Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2018., 11:48   #1
63. gastronomski natječaj - Slana i slatka dizana tijesta

Dragi natjecatelji, gastroforumaši, evo Vam prilike na ovom natječaju pokazati svoje krafne, fritule, langoše, grašnjake, kiflice, pizze i kruhove. Sve od dizanog tijesta dobrodošlo je.

Igrajmo se i na ovom natječaju neka naš pješčanik umjesto pijeskom bude ispunjen brašnom.
Pellaprat is offline  
Old 07.02.2018., 11:49   #2
63. gastronomski natječaj - Slana i slatka dizana tijesta - Jela izvan natječaja

Ovdje stavljamo jela koja s kojima se ne natječemo jer mislimo da ne bi pobijedili.
Pellaprat is offline  
Old 07.02.2018., 13:35   #3
Natječaj:
- natječaj traje od postavljanja do srijede 7.3.2018.; jela stavljena nakon toga neće biti u konkurenciji za glasanje
- natjecati se može sa samo jednim jelom
- za jelo koje se prijavljuje na natječaj potrebno je navesti (ispisati) sastojke i objasniti način izrade te ga prezentirati s minimalno 1 i maksimalno 5 fotografija
- jedna od fotografija mora na sebi imati cedulju (komad papira, listić) s natpisom "forum.hr"; jelo bez takve fotografije neće biti u konkurenciji za glasanje
- fotografije uploadajte preko https://postimages.org/
- dozvoljene dimenzije fotografije su 800x600
- teme natječaja smiju se ponavljati, ali jelo koje se prezentira ne smije biti već viđeno na natječajima
- popis nekadašnjih natječaja, zajedno s receptima s kojima su forumaši sudjelovali nalazi se ovdje: https://www.forum.hr/showthread.php?t=784348

- glasati na temi za glasanje mogu samo oni forumaši koji su u proteklih godinu dana na pdf-u Gastronomija ostavili minimalno 50 postova ili sudjeluju u natječaju bez obzira na broj postova

Izvannatječajna tema:
- jela koja želite prikazati u sklopu određene teme, ali s kojima se ne natječete, postajte na temi za izvannatječajna jela
- izvannatječajna jela trebaju također biti još neprikazana na forumu, spremana na temu natječaja od početka postavljanja natječaja pa sve do završetka glasanja, ali se ne natječu po izboru forumaša-kuhara
- izvannatječajna jela također treba prikazati fotografijama (minimalno 1, maksimalno 5) i detaljnim receptom s opisom izrade
- i na izvannatječajnoj fotografiji mora biti ceduljica s natpisom "forum.hr"

Tema za komentiranje:
- u svrhu komentiranja jela otvorena je posebna tema
- teme s natječajnim i izvannatječajnim jelima sadrže samo upise s receptima i fotografijama

Nagrada:
- pobjednik natječaja zadaje temu idućeg natječaja

Moderiranje:
- naknadne intervencije moderatora moguće su samo u slučaju da se neki detalj recepta zaboravio ili pogrešno napisao, potrebno je prilagoditi dimenzije fotografije ili je potrebno ponoviti njezin upload na https://postimages.org/
gargamišamel is offline  
Old 10.02.2018., 20:16   #4
No-knead pirov bread

Svoje prisustvo na natječajima smatram motivacijskim (skoro ko boce Jane ) jer ako ja mogu pokazati svoje mračne fotografije, onda stvarno nema razloga da to ne napravite i svi koji ovo čitate

Dakle, no knead. Gledala sam to već dugo, pobožno pratila topic o kruhu i konačno odlučila da je došlo vrijeme da se upustim u tu avanturu. Mislila sam da je stvar strašno komplicirana, a zapravo nije, iako od prvog pokušaja pa do savršenog kruha sasvim sigurno treba puno truda.

Recept sam uzela s linka https://www.youtube.com/watch?v=13Ah9ES2yTU
  • 400 g brašna (koristila sam integralno pirovo)
  • četvrt žličice (1 g) suhog kvasca
  • žličica i četvrt soli (8 g)
  • 300-320 ml vode (vjerojatno sam trebala staviti više jer brašno traži)

Sve suhe sastojke pomiješati u velikoj zdjeli, dodati vodu i umutiti da se sjedini.



