi puno pomoglo ako postoji zakon gdje je ovo regulirano, i jel imam uopće osnove za žalbu ili nešto
Zakon kaže da se način plaćanja može dogovoriti, ne vidim spominjanje žiro računa kao obaveznog načina.

https://www.zakon.hr/z/168/Zakon-o-najmu-stanova

BTW, zatraži od najmodavca porezno rješenje kao dokaz da je najmanina prijavljena i plaćena. Možda prođe...
tom324 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 06:40   #2147
Super ideja, hvala.
Dolores O is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 10:17   #2148
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
upravo to, treba sve više početi iznajmljivati nenamještene stanove, pa si lijepo tko hoće kupi što treba

moj je iznajmljen samo s kuhinjom prije 7g. i eto još je isti podstanar unutru, kupio si je on sve kaj je htio,a ja ne brinem o popravcima
50€ manje za to je cijena bila
Baš tak..
Ja nikad neću zaboravit prvi rentani stan u Njemačkoj. Zidovi goli, nema zarulje, nema grla. Samo žica iz zida.
Nazovem ja gazdu i reko kad dolazi električar da spoji struju, veli on meni kakav električar?Grla kupuješ, spajaš i stavljaš sama žarulje, ja rentam samo stan.
peachwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 10:55   #2149
A neki kod nas bi da im "gazde" dolaze puštat vodu u WC-u...

Stvarno su čudan narod, ti Nijemci. Em moraš raditi, em sam spajati grla, i tko zna što sve još ne.... I opet, svi bi gore, ovdje ih tlače ovi što neće puštat vodu

Karikiram, al shvatili ste poantu. Bar neki.
MaestroD is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 17:23   #2150
Quote:
peachwoman kaže: Pogledaj post
Baš tak..
Ja nikad neću zaboravit prvi rentani stan u Njemačkoj. Zidovi goli, nema zarulje, nema grla. Samo žica iz zida.
Nazovem ja gazdu i reko kad dolazi električar da spoji struju, veli on meni kakav električar?Grla kupuješ, spajaš i stavljaš sama žarulje, ja rentam samo stan.


Osluškujući perilicu rublja, sve mi je draža ideja o unajmljivanju praznih stanova i donošenju svojih stvari.
Čekam dan kad ću za istu pozvati servisera koji će reći da je isplativije kupiti novu i onda ću doći na ovu temu s pitanjem "tko financira novu perilicu?".
Liberata is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 20:59   #2151
dragi podstanari,

zaručnik i ja krećemo u podstanarski život,dajte nam neke savjete, upute koje bismo trebali znati. jel moramo tražiti sklapanje ugovora, prijavu, itd...hvala unaprijed na trudu!
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 02:51   #2152
pametnije je i za vas da imate ugovor, prijava bi bila potrebna,ali to je do vas i kako vama odgovara ( nekima zbog posla ne odgovara recimo )

sve dobro pogledati prije nego kaj uzmete i sve detalje vidjeti prije davanja pologa s stanodavcem
znači kako plaćate režije ( uvijek je bolje da ih sami plaćate i njemu dajete plaćene uplatnice), ovisno i gdje rentate kako se plaća voda (negdje se ima svoj vodomjer negdje po članu), i tako
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 07:55   #2153
Quote:
Liberata kaže: Pogledaj post


Osluškujući perilicu rublja, sve mi je draža ideja o unajmljivanju praznih stanova i donošenju svojih stvari.
Čekam dan kad ću za istu pozvati servisera koji će reći da je isplativije kupiti novu i onda ću doći na ovu temu s pitanjem "tko financira novu perilicu?".
U ovakvom slučaju, najmodavac. Iako vjerujem da ima i drugačijih iskustava. Općenito govoreći, ako je cijena jednaka ili veća 50% novog, bolje kupiti novi uređaj.
MaestroD is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 10:08   #2154
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
pametnije je i za vas da imate ugovor, prijava bi bila potrebna,ali to je do vas i kako vama odgovara ( nekima zbog posla ne odgovara recimo )

