Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2018., 16:08   #21
Beljki...
Samo što bih ja zabranila naplaćivanje koje nije pa recimo simbolično...
AceOfCups is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 16:13   #22
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Ok

Možemo odbaciti i svako vjerovanje, religiju, politiku, sustav obrazovanja, razne mentalne programe jer imamo zdravi razum, iskustvo, sposobnost filtracije pa znamo što je laž, iskorištavanje, manipulacija i prevare.
Mozemo svako vjerovanje posto nuzno podrazumjeva baziranje na iracionalnom prihvacanju neprovjerivih tvrdnji.

Mozemo najcesce i religiju, iako se ona nuzno ne bazira na slijepoj vjeri, iako najcesce da, ali se nuzno bazira na jednako iracionalnim instrumentima socializacije. No kako je socializacija bitna to u praksi ipak ne mozemo sasvim odbaciti vec mozemo samo razumjeti sto radimo (kao sto ne odbacujemo hranu, ali reguliramo dijetu prema nutricionistickim spoznajama) pa usmjeravati ritualisticko-socializacijska ponasanja na nacine koje ce minimalizirati mogucnosti zloupotrebe.

Politika ovisi. Populisticka politika svakako prodaje maglu, a politika gotovo uvijek ima populistickih dimenzija. No to nisu istoznacnice cak niti kod politike u uzem, a kamoli sirem smislu. Upravljanje sustavima ne podrazujeva uvijek i nuzno iracinalno prodavanje magle.

Sustav suvremenog obrazovanja se sa izuzetkom vjeronauka (kojemu tu nije mjesto) bazira (ili bi trebao) na znanosti, a znanost se bazira na razionalnoj kritickoj spoznaji svijeta oko sebe. Naravno sustav moze biti bolji ili losiji, profesor bolji ili losiji i socialne dimenzije obrazovanja ovakve ili onakve, ali generalno bas i ne vdim sto ovo radi na listi. Obrzovni sustav bi em trebao prenositi spoznaje i zakljucke bazirane na kritickom znanstvenom pristup em bi (sa porastom godina ucenika sve vise) trebao poticati samo to emeljno kriticko promatranje pojava oko sebe. AKo to ne uspjeva onda je neuspjesan ili los ali nije sam po sebi kao koncept i drustvena mu ulga problematican, samo neke izvedbe.

Ne znam sto su razni mentalni programi, nije bas precizno.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 16:15   #23
Quote:
AceOfCups kaže: Pogledaj post
Beljki...
Samo što bih ja zabranila naplaćivanje koje nije pa recimo simbolično...
Nemres glupost zabranit. Da mozes nestalo bi reikia, a kako ne mozes bit ce i naplacivanja jer je interes bitan motr svemu tome.

Zabrane pak su kontraproduktivne jer ne proizlaze iz osobne zrelosti i zdravog razuma te podrazumjevaju totalitaristicki pristup drzavnoj administaciji.

Jedino sto se moze i treba je pobljsavati obrazovanje (formalno ali i neformalno poput popularicacije znanosti, suvisle javne debate isl) i u njemu razvoj kritickog misljenja. Sve ostalo je van icega sto bilo pojedinac drusvo kao zajednica tu moze napravit.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 16:16   #24
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ne znam sto su razni mentalni programi, nije bas precizno.
Usvojeni programi po kojem radi naš um.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 16:23   #25
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Usvojeni programi po kojem radi naš um.
Onda ovisi o prograu. Kondicioniranje koje me tjera da svaku vecer perem zube je dobro. Kondicioniranje koje me tjera da svaku dan visim na netu je lose. Isto je sa internim mentalnim filmovima.

Ako su funkcionalno dobri- dobri su, ako nisu - nisu. Samo postojanje programa je nuzost i nije ju moguce izbjeci jer nemamo kognitivnih kapaciteta neprestano sve analiziravati - ali je opet kao i kod socializacijskih mehanizama iste moguce bolje upoznati da bi ih se bolje seletiralo i usmjeravalo umjesto da smo potpuno nesvjesni iceg pa stihijski na vjetrometini utjecaja i impresija.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 11:47   #26
Vidim da se zahuktalo oko para za inicijaciju. Napisat ću svoje mišljenje, uvažavam i drugačije, no ovo je moj stav nakon brojnih iskustava s bioenergijom, Reikijem, kristaloterapijom i inicijacija u Reiki i jedne duhovne inicijacije.