Pokriti krpom i pustiti da se diže 12-16 sati (kod mene 15:30).

Nakon toga tijesto izvaditi na pobrašnjenu podlogu, pobrašnjenim rukama ga rastegnuti i zatim preklopiti kao pismo. Diglo se manje nego što sam očekivala, možda zato jer je kvasac prošao prvu mladost



Tijesto staviti na pobrašnjenu krpu (preklop dolje), pokriti i staviti da se diže još 1-2 sata. Ja sam tijesto u krpi stavila na tanjurić pa sve skupa nad posudu tople vode.

Ugrijati pećnicu na 250, u njoj ugrijati i posudu za pečenje (koristila sam jenu s poklopcem, veliku jer nisam znala koliko još misli narasti).



Tijesto se prebaci u vruću posudu tako da glatka strana dođe dolje, posudu se poklopi i stavi peći 30 minuta s poklopcem i još 15-20 min bez.

Ispečeni kruh istresete na čistu krpu, prijeđete mokrom rukom po kori i zamotate u krpu da se hladi.



Iako se nisu razvile velike rupe kao na slikama, okus i konzistencija kruha su odlični, a korica tvrda i hrskava. Sljedeći pokušaj će definitivno biti s malo više vode i friškim kvascem.

__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga

Zadnje uređivanje Cats : 10.02.2018. at 21:18. Reason: tipfeleri
Cats is offline  
Old 11.02.2018., 11:21   #5
Polubijeli

100 gr integralnog psenicnog brasna
100 gr integralnog razenog brasna
100 gr integralnog pirovog brasna

Ovo gore je svjeze mljeveno u vlastitom mlinu.

300 gr bijelog brasna
100 gr durum brasna
525 gr vode (75 % vlaznost)
150 gr startera (100% vlaznost)
15 gr soli

Osvjeziti starter. Pomijesati brasno i vodu, tek toliko da se spoje sastojci. Prekriti posudu prozirnom folijom.
Kad je starter spreman, nakon nesto vise od 2 sata, ubaciti tijesto u mikser, dodati starter i mijesiti 1-2 minute, dok se
starter ne sjedini s ostatkom brasna. Posudu od miskera prekriti vlaznom krpom ili prozirnom folijom. Ostaviti pala sata da kvasac
pocne djelovati. Dodati sol, mijesiti spiralnim nastavkom na manjoj brzini 4 minute, te na nesto vecoj brzini daljne 3 minute (brzine 2 i 3 na skali do 10)
Tijesto prebaciti u staklenu zdjelu i pokriti prozirnom folijom. Nakon 30-40 minuta razvuci i preklopiti tijesto - zavuci ruku ispod tijesta,povuci uvis tako da se tijesto rastegne, zatim preklopi na suprotnu stranu (najjednostavnije je pogledati filmic na youtube -
traziti strech and fold, iako se na vecini filmica tijesto vadi iz posude, ja to odradim u poudi). Ponoviti preklapanje jos jednom, nakon 30-40 min.

Ostaviti tijesto da se dize dok se barem ne udvostruci, sto moze potrajati 4-5 sati. Ovdje se vidi kad je tijesto gotovo:http://oi64.tinypic.com/1zn781u.jpg, http://oi64.tinypic.com/144q41.jpg
Prebaciti tijesto na radnu plocu, podijeliti ga u 2 dijela, formirati kruh, pa ga prebaciti u kosarice.
Ostaviti da se dize oko sat vrement. U medjeuvremenu staviti teski lonac s poklopcem u pecnicu i ukljuciti pecnicu na 250.
Kad su i pecnica i tijesto spremni, prebaciti tijesto na papir za pecenje, prerezati tijesto na par mijesat ziletom, ubacti zajedno s
papirom u lonac, poprskati vodom, poklopiti i ubaciti u pecnicu.
Peci s poklopcem 10 minuta na 250, daljnih 10 minuta na 200. Odklopiti lonac, izvaditi papir (ovo je jednostavnije ako se lonac
izvadi iz pecnice - treca slija). Peci jos 25-30 minuta na 180. Ohladiti kruh na resetki.