sve dobro pogledati prije nego kaj uzmete i sve detalje vidjeti prije davanja pologa s stanodavcem
znači kako plaćate režije ( uvijek je bolje da ih sami plaćate i njemu dajete plaćene uplatnice), ovisno i gdje rentate kako se plaća voda (negdje se ima svoj vodomjer negdje po članu), i tako
uf, hvala, ako ti se da, daj mi napiši detalje koji ti padnu na pamet.
kad se daje polog, trebalo bi nešto biti napismeno, jel tako? Jel mi sročimo neki tekst ili stanodavac?
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 18:14   #2155
polog se isto stavi u ugovor, kad se da, kako se raskida ugovor, koliko traje i ostale stvari, to vi dogovarate s stanodavcem
uz ugovor, dodatak s popisom namještaja i opreme stana, a savjet je da i sve to prije ulaska u stan poslikaš ti sama
i najbolja je opcija raditi preko računa,pa imate lijepo pisani trag o svemu
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2018., 17:27   #2156
Pozdrav svima. Vidim da se ovdje okuplja ekipa koja zna o čemu priča pa bih vas priupitala za savjet jer sama nisam pametna. Trenutni stan smo iznajmili uz ugovor na godinu dana uz klauzulu da se polog ne vraća ako se ugovor raskine prije isteka tih godinu dana, što mi je bilo ok, jer meni je u interesu dugoročno ostati u stanu i ne seljakati se svakih par mjeseci. U ugovoru smo također napravili popis što ne valja u stanu jer je toga bilo dosta i gazde su se obvezale da će to popraviti što prije. Neke stvari su riješene odmah, a većina stvari se jako dugo vukla, morali smo ih svako malo zvati i moliti da se to riješi. I kad god smo uspjeli riješiti neku stvar, kroz koji dan se pojavilo nešto novo. Čak nije toliki problem da se pojavi svako malo nešto, jer stan je star mislim preko 30 godina i nije uopće ulagano u njega do sad i očito je da sad, otkad smo mi u njemu, krenulo otkazivati sve po redu. Problem je u tome što ih za svaku stvar moram vuć za rukav i moljakati da se to riješi, pa se ili riješi nakon tri mjeseca, ili dođe gazda pa neš pogleda i konstatira kak to uopće nije problem i da šta će mi to uopće ili se ne riješi uopće.

Meni se to više ne da i luda sam od takvog nonšalantnog pristupa. Više sam očajna i odselila bih se sutra bez pardona, ali problem mi je: a) polog i b) katastrofalna ponuda stanova u Zgu. Moje pitanje je što mi savjetujete u ovoj situaciji? Da odem bez da platim stanarinu, iako sam time opet u minusu, da ih maltretiram svakodnevnim pozivima iako mi se to ne da i nemam vremena, da im pošaljem nekog siledžiju, ili nešto peto? Hvala svima unaprijed na odgovorima

Zadnje uređivanje Zla_grančica : 01.03.2018. at 18:22. Reason: glupasam
Zla_grančica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2018., 18:17   #2157
@Zla grančica

probaj se dogovoriti sa najmodavcem koje popravke možeš sama organizirati, obaviti i platiti a onda iznos odbiti od iduće najamnine.
ja imam takav dogovor godinama i funkcionira puno bolje od toga da ti najmodavac dolazi to rješavati, pogotovo ako nije u neposrednom susjedstvu.

majstori naplaćuju već i sam izlazak na teren, pa će možda izbjegavanje tog troška potaknuti gazdu da neke stvari sam riješi ako može.

