Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2010., 12:10   #41
Quote:
nemo01 kaže: Pogledaj post
hm,da se po oglasnicima nači starih kaljevih peći odlično očuvanih (kaljevi,ložište,vrata,okov) za sitne novce,samo treba majstor koji to zna zazidati;ova gornja na slici je klasika kakve su nekad bile,našao sam jednu takvu za 1500 kn
a koliko majstori uzmu za zidanje/preslagivanje?
__________________
Živjet ću sve do svoje smrti
marijoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 13:43   #42
Quote:
marijoj kaže: Pogledaj post
koliko je kaljeva? 70?
Kaljeva ima 109 komada.
Nemo kod polovnih peći ipak možeš iskoristiti samo kaljeve, ložište se radi novo , nova rešetka ostalo je šamot i cigle, zatim ti još treba novog šamota za unutrašnjost kao i crijepa i gline i,,,tako da ti to poskupljuje polovnu peć za cca 1500 kn ako ne stavljaš nova vrata,,. a majstor ti je prića za sebe uglavnom se vrte oko 3000 kn kako koji traži ali vjeruj mi malo ih ima koji to znaju dobro napraviti, ugovori nekoga koji će ti dati garanciju ili ima preporuku nekoga gdje je zidao prije više godina i da nema problema.
Mačakvn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2010., 11:44   #43
ja sam kad se rušila stara jedna kuća kupio kompletno hrastovo krovište koje ću iskoristiti za izradu terase na adaptiranom objektu i sjenice te sam u toj kući našao prekrasnu malu staru peć za kuhanje i za pečenje koja je okolo i iznad rolla za pečenje imala zidanu tjemenicu koja je služila za grijanje;ta je peć bila obložena kaljevima kao i tjemenica;sve sam pažljivo rastavio i pokupio i mogu reći da je ložište,rešetka,vrata,pećnica,grijače ploče i okov kao i cug u odličnom stanju (to je nekad sve bilo masivno);jedino što je pregorjelo je pećnica,ali to se lako napravi novo;ja ću tu peć zazidati pokraj kamina vani u sjenici,ne toliko radi neke potrebe već radi estetike i da se očuva starina;
znam da su rijetki majstori koji znaju zazidati peći (pogotovo ovakve koje trebaju dobro zagrijavati pećnicu i uz to grijati prostoriju) i kaljeve peći gdje treba znati raditi spirale i prijelaze,cugove da to lijepo funkcionira;
nije nužno kupovati skupe šamotne cigle-dobra je starinska cigla i kaljevi se ziđu na starinski način glinom tako da to nije veliki trošak;a majstor je moj tata zidar
nemo01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 18:39   #44
Kad govorite da kaljeva peć tolinu drži jako drugo, koliko je to vremenski. Npr. ako u 23 navećer natrpam drva u peć, da li bi do jutra držala toplina barem ona lagana da se ne ustanem u ledenu sobu i ponovo ne naložim.
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2010., 19:00   #45
Quote:
Romantica kaže: Pogledaj post
Kad govorite da kaljeva peć tolinu drži jako drugo, koliko je to vremenski. Npr. ako u 23 navećer natrpam drva u peć, da li bi do jutra držala toplina barem ona lagana da se ne ustanem u ledenu sobu i ponovo ne naložim.

čuj, ja imam kaljjevu peć, 4 ploče u visinu i 2 u širinu i ne bi je mjenjao ni za jednu klimu. A što se tvog pitanja tiče, ja tako i radim prije spavanja bacim par debljih drva, ujutro kad se probudim je dovoljno toplo i ima žara za nastavit loženje. Svi oni koji imaju problema sa pećima ili ih dovoljno ne griju, nešto nevalja il sa pečima il sa dimnnjakom. tako je i moja prije slabo grijala, međutim kad sam je preslagao il kak se to već zove grije kao nova. ukratko
AShole is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2010., 18:51   #46
Hvala ti na odgovoru, to sam željela čuti
Pozz
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2010., 02:05   #47
Da se samo nadovežem na temu. Nije kalijeva nego KALJEVA peć. Odakle vam to kalijeva? Je li vi ljudi uopće znate šta je kalij?