Justin Thyme is offline  
Old 20.02.2018., 19:13   #6
JEDNOSTAVAN KRUŠČIĆ

danas sam s klincem zamijesila kruh i u zadnji čas se sjetila da bih ga mogla ovdje staviti.

sastojci:
335g brašna (stavila sam 280g glatkog i ostatak pirovog )
7g (1 paketić) suhog kvasca
10g meda
208ml tople vode
8g soli
žlica maslinovog ulja

u pola količine tople vode otopiti med i kvasac i ostaviti nekoliko minuta da se digne. u posudi pomiješati brašno i sol, dodati kvasac, ostatak vode i ulje, pa zamijesiti tijesto. po potrebi dodati još brašna ili vode. tijesto ne smije biti previše ljepljivo. nakon miješenja, gnječenja, lupanja, bacanja i modeliranja tijesto pokriti prozirnom folijom i staviti ga na toplo mjesto da se diže. nakon što se udvostruči opet ga treba dobro premijesiti, staviti ga u namašćeni i pobrašnjeni kalup i ostaviti da se digne.
pećnicu ugrijati na 200°C i prvih 10min ga peći na toj temperaturi, a nakon toga smanjiti na 180°C i peći još oko pola sata. vrući kruh umotati u čistu krpu i tako ga ostaviti da se ohladi.



gargamišamel is offline  
Old 21.02.2018., 16:19   #7
king size "crinkle"/raspuknutić

Ovo je recept za kruh koji pečem barem 2 puta tjedno za vrijeme boravka u HR. Recept je krajnje jednostavan, radi se o običnom kruhu (pečen teži oko kile), koji se lako može obogatiti dodavanjem sjemenki po želji. Ista smjesa može se koristiti i za pečenje pizze. Jednako uspješan rezultat dobit ćete i sa nulerom, tipom 850 i 1100, ja koristim 1600 u HR i "tipo 2 macinata a pietra" BIO u IT. Meni je ovaj kruh toliko svakodnevan i rutinski da mu nema mjesta na natjecanju, ali mi je lijep, ukusan i bez obzira što sam onu drugu temu zaspamala slikama raznih kruhova, evo i ovdje mog rapuknutića


Za dizano tijesto:
600 gr brašna tip 1600 (Farina, cijena je 5.99 u Konzumu i 5.59 u Kauflandu)
420 ml vode (najbolje prokuhane, pa ohlađene)
mala žličica soli
žličica suhog kiselog tijesta ili, ako toga nemate, najmanja žličica (ona za malu šalicu za crnu kavu) suhog kvasca





Postupak:
Na dno posude u kojoj ćete mijesiti tijesto stavite najprije sol, na to prosijano brašno, na vrh kvasac i onda postupno dodavajte vodu, nemojte sve odjednom uliti. Počnite mijesiti, ručno ili mikserom (kao ja). Kad brašno pokupi svu tekućinu nastavite dalje mijesiti dok ne vidite da tijesto postaje glatko. Količina tekućine može varirati obzirom na godišnje doba i stanje brašna, ali manje od 400 ne ide niti više od 450 ml.
Tijesto se ostavi dizati barem 10 sati, ako je prostor ugrijan, moguće je i manje od tog vremena. Ovaj na slici je umiješen sinoć oko 22h , presložen jutros u 7 i u pećnicu je išao oko 8.45. U svakom slučaju, pazite da se tijesto ne predigne, tada se obrušava u sredini - za slučaj da vam se to ipak dogodi, bolje je osvježiti tijesto s još malo brašna i vode i ostaviti da se opet digne.