Znam koja je pozadina naplaćivanja Reikija, priča kako je majstor Usui kojemu su se ukazali sanskrtski simboli u viziji prvo svima davao Reiki, a potom je, kad je vidio kako se ljudi ne miču s mjesta i ne cijene dobiveni poklon, zaključio da ljudi ne cijene nešto ako je besplatno i otad se Reiki naplaćuje. E sada, koliko je Usui tražio tada i koliko se traži danas? Ako se ne varam, inicijacija u 1. stupanj je cca 1500 kn. Navodno je inicijacija u majstorski i deseticu, ne znam, načula sam, ispravite me ako griješim.

Moj stav vezan za ovo je sljedeći: nadavala sam se love na svakojake terapije i energetike i smatram da rad koji osoba koja radi na tebi treba biti valoriziran i treba biti plaćen. No, smatram da su tako visoke cifre za nešto što djeluje najčešće na suptilnom nivou i često ne ode u smjeru onoga po što si došao pretjerane.
Kako ćeš opravdati koliko čestica dane energije iznosi kuna? Muka mi je kad mi počnu o "energetskoj razmjeni". Ok, ako ti energetski radiš na meni i ja ću onda energetski raditi na tebi pa ćemo si plaćati energijom, a ne polovicom moje plaće.
Simbolična cijena da, no nemojmo pretjerivati. Što točno u Reiki inicijaciji košta 1500 kn? Gdje je certifikat za to? Ili u bilo kojoj drugoj inicijaciji koja se naplaćuje. Kako uopće znam da sam inicirana? Zašto ne bi inicijacija koštala 200 kn? Ili zašto ne bi bila politika "dobiješ inicijaciju pa ti je dužnost razviti se i pomoći drugome"? Zašto u tim duhovnjačkim krugovima se sve na kraju svede na brdo plaćanja, a često na malo rezultata? To je tako kada se radi o energijama. Duhovna inicijacija ne košta ništa. Ona se daje. Učitelj učeniku, kroz obred. Nema ni marsovskih uvjeta osim goruće učenikove želje da se preda tom Putu. I to je dovoljno. Ne naplaćuje se.

Osobno znam da kada ti neki energetski tretman pomogne, da nema tih para koje ne bi dao za to. Imala sam iskustva s pravim bioenergetičarima koji su čuda napravili i što je najbolje, rezultati su se vidjeli odmah, a njihove cijene nisu bile marsovske. Treba tu postaviti neke granice. Daj ti meni cijenu, no ja hoću taj rezultat onda, nema problema.

O djelovanju Reikija...djeluje, naravno, samo ovisi koliko si perceptivna i koliko si spremna raditi na sebi. Osobno bih ti preporučila da ne ideš u ništa čim se ne kaniš ozbiljno baviti jer ćeš u protivnom baciti novce u vjetar.
__________________
ॐ नमो भगवते वासुदेवाय
Om Tat Sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 12:23   #27
S obzirom da Usui nije imao sustav (vikend) inicijacija kakav postoji od reiki-babe (jel Takeda, kako se zvase???) bas me zanima kako je naplazivao samu obuku.

Stvar je vrlo jednostavna. Ako radis tretman naplatis ajmo rec 100-200 kn ili klko jednoj osobi. Zato su isplativi ili grupni rad gdje u istoj jedinici vremena naplatis velikom broju osoba ili inicijacije i uciteljski tecajevi gdje u kratko vrijeme odredjenom broju osoba naplatis vecu cifru.

Cista ekonomija i zato imas raznih duhovnih tecajeva na svakom kutku, a ne zato sto za njima ima stvarne potrebe ili od njih koristi.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:40.