No dobro. Što se tiče preslagivanja, moja baka ima kaljevu peć cca 50 godina. Ne sjećam se u zadnjih 30 godina da ju je preslagivala, a koristi ju svake zime i grije kao prvog dana.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2010., 09:49   #48
da, znam jako dobro što je kalij

ali gle čuda, kod nas se ta peć naziva kalijeva
i kažemo mljeko, a ne mlijeko
i tako još mali milijon izraza i riječi koje se koriste, a nisu književno ispravne

a što se preslagivanja tiče, potrebno ju je dati preslagati svakih nekoliko godina, osim što se time povećava bolja toplinska iskoristivost, bitno je i zbog toga da plinovi koji nastaju prilikom sagorijevanja odlaze u dimnjak, a ne u prostor

dakle zbog bakinog zdravlja, ne bi bilo loše da ju date očistiti
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2010., 13:40   #49
Quote:
cilla kaže: Pogledaj post
da, znam jako dobro što je kalij

ali gle čuda, kod nas se ta peć naziva kalijeva
i kažemo mljeko, a ne mlijeko
i tako još mali milijon izraza i riječi koje se koriste, a nisu književno ispravne
Ajde sada zastani i izgovori "mlijeko" i "mljeko", pa ćeš vidjeti kako se taj "i" lako izgubi u izgovoru. Kod "kalj" i "kalij" taj "i" je zvučan, tako da ti nije primjer, no dobro.

Quote:
a što se preslagivanja tiče, potrebno ju je dati preslagati svakih nekoliko godina, osim što se time povećava bolja toplinska iskoristivost, bitno je i zbog toga da plinovi koji nastaju prilikom sagorijevanja odlaze u dimnjak, a ne u prostor
dakle zbog bakinog zdravlja, ne bi bilo loše da ju date očistiti
Nekako mislim da je preslagivanje više izmišljotina majstora kojima treba posla, ali neću više komentirati o tome, jer znam da neću naići na istomišljenike.
Kod bake se ni ne dimi ništa i peć grije kao prvog dana.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2010., 14:08   #50
primjer sa mlijekom ti je samo primjer jedne jedine riječi koju govorim krivo jer se tako kod mene doma govori. osim mlijeka i kalijeve peći ima ih još. krivi izgovor, krive riječi, krivi naglasci, ma koliko se ti čudio tome
i tako je u nekim krajevima kaljeva peć postala kalijeva peć

i čisto sumnjam da ti u svakodnevnom govoru nikada ništa ne izgovoriš krivo


pa nije preslagivanje samo izmišljotina majstora. moji je imaju doma, i nakon preslagivanja ona puno jače grije i puno lakše se zakuri. i zato to moji i rade svakih nekoliko godina. i ima boljih i lošijih majstora, nakon nekih trebalo ju je preslagivati nakon 3-4 godine, nakon nekih nakon više godina
i čisto sumnjam da peć tvoje bake radi kao i prvog dana ako se 30+ godina nije očistila, jer to nije baš ni pohvalno
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2010., 16:55   #51
Quote:
cilla kaže: Pogledaj post
pa nije preslagivanje samo izmišljotina majstora. moji je imaju doma, i nakon preslagivanja ona puno jače grije i puno lakše se zakuri. i zato to moji i rade svakih nekoliko godina. i ima boljih i lošijih majstora, nakon nekih trebalo ju je preslagivati nakon 3-4 godine, nakon nekih nakon više godina
i čisto sumnjam da peć tvoje bake radi kao i prvog dana ako se 30+ godina nije očistila, jer to nije baš ni pohvalno
Placebo efekt.

No napisao sam već, neću uopće raspravljati oko toga, tko hoće, neka preslaguje, ja odgovorno tvrdim da je to nepotrebno ( osim ako nešto ne zeznete oko peći, a to je teško ).