Dignuto tijesto ne treba mijesiti, već lagano rukama rastegnuti, kao da hoćete raditi pizzu, preklopiti kao kovertu (kistom otresajte višak brašna) i ostaviti da se odmara na dobro pobrašnjenoj krpi (ne onoj koja je oprana s omekšivačem). Preklopljeno tijesto ostavim jedno sat vremena da se ponovno krene dizati i tek onda uključujem pećnicu na 250° C da se ugrije zajedno sa zdjelom u kojoj će se kruh peći. Kada se postigne programirana temperatura, kruh treba pažljivo prevrenuti u zdjelu, tako da donja strana sada bude gore. Ako niste vični baratanju s vrućim posudama, bolje je da radite kao Justin u gornjem receptu, pa umjesto prevrtanja stavite peći kruh zajedno s papirom za pečenje i napravite zasjek na površini da se lakše digne tokom pečenja. Svako agresivno baratanje smjesom u ovoj fazi nosi rizik da vam se smjesa ispuhne i da kruh nema dovoljno vremena ni snage da se još jednom digne!
Nakon pola sata pečenja u poklopljenoj posudi, smanjite temperaturu na 180° i pecite otklopljeno daljnjih pola sata. Ako vidite da je kruh značajno promijenio boju u manje vremena, kruh izvadite iz posude i provjerite da li tupo zvuči kada ga udarite odozdo.
Što se tiče tehničkih detalja pečenja, vodite se zdravim razumom i poznavajući vlastitu pećnicu. Moja Končar relikvija u HR radi upravo na navedenim temperaturama i s rešetkom na malo ispod polovine pećnice (bliže dnu rizik je da kruh izgori s donje strane).
Donata is offline  
Old 23.02.2018., 19:25   #8
Indijski kruh Naan
Budući da su danas Naanići bili na meniu, evo ih i na natječaju Jako su fini, jednostavni i brzi za izradu.

Sastojci:
2 dcl mlake vode
Pakiranje suhog kvasca (7g)
1 žlica šećera
500g brašna
1 žlica soli
4 žlice ulja
6 žlica jogurta
1 jaje
maslac

[IMG][/IMG]
Priprema:
U većoj zdjeli izmiješati kvasac i vodu, dodati šećer i pustiti da odstoji 5minuta.
Zatim umješati ostale sastojke i mijesiti do srednje mekoće.

[IMG][/IMG]
Prekriti krpom i ostaviti barem dva sata da stoji. Nakon što odstoji podijeliti tijesto na 8 loptica, premjesiti i razviti ih na ovalne oblike.
Peći na tavici sa svake strane po 1,5min.Između svakog kruščića namazati tavu sa malo maslaca.
Pečene ih prekriti čistom krpom.

Servirati uz meso sa roštilja, ćevape, ribu... Bon apetit!

[IMG][/IMG]
__________________
Love, as if there was nothing more important in your life.
Louise Hay is offline  
Old 25.02.2018., 11:03   #9
Brioche laminiran pestom od bosiljka

Tijest:
400 gr brasna
200 gr aktivnog startera (100% vlaznost)
3 jaja
50 gr mlijeka
40 gr secera

125 gr maslaca


Pomijesati sve sastojke osim malaca pa mijesiti mikserom desetak minuta, dodati maslac i nastaviti s miksanjem dok se maslac ne sjedini s ostatkom tijesta Ostaviti tijesto da se dize preko noci. Tijesto spljostiti, umotati u prozirnu
foliju i ostaviti u hladnjaku sat vrement prije laminiranja.

Nadjev:

250 gr pesta od bosiljka, vece gusotce, nesto kao pasta od ljesnjaka.

Razvaljati tijesto u oblik provokutnika, otprilike 50x30 cm. Na jednu
polovinu razvaljanog tijesta razmazati pesto, vodeci racuna da rub tijesta, oko 1cm, ostane cist.
Presaviti cistu polovicu tijesta preko polovice s pestom, umotati u foliju i ohladiti sat vremena.
Tijesto razvaljati u pravokutnik 50 x 30 cm, presaviti na tri dijela pa ponovo ohladiti. Ponoviti postupak laminiranja jos 2 puta.
Razviti tijesto jos jednom, isjeci na 6 traka po duzoj stranici, napraviti 2 pletenice i ubaciti u posude za pecenje, prethodno
premazane maslacem, zatim sve zajedno u plasticnu kesu. Ostaviti da se dize 3-4 sata, premazati jajem, umucenim s malo vode. Peci 15 minuta na 180, zatim 25 minuta na 170.









