Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2017., 15:14   #61
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Možemo govoriti o nužnom uvjetu.
Dobro, možemo to prihvatiti u nekom empirijskom smislu, jer ne znamo za druge mogućnosti. Sinoć sam napisao jedan dosta opširan post na chatu (ne znam jesi li vidio). Tu sam dosta jasno obrazložio u čemu vidim bit problema, pa možeš pročitati ako te zanima.

https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...postcount=3962
Jednostavko is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 15:16   #62
Quote:
1001 cipalica kaže: Pogledaj post
Aurelije Augustin to da ako postoji božje predznanje ne postoji slobodna volja smatra lažnom dilemom:
https://imgur.com/a/MLK3I
Čemu bi odvijanje takvog igrokaza uopće služio?

To je totalno obesmišljenje ljudskog života.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 15:23   #63
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Čemu bi odvijanje takvog igrokaza uopće služio?

To je totalno obesmišljenje ljudskog života.
Misliš čemu postojanje uopće? Možda zato što se po naravi volje ne može htjeti ne biti.
1001 cipalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 15:24   #64
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Fali definicija uma, a sve ostalo se isprepleće.

Krivo je napisati umjetna inteligencija/svijest, jer je umjetna inteligencija inteligencija bez svijesti. Prvi puta se pojavljuje inteligencija bez svijesti.
Zato sam napisao JAKA umjetna inteligencija. Postoji ta razlika između jake i slabe, jaka je ta koja ima svijest isto ili više nego čovjek. I naravno za sada niti ne postoji.

Quote:
Inače svijest je prva i ona može postojati bez mozga. Svijest je sposobnost živih bića da reagiraju na okolinu. Ameba reagira na okolinu na taj način da se primiče hranjivoj okolini a odmiče od otrovne, dakle ameba koja nema mozak ima svijest. Svijest imaju i ribe, žabe, mravci ..... i sva ostala živa bića.
Ne prihvaćam tvoju definiciju 'svijesti'. Probaj nešto u smislu da je to sposobnost imanja subjektivnog iskustva, pa još jedanput napiši da to može postojati bez mozga ako vjeruješ u kaspera.

Quote:
Zato sam i napisala da treba dati definiciju uma. Misli li se pod tim na svijest? Za mene um i svijest nisu isto.
Složenije i točnije definicije se same pojave kako znanje i razumijevanje o određenoj temi raste, nije istina da se odmah treba dati savršena definicija.

No mi ovdje ne radimo znanstveno istraživanje svijesti, i nekako je valjda jasno o čemu se ovdje govori kada se misli na um ili svijest.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 15:25   #65
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Mogao bi..ali neću.

Ako misliš na analogije koje uspoređuju mozak sa radio prijemnikom i slično, od početka su problematične jer posljedice oštećenja mozga za um nisu nalik onoga što bi netko očekivao da je mozak to što te analogije tvrde da jest, koliko god proponenti tvrdili suprotno. Nekad su stvari toliko kontra tih analogija da stvari postanu apsurdne. I/ili su (više ili manje) ad hoc, neprovjerljive znanstveno..

Imo, ako um može postojati i savršeno dobro funkcionirati bez mozga onda ne znam što će nam mozak uopće. I ne znam zašto dualisti uopće koriste onakve analogije, savršeno je jasno da ako duša postoji da ne znamo ništa o tome što je i kako se odnosi naprema tijelu. Više bi imao respekta prema njima da jednostavno vele da ne znaju, a ne da izmišljavaju gluposti.
Ne znam, nisi mi ništa ovdje rekao.
Quote:
1001 cipalica kaže: Pogledaj post
Aurelije Augustin to da ako postoji božje predznanje ne postoji slobodna volja smatra lažnom dilemom:
https://imgur.com/a/MLK3I
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 15:28   #66
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ako tako misliš, onda ne razumiješ da ima veze.
...jer su to pojmovi koji su u međuodnosu.
I to vrlo bliskom međuodnosu. I upravo zato ih treba definirati.

Što je um?

Što je svijest?

Što je misao?

Je li um isto što i svijest? Ne možemo znati, ako ne znamo što je um i što je svijest.

Ako um i svijest nisu isto kako jedno utječe na drugo? Može li postojati um bez svijesti? Može li postojati svijest bez uma?

Što je misao? Mačka ima mozak? Misli li mačka?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 15:30   #67
Quote:
1001 cipalica kaže: Pogledaj post
Misliš čemu postojanje uopće? Možda zato što se po naravi volje ne može htjeti ne biti.
Znači izbora nema ni na toj razini. Postojanje kao neizbježnost i obesmišljenje kroz onakvu datost.

Ali čemu taj bizaran igrokaz onda služi, uopće? Uloge su podijljene, bog sve unaprijed zna i promatra(?)... to je gore od najpredvidivije sapunice...


Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Palac gore za božju sapunicu, dobitnicu nagrade za totalnu predvidivost?
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 15:34   #68
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Ne znam, nisi mi ništa ovdje rekao.
Rekao sam da neću, pa ovo nije ništa čudnog. Samo sam ti skračeno napisao koji je moj stav o toj temi, i time odgovorio na prvi dio tvojeg pitanja 'zašto'. Ovo ostalo je malo previše posla, i bojim se i da bi bio preveliki uzaludni posao.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 15:36   #69
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Rekao sam da neću, pa ovo nije ništa čudnog. Samo sam ti skračeno napisao koji je moj stav o toj temi, i time odgovorio na prvi dio tvojeg pitanja 'zašto'. Ovo ostalo je malo previše posla, i bojim se i da bi bio preveliki uzaludni posao.
Dobro.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 15:37   #70
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
... i bojim se i da bi bio preveliki uzaludni posao.
"Sizifov posao"?

I prepuštaš ga meni...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 15:39   #71
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Znači izbora nema ni na toj razini. Postojanje kao neizbježnost i obesmišljenje kroz onakvu datost.

Ali čemu taj bizaran igrokaz onda služi, uopće? Uloge su podijljene, bog sve unaprijed zna i promatra(?)... to je gore od najpredvidivije sapunice...



Palac gore za božju sapunicu, dobitnicu nagrade za totalnu predvidivost?
https://imgur.com/a/imZQk
1001 cipalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 15:41   #72
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
"Sizifov posao"?

I prepuštaš ga meni...
E, Sizif je barem znao koji kamen treba gurati uz planinu. Ovaj nije ni jasan što točno treba logički argumentirati i što uopće misli pod time. Pa sada ti znaj odakle početi..
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 15:42   #73
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post

Zato sam napisao JAKA umjetna inteligencija. Postoji ta razlika između jake i slabe, jaka je ta koja ima svijest isto ili više nego čovjek. I naravno za sada niti ne postoji.
Znanstveno je stajalište da umjetna inteligencija nema svijest. Dakle, složio se ti ili ne služio, niti slaba niti jaka umjetna inteligencija nema svijest.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 15:45   #74
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post


Ne prihvaćam tvoju definiciju 'svijesti'. Probaj nešto u smislu da je to sposobnost imanja subjektivnog iskustva, pa još jedanput napiši da to može postojati bez mozga ako vjeruješ u kaspera.
Pustimo duhove, duše, bogove, anđele ... i slična bića.

Držimo se živih bića, možemo suziti izbor na bića koja imaju mozak.

Jesu li mačka, pas, golub, lastavica ....... bića s mozgom bez svijesti?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 15:45   #75
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Znanstveno je stajalište da umjetna inteligencija nema svijest. Dakle, složio se ti ili ne služio, niti slaba niti jaka umjetna inteligencija nema svijest.
Koji...vrag?

Dobro, znam da ima onih koji misle da se umjetna svijest ne može napraviti, ali ovo prvi put čujem.

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Pustimo duhove, duše, bogove, anđele ... i slična bića.

Držimo se živih bića, možemo suziti izbor na bića koja imaju mozak.

Jesu li mačka, pas, golub, lastavica ....... bića s mozgom bez svijesti?
Ne znam tko ili što ima svijest a tko ne. No za mnoge životinje vjerujem da imaju svijest..za neke nisam baš siguran. Ja recimo imam mačku, i po ponašanju i po svemu nekako sam prilično siguran da doživljava svijet okolo sebe.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 15:51   #76
Postoje li bića bez mozga, a sa svijesti?
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 15:52   #77
Quote:
1001 cipalica kaže: Pogledaj post
Igra riječi je tečna, kao kad Mozart sklada svoj Rekvijem... to ne sporim...
...ali...

PS
To si skenirala za mene?
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 15:52   #78
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Koji...vrag?

Dobro, znam da ima onih koji misle da se umjetna svijest ne može napraviti, ali ovo prvi put čujem.



Ne znam tko ili što ima svijest a tko ne. No za mnoge životinje vjerujem da imaju svijest..za neke ne znam. Ja recimo imam mačku, i po ponašanju i po svemu nekako sam prilično siguran da doživljava svijet okolo sebe.
Brkaš svijest i inteligenciju. Svijest i inteligencija nisu isto. Uostalom, zato sam i napisala da treba dati definicije svijesti, inteligencije, uma, misli.

Pitanje - je li mačka svjesna? Je li mačka inteligentna?

Zašto se umjetna inteligencija zove umjetna inteligencija, a ne umjetna svijest? Je li umjetna inteligencija inteligentna? Je li umjetna inteligencija inteligenta?

Tko je inteligentniji, mačka ili umjetna inteligencija?

Tko pokazuje znakove svijesti, mačka ili umjetna inteligencija?

I za kraj - koji su znakovi svijesti, što kaže medicina? Kako ćeš prepoznati čovjeka koji je u nesvijesti?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 15:54   #79
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Postoje li bića bez mozga, a sa svijesti?
U opcijama iz točke 2 uvodnog upisa. Njima taj organ sastavljen od mreže neurona, aksona i dendrita nije nužan...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 15:55   #80
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Postoje li bića bez mozga, a sa svijesti?
Zavisi kako definiraš svijest. Znanost svijest definira kao sposobnost reagiranja na okolinu.

Čovjek koji je svjestan reagira na okolinu. Na zvukove, dodir ...... Čovjek koji je u nesvjesti, dakle nema svijest ne reagira na okolinu.

Ameba isto kao i čovjek reagira na okolinu iako nema mozak.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:03.