I da, radi kao i prvog dana. Ugrije prostoriju jako brzo.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2010., 17:22   #52
nije placebo, već konkretne opipljive razlike
ali mi se ne da više o tome

i kaljeva peć ne zagrijava brzo prostor jer joj samoj treba dosta vremena da se ugrije
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2010., 18:03   #53
Quote:
cilla kaže: Pogledaj post
nije placebo, već konkretne opipljive razlike
ali mi se ne da više o tome

i kaljeva peć ne zagrijava brzo prostor jer joj samoj treba dosta vremena da se ugrije
Pa naravno.
__________________
Style isn't about conforming to fashions or following others; it's about expressing yourself and showing what's important in your life.
bulthaup is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2010., 19:03   #54
.

Poštovani,pridružio bih se vašoj temi.Kaljevu peć koristim već 10 godina.Zadovoljan sam sa njom.Svake treće godine osobno je ćistim i vadim pepel iz kanala koji se taloži tokom grijanja i sužava kanale.Ove godine morao sam je preziđavati jer su u ložištu popucale šamotne ploće.Uspješno sam to uradio.Sada bih pitao dali tko šta zna o ventilatorskom toplozraćnom ulošku.Ugradio ga je Petar Martinović iz Rume,on ga je izmislio i patentirao.Probao sam stupiti sa njim u kontakt ali bez uspjeha.Pogledajte na google Petar Martinović kaljeva peć.Na koji naćin radi ta njegova peć.Ako tko zna šta o tome javite.Hvala
JURE313 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 13:03   #55
Ima li netko ili možda zna gdje se mogu naći fotografije zidanja kaljeve peći po sistemu korak po korak ili nešto slićno, neki link itd.
Mačakvn is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 22:33   #56
Ima li netko volje objasniti preslagivanje kaljeve, treba koristiti šamotno brašno+staklenu vodu...ili treba još nešto? To preslagivanje ne ide baš...
ime is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 09:22   #57
Smile

Quote:
ime kaže: Pogledaj post
Ima li netko volje objasniti preslagivanje kaljeve, treba koristiti šamotno brašno+staklenu vodu...ili treba još nešto? To preslagivanje ne ide baš...
Kod preslagivanja kaljeve peći,bilo bi dobro da imaš prvo nekog od pećara koji bi vidio u kojem je stanju peć.

Šamotno brašno i staklenu vodu koristi još mali broj pećara (stariji pećari),
sad postoji šamotni malter -mješavina gline i šamota koja se mješa sa običnom vodom. Za prelaganje peći potrebni ti je još dodatni materijal tj. šamotne ploće koje dolaze unutar ložišta,biber crijep,šamotna opeka....
Možda se neki dio tih šamota može iskoristiti ali ako ideš preslagivat peć,preporučujem ti kompletan novi šamotni materijal koji dolazi iznutra.
verma is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2011., 18:22   #58
Tražim majstora za preslagivanje kaljeve peći. Može mi se javiti na pwt. Lokacija Varaždinska županija.
__________________
Dobre odluke dolaze s dobrim iskustvom! Dobro iskustvo stječemo lošim iskustvima, a loša iskustva dobivamo lošim odlukama!!
Soltek is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 19:14   #59
Poklanjam dvije rastavljene kaljeve peći... dosta su velike i da se od njih slozit kamin kamin iz snova koji bi kostal preko xy tisucica kuna...
zainteresirani nek se slobodno jave na PM

mIRO
mirosh is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2011., 13:35   #60
Vrijeme je da se pripremimo za zimu.
Tražim majstora koji preslaguje kaljeve peći. Već sam pitala ljude s kojima radim, tražila po internetu i još nisam dobila niti jednu informaciju. Već sam u panici jer je ovih dana hladno, pa mi se zima čini dosta blizu.
Ima li netko bilo kakvu informaciju (Koprivničko-križevačka županija)?
Mitzi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:26.