Justin Thyme is offline  
Old 25.02.2018., 20:26   #10
Jastučići od špinata,fete i pinjola

Recept sam našla u 24 sata gdje je Paul Hollywood objašnjavao kako se radi starter.
Treba nam:
250 gr brašna
žličica soli
žličica suhog kvasca
2 žlice maslinovog ulja
125 ml vode

Za nadjev:
žlica maslinovog ulja,
2 češnjaka,
500 gr smrznutog špinata,
125 feta sira,
2 žlice prženih pinjola,
žličica metvice( ja sam stavila suhu iz lanjske berbe),sol i papar
U prosijano brašno doda se sol i kvasac te postepeno mlaka voda pomiješana s maslinovim uljem.Zamijesi se tijesto,pokrije folijom i pusti da se digne (meni je trebalo 3 sataiako u rp piše jedan).
U međuvremenu se češnjak poprži na ulju,prebaci u zdjelu, zatim se špinat poprži dok ne ispari voda i pomiješa s češnjakom i kad se ohladi doda se feta i pinjoli,papri se i oprezno soli. Tijesto se podijeli u 4-5 komada,razvalja u krugove (ja sam u 5 ,ipak je danas završetak ZOI) ,na sredinu se stavi nadjev,preklopi a rubove zalijepi vodom. Stavi se u zagrijanu pećnicu na 220 oko 15 min.


Moji olimpijski krugovi.


ben2010 is offline  
Old 25.02.2018., 22:15   #11
Zagorski zmesni kruh



1,5 l kukuruznog brašna
kipuća voda

Kukuruzno brašno potrebno je pofuriti kipućom vodom tako da pomalo ulijevate kipuću vodu u kukuruzno brašno i miješate kuhačom dok se brašno formira u grude. Ne smije se staviti previše vode niti nastati povezana mokra masa, već brašno mora ostati samo u grudama, s nešto suhog brašna između njih, kao na slici.
Ostaviti da se posve ohladi.



Zasebno dići kvasac:
1 kocka svježeg kvasca
cca 2 dl mlake vode
1 žličica šećera
glatko brašno

Kvasac otopiti u mlakoj vodi sa šećerom i dodati toliko glatkog brašna da se dobije kašasta tekuća masa. Ostaviti na toplom da se digne.

U ohlađeno pofureno kukuruzno brašno dodati dignuti kvasac te

¾ l raženog brašna
4 pune šake glatkog brašna
3 žličice soli (vrhom)
mlaka voda.

Umijesiti tijesto s toliko mlade vode da se dobije meka ljepljiva masa slična blatu . Masa ne smije biti tekuća, već se zbog vrsta brašna koja se koriste dobije teška masa koja se ne može klasično mijesiti jer je ljepljiva.

Tijesto ostaviti na toplom da se digne. Kako je riječ o teškom tijestu, neće se dvostruko uvećati kao kad se radi s bijelim brašnom, ali će kvasac odraditi svoje i dići tijesto.

Premijesiti tijesto i prebaciti u protvu dimenzija 32x19, prethodno namazanu svinjskom masti ili masnoćom po izboru.

Ostaviti na toplom da se digne.

U međuvremenu pećnicu zagrijati na 250 C.

Za premaz pomiješati 2 žličice glatkog brašna i malo vode da se dobije premaz nešto gušći od tijesta za palačinke. Tim premazom kruh se poškropi i grubo premaže prije pečenja.

Kruh staviti u zagrijanu pećnicu i temperaturu odmah smanjiti na 200 C.

Peći na toj temperaturi 45-55 min, sve ovisi o pećnici, svaka je drugačija .