ako se ne da dogovoriti ni tako, traži drugi stan. usporedi koliko bi te sada više koštao (u Zg su porasle najamnine u zadnjih par god) pa vidi da li ti se možda više isplati progutati trošak tih popravaka. ne znam o kojem iznosu se radi pa ne mogu procijeniti.
nije mi sasvim jasno ni ono u trećoj rečenici, spominješ godinu dana najma (koliko ti je još ostalo?) a polog vezan na 30 dana?
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2018., 18:26   #2158
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
@Zla grančica

probaj se dogovoriti sa najmodavcem koje popravke možeš sama organizirati, obaviti i platiti a onda iznos odbiti od iduće najamnine.
ja imam takav dogovor godinama i funkcionira puno bolje od toga da ti najmodavac dolazi to rješavati, pogotovo ako nije u neposrednom susjedstvu.

majstori naplaćuju već i sam izlazak na teren, pa će možda izbjegavanje tog troška potaknuti gazdu da neke stvari sam riješi ako može.

ako se ne da dogovoriti ni tako, traži drugi stan. usporedi koliko bi te sada više koštao (u Zg su porasle najamnine u zadnjih par god) pa vidi da li ti se možda više isplati progutati trošak tih popravaka. ne znam o kojem iznosu se radi pa ne mogu procijeniti.
nije mi sasvim jasno ni ono u trećoj rečenici, spominješ godinu dana najma (koliko ti je još ostalo?) a polog vezan na 30 dana?

Ma glupa sam i umorna ne znam otkud mi tih 30 dana, mislila sam godinu dana ispravila sam sad, hvala na infu. Ugovor mi ističe u 8. mjesecu.


Što se tiče popravaka, ja sam to i htjela i više puta predložila kad su se neke stvari pokvarile, ali nisu htjeli, jer imaju neke svoje majstore, s kojima pretpostavljam imaju neki deal. Ne želim ni da oni dolaze išta rješavati jer nemaju pojma i samo se prave pametni i stručni i vjerojatno misle da će tako uštedjeti, ali mislim si, ak dođe i vidi da se to nejde tak lako, možda pošalju neko. Očito si krivo mislim
Zla_grančica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2018., 18:45   #2159
početni dogovor je bitan. recimo, ja puštam da je stan koji iznajmljujem relativno jeftin, ali sve sitne popravke obavlja podstanar sam, tipa zamjena gumica na slavinama ili žarulja i ni ne znam šta je zapravo iskrslo u međuvremenu. da naplaćujem top cijenu kvadrata u gradu, morao bih se ozbiljnije angažirati oko svega. popravak plinskog bojlera platio se iz najamnine.
no imam i iskustva da drugi najmodavac nije htio dati popraviti perilicu za suđe jer "može se to i na ruke oprati". to meni ne bi bilo okej može.

moraš ocijeniti koliko ti stan inače odgovara, da bi znala hoćeš li seliti ili sama popraviti ono što ti je bitno.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2018., 18:51   #2160
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
početni dogovor je bitan. recimo, ja puštam da je stan koji iznajmljujem relativno jeftin, ali sve sitne popravke obavlja podstanar sam, tipa zamjena gumica na slavinama ili žarulja i ni ne znam šta je zapravo iskrslo u međuvremenu. da naplaćujem top cijenu kvadrata u gradu, morao bih se ozbiljnije angažirati oko svega. popravak plinskog bojlera platio se iz najamnine.
no imam i iskustva da drugi najmodavac nije htio dati popraviti perilicu za suđe jer "može se to i na ruke oprati". to meni ne bi bilo okej može.

moraš ocijeniti koliko ti stan inače odgovara, da bi znala hoćeš li seliti ili sama popraviti ono što ti je bitno.
Neću ulagati baš zato jer nisu u redu od početka. Ne bi mi bio problem da je sve od početka kako spada, ali ovako i ne baš. Mislim da ću krenuti tražiti novi stan, a za polog se nekako snaći. Ako tko iznajmljuje stan u tramvajskoj zoni ne predaleko od centra i prima pese, javite se
Zla_grančica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:50.