Pred kraj pečenja, kruh se može preokrenuti i izvaditi iz protve te tako provjeriti je li donja kora pečena, tj. je li kruh gotov.

Pečeni kruh poškropiti hladnom vodom i pokriti kuhinjskim krpama (opranim bez omekšivača) da kora omekša. Ostaviti tako cca pola sata pa izvaditi iz protve i ohladiti na rešetki.



tweetee is offline  
Old 27.02.2018., 19:15   #12
[/url]




KROASANI OD DIZANOG TIJESTA

600 g glatkog brašna
350 ml mlakog mlijeka
pola kocke svježeg kvasca
1 žličica šećera ili meda za razvijanje kvasca
4 žlice ulja
1/2 praška za pecivo
3 žlice šećera u prahu
na vrh noža prah prave vanilije ili 1 bourbon vanilija
korica 1 limuna
prstohvat soli
1 jaje

za premazivanje krugova tijesta
cca. 150 g maslaca

po želji pekmez za punjenje
1 jaje za premazivanje prije pečenja


Maslac za premazivanje izvaditi da se opusti na sobnoj temperaturi.

Pola kockice svježeg kvasca razmutiti u pola količine toplog mlijeka s žličicom šećera ili meda. Pustiti da se kvasac aktivira i podigne.
U prosijano brašno pomješano sa prstohvatom soli, PZP i štaubom, koricom limuna i vanilijom dodati aktivirani kvasac. Lagano povezati s brašnom pa dodati ostatak tekućine (4 žlice ulja s pola količine mlijeka). Dodati 1 jaje. Umijesiti glatko tijesto, ni premekano ni pretvrdo. Pokriti na plastičnom folijom i pustiti da se diže.
Izvagati tijesto i podijeliti na 8 po gramaži otprilike jednako teških loptica tijesta. Moje su bile oko 140 gr težine.
Valjati prvu lopticu tijesta na krug širine otprilike 20-tak cm. Premazati maslacem, razvaljati drugu lopticu, poklopiti pa opet mazati maslacem. i tako sve do zadnje loptice toj kruga koji ne mažemo maslacem.

Tijesto lagano valjamo na manje od 1 cm debljine pazeći da bude ravnomjerno razvaljano. Podijelimo ga na 4 dijela pa svaki dio na još 4 dijela.
Ako želite manje kroasane, možete svaku četvrtinu i na 6 dijelova. Rolati od šireg dijela prema centru kruga.

Puniti marmeladom po želji, premazati umućenim jajetom.

Peku se na 200°C, oko 25 min, dok se fino ne zazlate. Jako su ukusni i mekani.

Dobar tek!
zlakopriva is offline  
Old 06.03.2018., 10:05   #13
Brioche s kremom od maka i malinama

Krema je s jabukastog natjecaja, brioche je vrlo slican prethodnom receptu s tim da je secera i maslaca nesto vise.

Mousseline krema od maka

Mak
150 gr mljevenog maka
150 gr mlijeka
50 gr secera
Pomijesati sve sastojke i kuhati 1-2 minute.

Slasticarska krema
3 zumanjka
65 gr secera - od toga desetak gr vanilin secera
40 gr gustina
350 gr mlijeka s korom od pola limuna
30 gr maslaca


Pomijesati gustin i secer, dodati u zumanjke, pa pjenjacom umiksati sve zajedno. Ako je pregusto
dodati par zlica hladnog mlijeka (od ovih 350 gr). Prokuhano mlijeko pomalo dodavati u zumanjke uz neprestano
mijesanje pjenjacom. Preliti smjesu nazad u posudu za kuhanje te kuhati 1-2 minute. Cim se skine s vatre,
pjenjacom umijesati 30 gr maslaca.


Mousseline krema
Kad se slasticarska krema ohladi mikserom umijsati 70 gr maslaca i 150 gr kuhanog maka.


Tijesto

400 gr brasna
200 gr aktivnog startera (100% vlaznost)
3 jaja
50 gr mlijeka
80 gr secera
8 gr soli
kora od pola limuna

175 gr maslaca

1 jaje za premazivanje

Pomijesati sve sastojke osim maslaca pa mijesiti mikserom desetak minuta, dodati maslac i nastaviti s miksanjem dok se maslac ne sjedini s ostatkom tijesta Ostaviti tijesto da se dize preko noci.
Razvaljati tijesto debljine 7-8 mm, zatim izrezati krugove zeljene velicine. Prstima utapkati sredinu iduci prema rubu kruga, ne dirajuci otprlike 1 cm od ruba kruga.
Ostaviti tijesto da se dize par sati, zatim neposredno prije pecenja ponoviti postupak. Razmutiti jaje s malo vode pa premazati rub tijesta.
Spljosteni dio kruga popuniti kremom, najjednostavnije slasticarskom vrecicom. Na kremu staviti maline. Peci na 180 stupnjeva 15-20 min.
Nakon pecenja moze se posuti secerom u prahu.












Justin Thyme is offline  
Old 06.03.2018., 12:55   #14
Dvije Maillardove reakcije

Brioche (Ostaci tijesta od vannatjecajnog rada)

400 gr brasna
200 gr aktivnog startera (100% vlaznost)
3 jaja
50 gr mlijeka
80 gr secera
8 gr soli
kora od pola limuna

175 gr maslaca

1 jaje za premazivanje

Pomijesati sve sastojke osim maslaca pa mijesiti mikserom desetak minuta, dodati maslac i nastaviti s miksanjem dok se maslac ne sjedini s ostatkom tijesta Ostaviti tijesto da se dize preko noci.
Formirati tijesto u oblik kruha, ubaciti u posudu za pecenje, prethodno premazanu maslacem. Ostaviti tijesto da se dize par sat. Peci na 180 stupnjeva, dvadesetak minuta.
Ohladiti, isjeci na kriske i susiti u pecnici na 180 stupnjeva par sati, dok ne dobije zlatnu boju. Rezultat je ekstremno krckavi kruh a da uz to nije uopce tvrd. Prije upotrebe izmrviti na komade velicine ljesnjaka

Cokolada

Bijelu cokoladu peci na 100 stupnjeva uz povremeno mijesanje, dok ne dobije zlatnu boju. Izvaditi iz pecnice i ohladiti dodavnjem bijele cokolade. Kad temperatura padne na 30 stupnjeva, razmazati na papir za pecenje.
Kad se zeli upotrijebiti, cokoladu rastopiti do 40 stupnjeva, dodati oko 10-15% bijele temperiranje cokolade, ohladiti na 30 stupnjeva, doadti dehidrirani brioche, vodeci racuna da smjesa ostane tekuca da bi se mogla uliti u kalupe.










Justin Thyme is offline  
Old 06.03.2018., 19:43   #15
PULL-APART KRUH

nemam blage koji bi bio naš naziv za ovaj kruh. mene svaki put podsjeti na pushmi-pullyu.

*SASTOJCI

tijesto:
210g glatkog brašna
1/2 vrećice suhog kvasca
20g šećera
70ml mlijeka
30g maslaca
prstohvat soli
1 veliko jaje
1 vanilin burbon šećer
malo naribane korice limuna i naranče

namaz:
75g pečenih lješnjaka
10g kakaa u pahu
20g meda
7g kokosovog ulja

* sastojci za kalup veličine cca 18x9cm

za namaz dobro izblendati lješnjake u pastu, pa dodati u blender ostale sastojke.

u toplom mlijeku rastopiti žlicu šećera i kvasac, te ostaviti da se digne. brašno pomiješati sa ostatkom šećera i soli. dodati kvasac, rastopljeni maslac, jaje i koricu limuna i naranče. zamijesiti tijesto, pokriti ga prozirnom folijom i staviti ga na toplo mjesto da se digne dok se ne udvostruči. nakon toga lagano ga premijesiti i dodati malo brašna ako je previše ljepljivo (tijesto mora biti mekano). razvaljati ga, razrezati na kvadratiće jednake veličine i premazati ih sa namazom. kvadratiće poslagati jednog na drugog, prebaciti ih u namašćeni i pobrašnjeni kalup, pokriti i ostaviti na toplom mjestu da se digne. može se posipati sa nasjeckanim lješnjacima.
peći 30-35min na 180°C. na pola pečenja prekriti sa papirom za pečenje da ne zagori.









gargamišamel is offline  
Old 07.03.2018., 23:38   #16
Babina karitula

Karitula je bila neizostavna za Uskrs. Baba ju je pekla za unuke, a meni nikad nije bilo jasno zasto je to toliko bolje od obicne pogace. Ubrzo nakon toga baka ih je prestala raditi, a ja tek sad shvacam vaznost tradicionalnih slastica.

Zato se odlucih rekreirati bakinu karitulu. Doduse, ona bi na vrh pletenice stavila kuhano jaje, ali kako mi to i dalje nije neka fora ja sam izostavila

Sastojci:
750 g brasna
10g suhog kvasa
150g secera
150mL mlijeka
3 jaja i jedan zumanjak
75g maslaca
3 dobre zlice kokos maslaca
7-8g soli
sok jedne narance
naribana korica dvije narance i limuna
travarice od oka

Priprema:
Razraditi secer s jajima i maslacima. U to dodati sok te korice od narance i limuna.
U veliku posudu dodati brasno, kvas, sol i dobro promjesati. Dodati toplo mlijeko i mjesavinu secera.
Dobivenu smjesu mijesati 10ak min dok tijesto se samo ne pocne formirati u kuglu.


Tijesto pokriti plasticnom folijom i ostaviti na toplom da se dize - oko sat ipo.
Podignuto tijesto premjesit i podjeliti u 4 dijela. Opet tijesto ostaviti da se dize - oko sat vremena.


Podjeljeno tijesto blago premjesiti i svaku od kuglica podjeliti na 3 dijela. Novodobivene djelove pazljivo izvuci u trake 30-40cm debljine (ovdje je dobro ne rolati ih odozgo da ne zgnjecimo mjehurice zraka). Tri trake uviti u pletenicu i prebaciti ju na posudu za pecenje. Sve 4 pletenice opet ostaviti da se dizu.


Pletenice premazati jajem i peci 20ak min na 180 stupnjeva.

Adunjanik is offline  
Old 07.03.2018., 23:58   #17
Tangzhong Mlijecni kruh

Odavno zelim isprobati Tangzhong kruhove.
Odlucih se testirati recept s ove stranice Klik

Tangzhong starter
50g brasna
200 ml vode

Skuhati brasno i vodu neprestano mijesajuci 5 min. Kad dobijete konzistenciju pudinga skinuti s vatre i pustiti da se ohladi (ja sam ostavila preko noci)

Mlijecni kruh
250 ml toplog mlijeka
4 zlicine suhog kvasa
700 g brasna
100 g secera
10 g soli
2 velika jaja
60g maslaca

Sve sastojke (pa i tangzhong starter) pomjesati skupa. Mijesiti djesto dok ne prodje "window test" - 20ak min. (window test kaze da tijesto mozete razvuci tako tanko da kroz njega mozete vidjeti, a da samo ne pukne)
Tijesto pokriti prozirnom folijom i pustiti da se dize na sobnoj temperaturi dok se ne udupla. Kod mene je to bilo oko sat ipo vremena.
Tijesto lagano premjesiti i podjeliti u 6 djelova. Ostaviti ih pola sata da miruju.
Svaku od kugli razvuci u pravokutnik i dulju stranu preklopiti do sredine. Isto uciniti i s drugim rubom. Na ovaj nacin dobijemo zatvoren jastuk zraka. Tijesto zarolati preko dulje dimenzije i blago pritisnuti da se zatvore rubovi.

Zarolano tijesto staviti u posudu za pecenje i pustiti jos jednom da raste - oko sat ipo vremena.


Premazati tijesto jajem i peci 40ak min na 180 stupnjeva.

Adunjanik is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:45.